betty
03.01.05,09:29
Natočili sme video klip pre španielsku speváčku na Slovensku a sme platitelia DPH. Fakturovali by ste to S alebo BEZ DPH? Ja som to fakturovala s DPH, ale nepači sa im to.
Ďakujem za pomoc.
sway
03.01.05,08:40
Natočili sme video klip pre španielsku speváčku na Slovensku a sme platitelia DPH. Fakturovali by ste to S alebo BEZ DPH? Ja som to fakturovala s DPH, ale nepači sa im to.
Ďakujem za pomoc.

Ja by som to fakturovala bez dane, ak sú odberatelia plátci DPH., ale to je len názor čo ostatní? :confused:
AndyP
03.01.05,09:02
Je to tak, ak je odberatel v zahranici (EU) platca DPH, tak sa vystavuje faktura bez DPH, ak nie je platca DPH, tak sa vystavuje s DPH.
betty
03.01.05,09:06
Ktorého § sa mám držať? Kam mám zaradiť túto službu?
Ďakujem.
Anairda
03.01.05,09:10
Podľa § 15 je miestom dodania zábavnej služby miesto, kde sa služby fyzicky vykonajú, teda u nás. Vtedy to ide s daňou. Ale v prípade služieb rozhlasového a televízneho vysielania je miesto dodania sídlo osoby, ktorej sa služba dodáva, a vtedy to ide bez dane,takže treba zvážiť o čo sa jedná.
hron
03.01.05,09:26
Je to tak, ak je odberatel v zahranici (EU) platca DPH, tak sa vystavuje faktura bez DPH, ak nie je platca DPH, tak sa vystavuje s DPH.
Ja by som vystavoval fa do statu EU zasadne bez DPH. V zmysle zakonov EU si predsa DPH vzdy samopriznavaju DOMACI odberatelia. Ved aj na Slovensku si dovoz musite samozdanovat. Tak zdanovanie exportu prenechajte prijemcovi.
betty
03.01.05,10:33
S tým by som nesúhlasila. My sme dostali zákazku a ju realizujeme. Výsledkom bude nejaký záznam - nosič. Nejde o žiadnu zábavnú službu ani o rozhlasové a televízne vysielanie.
bodliak
03.01.05,10:54
Nepredavate nosic, ale to, co je na nom.
Mozno by bolo vhodne pozriet aj autorsky zakon.

Inak ste zorganizovali nejaku scenu, ludi, umelecky - kulturny vytvor, a jeho zaznam ste na medium ulozili.

"Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak."

To znamena u Vas. Takze podme na vynimky:

(4) Miestom dodania kultúrnych, umeleckých, športových, vedeckých, výchovných, vzdelávacích a zábavných služieb vrátane ich organizovania a služieb s nimi súvisiacich je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú.

Fyzicky ste sluzbu poskytli na Slovensku, vy ste nikam nevycestovali ?

Dalsia sanca , aby miestom dodania bolo zahranicie je

(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

a musite sa dokazat zaradit do nasledovnych moznosti:

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov,
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) sprostredkovanie služieb uvedených v písmenách a) až i) v mene a na účet inej osoby a prijatie záväzku zdržania sa vykonávania služieb uvedených v písmenách a) až i),
k) prenos emisie skleníkových plynov.

Skuste (d). prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv
Treba opatrne zvolit nazov - co im fakturujete.
LUBICA123M
03.01.05,10:55
Podľa §15 ods.7 je miestom dodania členský štát zákazníka, kde má sídlo a preto by som fakturovala bez DPH. On si má povinnosť samozdaniť.
betty
03.01.05,11:01
Ja som to dala do § 15 ods. 1, prípadne by som to možno dala medzi tie kultúrne a umelecké - § 15 ods. 4 a stale mi vychadza fakturovať s DPH.
Zatiaľ ďakujem, ale skúste mi ešte poradiť.
moni112
03.01.05,11:57
Jedna sa o službu vykonanú na našom území. Treba fakturovať s DPH, aj keď sa im to nepáči.
Martinková
03.01.05,12:51
Ja som to dala do § 15 ods. 1, prípadne by som to možno dala medzi tie kultúrne a umelecké - § 15 ods. 4 a stale mi vychadza fakturovať s DPH.
Zatiaľ ďakujem, ale skúste mi ešte poradiť.

