Natallka
19.01.07,15:22
Dobry den,chcela by som sa opytat,robim uctovnictvo jednoduche v programe POHODA a neviem ci sa na konci roka nejako uctuju kurzove rozdiely,alebo to netreba robit.
Priklad: Dostala som fakturu dna 4.10. so sumou 200 EUR zauctovala som si ju do programi s kurzom 36,- Sk, platila som ju o 2 tyzdne s kurzom napriklad 34,50 zlikvidovala som si fakturu tiez v slovenskych korunach,nemam devizove ucty.Ked som si to zauctovala tak napriklad my niekedy vznikol kurzovy rozdiel +50 Sk a niekedy aj -30 Sk.A aj mi to program vypisal nic som s tym kurzovym rozdielom nerobila.No ma zaujima ci sa tie kurzove rozdiely na konci roka nejako uctuju a ak ano tak ako?Alebo si ich program zauctuje sam nejako?
DAkujem za kazdu odpoved.
ekopo
19.01.07,15:00
Natallka vidím, že si tu nová. Najskôr sa treba trošku pohrabať v starších príspevkoch, tam by si odpoveď určite našla. Kurzové rozdiely z FA sa v jednoduchom účtovníctve v PD neúčtujú. Treba pomocou ID zaevidovať rozdiel len v knihe záväzkov a pohľadávok a tým sa záväzok, resp. pohľadávka vypáruje. Nakoľko si spomenula aj účtovanie v danom softe, tak otázka mala byť zadaná tam. Je tam tiež dosť dopodrobna rozobraný aj Tvoj problém.
Natallka
19.01.07,19:02
Natallka vidím, že si tu nová. Najskôr sa treba trošku pohrabať v starších príspevkoch, tam by si odpoveď určite našla. Kurzové rozdiely z FA sa v jednoduchom účtovníctve v PD neúčtujú. Treba pomocou ID zaevidovať rozdiel len v knihe záväzkov a pohľadávok a tým sa záväzok, resp. pohľadávka vypáruje. Nakoľko si spomenula aj účtovanie v danom softe, tak otázka mala byť zadaná tam. Je tam tiež dosť dopodrobna rozobraný aj Tvoj problém.

DAkujem za info, no to hej som tu nova a este ani neviem kde co hladat a ani ako sa na ten soft co si my spominal dostanem no dufam ze sa dopatram k tomu.Este raz dik.
ekopo
20.01.07,07:11
Trochu Ti pomôžem www.porada.sk/f48-pohoda.html
Natallka
20.01.07,08:53
Natallka vidím, že si tu nová. Najskôr sa treba trošku pohrabať v starších príspevkoch, tam by si odpoveď určite našla. Kurzové rozdiely z FA sa v jednoduchom účtovníctve v PD neúčtujú. Treba pomocou ID zaevidovať rozdiel len v knihe záväzkov a pohľadávok a tým sa záväzok, resp. pohľadávka vypáruje. Nakoľko si spomenula aj účtovanie v danom softe, tak otázka mala byť zadaná tam. Je tam tiež dosť dopodrobna rozobraný aj Tvoj problém.

EKOPO dakujem moc no musim sa v tom pohrabat lebo uz som si nieco tam precitala ale aj rozne nazory a uz som s toho dopletena.Viem ze ked mam kurzove rozdiely ze sa v JU neuctuju ale neviem ci na konci roka sa s nimi nieco robi a ak ano co.Ty pises ze treba pomocou ID zaevidovat do knihy zav. a pohladavok rozdiel, ale ako?To pri kazdom rozdiely mam robit alebo staci na konci roka?ALebo co?Som s toho jelen.Dakujem moc zatial aj za tu stranku POHODY.
liba2
20.01.07,09:02
Toto sú všetky témy o kurzových rozdieloch v Pohode. Prejdi si ich a určite tam je aj o JU

http://www.porada.sk/search.php?searchid=1818718
Natallka
20.01.07,10:58
Toto sú všetky témy o kurzových rozdieloch v Pohode. Prejdi si ich a určite tam je aj o JU

http://www.porada.sk/search.php?searchid=1818718

LIBA dik za info no pozrela som si snad vsetko ale nejako tam neviem najst ci a ako sa uctuje v jednoduchom uctovnictve kurzove rozdiely,mozno sa to ani nerobi no neviem uz fakt,asi som nechapava alebo co?
JAJA11
20.01.07,11:14
Kurzové rozdiely sa nemusia účtovať, ak to vie pohoda, tak len pri záväzku doplniť vysporiadanie faktúry, aby neprešla do ďalšieho roka. Najlepšie je to spraviť hneď pri zaplatení faktúry, ale ak toho nie je veľa, tak stačí aj na konci roka.
ekopo
20.01.07,11:14
Natallka skús zadať túto otázku na linku, ktorý som Ti uviedol vyššie. Ja vo tom softe neúčtujem, tak som dal len všeobecnú informáciu.
JAJA11
20.01.07,11:21
Ešte by som chcela doplniť, že kurzové rozdiely sa počítajú len k neuhradeným faktúram k 31.12.2006.
Julča
20.01.07,11:26
Dobry den,chcela by som sa opytat,robim uctovnictvo jednoduche v programe POHODA a neviem ci sa na konci roka nejako uctuju kurzove rozdiely,alebo to netreba robit.
Priklad: Dostala som fakturu dna 4.10. so sumou 200 EUR zauctovala som si ju do programi s kurzom 36,- Sk, platila som ju o 2 tyzdne s kurzom napriklad 34,50 zlikvidovala som si fakturu tiez v slovenskych korunach,nemam devizove ucty.Ked som si to zauctovala tak napriklad my niekedy vznikol kurzovy rozdiel +50 Sk a niekedy aj -30 Sk.A aj mi to program vypisal nic som s tym kurzovym rozdielom nerobila.No ma zaujima ci sa tie kurzove rozdiely na konci roka nejako uctuju a ak ano tak ako?Alebo si ich program zauctuje sam nejako?
DAkujem za kazdu odpoved.

