babenko1
12.07.07,13:56
príručku som si vytlačila,ale ešte som sa tomu až tak dopodrobna nevenovala, ale chcela by som tam nahodiť všetky výpisy aby som si aspoň nejaké faktúry zlikvidovala. nemám ich veľa cca 15 vystavených ale chcem sa do toho pustiť teraz ked je toho menej ako ked budem mať toho veľa. A chcem sa ta ešte spýtať, že ak mám od marca bločky za materiál, a iné výdavky, tak mám nahadzovať do výdavkov z pokladne každý bloček zvlášť alebo to môžem aj narátať dokopy, alebo si to mám oddeľovať mesiac po mesiaci?? V práci robím podvojné účto a to mi je jasné, ale potrebovala by som pomôcť aj teoreticky s jednoduchým či mi mám do pokladne tak isto vypisovať PPD a VPD ako to robím v PÚ v práci. Aj ked sa hovorí že jednoduché účto je jednoduché len sa asi do toho potrebujem dostať.:-) dakujem ti veľmi pekne. Inak ak by si mi mohla dať na teba mail bola by som ti vdačná, v prípade potreby.PPD a VPD nemusíš vypisovať, alfa ich vie tlačiť hromadne a k nim si pricvakneš, prilepíš tie bločky. K banke.. musíš mať nahodené aj došlé faktúry, aby si ich tak isto vedela zlikvidovať, keď boli uhradené. Doporučujem postup pri zadávaní.. najprv si nahoď všetky vystavené, potom došlé faktúry, dalej banku a nakoniec pokladňu. K tým bločkom. Každý to robí inak, niekto robí VPD hromadne.. tj všetky PHM v mesiaci = jeden VPD, atd... ja zas každý bločik účtujem zvlášť.. lepší prehľad
Beata
12.07.07,12:10
Ja si bločky zoradím podľa dátumu, nahadzujem cez Evidencia > peňažný denník > pokladňa > výdavok, podľa typu výdavku, či je to materiál, réžia, DHM, atd. V prípade, že mám v mesiaci veľmi veľa blokov jedného typu, sčítam ich aj viacej do jedného VPD a to tak, že ich pricvaknem na jednu A4 pekne jeden po druhom, aby sa v nich ľahko dalo listovať a dali sa odkontrolovať a zvyknem priložiť aj rozpis, nech je prehľad.
Keď mám všetky bločky nahodené v ALFE, vytlačím si VPD (nevypisujem, zbytočná robota), podpíšem minimálne dvomi podpismi, pricvaknem bloček ku VPD, predierkujem, založím do rýchloviazača.

Banka detto.
katulka336
12.07.07,12:44
Ďakujem vám všetkým veľmi pekne za pomoc. Vyskúšam to nahodiť, a ak by som s tým mala nejaký problém tak sa vám ešte ozvem.

Pekný dnik.
katka
sway
12.07.07,12:56
Ja mám spravené na výdavky tabuľky - na PHM, Réžiu, materiál...., nahodím si ich do tabuľky koncom mesiaca a jedným VPD ich účtujem na konci mesiaca. Priložím jednu, ak sa ti zapáči môžeš si ju poupravovať podľa potreby a "chystať" si doklady v nej. (stačí doplniť sumy bez DPH a ostatné sa vypočíta)
daňováci nemali námietky.:)
katulka336
12.07.07,13:33
Ešte mám jednu otázočku pre tých, ktorí majú vyskúšané oba programy. Pre JÚ je ktorý účtovný program lepší??? poznám POHODU a začínam s ALFOU, myslím ktorý z nich je jednoduchší na pochopenie a na účtovanie a nahadzovanie dokladov....
Dakujem.
katka
JAJA11
13.07.07,04:59
Ešte mám jednu otázočku pre tých, ktorí majú vyskúšané oba programy. Pre JÚ je ktorý účtovný program lepší??? poznám POHODU a začínam s ALFOU, myslím ktorý z nich je jednoduchší na pochopenie a na účtovanie a nahadzovanie dokladov....
Dakujem.
katka

S Pohodou skúsenosť nemám, ale ALFA je veľmi dobrá. Ono je to o praxi. Treba si vybrať program a keď s ním budeš dlhšie robiť, tak sa Ti bude zdať ľahký. :rolleyes:
miriza
19.07.07,05:54
Prosím o radu. Naša firma / platca DPH/ zakúpila 15.05.2007 zemný stroj v sume 30000 eur od českej firmy /tiež platca/. Mám zahraničnú fa prvý krát a neviem si rady. Uvažujem správne? Kurzom z NBS zo dňa 15.05.2007 / to bol aj dátum dodania/ si prepočítam cenu na SK a zaúčtujem. Účtujem v Alfe a neviem kde si mám odkliknúť to samozdanenie. Viete niekto poradiť?
andreaS
19.07.07,06:25
miriza:

fa z EU nahodis cez Evidencia/zavazky... medzi jednotlivymi polickami sa pohybujes pomocou tabulatora a ten ta navedie, co mas postupne vyplnit. postupne ides takto:

- vyberies partnera
- zadas predmet fakturacie
- zadas TYP DOKLADU - tu vyberies Faktura EU (tovar)
- cislo danoveho dokladu
- interne cislo
- datumy : vystavenia, doslo, splatnosti, danovej povinnosti
- mena
- jednotka
- suma v CM
- kurz pre ev. DPH (cervenym sa zvyrazni vyssie zadany datum vystavenia, tak das kurz z tohoto dna)
- kurz pre uctovnictvo (pohladavka) - tiez sa zvyrazni vyssie zadany datum doslo dna, tak das kurz z tohoto dna
- KLIK na "SKK!" - suma v CM sa prepocita na SKK
- a ulozit
- potom sa uz len dana suma zapise do DPH (program ponukne postupne dve tabulky kam zapisal danu DPH)
miriza
19.07.07,06:29
veľmi pekne ti ďakujem, skúsim to doma nahodiť. :).
Zita5
19.07.07,06:29
Dôležité je aby si mala zakliknuté v záväzkoch TYP DOKLADU " FA EÚ-tovar alebo služba ...................to Ťa dovedie k samozdaneniu samé ......
miriza
19.07.07,07:56
A ešte mám jednu fa, ale to je za dopravu toho kúpeného stroja, fakturovala to už ale iná firma, tiež platca DPH. Postup bude taký istý? Akurát, že tam mám iný dátum t. j. 17.5.2007 a je to v čekých korunách.
Zita5
20.07.07,06:56
A ešte mám jednu fa, ale to je za dopravu toho kúpeného stroja, fakturovala to už ale iná firma, tiež platca DPH. Postup bude taký istý? Akurát, že tam mám iný dátum t. j. 17.5.2007 a je to v čekých korunách.


Áno ,postup ten istý ako v príspevku 258 .
miriza
20.07.07,07:07
Keď sa mi to akosi nepozdáva, lebo fa za tú dopravu mi do výkazu DPH dalo do kolonky: tovary a služby pri ktorých príjemca platí daň podľa § 69 ods.2 až 4 a 9 zákona. A fa za ten stroj mi dalo vo výkaze do kolonky: nadobudnutie v tuzemsku podľa § 11 a 11a zákona. Asi som to zle nahodila.
miriza
20.07.07,08:45
Neviete mi niekto poradiť?
macula
20.07.07,08:52
Máš to dobre nahodené, tak to má byť.
miriza
20.07.07,08:53
Prosím Ťa vieš mi aj napísať prečo? Prvý krát mám zahraničné faktúry.
macula
20.07.07,09:00
Pretože nákup toho stroja si musíš samozdaniť, a takisto aj prepravu, ktorá sa uvádza na riadku 09 ZD a 10 daň a následne r.15 daň. Pri tomto spôsobe je preprava samozdanená.
miriza
20.07.07,09:03
ďakujem, no musím nad tým porozmýšľať.
miriza
20.07.07,09:22
No už tomu ako-tak rozumiem a ešte mi prosím poraďte čo s tou DPH? Myslela som si že o sumu DPH so zahraničnej fa sa mi poníži vlastná daňová povinnosť, ale kolegyne mi hovoria, že sa na konci daňového obdobia píše nejaká žiadosť o vrátenie tej DPH. Je to pravda?
MUŠKA
20.07.07,09:23
Prosím Vás o radu - ako by sa mala zaúčtovať platba kartou, kým príde výpis z BU na priebežnú položku výdavok. K dispozícii mám zatiaľ doklad z registračnej pokladne.
Ďakujem
andreaS
20.07.07,09:30
muska: uctovala by som az bankovy vypis, pretoze to nebola operacia uskutocnena v hotovosti.
andreaS
20.07.07,09:33
miriza: vytlac si aspon na obrazovku z alfy vystup pre kontrolu DPH a uvidis, ze danu zahranicnu fa budes mat na "oboch" stranach. Jedenkrat bude pri vasich vystavenych fa a druhy krat pri dokladoch z kt. si uplatnujes odpocet dph. Takze ziadne pisomne ziadosti na vratenie...
MUŠKA
20.07.07,09:34
Takže stačí nahodiť záväzok a keď príde výpis spraviť úhradu. A aký dátum úhrady uvediem - dátum zúčtovania z BU alebo dátum transakcie s PK?
macula
20.07.07,11:13
No už tomu ako-tak rozumiem a ešte mi prosím poraďte čo s tou DPH? Myslela som si že o sumu DPH so zahraničnej fa sa mi poníži vlastná daňová povinnosť, ale kolegyne mi hovoria, že sa na konci daňového obdobia píše nejaká žiadosť o vrátenie tej DPH. Je to pravda?
O sumu DPH sa ti neponíži daňová povinnosť, pretože tú DPH uvádzaš na vstupe aj výstupe /samozdanenie/.Takže sa ti to vynuluje.
macula
20.07.07,11:32
Takže stačí nahodiť záväzok a keď príde výpis spraviť úhradu. A aký dátum úhrady uvediem - dátum zúčtovania z BU alebo dátum transakcie s PK?
Dátum na bankovom výpise.
imino
30.08.07,15:42
Prosim vas, dobre som si (v Alfe) zauctoval vyrovnavajucu FA na uhradenu PFA? Do knihy zavazkov som zapisal PFA v plnej hodnote, potom som tam dal aj nulovu vyrovnavaciu FA (vid obrazok).

