Jozef Mihál
19.01.07,21:10
Náš zamestnanec si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005 uplatnil nezdaniteľnú časť základu dane na životné poistenie vo výške 9600 Sk. V roku 2006 si podobne uplatnil sumu 10500 Sk.

V apríli 2007 životnú poistku zrušil. Keďže 55 rokov dovŕši až v roku 2011, porušil tak podmienky dané v § 11 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Môžeme mu za rok 2007 vykonať ročné zúčtovanie dane? Ako sa má vyriešiť skutočnosť, že zrušil životnú poistku?
Jozef Mihál
19.01.07,20:14
Podľa § 11 ods.11 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov na uplatnenie poistného na životné poistenie ako nezdaniteľnej časti základu dane musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života,

alebo

b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.

Podľa § 11 ods.12 zákona, ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v § 11 odseku 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane.

V uvedenom prípade zamestnanec zrušil životné poistenie v roku 2007, teda pred rokom, v ktorom dovŕši 55 rokov. Znamená to, že je povinný o sumy 9600 Sk a 10500 Sk, o ktoré si znížil základ dane v rokoch 2005 a 2006, zvýšiť svoj základ dane najneskôr za rok 2010.

Môže sa sám rozhodnúť, v ktorom z rokov 2007, 2008, 2009 alebo 2010 svoj základ dane zvýši o sumu 19900 Sk. Môže tak urobiť už za rok 2007, alebo si môže si sumu 19900 Sk rozdeliť na štyri čiastky a zvyšovať základ dane o jednotlivé čiastky za každý z rokov 2007 až 2010 alebo naopak celú sumu 19900 Sk zahrnúť do základu dane až za rok 2007 atď.

Ak sa rozhodne celú sumu 19900 Sk alebo jej časť zahrnúť do základu dane už za rok 2007, nesmiete mu za rok 2007 vykonať ročné zúčtovanie dane ale musí si sám podať daňové priznanie (§ 32 ods.2 písm.d). Rovnako v nasledujúcich rokoch - ak si chce zvýšiť základ dane z vyššie uvedených dôvodov v niektorom z nasledujúcich rokov 2008 až 2010, musí za rok, v ktorom si bude zvyšovať základ dane, podať daňové priznanie.

ZoDP_§11
ZoDP_§32
ZoDP_§38
lelgaboca
25.01.07,07:21
Zdravim,

mam specialny problem, musim podat danove priznanie z DPFO za moju tetu, ktora zomrela pocas roku 2006, aby som zuctovala dan, lebo bola v pracovnom pomere. V roku 2005 v rocnom zuctovani uplatnila nezdanitelnu cast /zivotne poistenie/, kedze zomrela, poistenie sa zrusilo, a bolo vyplatene aj poistne plnenie mne ako dedicke, co v takomto pripade, treba dodanit tuto nezdanitelnu cast?, druha otazka, ci mozem odpocitat celu nezdanitelnu cast na danovnika aj v tomto pripade /90.816,- SK/ , kedze zomrela pocas roku?

Dakujem za odpoved
Chobot
25.01.07,08:17
Zdravim,

mam specialny problem, musim podat danove priznanie z DPFO za moju tetu, ktora zomrela pocas roku 2006, aby som zuctovala dan, lebo bola v pracovnom pomere. V roku 2005 v rocnom zuctovani uplatnila nezdanitelnu cast /zivotne poistenie/, kedze zomrela, poistenie sa zrusilo, a bolo vyplatene aj poistne plnenie mne ako dedicke, co v takomto pripade, treba dodanit tuto nezdanitelnu cast?, druha otazka, ci mozem odpocitat celu nezdanitelnu cast na danovnika aj v tomto pripade /90.816,- SK/ , kedze zomrela pocas roku?

Dakujem za odpoved

Takže postupne. Jedna vec je Tvoja teta a jej daňové priznania. Čiastku 12.000 si, predpokladám, uplatnila vo vyúčtovaní za rok 2005, teda v roku 2006. To je v poriadku.

Uhradila nejaké splátky poistného aj v priebehu roku 2006? Ak áno, môžeš kľudne v daňovom priznaní za tetu aj tieto sumy (do 12.000) uplatniť v zúčtovaní dane za rok 2006. Aj keď bohužiaľ nedožila do konca roka, môže si uplatniť celú odpočítateľnú položku za daňovníka, lebo tá sa neposudzuje podľa odpracovaných mesiacov.