Skúsim Ti trocha poradiť na príklade z minulého roka v Pohode.

V pokladni CZK som mala k 31.12.2005 421,50CZK
účtovný stav : 421,50CZk = 450,44Sk
kurz NBS k 31.12.2005 /1,308Sk/kč/: 421,50CZk = 551,32 Sk
Rozdiel: kurzový zisk 100,88
-----------------------------------------------------------
zaúčtuješ vo valutovej pokladni CZK v POHODE -kurzový zisk
kurz:0
množstvo:0
CM:0
SK: 100,88
predkontácia je : ostatný príjem

Dúfam, že som aspoň trocha pomohla.
veget
20.01.07,11:50
Treba si uvedomiť v jednoduchom účtovníctve kurzový rozdiel ktorý vzniká pri záväzkoch a pohľadávkach a kurzový rozdiel medzi hodnotou zostatku peňažných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. O prvom sa v PD neúčtuje a stačí si v evidencii záväzkov a pohľadávok vyrovnať rozdiely a druhý je zahrňovaný do základu dane či už v prospech alebo neprospech.
.
Natallka
20.01.07,14:23
Ešte by som chcela doplniť, že kurzové rozdiely sa počítajú len k neuhradeným faktúram k 31.12.2006.

JAJA tak to som nevedela takze ked mam vsetky FA uhradene tak s nimi nic nemusim robit?A co s tymi kurztovymi rozdielmi pri fakturach?To si program robi sam?
Dakujem moc ste mi pomohli krasny dniiiik.
Tweety
20.01.07,14:24
JAJA tak to som nevedela takze ked mam vsetky FA uhradene tak s nimi nic nemusim robit?A co s tymi kurztovymi rozdielmi pri fakturach?To si program robi sam?
Dakujem moc ste mi pomohli krasny dniiiik.
Ak nemáš žiadne závazky, ani pohľadávky, tak KR nerobíš. KR robíme len pri neuhradených fa.
Natallka
20.01.07,14:38
Skúsim Ti trocha poradiť na príklade z minulého roka v Pohode.

V pokladni CZK som mala k 31.12.2005 421,50CZK
účtovný stav : 421,50CZk = 450,44Sk
kurz NBS k 31.12.2005 /1,308Sk/kč/: 421,50CZk = 551,32 Sk
Rozdiel: kurzový zisk 100,88
-----------------------------------------------------------
zaúčtuješ vo valutovej pokladni CZK v POHODE -kurzový zisk
kurz:0
množstvo:0
CM:0
SK: 100,88
predkontácia je : ostatný príjem

Dúfam, že som aspoň trocha pomohla.

Julca diky moc no dost si my pomohla,no ale kedze ja nemam valutovu pokladnu tak co? Ja aj ked prijimam faktury s hodnotami EUR tak si ich davam na slov.koruny a ked ich uhradzam tak cez internet sice v EUR ale banka mi to prepocita na slov.koruny tak nemam valutovu pokladnu ani ucet.
Takze ak som to spravne pochopila co mi tu vsetci radite tak mi s toho vyplyva ze na konci roka nemusim robit nic s tym kurzovym rozdielom,ci ano?Jeeeeeezis to som taka nechapava?
Este raz za kazdu radu.
Natallka
20.01.07,14:50
Ak nemáš žiadne závazky, ani pohľadávky, tak KR nerobíš. KR robíme len pri neuhradených fa.

VELKE DAKUJEM VSETKYM.MOOOC STE MI POMOHLI.
A ked mam len jeden zavazok v Sk a aj pohladavku v Sk k 31.12.2006 tak s tym nic sa nerobi ci hej?
Nemyslim tym samozrejme teraz KR.
Dakujem.
Tweety
20.01.07,15:59
VELKE DAKUJEM VSETKYM.MOOOC STE MI POMOHLI.
A ked mam len jeden zavazok v Sk a aj pohladavku v Sk k 31.12.2006 tak s tym nic sa nerobi ci hej?
Nemyslim tym samozrejme teraz KR.
Dakujem.
Nie, nič. Neprepočítavaš, pretože ich nemáš v CM.
leabacova
24.02.08,13:51
Treba si uvedomiť v jednoduchom účtovníctve kurzový rozdiel ktorý vzniká pri záväzkoch a pohľadávkach a kurzový rozdiel medzi hodnotou zostatku peňažných prostriedkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. O prvom sa v PD neúčtuje a stačí si v evidencii záväzkov a pohľadávok vyrovnať rozdiely a druhý je zahrňovaný do základu dane či už v prospech alebo neprospech.
.

Môže mi niekto poradiť, kde sa robí v POHODE vyrovnanie rozdielov?
VladoaKatka
24.02.08,14:02
Ja nerobím v POHODA programe ale Datalock a ja som zaúčtovala aj straty a zisky jednoduchým zápisom výdaj a príjem, len som nechala kolonku valuta 0,- hodnotu a tým sa my vyrovnal korunový stav podľa kurzu NBS k 31.12.2007.

napr. účet CZK -
kurzový zisk 975.-SKK
zápis
31.12.2007 príjem - IZP
kurz z 31.12.2007
valuta=0,- CZK
hodnota 975,- SKK
leabacova
24.02.08,14:23
VladkoaKatka, nemyslela som banku a pokladňu (to už mám hotové), ale záväzky a pohľadávky, ale aj tak Ti ďakujem, možno sa mi ešte niekto ohlási, kto robí v Pohode.