Vdaka. ;)
Darina1234
07.09.07,04:55
Prosím o radu, mám maly obchod kamenný aj internetový s ponožkami aj termobieliznou. Chcem si objednať na jednoduche učtovníctvo program od firmy kros, prosím , ktorú verziu by som potrebovala
berry
07.09.07,05:46
Alfa sa dá skladať z rôzných modulov. To záleží , len od teba. Či napríklad budeš používať aj valutovú pokladnicu. Alebo sklad, fakturáciu,..... Na ich internetovej stránke si môžeš aj hned zložiť modul aký bude tebe vyhovovať aj hneď objednať.
JAJA11
07.09.07,05:53
Prosím o radu, mám maly obchod kamenný aj internetový s ponožkami aj termobieliznou. Chcem si objednať na jednoduche učtovníctvo program od firmy kros, prosím , ktorú verziu by som potrebovala

Je dobré si stiahnuť demo verziu, môžeš začať s ňou pracovať, tak najlepšie zistíš čo všetko potrebuješ a potom si objednať verziu, aká Ti vyhovuje. Kľudne si potom nainštaluješ ostrú verziu a pokračuješ v účtovaní.
elenka
09.09.07,16:46
Prosím poraďte mi :
Chcem najnovšiu verziu AlFA - stiahla som z inernetu súbor AlfaOstra.exe, keď ho spustím - na inštalovanie, tak sa mi objaví tabuľka "Potvrdiť nahradenie súboru", v ktorej je napísané, že nasledujúci súbor už existuje, chcete nahradiť existujúci súbor 1098 bajtov vymenený 31.7.07 14:27 týmto súborom ? 1098 bajtov vymenený 31.7.07 14:27 - odkliknem ano a pokračuje zase - to isté ale iné číslo bajtov.
Môžem to poodklikovať alebo čo mám robiť, aby som si náhodou aj program nezmazala.
Uf - porozumie tomu niekto ?
DanielaSL
09.09.07,16:52
Jáj tak toto zaujíma aj mňa, lebo ani sama neviem ako to všetko odklikám a stiahnem....
elenka
09.09.07,17:28
No Danielka moja, ledva čakám od niekoho fundovanú odpoveď a Ty toto......
Robina
09.09.07,17:42
Ja som ťa nepochopila, ty máš licenciu a chceš si stiahnuť novú verziu? Prečo si nestiahneš upgrade? Možno nechápem, ak popíšeš,tak pochopím.
elenka
09.09.07,17:51
Robina,
veď to som urobila - stiahla upgrade (mám licenciu) a keď som išla inštalovať, tak sa mi stalo to, čo som napísala - vieš mi aj tak poradiť ?
Robina
09.09.07,18:16
No ja to robím tak, že si predtým všetko zálohujem, keby náhodou. A potom idem na upgrade a stiahnem to do svojho vytvoreného súboru a stadiaľ do programu a zatiaľ som sa s týmto nestretla. Ešte pozriem na kros.sk, či je tam niečo nové. Ja by som to urobila ešte znovu v tvojom prípade, alebo zajtra a brnkla do krosu. Oni ťa navedú - môžu mať aj oni nejakú chybu. Asi som ti veľmi neporadila.
Robina
09.09.07,18:37
No pozerala som to, tak sa nič na tom nezmenilo: upgrade - alfa - aktuálna verzia - stiahnutie z internetu a ostatné som už opísala.
DanielaSL
10.09.07,06:00
Elenka aj mňa to tak pýta a sama neviem fakt ako to urobím, ale nakoniec tú novú verziu vždy stiahnem, lebo mi svieti v programe, že ju mám....Ale kedysi ma to tak nepýtalo..... A program sa mi tiež nevymazal.

Robina chcem sa spýtať. Ja som si podľa návodu od Krosu vytvorila priečinok AlfaIns, kde si to sťahujem. Len neviem - vždy nový upgrade ide do toho istého priečinku, alebo si treba na nový upgrade vytvoriť aj vždy nový priečinok?
Maruška54
10.09.07,06:03
Do toho istého priečinku.
elenka
10.09.07,06:25
A keď už idem z toho prečinku inštalovať, mám mať otvorený program JU Alfa ?
Maruška54
10.09.07,06:36
A keď už idem z toho prečinku inštalovať, mám mať otvorený program JU Alfa ?
Program Alfa nemusí byť otvorený, inštalácia upgradu sa prejaví po novom otvorení Alfy, alebo reštartovaní počítača.
Maruška
Robina
10.09.07,07:37
nie nemusí byť otvorený, ono si to nájde. Len ja si stále pred tým zálohujem. Čo ak..
elenka
10.09.07,12:41
No ďakujem, idem to vyskúšať , pre istotu ešte raz si to stiahnem do nového priečinka a potom uvidím čo sa ma to opýta.....
imino
10.09.07,15:10
Prosim vas, dobre som si (v Alfe) zauctoval vyrovnavajucu FA na uhradenu PFA? Do knihy zavazkov som zapisal PFA v plnej hodnote, potom som tam dal aj nulovu vyrovnavaciu FA (vid obrazok).

Vdaka. ;)Prosim, prosim..... ;) ;) Mam to dobre?
Cecilia
08.11.07,19:32
Prosím Vás, môžte mi poradiť?

Ako si zaúčtujem evidenciu záväzkov v Alfe? Napríklad voči poisťovniam alebo leasingovej spoločnosti? K došlým faktúram alebo ja si predstavujem, že by to bolo zvlášť: došlé faktúry, zvlášť leasing ...

Keď som číslovala rok 2007 - peňažný denník - a začala som zle, potom mi tam hádzalo otázniky sem tam napr. B01/???/??? potom som ručne opravila ďalší riadok - dá sa to prečíslovať znova - hromadne alebo postupne po jednom riadku?

ďakujem za odpoveď
veronikasad
08.11.07,19:40
Prosím Vás, môžte mi poradiť?

Ako si zaúčtujem evidenciu záväzkov v Alfe? Napríklad voči poisťovniam alebo leasingovej spoločnosti? K došlým faktúram alebo ja si predstavujem, že by to bolo zvlášť: došlé faktúry, zvlášť leasing ...

Keď som číslovala rok 2007 - peňažný denník - a začala som zle, potom mi tam hádzalo otázniky sem tam napr. B01/???/??? potom som ručne opravila ďalší riadok - dá sa to prečíslovať znova - hromadne alebo postupne po jednom riadku?

ďakujem za odpoveď
V ALFE sa dá nastaviť hromadné prečíslovanie pokladničných dokladov, bankových výpisov aj interných dokladov.
Manual
08.11.07,20:02
Prosím Vás, môžte mi poradiť?

Ako si zaúčtujem evidenciu záväzkov v Alfe? Napríklad voči poisťovniam alebo leasingovej spoločnosti? K došlým faktúram alebo ja si predstavujem, že by to bolo zvlášť: došlé faktúry, zvlášť leasing ...

Keď som číslovala rok 2007 - peňažný denník - a začala som zle, potom mi tam hádzalo otázniky sem tam napr. B01/???/??? potom som ručne opravila ďalší riadok - dá sa to prečíslovať znova - hromadne alebo postupne po jednom riadku?

ďakujem za odpoveď
Nahraj si v Alfe záväzok voči LZ, ten ti Alfa očísluje chronologicky interným číslom a ako budeš splácať jednotlivé splátky, budeš z tohoto záväzku postupne každý mesiac "ukrajovať" až bude celý záväzok voči LZ uhradený.
Prakticky aj záväzok voči SP a ZP uhrádzaš v Alfe na dva krát kôli zápisu do PD, pretože časť záväzku voči SP a ZP ide do fondov a časť do mzdy.
Cecilia
08.11.07,20:23
Ďakujem za odpovede, nechápem prečo ide časť odvodu do zdravotnej a soc.poisť do mzdy, mám jedného zamestnanca iba od mája.

Ešte sa môžem opýtať? Záväzok do soc. a zdr. poisť. zaúčtujem medzi došlé faktúry? Ď
tinaM
08.11.07,21:47
... nechápem prečo ide časť odvodu do zdravotnej a soc.poisť do mzdy, mám jedného zamestnanca iba od mája.

Ešte sa môžem opýtať? Záväzok do soc. a zdr. poisť. zaúčtujem medzi došlé faktúry? Ď

Do zdrav.poisťovne a soc.poisť. odvádza aj zamestnanec /prostredníctvom zamestnávateľa-zrážkou zo mzdy/
aj zamestnávateľ.
Tú časť odvodov, ktorú zamestnávateľ zrazí zamestnancovi z výplaty, účtovať v JÚ do kolónky -mzdy
a časť, ktorú je povinný odvádzať zamestnávateľ , účtovať do kolónky odvody do fondov.

Záväzok voči poisťovniam zapísať do evidencie záväzkov, kde si zadáš typ dokladu - mzdový záväzok /nie faktúra/.
mgm
08.11.07,21:57
Ďakujem za odpovede, nechápem prečo ide časť odvodu do zdravotnej a soc.poisť do mzdy, mám jedného zamestnanca iba od mája.

Ešte sa môžem opýtať? Záväzok do soc. a zdr. poisť. zaúčtujem medzi došlé faktúry? Ď


Áno, SP a ZP dávam medzi došlé fa.

Čo sa týka ten prvej otázky
- časť odvodov, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca - ide do fondov /napr. ZP - 10 %/

- časť odvodov, ktoré vypočítame z hrubej mzdy zamestnanca /napr. ZP - 4 %/ - ide do položky MZDY.

Ja to robím tak, že úhradu celého záväzku dám do fondov a potom ID preúčtujem /ZP 4%/ do miezd a tú istú čiastku odpočítam z fondov, aby sa to rovnalo. To isté urobím aj čo sa týka SP.

Neviem, či som to dosť zrozumiteľne napísala. Keď nie, ozvi sa ešte.

Marta
Manual
09.11.07,05:47
Ďakujem za odpovede, nechápem prečo ide časť odvodu do zdravotnej a soc.poisť do mzdy, mám jedného zamestnanca iba od mája.