Súhlasim s Betty, ja by som to tiež dala s DPH.

Martinková
rosemary
03.01.05,13:11
Treba správne zaradiť o akú službu sa jedná. Nahratie na nosič podľa mňa niesú služba podľa §15 ods. 4. Určite treba pozrieť aj autorský zákon. Vy ste nejaká umelecká agentúra?
betty
03.01.05,13:18
Produkčná spoločnosť
rosemary
03.01.05,13:49
Takže mohlo by ísť aj služby technické podľa §15, ods.8,písmb , ťažko povedať
karbanová
03.01.05,22:03
Podľa mna táto služba sa týka § 15 odst.7 a odst.8 pism.d , t.j. fakturovať bez DPH.Zdanuje odberateľ.
hron
06.01.05,07:05
Podľa mna táto služba sa týka § 15 odst.7 a odst.8 pism.d , t.j. fakturovať bez DPH.Zdanuje odberateľ.
Porusim sice vsetky nedavno definovane pravidla :-), ale aj tak sa najprv nepozriem do citovaneho zakona.
Opriem sa o vseobecny princip, na ktorom je vlastne DPH postavena.
Je to zdanenie SPOTREBY a teraz v kontexte EU rozsirena o pojem V MIESTE SPOTREBY.
Cize, ked niekto vyrobi na Slovenku cd nosic pre zahranicneho objednavatela, tak vyraba TOVAR, ( alebo poskytne SLUZBU), ktora sa bude SPOTREBOVAVAT v mieste objednavatela.
Tipujem, ze nebola sucastou objednavky aj distribucia cd nosica na Slovensku

Tak, a TERAZ sa kuknem do zakonov :-) (MOZNO, ak mi zostane kusok casu)
betty
07.01.05,09:22
A o ktorý § by som sa mala oprieť, ak im mám fakturovať bez DPH? Poraďte mi, prosím. Tú DPH nám nechcú zaplatiť.
Ďakujem
bodliak
07.01.05,09:47
Pozrite predchádzajúce príspevky,
je potrebné vedieť, čo a na akom základe ste im poskytli.

Napr.:
Je Vaša produkčná firma autorom toho diela/klipu ?
Objednali si to španieli a ide o zmluvné postúpenie autorských práv ?
potom §7, §8.d.

Ak ste len vyhotovili záznam a uložili ho na nosič, službu ste vykonali tu.
Je to ako u fotografa, ktorý Vás odfotí, aj s DPH.


