sarinka
17.01.07,12:33
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať.Som zamestnaná na TPP,ale od 10/2005 som bola na materskej dovolenke.Mater.príspevok som poberala do 4/2006 a od 5/2006 poberám rodič. príspevok.Od 6/2006 som pracovala na dohodu na základe mandátnej zmluvy,ako poisťovák.Mojou prácou bol nábor poistencov v súlade so zákonom č.580/2004Z.z. o zdravotnom poistení.Živnosť nemám.Túto prácu som vykonávala do 30.09.2006,aj keď mám ešte stále platnú zmluvu(mimochodom,už som požiadala o zrušenie zmluvy,nakoľko sa táto činnosť už nevykonáva)Provízia mi bola vyplatená vo výške 30350Sk.Na daňovom úrade som sa registrovať nebola(nechcem sa ospravedlňovať,no na moju škodu som to zistila len nedávno)Chcem sa spýtať koho povinnosťou v tomto prípade bolo odviesť daň.Ja som ju neodvádzala a ani mi nebola strhnutá.Mala som sa nahlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne.Za rok 2006 som spolu s materským príspevkom zarobila 47926Sk.Som povinná zaplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne?Ak áno ako to spraviť a v akej výške to treba zaplatiť?Može sa tento príjem posudzovať,ako príležitostný § 8?Vtomto prípade je potrebné podávať daňové priznanie typ B?Ďakuje veľmi pekne.
Monika Kováčová
17.01.07,16:43
zlezaradil No na základe mandátnej zmluvy môžeš vykonávať činnosť podľa Obchodného zákonníka. Mala by si mať oprávnenie na vykonávanie sprostredkovateľskej činnosti - živnostenské oprávnenie mám na mysli. Iné je ak by išlo o sprostredkovateľa poistenia.
sarinka
17.01.07,18:29
Na základe mandátnej zmluvy figurujem,ako fyzická osoba,ktorá vykonáva pre mandanta činnosť smerujúcu k náboru poistencov v súlade so zákonom č.580/2004Z.z. o zdravotnom poistení.Živnostenské oprávnenie nemám.
katarina.j
19.01.07,18:15
Sarinka,neviem,tvoj problem je zvláštny-ja sa čudujem,že ťa tá poisťovňa vlastne prijala bez živnost.listu.Podľa mojho názoru si mala jednoznačne mať ŽL.totiž mandátna zmluva nieje dohoda,je to akt ktorý uzatvárajú 2 osoby ktoré na to majú oprávnenie a tvojím oprávnením by bol ŽL.Ak sa mýlim opravte ma niekto.a ešte si myslím,že si sa mala nahlásiť minimálne na du.a myslím si,že to NIEJE príležitostný príjem.súkromná osoba asi nemože uzatvoriť mandátnu zmluvu
katarina.j
19.01.07,18:18
Teraz mi to došlo-URČITE TO NIEJE príležitostný príjem-to nebola žiadna brigáda ale obchodný vzťah
Monika Kováčová
19.01.07,18:37
Dobrý deň,
chcela by som poprosiť o radu.Som zamestnaná na TPP.,ale od 10/2005 som na materskej dovolenke.Materský príspevok som poberala do 04/2006 a od 05/2006 poberám rodičovský príspevok.Od 06/2006 som vykonávala činnosť na základe mandátnej zmluvy ako poisťovák.Mojou prácou bol nábor poistencov v súlade so zákonom č.580/2004Z.z. o zdravotnom poistení.Živnosť nemám.Túto prácu som vykonávala do 30.09.2006,aj keď mám ešte stále platnú zmluvu(mimichodom už som požiadala o zrušenie zmluvy,nakoľko sa táto činnosť už nevykonáva)provízia mi bola vyplatená vo výške 30350Sk.Na daňovom úrade som sa registrovať nebola(nechcem sa ospravedlňovať,no na moju škodu som to zistila len nedávno)Preto sa chcem spýtať,koho povinnosťou bolo v tomto prípade odvádzať daň(ja som ju neodvádzala a ani mi nebola strhnutá)Mala som sa nahlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovni?Za rok 2006 som spolu s materským príspevkom zarobila 47926Sk.Som povinná zaplatiť odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne?Ak áno,ako to mám spraviť a v akej výške to treba zaplatiť?Nemôže sa tento príjem posudzovať,ako príležitostný §8?Vtomto prípade je potrebné podávať daňové priznanie typ B?Ďakujem veľmi pekne

Podľa Zákona o Dani z príjmu, par. 9 (2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia,20) individuálneho zdravotného poistenia,20) sociálneho poistenia,21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia,40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia
z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého
druhu.

Teda materské je dávka nemocenského zabezpečenia od dane oslobodená a nezahŕňa sa do príjmu. Ak tvoj príjem na základe mandátnej zmluvy bol vo výške 30350,- nepodávaj daňové priznanie.