Už to tu zdôvodnili, ale ešte doplním, že tak ako zaúčtuješ odvody do ZP a SP do peň. denníka, tak ti to vstúpi do Výkazu o príjmoch a výdavkoch, ktoré prikladáš k DP. A odvody zamestnanca a daň zo mzdy sú súčasťou mzdy = idú do kolónky Mzdy vo výkaze. Odvody čo platí zamestnávateľ za zamestnanca idú do kolonky Fondy vo výkaze.
Zita5
09.11.07,10:59
Pekne Vám ďakujem za odpovede, pýtala som sa na postup účtovania v Alfe a dozvedela som sa niečo celkom iné, o účtovaní miezd.
To rozúčtovanie odvodov nemá žiaden vplyv na hospod. výsledok, že? Je to len analytika. Ale dobre vedieť, opravím si to tak ako to má byť.

Cecília , treba si preštudovať príručku od firmy KROS , je tam skutočne všetko jasne vysvetlené a aj na ich stránke majú otázky a odpovede .Klik www.Kros.sk (http://www.Kros.sk)
IVEB
09.11.07,16:43
Ešte som chcela len dodať , ja v ALFE mám vytvorené samostatné číslovanie na mzdy / neúčtujem ich ako DF/ , nakoľko mi pri daňovej kontrole vytkli že predsa mzdový záväzok nemôže byť došlá faktúra, takže vlastne mám samostatné číslovanie na DF , MZDY, ODVODY a pod. Je to prehľadné .
Manual
09.11.07,16:50
Súhlasím a doplním, že ak sa používa program Olymp na mzdy, tak pri exporte spracovaných miezd do Alfy, Alfa automaticky vytvára samostatný číselný rad v knihe záväzkov.
Darina1234
10.11.07,14:41
Prosim o pomoc, v alfe chcem zauctova vydavok za najom na zaklade PPD od FO. Musim tuto uhradu zaevidovať aj do aj ako závazok?
DanielaSL
10.11.07,17:23
Tak pokiaľ by som mala faktúru za ten nájom, tak by som si ju zaevidovala do knihy záväzkov. Ale ty zrejme máš len PPD, tak to by som rovno účtovala do denníka s nejakou analytikou vytvorenou na platenie nájomného.

zo Zákona o účtovníctve..

§ 6


(1) Účtovná jednotka je povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi (§ 10).

(2) Účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov.
Zita5
10.11.07,17:29
Ak je nájom dohodnutý zmluvne z čoho je známa suma , tak nájom na základe zmluvy zaúčtujete v záväzkoch v prípade že máte dohodnutý splátkový kalendár .
Ja to robím tak , že v januári si zaúčtujem do záväzkov celú sumu nájmu ,ktorý mám v danom roku zaplatiť a potom ak účtujem platby cez VPD , tak spárujem túto platbu so záväzkom a výšku záväzkov tým znižujem každým mesiac , alebo štvrťrok , alebo pol rok , podľa dohody splátok nájmu .

Dopĺňam : ak Vám chodia mesačne Fa za nájom tak do záväzkov účtujete podľa došlej FA a nie podľa zmluvy .ALFA -Záväzky ..Typ dokladu iný ...
Darina1234
18.11.07,15:31
Prosím o radu, ako zaevidovat v alfe číslo mojho učtu, aby sa mi zjavovalo pri fakturácii?
Zita5
18.11.07,15:33
Prosím o radu, ako zaevidovat v alfe číslo mojho učtu, aby sa mi zjavovalo pri fakturácii?

Kliknite na Číselnik a tam sa Vám rozroluje ponuka a potom klik na Bankové účty .....klik Pridaj vypíšete kolonky a dáte OK
mgm
18.11.07,19:23
Prosím o radu, ako zaevidovat v alfe číslo mojho učtu, aby sa mi zjavovalo pri fakturácii?

Tiež si môžeš navoliť cez Číselník - Režim učtovania - Vystav. faktúry

-kde si môžeš navoliť nielen účet, ale aj KS, formu úhrady, mer. jednotku, spôsob dopravy, predmet fakt., dodacie a plat. podmienky, úvodný i záv. text
Monikov
01.12.07,12:44
Práve testujem program Alfa. Neviem však nikde nájsť kde sa dá nastaviť, aby som už pri nahrávaní výdavkového pokl.dokl. do peňažného denníka mohla zadať KOMU som ten výdavok vyplatila. Našla som to len pri tlači VPD jednotlivo, ale ja chcem naraz vytlačiť viac dokladov za obdobie naraz. Keď sa mám vracať ku každému nahratému dokladu jednotlivo, je to velmi zdĺhavé.
Zita5
01.12.07,12:51
Práve testujem program Alfa. Neviem však nikde nájsť kde sa dá nastaviť, aby som už pri nahrávaní výdavkového pokl.dokl. do peňažného denníka mohla zadať KOMU som ten výdavok vyplatila. Našla som to len pri tlači VPD jednotlivo, ale ja chcem naraz vytlačiť viac dokladov za obdobie naraz. Keď sa mám vracať ku každému nahratému dokladu jednotlivo, je to velmi zdĺhavé.


Ja si nahrávam partnerov cez Číselník .....Partneri a podľa predpísaných koloniek . Pokiaľ spárujem VPD s DF tak cez F7 vytiahnem záväzok a automaticky , pokiaľ mám správne uvedeného partnera mi do VPD vypíše aj Vyplatené komu ...... Pokiaľ preplácam len jednotlivý blok z nákupu cez VPD tak áno , cez tlač ...F7 vytiahnem partnera a tým doplním do VPD Partnera .
sway
01.12.07,12:58
Práve testujem program Alfa. Neviem však nikde nájsť kde sa dá nastaviť, aby som už pri nahrávaní výdavkového pokl.dokl. do peňažného denníka mohla zadať KOMU som ten výdavok vyplatila. Našla som to len pri tlači VPD jednotlivo, ale ja chcem naraz vytlačiť viac dokladov za obdobie naraz. Keď sa mám vracať ku každému nahratému dokladu jednotlivo, je to velmi zdĺhavé.

presne ako v predošlom príspevku, ja už pri účtovaní vchádzam do dokladu a zadám si partnera, aby som sa potom už k tomu nemusela vracať. Je to troška zdĺhavejšie, ale nenakopí sa to. ;);)
Monikov
01.12.07,13:12
Veď práve, že je to zdĺhavé, pretože už pri nahrávaní dokladu by som si mohla toho partnera vybrať a potom len hromadne vytlačiť. Skúsim napísať do firmy KROS, pretože ináč je program celkom dobrý.
Zita5
01.12.07,13:20
Veď práve, že je to zdĺhavé, pretože už pri nahrávaní dokladu by som si mohla toho partnera vybrať a potom len hromadne vytlačiť. Skúsim napísať do firmy KROS, pretože ináč je program celkom dobrý.


Ja keď som začínala s Alfou , som si tiež zvykala , ale potom som zistila , že základom pre dobrú spoluprácu jednotlivých úkonov v ALFE je poctivo vypisovať Partnerov .
veronikasad
01.12.07,14:36
Ja si nahrávam partnerov cez Číselník .....Partneri a podľa predpísaných koloniek . Pokiaľ spárujem VPD s DF tak cez F7 vytiahnem záväzok a automaticky , pokiaľ mám správne uvedeného partnera mi do VPD vypíše aj Vyplatené komu ...... Pokiaľ preplácam len jednotlivý blok z nákupu cez VPD tak áno , cez tlač ...F7 vytiahnem partnera a tým doplním do VPD Partnera .
Doplním : pokial účtuješ platiteľa DPH, partnera ti "potiahne" z evidencie DPH, kde ho zadáš. /S ALFOU robím vo firme, neviem to teraz presne popísať, vyskúšajte to,/. Nie je potom potrebné sa vracať do pokl.dokladov.

-------
Veronika
juraj:-)
04.01.08,21:19
mam jeden taky problem. zacinam so skladovou evidenciou v alfe (zevraj to je povinne). Trosku som si to omrkol a ako sa zadava nakupeny tovar by som zvladol, aj ako sa zapise predany tovar, az dovtedy, kym nepredavam miesany napoj, alebo rozne kavy. tu sa mi miesaju nakupene tovary a neviem ako ich budem odpisovat, pretoze neviem presne kolko sa strati (pri kave bezne) a ani neviem kolko to bude stat. viem mi niekto poradit. prosim
Darina1234
14.01.08,07:01
Prosim o pomoc, nerozumiem preddavkovej fakture, ktoru som vystavila v alfe. Mám si ju zaevidovat aj do pohladavok, ale neviem ci mi ju odberatel uhradi. Jedna sa totiž o to, že v pripade nezaujmu o moju sluzbu može odberael predd. fa neuhradiť a ja neviem ako ďalej
JAJA11
14.01.08,07:08
Prosim o pomoc, nerozumiem preddavkovej fakture, ktoru som vystavila v alfe. Mám si ju zaevidovat aj do pohladavok, ale neviem ci mi ju odberatel uhradi. Jedna sa totiž o to, že v pripade nezaujmu o moju sluzbu može odberael predd. fa neuhradiť a ja neviem ako ďalej

Evidenciu preddavkových faktúr je dobré viesť oddelene a na konci roka preddavkové faktúry, ktoré neboli uhradené, t.j. zákazník odstúpil od objednávky, je treba vymazať.
Darina1234
14.01.08,18:33
Ešre nemám ukoncene učtovníctvo za rok 2007 a potrebujem fakturovať v tomto roku, v alfe, je to možne
sway
14.01.08,18:55
Ešre nemám ukoncene učtovníctvo za rok 2007 a potrebujem fakturovať v tomto roku, v alfe, je to možne

V Alfe sa nedá spraviť opakovaný prechod.
Bohužiaľ.
Môžeš si otvoriť už rok 2008 a fakturovať, ale po naúčtovaní roku 2007 a vygenerovania prechodu Ti doklady vytvorené v roku 2008 "preplácne" budeš musieť faktúry ktoré spravíš už v roku 2008 znova nahodiť.;)
Leora
14.01.08,19:09
v Alfe sa dá v roku 2007 vytvoriť faktúra pre rok 2008, a potom sa to prenesie keď si všetko podorábaš v účtovníctve.
AlkaS
22.01.08,17:21
Potrebujem poradiť ohľadom došlých preddavkový fa , robím v alfe. robím pre lekáreň prišiel im zálohovka na vestník s dátumom vystavenia 21.12.2007 a ostrá už prišla s dátumom vzniku daň.povinnosti 31.12.2007 napíšte mi ako to mám zaúčtovať. Je mesačný platca DPH.
Louli
25.01.08,07:42
Ja by som potrebovala poradiť ako mám v alfe urobiť uzávierkové operácie...neviem sa do toho nejako dostať...
Zita5
25.01.08,07:43
Ja by som potrebovala poradiť ako mám v alfe urobiť uzávierkové operácie...neviem sa do toho nejako dostať...