Pozorne preštudujte §4, ktorý je "proti" Vám,
a §7 a §8, kam sa chcete zaradiť.
betty
07.01.05,11:13
My sme dostali uz hotovu vec - dostali sme zakazku - chceme toto za tolko. Vyrobili sme nieco na objednavku.
majamka
07.03.06,14:47
Ahojte prosím o pomoc. Na porade som sa toho o DPH z vystavených faktúr dozvedela toľko, že už neviem čo sa vzťahuje na našu firmu. Poskytli sme službu opravu PC pre českú spoločnosť, ktorá predáva PC na Slovensko. /obaja sme platcami DPH/ Mame jej túto pracu nafakturovať. Ale ja teraz neviem či s DPH alebo bez DPH, lebo tieto PC ostávaju na Slovensku u ich zákazníkov. Prosim poraďte na aký § sa toto vzťahuje. A ak vystavím faktúru v ktorom riadku výkazu na DPH sa ukáže táto suma/alebo vôbec má sa vo výkaze DPH ukázať./.
ďakujem
Lara11
07.03.06,15:14
Faktúru vystavíš s DPH na základe § 16 ods. 7 - tovar sa neodoslal alebo neprepravil mimo štátu v ktorom sa služby fyzicky vykonali. V DP sa ti to nezobrazí.
majamka
07.03.06,15:33
No ďakujem, ale ono to je dosť zamotané lebo tie počitače už vlastne niesu majetkom tej Českej firmy lebo ona ich už predala koncovému zákazníkovi. Mi sa staráme len o záručný servis v SR lebo pre nich by to bolo dosť nakladné, aby všetky reklamácie išli do Česka. Aj tak je to ten §. /lebo vlastne to nieje ich hnuteľný hmotný majetok/?
ALBO
07.03.06,15:57
No ďakujem, ale ono to je dosť zamotané lebo tie počitače už vlastne niesu majetkom tej Českej firmy lebo ona ich už predala koncovému zákazníkovi. Mi sa staráme len o záručný servis v SR lebo pre nich by to bolo dosť nakladné, aby všetky reklamácie išli do Česka. Aj tak je to ten §. /lebo vlastne to nieje ich hnuteľný hmotný majetok/?
§15/6 vás pošle na § 16/7 a z neho posledná veta vás znova vráti na tuzemské dodanie. Prácu síce fakturujete čechovi, ale sú vykonané na Slovensku a čech opravené výrobky nevyvezie domov.
Takže to uvediete v takých riadkoch ako iné tuzemské dodávky 3 a 2
majamka
07.03.06,16:04
To teda znamená,že to mám fakturovať ako každu jednu službu /*prácu/, ako keby to bola Slovenská firma s DPH.?:eek:
ALBO
07.03.06,16:16
To teda znamená,že to mám fakturovať ako každu jednu službu /*prácu/, ako keby to bola Slovenská firma s DPH.?:eek:

Podľa mňa ano
majamka
07.03.06,16:28
No a ta česka firma mi to bude nutená zaplatiť aj s DPH. A ako si to uplatní ona v Čechach?
ALBO
07.03.06,16:42
No a ta česka firma mi to bude nutená zaplatiť aj s DPH. A ako si to uplatní ona v Čechach?
Skúste § 56
majamka
07.03.06,16:57
A ešte im fakturujeme aj dopravu PC medzi zákaznikom a nami / táto doprava bola tiež v ramci SR/. Toto im tiež nafakturujem s DPH?
Jana Acsová
07.03.06,19:29
A ešte im fakturujeme aj dopravu PC medzi zákaznikom a nami / táto doprava bola tiež v ramci SR/. Toto im tiež nafakturujem s DPH?Ak im fakturujete prepravný výkon na území SR, tak nemáte inú možnosť ale fakturovať im prepravu so slovenskou DPH. Jedná sa o službu s miestom dodania na území Slovenska.
Jana Acsová
07.03.06,19:30
No a ta česka firma mi to bude nutená zaplatiť aj s DPH. A ako si to uplatní ona v Čechach?V Čechách nijako ... môže požiadať o vrátenie dane na Slovensku v zmysle § 56 tak, ako uvádza ALBO.
majamka
08.03.06,08:09
Ďakujem veľmi pekne
petra:-)
03.04.06,08:46
Poradí mi prosím niekto? Máme uzatvorenú Zmluvu o dielo s českou s.r.o. na nasledovné činnosti -zastupovanie objednávateľa (českú firmu) pri jednaniach s výrobcami príslušnej komodity na území SR, vybavovanie dovozných a vývozných licencií pre objednávateľa, zastupovanie pred skúšobňami pri uvádzaní výrobnej produkcie objednávateľa v SR? Ako fakturovať služby (s DPH či bez DPH, ktorý § zákona to je) poskytnuté českej firme na základe tejto Zmluvy o dielo? Vopred všetkým ďakujem za poradu :)
ALBO
03.04.06,20:02
Poradí mi prosím niekto? Máme uzatvorenú Zmluvu o dielo s českou s.r.o. na nasledovné činnosti -zastupovanie objednávateľa (českú firmu) pri jednaniach s výrobcami príslušnej komodity na území SR, vybavovanie dovozných a vývozných licencií pre objednávateľa, zastupovanie pred skúšobňami pri uvádzaní výrobnej produkcie objednávateľa v SR? Ako fakturovať služby (s DPH či bez DPH, ktorý § zákona to je) poskytnuté českej firme na základe tejto Zmluvy o dielo? Vopred všetkým ďakujem za poradu :)

