marekm
19.01.07,17:17
Som SZČO a prevádzkujem malú prejňu s rozličným tovarom. Môže mi manželka, ktorá je zamestnaná inde na normálny pracovný pomer, vypomáhať vo svojom voľnom čase bez pracovnej zmluvy resp. dohody a bez nároku na mzdu (keďže ide o "rodinný podnik")? Nebude sa to v prípade kontroly brať ako práca na čierno? Može to isté robiť aj môj otec keď je na invalidnom dôchodku?
Ďakujem.
JankaO
19.01.07,16:26
Som SZČO a prevádzkujem malú prejňu s rozličným tovarom. Môže mi manželka, ktorá je zamestnaná inde na normálny pracovný pomer, vypomáhať vo svojom voľnom čase bez pracovnej zmluvy resp. dohody a bez nároku na mzdu (keďže ide o "rodinný podnik")? Nebude sa to v prípade kontroly brať ako práca na čierno? Može to isté robiť aj môj otec keď je na invalidnom dôchodku?
Ďakujem.

Zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa mení a dopĺňa takto:
1. Za § 2 sa vkladá § 2a, ktorý znie:
㤠2a
(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.“.

Takže vo Vašom prípade môžu vypomáhať obidvaja.
karol.za
19.01.07,16:27
ahoj marekm
prečítaj si v zákone č.125/2006 Z.z. Čl.II ,týkajúci sa zmien a doplnenia zákona č.85/2005 Z.z. o nelegálenj práci a nelegálnom zamestnaní tam,je všetko presne napísane o zamestnávaní rodinných príslušníkov
s pozdravom karol
:) :) :) :) :)
zákon nájdeš napríklad na www.zbierka.sk
marekm
19.01.07,16:30
Ďakujem!!!
15Mária
19.01.07,16:54
Som SZČO a prevádzkujem malú prejňu s rozličným tovarom. Môže mi manželka, ktorá je zamestnaná inde na normálny pracovný pomer, vypomáhať vo svojom voľnom čase bez pracovnej zmluvy resp. dohody a bez nároku na mzdu (keďže ide o "rodinný podnik")? Nebude sa to v prípade kontroly brať ako práca na čierno? Može to isté robiť aj môj otec keď je na invalidnom dôchodku?
Ďakujem.

Novela zákona o nelegálnom zamestnaní platnosťou od 1.7.2006 zmenila
vymedzenie pojmu nelegálne zamestnávanie a nelegálna práca nasledovne:
"Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec
alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľkom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku." "Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu,
ktorá je podnikateľom, príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku."
Vaša manželka ak je zamestnaná, je dôchodkovo poistená, teda Vám môže
bezobavy pomáhať.
Na svokru sa uvedené nevťahuje, môžete jej "ukázať dvere ".
Veľa úspechov.;)