V peňažnom denníku cez Interné doklady , ktoré sú v pravo dolu .Kliknúť potom na " Uložiť ako uzávierkový doklad " a bude vysvietený na zeleno .
Louli
25.01.08,07:46
ďakujem, to mi nenapadlo
Louli
25.01.08,16:15
a teraz mám zase problém s tým,že keď dám tú uzávierkovú operáciu, tak potrebujem, aby mi to odpočítalo od nákladov, ale stále mi to pripočítava, ako dosiahnem, aby sa to odrátalo?
Maruška54
25.01.08,16:22
Interný doklad-výdaj-uložiť ako uzávierkový doklad
Zita5
26.01.08,05:09
a teraz mám zase problém s tým,že keď dám tú uzávierkovú operáciu, tak potrebujem, aby mi to odpočítalo od nákladov, ale stále mi to pripočítava, ako dosiahnem, aby sa to odrátalo?

Je potrebné rozlíšiť , čo vlastne chceme týmto zápisom dosiahnúť, máte tam Interné doklady PRÍJEM a VÝDAJ .

Ak potrebujem niečo pripočítať k DZ t.j. do príjmu tak vyberiem ID príjem ,ak je potrebné niečo pripočítať k výdavkom napr. odpisy tak vyberiem ID výdaj , ak potrebujem storno výdavku alebo odpočítať napr. osobnú spotrebu , tak použijem ID výdaj a pred sumou znamienko mínus ......na záver kliknúť tie uzávierkové operácie .

Bolo by vhodné napísať , k čomu vlastne ID chcete použiť .
Louli
26.01.08,12:43
No ja som to potrebovala k tomu, aby som mohla znížiť náhradu za PHM.
Zita5
26.01.08,12:45
No ja som to potrebovala k tomu, aby som mohla znížiť náhradu za PHM.

Tak vyberte ID výdaj a použite znamienko mínus .Spôsob , ktorým ste to robili Vy , ste si vlastne navýšili výdavky t.j,.prevádzkovú réžiu a vy ste potrebovali výdavky znížiť - t.j. prevádzkovú réžiu .To dosiahnete jedine znamienkom mínus .
amisova
26.01.08,13:08
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Pri nakupe prevádzkovej réžie v zahraničí v hotovosti, napr. v ČR za Kč, musím mať vytvorenú valutovú pokladnicu v CZK, alebo môžem zaúčtovať výdavok v hotovosti aj v pokladnici SKK tak, že si na bloček z registračnej pokladnice napíšem kurz NBS k účtovnému dňu, a tým obídem vedenie valutových pokladníc ? Bude to v poriadku alebo opravdu musia byť vedené pokladnice v cudzej mene zvlášť ?
Ide mi len o zriedkavé nákupy materiálu v Českej republike. Žiadny príjem v CZK nemám, preto by som tam musela české koruny vkladať.
Ďakujem za radu.
Louli
26.01.08,13:09
Ďakujem pekne
DanielaSL
26.01.08,13:35
Ahojte.
Chcem poprosiť o radu. Pri nakupe prevádzkovej réžie v zahraničí v hotovosti, napr. v ČR za Kč, musím mať vytvorenú valutovú pokladnicu v CZK, alebo môžem zaúčtovať výdavok v hotovosti aj v pokladnici SKK tak, že si na bloček z registračnej pokladnice napíšem kurz NBS k účtovnému dňu, a tým obídem vedenie valutových pokladníc ? Bude to v poriadku alebo opravdu musia byť vedené pokladnice v cudzej mene zvlášť ?
Ide mi len o zriedkavé nákupy materiálu v Českej republike. Žiadny príjem v CZK nemám, preto by som tam musela české koruny vkladať.
Ďakujem za radu.

Stačí blok prepočítať kurzom na Sk, nie je potrebná valutová pokladňa.
amisova
26.01.08,14:18
Ďakujem
Zuzana2
12.02.08,11:55
Najprehladnejší spôsob v Alfe sa mi zdá tento:
*PDF zaevidujem do KZ v sume 119 Sk bez rozpisu DZ a DPH /svieti ružovo/
*Uhradím ju a zaevidujem v PD ako VOzD material stlpec 22 /záväzok nesvieti/
*Dojde KDF k úhrade nula, zaevidujem ju do KZ cez Rozpis, kde do DZ 19% dám 100 a ostatné mi dopočíta Spolu 119, DPH 19
Do riadku DZ 0% dám sumu -119 a do Spolu mi dopočíta -119, dám OK, zapíše mi všetko do KZ a evidencie DPH. V KZ bude táto KDF k úhrade nula /nesvieti/
*Cez ID túto KDF uhradím, cez F7 ju vytiahnem a uhradím najprv DPH, v SUMA mám 19, v kolonke ZAKLAD nemám nič, v kolonke DPH 19% mám sumu 19, mám zafajknuté úhr. záväzku a dám OK. Záväzok mi svieti ako čiastočne uhradený. V PD sa mi 19 Sk zapíše do stlpca 31 DPH.
*Cez ID znova spravím úhradu KDF, v kolonke SUMA mám -19 a v kolonke ZAKLAD 0% mám -19 a v kolonke DPH 19% nemám nič, mám zafajknuté úhr. záväzku, dám OK a záväzok je celý uhradený - nesvieti. V PD sa mi -19 Sk zapíše do stlpca 22 material
Pekný večer...:)
Takto som to pekne robila, podľa návodu - vďaka, pomohol veľmi, ale teraz mám problém - už som tu založila novú tému, ale nikto, kto s tým má skúsenosti sa neozval.

Prosím, poradíte?
Prišla mi preddavková faktúra dňa 2.1.2008.
Dátum vystavenia: 17.12.2007, dátum splatnosti 31.12.2007.
Chcela som ju dať do roku 2007 - do záväzkov.
Zadala som preddavok, vypísala dátum prijatia (2.1.2008), dátum vystavenia (17.12.2007), dátum splatnosti (31.12.2007) a dátum dodania som vymazala - lebo je to preddavok.
Alfa mi ale stále vyhadzuje "Chybný mesiac" a nechce ma pustiť ďalej. Čo mám robiť? Mám to zadať do januára?
Vopred veľmi pekne ďakujem.
JAJA11
12.02.08,12:04
Takto som to pekne robila, podľa návodu - vďaka, pomohol veľmi, ale teraz mám problém - už som tu založila novú tému, ale nikto, kto s tým má skúsenosti sa neozval.

Prosím, poradíte?
Prišla mi preddavková faktúra dňa 2.1.2008.
Dátum vystavenia: 17.12.2007, dátum splatnosti 31.12.2007.
Chcela som ju dať do roku 2007 - do záväzkov.
Zadala som preddavok, vypísala dátum prijatia (2.1.2008), dátum vystavenia (17.12.2007), dátum splatnosti (31.12.2007) a dátum dodania som vymazala - lebo je to preddavok.
Alfa mi ale stále vyhadzuje "Chybný mesiac" a nechce ma pustiť ďalej. Čo mám robiť? Mám to zadať do januára?
Vopred veľmi pekne ďakujem.

Keďže je to preddavková fa, treba ju prijať až v tomto roku, s minulým rokom nemá asi nič spoločné. :o
Zuzana2
12.02.08,12:40
Asi má, lebo bola vystavená 17.12.2007, nie? Ale keďže prišla 2.1.2008, mám ju dať do r. 2008?
Ďakujem.
JAJA11
12.02.08,12:49
Asi má, lebo bola vystavená 17.12.2007, nie? Ale keďže prišla 2.1.2008, mám ju dať do r. 2008?
Ďakujem.

Predpokladám, že tovar alebo službu dostanete v tomto roku, k úhrade minulý rok nedošlo, takže s minulým rokom okrem vystavenia nemá nič spoločné. :)
Zuzana2
12.02.08,14:01
Veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný zbytok dňa.
Ofélia
22.02.08,13:57
Neviem kde zaradiť môj problém, ale akosi nerozumiem ALFE, alebo sebe :) ?, Mám aktualizovanú ALFU no na daňovom priznaní mám Daňové priznanie za rok 2008 a aj výpis pre SP je tiež za rok 2008.
Je niekde chyba v mojom PC, alebo v KROS ALFA, lebo na novom výpise zo SP je výpis za rok 2007. Poradí mi niekto?
JAJA11
22.02.08,14:04
Neviem kde zaradiť môj problém, ale akosi nerozumiem ALFE, alebo sebe :) ?, Mám aktualizovanú ALFU no na daňovom priznaní mám Daňové priznanie za rok 2008 a aj výpis pre SP je tiež za rok 2008.
Je niekde chyba v mojom PC, alebo v KROS ALFA, lebo na novom výpise zo SP je výpis za rok 2007. Poradí mi niekto?


