15Mária
19.01.07,18:57
Dufam,že zadávam na dobrom mieste moju otázku. Ešte sa nešikovne orientujem v otvorených témach.
Od októbra 2006 sme leasingovali užitkové vozidlo /s možnosťou odpočtu
DPH/. V decembri nám ju ukradli. Nieviem aká povinnosť mi vzniká v zmysle
zákona o DPH. § 53 ods. 5 udáva povinnosť odvodu DPH z ukradnutého
majetku, pri ktorej bola odpočítaná daň. Ja som odpočet dane uplatnila
zo zvýšenej splátky a z dvoch mesačných splátok. Najprv som uplatnené
odpočty chcela dôsledku krádeže odviesť, avšak v DUPP som našla komentár, ktorý trvdí, že i keď pri nových leasingoch učtujem o vozidle, vlastníkom zostáva leasingová spoločnosť a jej vzniká povinnosť odvodu
DPH dôsledku krádeže. Mne bola poskytnutá služba - prenájom. Vyplýva mi
zo zákona o DPH neaká povinnosť?
Prosím pomôžte, ako máte v temé skúsenosť. Ďakujem
andrej_rv
19.01.07,18:17
V § 53 ods. 5 ZDPH sa uvádza, že platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže leasing - poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ (leasingová spoločnosť).
JankaO
19.01.07,18:26
V § 53 ods. 5 ZDPH sa uvádza, že platiteľ dane je povinný odviesť daň v prípade krádeže tovaru t.j. hmotného majetku. Keďže leasing - poskytnutie práva užívať hmotný majetok je v zmysle § 9 ods. 1 písm. b) ZDPH poskytnutím služby, pre nájomcu podľa môjho názoru povinnosť vrátiť spätne uplatnenú DPH z jednotlivých splátok pri odcudzení predmetu leasingu v žiadnom prípade nevzniká. Navyše, nájomca je len užívateľom, nie vlastníkom prenajatej veci - DPH zníženú o doteraz odvedenú daň je povinný pri krádeži odviesť vlastník, teda prenajímateľ (leasingová spoločnosť).


Tovarom podľa zákona o DPH sú akékoľvek hnuteľné veci, t.j. aj automobil


§53 ZoDPH
(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu,26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.


Takže podľa mňa treba odviesť DPH.
andrej_rv
19.01.07,18:43
Janka, ale platiteľom, ktorému bol odcudzený tovar (= dlhodobý majetok v jeho vlastníctve, aj keď nie v užívaní), je v tomto prípade leasingová spoločnosť, nie nájomca. Máš pravdu, DPH treba odviesť, ale musí ju odviesť prenajímateľ.
JankaO
19.01.07,18:59
Janka, ale platiteľom, ktorému bol odcudzený tovar (= dlhodobý majetok v jeho vlastníctve, aj keď nie v užívaní), je v tomto prípade leasingová spoločnosť, nie nájomca. Máš pravdu, DPH treba odviesť, ale musí ju odviesť prenajímateľ.

Ďakujem..........:)
15Mária
19.01.07,19:20
Veľmi pekne ďakujem za rýchlu a výstižnú odpoveď.