Poistenie síce bolo zrušené, ale z dôvodu úmrtia poisteného. Tento dôvod nie je dôvodom na dodanenie, nespadá do dôvodov, ktoré sú uvedené v § 11 ods. 13:

"(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie..."

Takže nemusíš nič dodaňovať.

Druhá vec je Tvoje daňové priznanie. Ty si dostala poistné plnenie, ktoré podľa § 2 ods. 2 písm. i) nepodlieha zdanieniu, takže Ty to nemusíš uviesť v Tvojom daňovom priznaní za rok 2006:

"2) Od dane sú oslobodené aj

i) plnenia z poistenia osôb okrem plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku alebo doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu, 35)"
lelgaboca
25.01.07,09:45
Dakujem za odpoved Chobot!
alveryst
22.02.07,09:05
Dobrý deň,

zamestnanec uplatnil v roku 2005 zaplatené DDP. V roku 2006 zrušil zmluvu. Viem, že čiastku uplatnenú v roku 2005 musí pripočítať k základu dane najneskôr v roku 2009. Ale čo s vyplateným zostatkom poistného z poisťovne. Je to zdaniteľný príjem? Musí za rok 2006 podať daňové priznanie z titulu prijatia výplaty poistného?

Ďakujem
Jozef Mihál
22.02.07,10:09
Dakujem za odpoved Chobot!
Súhlasím s odpoveďou od Chobot a takisto mu za kvalitne vypracovanú odpoveď ďakujem.
Jozef Mihál
22.02.07,10:23
Dobrý deň,

zamestnanec uplatnil v roku 2005 zaplatené DDP. V roku 2006 zrušil zmluvu. Viem, že čiastku uplatnenú v roku 2005 musí pripočítať k základu dane najneskôr v roku 2009. Ale čo s vyplateným zostatkom poistného z poisťovne. Je to zdaniteľný príjem? Musí za rok 2006 podať daňové priznanie z titulu prijatia výplaty poistného?

Ďakujem
Dávky z doplnkového dôchodkového sporenia podľa osobitného predpisu sú zdaniteľným príjmom podľa § 7 ods.1 písm. d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Podľa § 7 ods.3 sa takéto prímy zdaňujú zrážkovou daňou podľa § 43 - viď aj § 43 ods.3 písm.e). Do základu dane sa pritom zahŕňajú príjmy znížené o zaplatené vklady alebo poistné.

Vyplatený zostatok (odstupné) mal byť vyplatený tak, že DDS-ka mala z odstupného zraziť zrážkovú daň. Tým je uvedený príjem daňovo vysporiadaný a nie je nutné podávať daňové priznanie.

Daňovník však môže použiť postup podľa § 43 ods.7, uvedený príjem uviesť v daňovom priznaní s tým, že ako výdavok uvedie zaplatené poistné. Zrážková daň sa potom bude považovaž za preddavok na daň a odpočíta sa od výslednej daňovej povinnosti.
alveryst
22.02.07,14:01
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď.
Jozef
11.02.09,07:35
Prosim vas stale plati, ze v pripade zrusenia zivotneho poistenia si musim zvysit zaklad dane za predchadzajuce roky, kedy som si uplatnil nezdanitelnu cast?

A ked som poistku zrusil koli zalozeniu novej zivotnej poistke aj v tomto pripade si musim zvysit zaklad dane?

Ved v tom roku ked som si uplatnoval nezdanitelnu cast som podmienky uplatnenia splnil. To, ze som o dva roky poistku zrusil by nemalo mat vplyv na predchadzajuce roky. Alebo sa mylim?

Od poistovne som vzdy dostal potvrdenie na uplatnenie nezdanitelnej casti a to je pre mna alfa a omega. Pri ruseni zivotneho poistenia poistovna ma neupozornila na tuto skutocnost.

Jozef
Tweety
11.02.09,07:42
§ 11 Zákon o dani z príjmov
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

(13) Ak životné poistenie zanikne neplatením, výpoveďou, dohodou alebo odstúpením pred uplynutím doby desiatich rokov od začiatku životného poistenia alebo pred kalendárnym rokom, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, daňovník je povinný zvýšiť základ dane o sumu poistného zaplateného na životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane, do konca troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok. Za nedodržanie podmienok podľa odseku 11 sa nepovažuje vyplatené plnenie z poistenia pre prípad úrazu alebo choroby, ktoré je súčasťou životného poistenia.