Skontroluj si rok, v ktorom máš zaúčtovanú firmu. Keď sa otvára nová firma, tak tam teraz ponúka 08. Ak to neopravíš, otvorí sa rok 2008 a potom asi aj dáva to 08. Mne Alfa dáva všetko v poriadku, teda 07. :);)
Ofélia
22.02.08,14:13
Skontroluj si rok, v ktorom máš zaúčtovanú firmu. Keď sa otvára nová firma, tak tam teraz ponúka 08. Ak to neopravíš, otvorí sa rok 2008 a potom asi aj dáva to 08. Mne Alfa dáva všetko v poriadku, teda 07. :);)
Ďakujem, neuvedomila som si prechod z roku 2007 na 2008, už to mám v poriadku ešte raz veľmi pekne Ďakujem za radu:)
MIŠO T
22.02.08,19:31
pomožte, neviem kde môže byť zádrhel. V ALFE-JU si otvorim Tlac - Výkazy
DP FO -B rok 2007 . Mám ho vyplnené z programu. Keď ho chcem vytlačiť, tak to nejde. už som aj zmenil ADOBE ACROBAT - tentoraz na 7, ale stále mi hlási že súbor sa nenašiel . Ale ta zvláštna prípona DPC07FDF.RPT. Vie niekto ako z toho von ?
Manual
22.02.08,20:05
pomožte, neviem kde môže byť zádrhel. V ALFE-JU si otvorim Tlac - Výkazy
DP FO -B rok 2007 . Mám ho vyplnené z programu. Keď ho chcem vytlačiť, tak to nejde. už som aj zmenil ADOBE ACROBAT - tentoraz na 7, ale stále mi hlási že súbor sa nenašiel . Ale ta zvláštna prípona DPC07FDF.RPT. Vie niekto ako z toho von ?
Ak ideš tlačiť DP, tak tam máš cestu, kde je Acrobat umiestnený, máš ho tam ? prikladám ako to má byť. Správne by to malo tlačiť s Acrobat 5.0CE
Ak ho tam nemáš, tak tam ručne zadaj cestu
JanaJB
23.02.08,17:54
Prosím Vás, dá sa niekde v programe Alfa prepísať odpočítateľná položka na daňovníka za rok 2007? Mám poslednú verziu 14.10 a program prenáša do DP odpoč.položku z roku 2006. V čom je problém?
DanielaSL
23.02.08,18:01
Choď na ..Pehľady - Príjmy a výdavky textovo - dole je tlačítko výpočet dane, tam máš potom akú ? Dobrú sumu? Ak dobrú, daj si dole vľavo vpísať do DP. A skús v tlačive DP ako to urobilo.
JAJA11
23.02.08,18:22
Prosím Vás, dá sa niekde v programe Alfa prepísať odpočítateľná položka na daňovníka za rok 2007? Mám poslednú verziu 14.10 a program prenáša do DP odpoč.položku z roku 2006. V čom je problém?

Máte otvorené účtovníctvo v roku 2007? Pokiaľ máte správny rok, dá vám aj správnu odpočítateľnú položku - 95.616,- Sk.
JanaJB
23.02.08,18:50
Mám účtovníctvo v roku 2007 a stále mi to dáva odp.položku z minulého roku.
A ešte, keď dám zapísať údaje do DPFO neaktualizuje mi ich. Neviem prečo.
Manual
23.02.08,18:51
Mám účtovníctvo v roku 2007 a stále mi to dáva odp.položku z minulého roku.
A ešte, keď dám zapísať údaje do DPFO neaktualizuje mi ich. Neviem prečo.
A akú máš verziu ?
Manual
23.02.08,18:52
Musíš ma 14.10, tam to musí ísť všetko správne
JanaJB
23.02.08,18:59
Takže ja mám len 14.01 a myslela som si, že mám 14.10, ktorú som si pozerala aj na internete ako poslednú verziu. Musím si ju stiahnuť a potom to bude ok. Ďakujem
Manual
23.02.08,19:18
Takže ja mám len 14.01 a myslela som si, že mám 14.10, ktorú som si pozerala aj na internete ako poslednú verziu. Musím si ju stiahnuť a potom to bude ok. Ďakujem
Áno tak...:)
MIŠO T
23.02.08,19:38
Manual- ďakujem za radu.
Mal som nainštalované ACROBAT 5, 6, 7,- skúšal som cez všetky, ale aj tak mi to priamo z tohto programu nevytlačilo. Musel som si to vytiahnuť až cez REPORT. Zaujímave ale je, že VYPIS a POTVRDENIE vytlačilo bez problémov.

VĎAKA
JanaJB
23.02.08,20:35
A ešte, keď dám zapísať údaje do DPFO neaktualizuje mi ich. Neviem prečo.

Vysvetlím moju otázku. Vypočítané odpisy za r.2007 , zapísané do PD mi nazohľadní v DP. Mám tam sumu, ktorá tam bola aj predtým.
Manual
24.02.08,09:07
A ešte, keď dám zapísať údaje do DPFO neaktualizuje mi ich. Neviem prečo.

Vysvetlím moju otázku. Vypočítané odpisy za r.2007 , zapísané do PD mi nazohľadní v DP. Mám tam sumu, ktorá tam bola aj predtým.
Ak máš verziu14.10, tak ti to musí prepočítať. Pozri na str.3 DP FO typ B, tam v tab. 1 riadok 2 máš ikonku, klikni na ňu a znova ti naplní DP a zohladní ďalšie doúčtovanie.
A máš odpisy zapísané aj na kartách DHM ? Možno nemáš a preto to robí problém. Pôjdeš do Dlhodobého majetku, Výpočet odpisov, Zapíš ročné odpisy. A daj znova naplniť DP kliknutím na ikonku v DP na strane č.3. Vyskúšaj toho a malo by to byť OK.
JanaJB
24.02.08,11:28
Ďakujem za pomoc. Odpisy som mala zapísané na kartách DHM, ale v DP som si nevšimla ikonku s ktorou sa aktualizujú údaje, ak niečo doúčtujem. Ďakujem ešte raz. Mám to už v poriadku.
JanaJB
02.03.08,13:37
Dobrý deň, tlačím DP v programe Alfa a mám takýto problém. Základné údaje ako meno a priezvisko si sťahuje z firemných iniciálov. Mne to urobilo naopak.
V kolónke meno mám priezvisko ... Ako to opraviť, aby sa to dostalo do DP priamo z programu správne?
A ešte som sa zabudla spýtať ako dostanem príjmy a výdavky do kolónky nie zo živnosti, ale z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov.?
DanielaSL
02.03.08,13:46
Opravíš to priamo v DP.... dá sa tam prepisovať.
Lenuška
02.03.08,13:47
1.prepísať priamov DP alebo vo firemných iniciálach
2. ručne zo živnosti vymazať, z podn. vykonáv.....dopísať
Myslím si,L.
JanaJB
02.03.08,14:36
Ďakujem za rady. Musela som to opraviť ručne, pretože aj keď som to zmenila vo firemných inicáloch už mi to DP nenačítalo, aj keď vo výkazoch sa to zmenilo. Po prepísaní v DP sa autom. prepísalo Potvrdenie o podaní DP a Výpis z DP.
MichaelaMA
29.03.08,11:42
Prosím Vás nutne potrebujem pomôcť. Účtujem v Alfe a potrebujem urobiť OPRAVNÉ DP, ale nejde mi zaškrtnúť políčko opravné.. Čo s tým? Nemôžem vypísať DP tlačivo, lebo ho potrebujem klientke poslať, aby ho mohli v pondelok ešte odniesť.. :( Ďakujem za pomoc.
Beatrice
29.03.08,11:55
Podľa mňa sa nedá, iba keď si prepíšeš do originálneho tlačiva, a tam si to odškrtneš.Aj ja som to tak robila.
tinaM
29.03.08,12:20
Nešlo to ani mne. Opravila som si DP v ALFE, vytlačila som ho. Mala som tam zaškrtnuté "riadne DP", to som vybielila a zaškrtla ručne opravné.
MichaelaMA
29.03.08,12:25
Kto vie prečo to nejde..:( Malo by sa to dať. No asi jej napíšem, že keď si to vytlačí, aby to zabielila a zaškrtla opravné.. Chcela som to tak urobiť hneď, ale trošku je to hlúpe kázať to urobiť klientke.. No čo už.. Inak sa nedá...:o Ďakujem za odpovede. :)
olio
29.03.08,12:44
Prosím Vás nutne potrebujem pomôcť. Účtujem v Alfe a potrebujem urobiť OPRAVNÉ DP, ale nejde mi zaškrtnúť políčko opravné.. Čo s tým? Nemôžem vypísať DP tlačivo, lebo ho potrebujem klientke poslať, aby ho mohli v pondelok ešte odniesť.. :( Ďakujem za pomoc.

Ahoj,
ja by som ešte videla riešenie vo vyplnení DP na stránke daňového riadeteľstva www.drsr.sk - Daňové tlačivá - Vyplnenie tlačiva na internete. Po vyplnení stiahnuť na disk a poslať mailom...
ErikaDP
29.03.08,13:18
Keď daš tlač výkazu DPH, zaškrtneš mesiac za kotrý podávaš, pod tabuľkou mesiace je voľba: TYP DP a tam šípkou vyberieš: OPRAVNE. potom ti dá križik : opravné´, tlašíš cez export do PDF.Funguje to vo verzii 14.10
Erika.
amisova
29.03.08,13:35
Ahojte

Chcem poprosit ujasnit niektore veci ohladom samozdanenia u zahranicnych faktur, a blockov z registr. pokladnice pri nakupe prevadzkovej rezie v zahranici.
V CR nakupujem nejake veci v CZK (prevadzkova rezia) ... pri uctovani uctujem blocek tak, ze si k danemu dnu zistim kurz NBS, aka je ceska koruna, kurz napisem na blocek a potom to zauctujem v prepocte na SKK do pokladnice (celu sumu aj s DPH). Je to spravny postup ? Nejako ma pletie, ze tam je DPH z CR, ktoru ja vlastne zaplatim ... este k tomu pripomienka, nie som platca DPH.
Viem, ze pri zahranicnych FA DPH nie je, ale zaplati sa samozdanenim v SR.
Na kazdy blocek musi byt vystaveny VPD ?
Dakujem velmi pekne, mam v tom nejaky zmatok.
MichaelaMA
29.03.08,14:26
Keď daš tlač výkazu DPH, zaškrtneš mesiac za kotrý podávaš, pod tabuľkou mesiace je voľba: TYP DP a tam šípkou vyberieš: OPRAVNE. potom ti dá križik : opravné´, tlašíš cez export do PDF.Funguje to vo verzii 14.10
Erika.
Ale ja nepodávam DPH ale DP. :( Nevadí. Aj tak mi nejde uložiť, lebo cez Adobe ukladá mi len prádne tačivo a poslať mailom ide tiež len prázdne. Na drsr.sk mi tiež nešlo uložiť &ani poslať mailom. Vra tento typ nejde uložiť ani poslať. :( Odporučím jej ísť na www.drsr (http://www.drsr). sk a vyplniť si o sama a jej iba npíšem, čo doktorého riadku dať.:) ALe Ďakujem.
zuhl
30.03.08,12:55
Propagujem Alfu, je to dobrý program, ale momentálne som naštvaná, lebo som im už niekoľkokrát volala, aby vždy aktualizovali zmeny v adresách DÚ a oni nič a teraz zrovna mám s tým problémy. Prosím vás, DÚ Bratislava IV. je stále Ševčenkova?
zuhl
30.03.08,13:19
Kde sú odborníci na Alfu?
zuhl
30.03.08,13:44
Ďakujem.
Manual
30.03.08,13:46
Propagujem Alfu, je to dobrý program, ale momentálne som naštvaná, lebo som im už niekoľkokrát volala, aby vždy aktualizovali zmeny v adresách DÚ a oni nič a teraz zrovna mám s tým problémy. Prosím vás, DÚ Bratislava IV. je stále Ševčenkova?
Tu sú DU z Blavy
amisova
31.03.08,04:25
Chcem poprosit ujasnit niektore veci ohladom samozdanenia u zahranicnych faktur, a blockov z registr. pokladnice pri nakupe prevadzkovej rezie v zahranici.
V CR nakupujem nejake veci v CZK (prevadzkova rezia) ... pri uctovani uctujem blocek tak, ze si k danemu dnu zistim kurz NBS, aka je ceska koruna, kurz napisem na blocek a potom to zauctujem v prepocte na SKK do pokladnice (celu sumu aj s DPH). Je to spravny postup ? Nejako ma pletie, ze tam je DPH z CR, ktoru ja vlastne zaplatim ... este k tomu pripomienka, nie som platca DPH.
Viem, ze pri zahranicnych FA DPH nie je, ale zaplati sa samozdanenim v SR.
Na kazdy blocek musi byt vystaveny VPD ?
Dakujem velmi pekne, mam v tom nejaky zmatok.[/quote]


