marekm
19.01.07,19:32
Domáci internet používam aj na podnikanie (napr. čítanie porady, zákonov, posielanie e-mailov atď.) Poradí mi niekto ako dokladovať použitie internetu pre firemné účely na určenie výšky nákladov? Platím za internet paušálne 499Sk aj s DPH bez ohľadu na množstvo prenesených dát a času pripojenia.
U telefónov je to jednoduché - vo výpise hovorov vyznačím súkromné a firemné hovory. Čo v prípade internetu? Alebo sa mám na to vykašľať...

Ďakujem
ekopo
19.01.07,18:44
Tu www.porada.sk/t40600-domaci-telefon.html som písal o dôvode, prečo neuplatňovať % náklady. Keď je problém prepísať internet na živnosť, tak z dôvodu preukaznosti nákladov by som to nechal "plávať"
Paula
19.01.07,18:47
Dávam si celý mesačný poplatok do výdavkov, ovpl. základ dane..... a robím to s čistým svedomím , nelietam po kadejakých "somarinkách", pre mňa je pobyt na internete na 99% pobytom pre získavanie informácií pre moju živnosť. A že tu (na Porade) občas uletím k téme, prinášajúcej relax, to mi bude hádam prepáčené;)
marekm
19.01.07,18:50
Jasné, len ako to daňovníkom dokázať. Čisté svedomie asi nebude stačiť :)
Paula
19.01.07,18:51
Ešte dodám ale, že internet mám zriadený na živnosť (teda IČO+DIČ).
ekopo
19.01.07,18:54
Ešte dodám ale, že internet mám zriadený na živnosť (teda IČO+DIČ).
To je ale iná situácia, ako bola zadaná otázka.
marekm
19.01.07,18:54
To je iné kafe. Urobil by som to tiež, ale pre firmy majú iný cenník samozrejme s vyššími cenami.
Paula
19.01.07,18:57
To je iné kafe. Urobil by som to tiež, ale pre firmy majú iný cenník samozrejme s vyššími cenami.

Treba zvážiť , či tá vyššia cena pre firmu sa oplatí.
ekopo
19.01.07,19:02
Práve som si prezrel bleskove jednu porovnatelnú ponuku : domáci neobmedzený cca 1.000,- pre podnikatela cca 1.600,-. Asi sme dojné kra....Pritom pripojenie to isté, rýchlosť tá istá. No comment
Paula
19.01.07,19:13
Ak sa vrátime k zadávateľovi témy, treba povedať, že najlepšie je prelustrovať ponuky a možnosti pripojenia. Nie v každom meste, obci sú možnosti rovnaké. Mám síce pripojenie na firmu, ale platím sumu nie ako firma, zaradili ma do poplatku pre domácnosti, resp. obytné domy.
marekm
19.01.07,19:42
V mojom konkrétnom prípade to je 499 s DPH pre domácnosť a 499 bez DPH pre firmu rovnaká kvalita pripojenia.
Ak som platcom DPH v konečnom dôsledku zaplatím rovnako, keďže DPH mi štát vráti. Takže prehodenie na firmu by možno stálo za to, ešte pozriem do zmluvy na viazanosť.
ekopo
20.01.07,07:18
V mojom konkrétnom prípade to je 499 s DPH pre domácnosť a 499 bez DPH pre firmu rovnaká kvalita pripojenia.
Ak som platcom DPH v konečnom dôsledku zaplatím rovnako, keďže DPH mi štát vráti. Takže prehodenie na firmu by možno stálo za to, ešte pozriem do zmluvy na viazanosť.
Asi by to stálo zato . V nákladoch to máš za rok 5.988,-Sk, na dani ušetríš 1.138,- Sk a možno ďaľšie korunky na odvodoch.
orazel
20.01.07,19:27
Jasné, len ako to daňovníkom dokázať. Čisté svedomie asi nebude stačiť :)

Nech dokážu daňovníci, že to tak nie je...
ekopo
20.01.07,20:59
Nech dokážu daňovníci, že to tak nie je...
Daňovník je osoba ktorá platí /alebo by mala platiť/ dane. Daňovák /hovorove/ je osoba, ktorá kontroluje daňovníkov. To len na okraj. V § 19 zák. o dani z príjmu sa hovorí o preukaznosti výdavku. V prvom rade daňovník preukazuje svoje daňové výdavky pri prípadnej kontrole.
cloe
20.01.07,21:26
Daňovník je osoba ktorá platí /alebo by mala platiť/ dane. Daňovák /hovorove/ je osoba, ktorá kontroluje daňovníkov. To len na okraj. V § 19 zák. o dani z príjmu sa hovorí o preukaznosti výdavku. V prvom rade daňovník preukazuje svoje daňové výdavky pri prípadnej kontrole.
Len tak na okraj. Aké pracovné nástroje máme my účtovníci podnikajúci na živnosť? Počítač a iné kanc.stroje, telefón a internet. Veď to sú jediné naše pomôcky. Ak by už toto neuznali, tak naozaj neviem...
ekopo
21.01.07,07:35
Len tak na okraj. Aké pracovné nástroje máme my účtovníci podnikajúci na živnosť? Počítač a iné kanc.stroje, telefón a internet. Veď to sú jediné naše pomôcky. Ak by už toto neuznali, tak naozaj neviem...
Bavili sme sa tu o internete, ktorý je evidovaný na súkromnú osobu verzus internet evidovaný na SZČO. Ak je evidovaný na SZČO s kľudným svedomím ho dávam do nákladov. Ak je na súkromnú osobu, tak už tam je to ale.....A to tiež len tak na okraj.
Zita5
21.01.07,07:42
Ja len okrajovo poznámočku .........mám info o tom , že ak je miesto podnikania doma a uplatňuje sa súkromný tele.resp.inernet , tak sú kontroly , ktoré uznajú percentá týchto výdavkov len v prípade , že podnikateľ má vyčlenené určité metre priestoru , za ktoré platí ako daň z nehnuteľnosti za podnikateľské priestory /čiže vyššiu/a všetky schvalovačky a poplatky okolo podnikania . I keď sa jedná len o kanceláriu .....
Origos
21.01.07,09:01
Ja som to vlani dal prepísať na firmu a funguje mi to bez problémov - platím to z firemných prostriedkov.