(14) Ak daňovník, ktorý si uplatňoval zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 4 písm. a), b) alebo c), zomrie, táto skutočnosť sa nepovažuje za nedodržanie podmienok ustanovených v odsekoch 10 a 11. V tomto prípade sa základ dane nezvyšuje.
Jozef
11.02.09,07:54
Vdaka Tweety,

a v pripade zvysovania zakladu dane koli zruseniu poistky je to mozne uskutocnit aj rocnym zuctovanim, alebo si musi zamestnanec urobit sam danove priznanie?
Tweety
11.02.09,08:07
Zamestnanec si musí podať DP sám, v RZD to nie je možné.
Jozef
11.02.09,08:45
Vdaka Tweety
Donda
11.02.09,10:00
Ak si živnostník 3 roky uplatňoval zníženie základu dane o sumu na životné poistenie a v r.2008 dal poistku "zmraziť". Čo s tým?
mlyn16
18.02.09,07:38
Pán Mihál, prosím súrne o pomoc. Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. vystavila nesprávne potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane pravdepodobne všetkým klientom. Zarátali len 11 splátok namiesto 12. Priznali si chybu a teraz následne posielajú nové potvrdenia. Čo mám robiť. Vo firme som už urobila ročné zúčtovanie, mzdy poslala na účty. Môžu zamestnanci podať na daňovom úrade opravné daňové priznanie?
Jozef Mihál
18.02.09,08:37
Ak si živnostník 3 roky uplatňoval zníženie základu dane o sumu na životné poistenie a v r.2008 dal poistku "zmraziť". Čo s tým?
Nič, nejde o porušenie podmienok na uplatnenie daňového zvýhodnenia.
Jozef Mihál
18.02.09,08:45
Pán Mihál, prosím súrne o pomoc. Allianz - Slovenská poisťovňa, a.s. vystavila nesprávne potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane pravdepodobne všetkým klientom. Zarátali len 11 splátok namiesto 12. Priznali si chybu a teraz následne posielajú nové potvrdenia. Čo mám robiť. Vo firme som už urobila ročné zúčtovanie, mzdy poslala na účty. Môžu zamestnanci podať na daňovom úrade opravné daňové priznanie?
Ak nie je možné vykonať RZD ešte raz - pozor, oficiálne nie je možnú urobiť niečo ako opravné RZD, myslím tým to, že budete ochotná a schopná vykonané RZD jednoducho v SW zrušiť a nahodiť ešte raz - tak si zamestnanci musia sami podať opravné DP, s tým, že za riadne DP sa považuje RZD.
mlyn16
18.02.09,09:02
Ďakujem, skúsim sa spojiť so Softipom.
Obávam sa toho, že rozdiel by spadal do výšky dane, ktorá sa nevyrovnáva.
MajaZ
20.02.09,13:16
Môže mi prosím niekto osvetliť nasledujúcu vec. V zmysle tohto:

Ak si zamestnanec za rok 2008 uplatní zamestnanec nezdaniteľné časti základu dane na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie alebo životné poistenie, v ročnom zúčtovaní dane sa uvedie výška týchto príspevkov. Na jednotlivých riadkoch sa uvedú sumy tak, ako ich zamestnanec uviedol v žiadosti o ročné zúčtovanie dane. Od základu dane sa odpočíta ich úhrn, najviac však suma 12000 Sk.

si idem uplatnit nasledovné:
DDS 8000
životné 5000
účelové 5000

V potvrdení o ročnom zúčtovaní budem mať teda uvedené tieto sumy a uplatnený úhrn 12 tisíc.
O rok sa rozhodnem, že účelové sporenie ruším. Podľa zákona musím uplatnený odpočet dodaniť. Odkiaľ ale viem, že mi toto sporenie BOLO skutočne uplatnené a že to mám dodaniť? Narážam na nelogiku vypisovania tlačiva Potvrdenie o ročnom zúčtovaní dane, kde nie je jasné, čo bolo vlastne zamestnancovi uplatnené.
Čo teda má byť v riadkoch 2c,d a e?
Jozef Mihál
20.02.09,15:08
V riadkoch RZD má byť zaradom uvedené to, čo zamestnanec platil.

Teda sumy 8000, 5000 a 5000.