Viete mi niekto poradit nejaku dobru odbornu publikaciu ohladom uctovnictva ?
erika_H
02.05.08,11:29
Dobrý deň prajem,
prosím Vás,neviete mi prosím pomôcť,kde môžem mať v ALFE problém-keď mi do výkazu o majetku a záväzkoch nechce načítať zostatok na bank.účtoch?:confused:
Chcem si odkontrolovať banku po mesiacoch,a nič mi nenačítava.. zostatok 0..
pritom som si zač.stav v poriadku nahodila,mám dokonca zaúčtované z peň.denníka už 3 mesiace banku (v peň.denníku mi zostatok nesedí,ale chcem si pozrieť cez výkaz,či mi sedí aspoň napr. janár-a nič vo výkaze nemám:(
teda ostatné údaje mi načítalo,aj pokladňu atď.. okrem banky..
Manual
02.05.08,14:59
Dobrý deň prajem,
prosím Vás,neviete mi prosím pomôcť,kde môžem mať v ALFE problém-keď mi do výkazu o majetku a záväzkoch nechce načítať zostatok na bank.účtoch?:confused:
Chcem si odkontrolovať banku po mesiacoch,a nič mi nenačítava.. zostatok 0..
pritom som si zač.stav v poriadku nahodila,mám dokonca zaúčtované z peň.denníka už 3 mesiace banku (v peň.denníku mi zostatok nesedí,ale chcem si pozrieť cez výkaz,či mi sedí aspoň napr. janár-a nič vo výkaze nemám:(
teda ostatné údaje mi načítalo,aj pokladňu atď.. okrem banky..
A máš v číselníku bankové účty vyplnené všetko ? Aj číslo účtu, kod banky atď... všetko čo tam pýta ? Nedala si tam len počiatočný stav ? Predsa to musí všetko fungovať a v prvom rade v PD.
erika_H
02.05.08,15:59
A máš v číselníku bankové účty vyplnené všetko ? Aj číslo účtu, kod banky atď... všetko čo tam pýta ? Nedala si tam len počiatočný stav ? Predsa to musí všetko fungovať a v prvom rade v PD.
áno mám tam vyplnené číslo účtu, kód banky, názov účtu,zač.stav..názov banky pobočka..
ale o to myslím že ani nejde..
skôr nerozumiem,prečo mi tie 3 zaúčtované mesiace z PD nechce vôbec načítať do výkazu o M a Z..:confused::(:mee:
nič,ani korunku..
ale v PD to vidím,aj zostatok..len do výkazu nič..:confused:
Lazura
15.10.09,08:07
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.

Mám došlú FA z Poľska. Je uhradená v hotovosti v cudzej mene(PLN) a mam iba doklad o zaplatení. Nemám doklad o zmene peňazí. Ako to mám zaúčtovať?! Nepotrebujem doklad, že sme vybrali peniaze z pokladne, zmenili sme ich a potom sa ta FA uhradila?! Poradte mi prosím... Ďakujem.. vopred..
elenka
16.11.09,18:46
Prosím o pomoc : chcela som naištalovať aktuálnu veryiu Alfa 15,52 - pri inštalácii mi zamrzol počítač, musela som reštartovať, a teraz nemožem otvoriť program - vypisuje mi : systém Windows hľadá súbor Alfa32.exe, ak chcete súbor vyhľadať ručne stlačte na vyhľadávanie..... a hneď na to tab. "Položka Alfa32.exe na ktorú sa vzťahuje tento odkaz sa zmenila alebo presunula, takže odkaz už nebude pracovať správne. Chcete odstrániť tento odkaz ? (áno-nie). Prosím pomôžte ako naspäť získať moje JU potrebujem účtovať. ďakujem.
Manual
16.11.09,20:25
Prosím o pomoc : chcela som naištalovať aktuálnu veryiu Alfa 15,52 - pri inštalácii mi zamrzol počítač, musela som reštartovať, a teraz nemožem otvoriť program - vypisuje mi : systém Windows hľadá súbor Alfa32.exe, ak chcete súbor vyhľadať ručne stlačte na vyhľadávanie..... a hneď na to tab. "Položka Alfa32.exe na ktorú sa vzťahuje tento odkaz sa zmenila alebo presunula, takže odkaz už nebude pracovať správne. Chcete odstrániť tento odkaz ? (áno-nie). Prosím pomôžte ako naspäť získať moje JU potrebujem účtovať. ďakujem.
Skús otvoriť v tvojom PC Total Comander, nájdi tam súbor Alfa, ten otvor a skús tam nájsť Alfa32.exe. Ak tam je, tak dvojklikom spustíš Alfu. Ak tam nie je (niekde sa stratil :confused:) a máš spravenú zálohu účtovníctva k dnešnému dňu, alebo k 31.10.09 (dobrý účtovník si to robí :D) na USB klúči alebo niekde inde, ja by som odinštaloval Alfu cez Štart-Programy-Kros-Alfa-Odinštalovať a znova nainštalovať novú verziu a potom obnoviť zálohované dáta.
Ešte ma napadlo, daj vyhľadávať cez Štart-Hľadať-Súbory alebo priečinky-Všetky súbory a priečinky klikni na to a do horného okienka napíš Alfa32.exe a daj hľadať, určite sa tento súbor v tvojom PC nájde. Skús ho presunúť do adresára Alfa. Ak ho nenájde, že by sa nejak prepísal, tak asi odinštalovať ako som písal = ale to musíš mať spravenú zálohu !!!
elenka
17.11.09,15:31
Na moju radosť sa Alfa32.exe našiel - ale ďalej som tiež laik - ako ho presuniem do adresára Alfa ? - Prosím pomôžte, abz som zase neurobila nejakú chybu. Ďakujem.
elenka
17.11.09,15:32
Skús otvoriť v tvojom PC Total Comander, nájdi tam súbor Alfa, ten otvor a skús tam nájsť Alfa32.exe. Ak tam je, tak dvojklikom spustíš Alfu. Ak tam nie je (niekde sa stratil :confused:) a máš spravenú zálohu účtovníctva k dnešnému dňu, alebo k 31.10.09 (dobrý účtovník si to robí :D) na USB klúči alebo niekde inde, ja by som odinštaloval Alfu cez Štart-Programy-Kros-Alfa-Odinštalovať a znova nainštalovať novú verziu a potom obnoviť zálohované dáta.
Ešte ma napadlo, daj vyhľadávať cez Štart-Hľadať-Súbory alebo priečinky-Všetky súbory a priečinky klikni na to a do horného okienka napíš Alfa32.exe a daj hľadať, určite sa tento súbor v tvojom PC nájde. Skús ho presunúť do adresára Alfa. Ak ho nenájde, že by sa nejak prepísal, tak asi odinštalovať ako som písal = ale to musíš mať spravenú zálohu !!!
Ešte raz - ako presuniem nájdený súbor do adresára Alfa ? Ďakujem za pomoc.
Manual
17.11.09,15:39
Ešte raz - ako presuniem nájdený súbor do adresára Alfa ? Ďakujem za pomoc.
Neviem kde sa síce našiel, ale prekopíruj ho. Postav sa myškou naň, klikni pravým myšítkom = kopírovanie, potom otvor adresár Alfa a tam ho daj prilepiť.
elenka
17.11.09,15:50
Neviem kde sa síce našiel, ale prekopíruj ho. Postav sa myškou naň, klikni pravým myšítkom = kopírovanie, potom otvor adresár Alfa a tam ho daj prilepiť.
Vrele ďakujem - to dokážem - a teraz - keď bude v Alfe, dvojklikom spustím tento nájdený súbor Alfa32.exe ? (ospravedlňujem sa tuposť....)
elenka
17.11.09,15:58
.....a ešte nech je to úplné - našiel sa ale za exe je číslo02655042.pf - typ súboru pf je ok ?
Manual
17.11.09,16:10
Či je to správne neviem, program ho asi prepísal, tam by žiadne číslo nemalo byť... Skús ho tam dať a dvojklikom otvor, či sa Alfa "naštartuje". Neviem prečo sú tam za exe ešte čísla
elenka
17.11.09,16:39
Či je to správne neviem, program ho asi prepísal, tam by žiadne číslo nemalo byť... Skús ho tam dať a dvojklikom otvor, či sa Alfa "naštartuje". Neviem prečo sú tam za exe ešte čísla
... rozklikla som - napísalo : systém Windows potrebuje zistiť v akom programe bol súbor vytvorený....Súbor W...s môže vyhladať súbor automaticky alebo ho môžete vybrať manuálne v zozname programov v počítači, čo chcete urobiť - použiť web službu na vyhľadávanie, alebo vybať program v zozname." Tak !
Manual
17.11.09,17:05
... rozklikla som - napísalo : systém Windows potrebuje zistiť v akom programe bol súbor vytvorený....Súbor W...s môže vyhladať súbor automaticky alebo ho môžete vybrať manuálne v zozname programov v počítači, čo chcete urobiť - použiť web službu na vyhľadávanie, alebo vybať program v zozname." Tak !
Tak... ? Ešte by som zavolal do Krosu, neviem odkiaľ si, alebo zájsť tam s PC aby s tým až sa dá niečo urobili. Kros je vo veľa mestách nie len v ZA:)
elenka
17.11.09,17:32
Ďakujem, na ochotu, poradil si mi už dosť, myslím, že je to v počítači ale mojou počítačovou negramotnosťou sa nepohnem. Asi zajtra skúsim niečo vybaviť. Pred chvíľou som problém opísala aj do Krosu, uvidím čo mi odpíšu a najbližšie mám Nitru - tak asi.
Ešte raz vďaka.
Pralinka
10.01.10,14:54
Dobrý večer,

tento rok účtujem po prvý krát v Alfe. Nahodila som si všetky došlé FA za rok 2009 a potom mi klient ešte doniel došlú FA z 5.1.2009. Ako by som mohla túto faktúru dostať medzi ostatné, aby mi sadlo číslovanie. Táto faktúra by mala mať poradové číslo 1. Dá sa to vôbec? Dúfam, že áno, pretože sa mi nechce tieto faktúry mazať ( je ich vyše 100 ) a znovu nahadzovať. Dúfam, že som správne napísala, o čo mi ide :O)

Vrelá vďaka za odpoveď

Pralinka
Lianka
10.01.10,15:26
Napadlo ma, ze od istej verzii sa v Alfe daju precislovat aj dosle faktury. Pokial si nepisala na faktury aj cisla, skus tuto fakturu nahodit a daj precislovat cely rad.