No musíte si najprv zatriediť tú vašu službu . V každom prípade by ste mali vychádzať z §15., či ste niekde v odsekoch 2-10. Ak ano potom sa DPH prenáša na odberateľa podľa konkrétnych tam špecifikovaných pravidiel. Mne by z toho možno vychádzalo § 15/8/b). Potom miesto dodania je podľa §15/7 a to je sídlo odberateľa. Daň sa odvedie v Česku. Ak je platiteľ, vy fakturujete bez DPH a on sa dodaní.
Ak sa tam nenájdete tak postupujete podľa § 15/1.
petra:-)
03.04.06,21:35
No musíte si najprv zatriediť tú vašu službu .

Veď práve pri tom zatriedení potrebujem poradiť, lebo v §15/8/b som nenašla vymenované "zastupovanie" ani nič také, čo by zodpovedalo nami poskytovanej službe.
Poradí niekto kam to presne zaradiť? :confused:

Ďakujem :)
petra:-)
07.04.06,11:03
Nikto mi neporadí? :(
petra:-)
28.06.06,12:57
posúvam :(
sway
29.06.06,06:31
Poradí mi prosím niekto? Máme uzatvorenú Zmluvu o dielo s českou s.r.o. na nasledovné činnosti -zastupovanie objednávateľa (českú firmu) pri jednaniach s výrobcami príslušnej komodity na území SR, vybavovanie dovozných a vývozných licencií pre objednávateľa, zastupovanie pred skúšobňami pri uvádzaní výrobnej produkcie objednávateľa v SR? Ako fakturovať služby (s DPH či bez DPH, ktorý § zákona to je) poskytnuté českej firme na základe tejto Zmluvy o dielo? Vopred všetkým ďakujem za poradu :)


Ja by som išla na to inak - v prvom rade si treba ujasniť KDE je miesto dodania - to mi vychádza jednoznačne na území SR - podľa popisu služby, tak by som to fakturovala s DPH. - môj názor.;)
petra:-)
29.06.06,07:22
Vďaka za názor. :)
Aťa
13.11.07,09:40
Chcela by som Vás poprosíť mám podobný problém ako ostatný na tému služba do zahraničia a Dph. Máme zmluvu s českou firmou na propagačnú činnosť, výrobu letákou a poradenské služby ohľadom reklamy firmy. My máme sídlo na Slovensku samozrejme druhá firma v čechách tie letáky im ešte aj osobne dopravíme do čr a končia tam to sa dá ešte chápať ako služba alebo tovar ktorý končí na uzemí druhej republiky a mal by sa asi fakturovať bez DPH, ale čo s ostaným môžem to fakturovať bez DPH ? Alebo viete mi poradiť nejakú dobrú zmluvu kde by som presne špecifikovala, že všetky služby a všetko s tým spojené končí v zahraničí. Vopred veľmi pekne ďakujem a zároveň prosím o pomoc. Alena
michelle84
03.01.08,11:30
Ako by ste vyriešili nasledovnú situáciu? Odberateľ - členský štát EÚ bol v SR na poľovačke. Fakturujeme mu za trofeje a ostatné sprostredkovateľské služby, ktoré sme pre nich vykonali tu v SR. Oni od nás žiadajú faktúru bez DPH, ale podľa mňa ide o dodanie v SR, tak DPH by sme mali fakturovať. Tie sprostredkovateľské služby neviem presne zaradiť, keďže je tam aj preprava, aj občerstvenie, fotenie, výroba fotiek... Viete vyjadriť svoj názor k danému problému? Ďakujem.