Ak po čase zruší povedzme účelové sporenie, tak nemusí nič "dodaňovať", pretože mu v RZD zostáva ešte suma 13000 na DDS a životné poistenie.
raya1
23.02.09,15:36
Prosím o radu : Zam. by si chcela uplatniť nezd. časť na manžela. keďže je čiast. invalid. Jeho príjem je cca mesačne 4 125 Sk. Keďže ale potvrdenie z pošty o výške dôchodku má len do 30.6. - v sume 4 125 mesačne, potom boli od 1.7.dôchodky zvyšované a toto potvrdenie jej chýba. Akú čiastku môže uplatniť ? počítať 12x 4 125 alebo 4x4 125 plus vypočítať navýšenie od júla ? Kto je vlastne zodpovedný pri príp. kontrole za doklady preukazujúce výšku dôchodku - mzdárka alebo zamestnankyňa ?
Ďakujem !
Asi som zle zaradila otázku, ospravedlňujem sa !
Jozef Mihál
24.02.09,09:34
Zamestnankyňa v žiadosti o RZD čestne prehlasuje aká je výška vlastného príjmu manžela, dokladovať to nie je potrebné.

Avšak potvrdenie o výške dôchodku potrebuje pre prípadnú kontrolu z DÚ (ona sama pre seba).

Preto by si mala zohnať potvrdenie o výške dôchodku. Ak nemá potvrdenie z pošty, nech požiada o potvrdenie v Sociálnej poisťovni.
certik
26.02.09,19:00
Poradíte mi: zamestnankyňa si spolu so zamestávateľom platila v r.2008 do DDS po 500,- Sk mesačne. Zamestnankyňa išla do starobného dôchodku v januári 2009. Môže si uplatniť v ročnom zúčtovaní tie platby do DSS? Ďakujem
Tweety
26.02.09,19:19
Môže, ale len tú časť, ktorú si sama sporila, a ktorú zamestnáv. v roku 2008 aj odviedol.
bredikova
27.02.09,12:38
Prosím o radu. Ideme tento rok dodaniť zrušené doplnkové dôchodkové porenie. Podávame DP FO typ B. Ale ako pozerám , tak pozerám, ale nevidím kolonku na zapísanie sumy, o ktorú to chcem zvýšiť daňový základ. V DP FO typ A je to kolonka 35 . Ale v B to nikde nevidím . Možno som slepá. Prosím poraďtemi. Ďakujem.:confused:
Jozef Mihál
28.02.09,17:25
V type B je to riadok 67.
MajaZ
02.03.09,09:09
Z DU Žilina nám vracajú zamestnancov s tlačivami (potvrdenie o zuctovanych prijmoch), na ktorých je IBA príjem podliehajúci zrážkovej dani a to z dôvodu, že v riadku 02 Zúčtované v mesiacoch nie sú uvedené mesiace, za ktoré bol príjem danený. Posielala som dotaz na DR SR a ich odpoveď ma pobavila. Odcitovali všetky požné zákony, vyhlášky a paragrafy a na koniec pripojili vetu citujem "K Vášmu podaniu uvádzame, že zamestnávatelia, ktorí sú platiteľmi dane, v predmetnom potvrdení uvádzajú údaje podľa predtlače.". Ich odpoveď ale náš problém nevyriešila. Prosím vás, viete mi niekto poradiť, či sa tam tie mesiace uvádzať musia alebo nie a ak áno, tak na základe čoho sa tam musia uvádzať?
Ďakujem.
Jozef Mihál
02.03.09,19:57
K otázkam tohto typu sa ťažko vyjadrovať. Tlačivo "Potvrdenie o príjmoch..." je odporúčaný vzor.

Neexistuje oficiálne poučenie alebo podobný dokument, tak ako je to pri daňových priznaniach, ktorý by "oficiálne" vysvetľoval, čo sa kde má uvádzať.

Z konštrukcie riadkov "Potvrdenia" mne osobne vychádza, že v riadku 02 sa uvádzajú mesiace, za ktoré mal zamestnanec príjmy zdanené "preddavkovo".

To je aspoň pre mňa "predtlač".