Osobne to tak nerobim, mam tam viac ciselnych radov a obavam sa, ze mi to prepise vsetky. Radsej davam fakturu na koniec a napisem "doslo dna" a posledny datum v ciselnom rade, ako mam zauctovane faktury.
pavels
10.01.10,17:35
Alfa umoznuje precislovat prakticky vsechno. Fakturu z 5.1.2009 bez problemu zaradte a precislujte zavazky tlacitkem ktere lezi mezi tlacitky navrat a prepocet.
Zita5
10.01.10,17:41
Dobrý večer,

tento rok účtujem po prvý krát v Alfe. Nahodila som si všetky došlé FA za rok 2009 a potom mi klient ešte doniel došlú FA z 5.1.2009. Ako by som mohla túto faktúru dostať medzi ostatné, aby mi sadlo číslovanie. Táto faktúra by mala mať poradové číslo 1. Dá sa to vôbec? Dúfam, že áno, pretože sa mi nechce tieto faktúry mazať ( je ich vyše 100 ) a znovu nahadzovať. Dúfam, že som správne napísala, o čo mi ide :O)

Vrelá vďaka za odpoveď

Pralinka

U mňa prečíslovanie DF by znamenalo problém , lebo ja si na každú FA alebo interný doklad píšem rukou číslo DF .To by sa mi prepisovať nechcelo. Takže by som odporúčila vsunúť tú FA do DF s tým, že to číslo by bolo napr. 2009OO1/A .
cloe
10.01.10,17:46
Alfa umoznuje precislovat prakticky vsechno. Fakturu z 5.1.2009 bez problemu zaradte a precislujte zavazky tlacitkem ktere lezi mezi tlacitky navrat a prepocet.

Jedna vec je, že to technicky ide urobiť ale prakticky by som to nemohla použiť. Neviem si predstaviť, že by som v priebehu roka vôbec nečíslovala faktúry ručne. Ako by som potom pri firme s veľkým počtom dokladov vôbec našla nejakú DF.
ekopo
10.01.10,17:53
Neviem prečo by tá DF nemohla mať interné číslo ktoré nasleduje. Určite by som ju nikde nevsúval a neočísloval s lomítkom ... Hlavne že je zaevidovaná v danom roku.....
Pralinka
11.01.10,06:49
Ste všetci veľmi zlatí, vďaka za riešenia, asi to urobím, ako mi radila Zitka5. Aj ja som to takto nejako chcela pôvodne spraviť.
Pekný deň
renciatko
09.03.10,18:08
VIETE MI NIEKTO PORADIŤ AKO SA V PROGRAME ALFA - MULTIVERZIA DÁ VYTLAČIŤ AJ DAŇOVÉ PRIZNANIE TYPU A ??????
ĎAKUJEM
Xanti
09.03.10,18:10
VIETE MI NIEKTO PORADIŤ AKO SA V PROGRAME ALFA - MULTIVERZIA DÁ VYTLAČIŤ AJ DAŇOVÉ PRIZNANIE TYPU A ??????
ĎAKUJEM
Cez

štart
programy
kros
alfa
danové priznanie
a tam volíš A, alebo B.

mimotemy Nekrič, veľké písmo je nečitateľné a považuje sa za kričanie na fore.
renciatko
09.03.10,18:16
Prepáč ale píšu moje deti, ja len diktujem. Veľmi pekne ďakujem. Si Hviezda. Už sa tu nad tým trápime 5 hodín. Ešte raz ďakujem.
Xanti
09.03.10,18:19
Prepáč ale píšu moje deti, ja len diktujem. Veľmi pekne ďakujem. Si Hviezda. Už sa tu nad tým trápime 5 hodín. Ešte raz ďakujem.
Nič sa nedeje, to do budúcnosti. :D
takže Vám to tak ide otvoriť DP typ A, podarilo sa?
renciatko
09.03.10,18:29
Ano podarilo sa. Ďakujém.
usko 1
10.03.10,14:13
Prosím o pomoc:
Začala som tlačiť pokladničné doklady ako vždy 3 ks na jeden list.
Zrazu mi začalo tlačiť 2 ks na jeden list a absolútne si s tým neviem dať rady. Mali ste už takýto problém? Viem, že nejde o život, ale je mi ľúto toho papiera...
ďakujem
janka81261
17.02.11,11:35
Dobrý deň, kto mi poradí kde mám zaúčtovať v programe Alfa - vklady na účet v banke. Je mi jasné že v banke v príjmoch, ale na aké členenie.
Ďakujem Jana
P.S Ozaj čo sa účtuje do priebežnej položky?
JAJA11
17.02.11,11:43
Dobrý deň, kto mi poradí kde mám zaúčtovať v programe Alfa - vklady na účet v banke. Je mi jasné že v banke v príjmoch, ale na aké členenie.
Ďakujem Jana
P.S Ozaj čo sa účtuje do priebežnej položky?

Dôležité je, aké vklady :o Ak sa jedná o vklad z pokladne tak cez tie priebežné položky. Ak je to vklad podnikateľa tak PNZD a v členení osobný vklad podnikateľa :)
kkllc
17.02.11,11:43
Prosím o pomoc:
Začala som tlačiť pokladničné doklady ako vždy 3 ks na jeden list.
Zrazu mi začalo tlačiť 2 ks na jeden list a absolútne si s tým neviem dať rady. Mali ste už takýto problém? Viem, že nejde o život, ale je mi ľúto toho papiera...
ďakujem
Tlač - Druh zostavy - a tam si vyberieš 1, 2, alebo 3 bločky na list.
sway
17.02.11,13:03
Dobrý deň, kto mi poradí kde mám zaúčtovať v programe Alfa - vklady na účet v banke. Je mi jasné že v banke v príjmoch, ale na aké členenie.
Ďakujem Jana
P.S Ozaj čo sa účtuje do priebežnej položky?

presne to na čo sa pýtaš - vklad a výber banka a vklad a výber kasa idú cez prieb.položku.
rodina1
17.02.11,13:19
Ešte môže myslieť, vklad do banky ako osobný vklad podnikateľa. Nepíše, o aký vklad ide. :mad:
rodina1
17.02.11,13:20
Dobrý deň, kto mi poradí kde mám zaúčtovať v programe Alfa - vklady na účet v banke. Je mi jasné že v banke v príjmoch, ale na aké členenie.
Ďakujem Jana
P.S Ozaj čo sa účtuje do priebežnej položky?

Treba si preštudovať Postupy účtovania pre JÚ...
jeso
20.02.11,17:04
účtujem v alfe- potrebujem nahodiť -
do peňažného denníka jedným VPD -výdaj napr. v sume 400 EUR
a rozúčtovať to - 200 Eur bude VOZD a 200 Eur bude VNZD
neviem na to prísť, či sa to nejako dá

dá sa také ničo urobiť aj s DF -nahodiť do knihy záväzkov DF - kde časť bude VOZD a časť VNZD
rodina1
20.02.11,17:38
účtujem v alfe- potrebujem nahodiť -
do peňažného denníka jedným VPD -výdaj napr. v sume 400 EUR
a rozúčtovať to - 200 Eur bude VOZD a 200 Eur bude VNZD
neviem na to prísť, či sa to nejako dá

dá sa také ničo urobiť aj s DF -nahodiť do knihy záväzkov DF - kde časť bude VOZD a časť VNZD
Dá sa to takto:
1) PD - výdaj (z pokladne alebo z banky) - napr. VPD č. 002 - suma 200 Eur - členenie VOZD.
2) PD - výdaj (z pokladne alebo z banky)- to isté číslo VPD - teda 002 - suma 200 Eur - členenie VNZD.
3) Pri uložení rovnakého čísla sa ťa program opýta, či chceš uložiť VPD s rovnakým číslom, potvrdíš.
A máš sumu rozúčtovanú na dvakrát.

Pri zaevidovaní DF do knihy záväzkov nerozlišuješ predsa, či je časť VOZD a časť VNZD.
To rozčleňuješ až pri úhrade.
sway
20.02.11,17:40
účtujem v alfe- potrebujem nahodiť -
do peňažného denníka jedným VPD -výdaj napr. v sume 400 EUR
a rozúčtovať to - 200 Eur bude VOZD a 200 Eur bude VNZD
neviem na to prísť, či sa to nejako dá

dá sa také ničo urobiť aj s DF -nahodiť do knihy záväzkov DF - kde časť bude VOZD a časť VNZD


pokiaľ mi je známe takéto sa nedá... musíš to účtovať cez 2 doklady, rozúčtovávať sa dá iba ak by si mal na jednom bloku napr.PHM a DHIM ale ak ide o rozdiel v tom či výdavok ovplyvňuje ZD alebo nie tak sa to nedá, nehľadaj...
sway
20.02.11,17:42
Dá sa to takto:
1) PD - výdaj (z pokladne alebo z banky) - napr. VPD č. 002 - suma 200 Eur - členenie VOZD.
2) PD - výdaj (z pokladne alebo z banky)- to isté číslo VPD - teda 002 - suma 200 Eur - členenie VNZD.
3) Pri uložení rovnakého čísla sa ťa program opýta, či chceš uložiť VPD s rovnakým číslom, potvrdíš.
A máš sumu rozúčtovanú na dvakrát.