Preto nesúhlasím s postupom DÚ Žilina.
rrrrr
01.03.10,06:13
Zamestnanec zrusil poistku a uplatnil si za roky 2005 - 2008 spolu sumu 42000 Sk. Po prepocte na Euro to ako treba zaokruhlit? na sumu 1394,14Eur alebo 1394,15Eur? Dakujem
Jozef Mihál
01.03.10,19:52
Zaokrúhlite na eurocent nahor (§ 47 ods. 1 zákona).
olga84
12.03.10,15:35
Dobrý deň. Chcem sa opýtať ohľadom zrušeného DDS. Zamestnankyňa si uplatňovala nezdaniteľnú časť na doplnkové dôch. sporenie od r. 2003. V marci2010 zrušila zmluvu, čím porušila podmienky, lebo ešte nedovršila 50 rokov veku. Nezdaniteľnú časť si uplatňovala aj na životné poistenie. Úhrnná suma presahovala výšku 398,33 €. Moje otázky sú: musí dodaniť DDS za všetky roky, teda od r. 2003 a v akej výške, keď nezdaniteľná časť bola 398,33 € a ona mala DDS 318,72€ a ŽP 260,16 €. Dodaní si len rozdiel 398,33 - 260,16 = 138,17 € za rok, keďže životnú poistku nezrušila? Neviem, či som to dosť zrozumiteľne napísala. Ďakujem vopred za odpoveď.
Jozef Mihál
12.03.10,15:46
Rozumiem. Dodaní rozdiel medzi sumou ŽP a sumou 398,33 eur.
Jarina6
05.01.11,12:57
Dobry den,

Od 1.1.2011 bol v ZDP okrem ineho vypusteny z §11 aj odst. (13). Chapem spravne, ze ked v r. 2011 predcasne zrusim zmluvu na zivotne poistenie, pri ktorom som si vysku zaplateneho poistneho odratala od ZD za minule roky, nebudem musiet postupovat podla ustanovenia platneho do 31.12.2010, teda zvysit ZD o tuto sumu do konca troch zdanovacich obdobi ?
V prechodnych ustanoveniach som nic nenasla, ale pravdepodobne som nieco prehliadla, tak Vas prosim o odpoved.

Dakujem
Melnick
08.01.11,19:56
Dobry den,

Od 1.1.2011 bol v ZDP okrem ineho vypusteny z §11 aj odst. (13). Chapem spravne, ze ked v r. 2011 predcasne zrusim zmluvu na zivotne poistenie, pri ktorom som si vysku zaplateneho poistneho odratala od ZD za minule roky, nebudem musiet postupovat podla ustanovenia platneho do 31.12.2010, teda zvysit ZD o tuto sumu do konca troch zdanovacich obdobi ?
V prechodnych ustanoveniach som nic nenasla, ale pravdepodobne som nieco prehliadla, tak Vas prosim o odpoved.

Dakujem

㤠52j

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až http://www.porada.sk/ />4 a 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.

Ak zrušíš ŽP v r. 2011, nový zákon o dani z príjmov povinnosť zvyšovať ZD neukladá,čiže napriek porušeniu podmienok nemusíš zvýšiť základ dane o uplatnenú NČZD za príspevky a poistné, o ktoré si si znížila základ dane v predchádzajúcich rokoch.
Jarina6
10.01.11,19:57
㤠52j

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.

Ak zrušíš ŽP v r. 2011, nový zákon o dani z príjmov povinnosť zvyšovať ZD neukladá,čiže napriek porušeniu podmienok nemusíš zvýšiť základ dane o uplatnenú NČZD za príspevky a poistné, o ktoré si si znížila základ dane v predchádzajúcich rokoch.


Dakujem.
KAIS spol. s.r.o.
25.01.11,06:41
Zdravím, chcela by som sa uistiť v tejto veci, pri RZD za rok 2010, si zamestnanec ešte môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku za životné poistenie, ale v roku 2011 už nie ?! Niekedy sa bojím, že si vyhlášku zle vysvetlím,tak sa radšej chcem utvrdiť. ďakujem
drobeceva
25.01.11,06:49
Zdravím, chcela by som sa uistiť v tejto veci, pri RZD za rok 2010, si zamestnanec ešte môže uplatniť nezdaniteľnú čiastku za životné poistenie, ale v roku 2011 už nie ?! Niekedy sa bojím, že si vyhlášku zle vysvetlím,tak sa radšej chcem utvrdiť. ďakujem
áno, pre rok 2010 ešte platí - max.398,33 €
Ľaľa
30.01.11,16:20
áno, pre rok 2010 ešte platí - max.398,33 € súhlasím s drobeceva a ako pomôcku uvádzam (snáď to niekomu pomôže), že na stránke www.drsr.sk myslím, že je to pomenované brožúry, letáky, sú číselné veličiny, ktoré sa použijú pri RZ dane za rok 2010.:)
anna mareckova
02.03.11,11:11
Prosím radu:
Študentka po celý rok 2010 mala stavebné sporenie uložené v PSS nad 6 rokov splácania. Mala založenú aj novú zmluvu, kam odosielali sa zrážky. Starú zmluvu, resp. tie uložené peniaze vybrala v 12/2010. prišiel výpis v 1/2011 o výške úroku 91,88 a daň zrážkou -60,83. V DP typu B je treba napísať v VII. oddieli úrok a v daň podľa 4par. 44 zákona? Nie je tam potrebné písať aj čiastku, z ktorej sa tento úrok vypočítal? Veď ja ho neviem. Toto mi povedal pracovník daň úradu, že to tam musí byť napísané. Je to pravda?

A ešte jedna otázka: Dôchodca celý rok - má sporenie. Pri DP typu B je tam potrebné písať, alebo dokladať koľko má dôchodok, keď má vyšší ako 4025,70 za rok?
rrrrr
06.03.11,15:49
㤠52j

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2011

(3) Na uplatnenie § 11 ods. 1 až http://www.porada.sk/ />4 a 9 za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia predpisu účinného do 31. decembra 2010.

Ak zrušíš ŽP v r. 2011, nový zákon o dani z príjmov povinnosť zvyšovať ZD neukladá,čiže napriek porušeniu podmienok nemusíš zvýšiť základ dane o uplatnenú NČZD za príspevky a poistné, o ktoré si si znížila základ dane v predchádzajúcich rokoch.

A co ked by ju zamestnanec zrušil v roku 2010? je povinny do 3 rokov ju dodanit?
drobeceva
06.03.11,15:52
A co ked by ju zamestnanec zrušil v roku 2010? je povinny do 3 rokov ju dodanit?
áno, má povinnosť
rrrrr
06.03.11,16:13
Tento rok mu urobim RZD a az dalsi rok som mu povedla, ze si z tohto titulu urobi DP. JE to v poriadku, ze.
drobeceva
06.03.11,16:14
Tento rok mu urobim RZD a az dalsi rok som mu povedla, ze si z tohto titulu urobi DP. JE to v poriadku, ze.
áno - ale ak bola zrušená poistka v roku 2010-má na to čas do roku 2013
Jana Acsová
07.03.11,11:52
Prosím radu:
Študentka po celý rok 2010 mala stavebné sporenie uložené v PSS nad 6 rokov splácania. Mala založenú aj novú zmluvu, kam odosielali sa zrážky. Starú zmluvu, resp. tie uložené peniaze vybrala v 12/2010. prišiel výpis v 1/2011 o výške úroku 91,88 a daň zrážkou -60,83. V DP typu B je treba napísať v VII. oddieli úrok a v daň podľa 4par. 44 zákona? Nie je tam potrebné písať aj čiastku, z ktorej sa tento úrok vypočítal? Veď ja ho neviem. Toto mi povedal pracovník daň úradu, že to tam musí byť napísané. Je to pravda?V daňovom priznaní priznávate všetky zdaniteľné príjmy. Ak sa Vám jedná o oddanenie zrážkovej dane podľa § 43, je potrebné uviesť výšku hrubého úroku pripísaného v prospech študentky. Následne sa uplatní ako preddavok na riadku 99 daňového priznania typu B. S daňovým priznaním by študentka mala priložiť aj kópiu potvrdenia o výške zrazenej dane.



A ešte jedna otázka: Dôchodca celý rok - má sporenie. Pri DP typu B je tam potrebné písať, alebo dokladať koľko má dôchodok, keď má vyšší ako 4025,70 za rok?
Áno, výška dôchodku sa vypisuje vždy, aj ke mu nevyjde nárok na nezdaniteľnú časť základu dane.
Arava
13.03.15,08:50
Prosím poraďákov o radu,
zamestnanec zrušil životnú poistku v decembri 2013, za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (r.2005 až 2010) si uplatňoval nezdaniteľňu čiastku na životné poistenie spolu vo výške 999,68 €. Je tento zamestnanec povinný podať daňové priznanie a zvýšiť si základ dane ? ( ak áno, tak do koľkých rokov? a do ktorého riadka daňového priznania typ A vpíše sumu o ktorú zvyšuje základ dane.)
Jozef Mihál
13.03.15,09:10
Prosím poraďákov o radu,
zamestnanec zrušil životnú poistku v decembri 2013, za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (r.2005 až 2010) si uplatňoval nezdaniteľňu čiastku na životné poistenie spolu vo výške 999,68 €. Je tento zamestnanec povinný podať daňové priznanie a zvýšiť si základ dane ? ( ak áno, tak do koľkých rokov? a do ktorého riadka daňového priznania typ A vpíše sumu o ktorú zvyšuje základ dane.)

Takto zrušené životné poistenie už nie je potrebné "dodaňovať".