Pri zaevidovaní DF do knihy záväzkov nerozlišuješ predsa, či je časť VOZD a časť VNZD.
To rozčleňuješ až pri úhrade.


ale ja by som neodporúčala použiť 2 x to isté číslo VPD.... ale je to na tebe....
jeso
20.02.11,19:12
nepáči sa mi použiť 2x to isté číslo VPD - nakoľko ak dám prečíslovať aj tak mi priradí iné číslo - a potom mám aj tak na jeden zápis 2 VPD každý pod iným číslom
jeso
21.02.11,09:17
prišla mi odpoved ...

Dobry den,

V program ALFA je taky postup, ze ak jeden doklad chcete zauctovat do PD viacerym dokladom, tak musite to zauctovat viacerymi zapismi.
Jednym dokladom do VOZD a druhym do VNZD. Mozete pouzit rovnake cislo doklad napr. P-0001 a P-0001/1.

S pozdravom

konzultant programu ALFA


velmi mi nepomohli , poradili to isté ...
marta bodonova
24.02.11,07:44
Ja by som potrebovala poradiť, lebo sa neviem pohnuť ďalej:
V programe ALFA, v 12/2010 som vystavila FA s 19% DPH, zaúčtovala do záväzkov a DPH. FA uhradili 01/2011.
Ako ju zaúčtovať do PD, keď v je už 20% DPH, neda sa to zmeniť na 19%, ani inač prepísať.
Ďakujem pekne.
JAJA11
24.02.11,07:51
Ja by som potrebovala poradiť, lebo sa neviem pohnuť ďalej:
V programe ALFA, v 12/2010 som vystavila FA s 19% DPH, zaúčtovala do záväzkov a DPH. FA uhradili 01/2011.
Ako ju zaúčtovať do PD, keď v je už 20% DPH, neda sa to zmeniť na 19%, ani inač prepísať.
Ďakujem pekne.

Mne to pri úhrade takejto fa dáva 19 % :o
janaGT
07.07.11,12:11
môžte mi niekto, pls, poradiť ... stiahla som si demo alfa, mám vytvorené fa, ktoré mi ale nejdú vytlačiť ani na tlačiareň ani na obrazovku - hlási CRYSTAL REPORT VIEWER - NOT IMPLEMENTED ... dokonca sa mi nedá ani exportovať do wordu ...
tlč som skontrolovala, mám predvolenú správnu
neviem, v čom môže byť chyba
veronikasad
07.07.11,12:23
môžte mi niekto, pls, poradiť ... stiahla som si demo alfa, mám vytvorené fa, ktoré mi ale nejdú vytlačiť ani na tlačiareň ani na obrazovku - hlási CRYSTAL REPORT VIEWER - NOT IMPLEMENTED ... dokonca sa mi nedá ani exportovať do wordu ...
tlč som skontrolovala, mám predvolenú správnu
neviem, v čom môže byť chyba
Toto mi včera prišlo z KROS-u. Týka sa síce OLYMP-u, ale možno tou poslednou verziou niečo dobabrali aj v ALFE.

chceli by sme Vás upozorniť, že ak sa Vám pri tlači pracovných zmlúv alebo iných dokumentov nezobrazia údaje správne (vytlačí sa len časť dokumentu, alebo sa zobrazí chybové hlásenie), odporučili by sme Vám preinštalovať program Olymp.
Pri inštalácií môžete postupovať dvoma spôsobmi, pričom musí byť program Olymp uzatvorený:
1. Cez Tento počítač (Počítač) si otvoríte disk C, dvojklikom vstúpite do priečinka Olymp (alebo na iný disk, kde máte program Olymp nainštalovaný). Nájdete si priečinok Upgrade a v ňom dvojklikom spustite súbor OlympInstall.exe. Spustí sa inštalácia programu Olymp.
V prípade, že sa v tomto priečinku súbor nenachádza, postupujte nasledovne:
2. Na stránke www.kros.sk (http://www.kros.sk/) v časti Upgrade_OLYMP - mzdy a personalistika_Aktuálna verzia si v časti Súbory na stiahnutie stiahnite súbor OlympInstall.exe a preinštalujte program Olymp. Pri inštalácii postupujte podľa Popisu inštalácie uvedeného pod tabuľkou Súbory na stiahnutie.
Po preinštalácii programu Olymp, by sa dokumenty mali už správne vytlačiť. V prípade, že sa Vám ani po preinštalovaní programu Olymp nezobrazujú dokumenty správne, kontaktujte nás na hot-line 041/7071041.
Za vzniknutú situáciu sa Vám ospravedlňujeme.
janaGT
07.07.11,13:22
Veronika, licenciu na olymp aj omegu mám, došlo mi mailom aj toto upozornenie, ale predpokladám, že to s tým nemá nič spoločné, pretože olymp aj omega mi idú v pohode ...
janaGT
07.07.11,17:23
môžte mi niekto, pls, poradiť ... stiahla som si demo alfa, mám vytvorené fa, ktoré mi ale nejdú vytlačiť ani na tlačiareň ani na obrazovku - hlási CRYSTAL REPORT VIEWER - NOT IMPLEMENTED ... dokonca sa mi nedá ani exportovať do wordu ...
tlč som skontrolovala, mám predvolenú správnu
neviem, v čom môže byť chyba


nikto viac nevie poradiť?
pavels
07.07.11,20:02
môžte mi niekto, pls, poradiť ... stiahla som si demo alfa, mám vytvorené fa, ktoré mi ale nejdú vytlačiť ani na tlačiareň ani na obrazovku - hlási CRYSTAL REPORT VIEWER - NOT IMPLEMENTED ... dokonca sa mi nedá ani exportovať do wordu ...
tlč som skontrolovala, mám predvolenú správnu
neviem, v čom môže byť chyba

Doporčuji přeinstalovat. Stáhněte si posledni verzi programu, který používáte a přeinstalujte ho. Program Alfa musí být přitom zavřený.
janaGT
08.07.11,04:34
už som urobila aj to, nepomohlo ...
mondes
26.09.11,13:48
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Kúpila som si nový notebook a preinštalovala som alfu z PC do nového notebooku. Všetky údaje mám aj v notebooku, ibaže keď si chcem vytlačiť DP k DPH za 2 Q, vytlačí mi prázdne tlačivo. Čo sa týka zdaniteľných obchodov a odpočítania dane, tak to tam všetko mám, len mi to neprenesie do výkazu DPH. Kde som urobila chybu? Aj keď si dám tlačiť z historie DP, aj tak mi to vytlačí prázdne. Prosím Vás poraďte mi. Vďaka.
mondes
26.09.11,18:29
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Kúpila som si nový notebook a preinštalovala som alfu z PC do nového notebooku. Všetky údaje mám aj v notebooku, ibaže keď si chcem vytlačiť DP k DPH za 2 Q, vytlačí mi prázdne tlačivo. Čo sa týka zdaniteľných obchodov a odpočítania dane, tak to tam všetko mám, len mi to neprenesie do výkazu DPH. Kde som urobila chybu? Aj keď si dám tlačiť z historie DP, aj tak mi to vytlačí prázdne. Prosím Vás poraďte mi. Vďaka.
Prosím, nikto mi neporadí?
Martasch
26.09.11,18:40
Adobe reader máš nainštalovaný?
mondes
26.09.11,18:43
Áno.
mondes
26.09.11,18:49
Áno.
Martasch
26.09.11,19:07
Aj správne zadanú cestu, kde sa nachádza?
mondes
26.09.11,19:40
Aj správne zadanú cestu, kde sa nachádza?
Ďakujem veľmi pekne za ochotu, ale už som na to prišla.
jarca2
03.10.11,13:37
ahojte, pracejem v alfe. ale hladám niekoho kto sa v nej super vyzná a zaškolil by ma. Hľadám niekoho blízko Ružomberka.
mondes
21.10.11,08:45
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Ako mám v alfe urobiť úhradu došlého dobropisu v sume -2500 Eur? Mám zaevidovanú došlú faktúru v záväzkoch na 2500, Eur v členení výdavok za materiál a došlý dobropis som zaúčtovala mínusom do záväzkov v sume -2500 eur. Ale keď chcem urobiť úhradu došlého dobropisu v peňažnom denníku, tak cez F7 sa do záväzkov nedostanem, len do pohľadávok. Prosím Vás ako mám urobiť tú úhradu došlého dobropisu? Vďaka.
Ivenka
21.10.11,08:49
Musíš dať Výdavok v banke, preto Ťa to hodí do Pohľadávok.
bobiko
21.10.11,08:52
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Ako mám v alfe urobiť úhradu došlého dobropisu v sume -2500 Eur? Mám zaevidovanú došlú faktúru v záväzkoch na 2500, Eur v členení výdavok za materiál a došlý dobropis som zaúčtovala mínusom do záväzkov v sume -2500 eur. Ale keď chcem urobiť úhradu došlého dobropisu v peňažnom denníku, tak cez F7 sa do záväzkov nedostanem, len do pohľadávok. Prosím Vás ako mám urobiť tú úhradu došlého dobropisu? Vďaka.

vydavkovym dokladom sa dostanete do evidencie zavazkov. suma na vydavkovom doklade bude so znamienkom minus.
mondes
21.10.11,09:20
Musíš dať Výdavok v banke, preto Ťa to hodí do Pohľadávok.
No to je mi jasné, lenže ma mätie to, že ak je to došlý dobropis v sume -2500 eur, tak pre mňa je to príjem. Už som asi popletená, ale nechápem ako to mám urobiť. Vďaka.
Zita5
21.10.11,09:24
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Ako mám v alfe urobiť úhradu došlého dobropisu v sume -2500 Eur? Mám zaevidovanú došlú faktúru v záväzkoch na 2500, Eur v členení výdavok za materiál a došlý dobropis som zaúčtovala mínusom do záväzkov v sume -2500 eur. Ale keď chcem urobiť úhradu došlého dobropisu v peňažnom denníku, tak cez F7 sa do záväzkov nedostanem, len do pohľadávok. Prosím Vás ako mám urobiť tú úhradu došlého dobropisu? Vďaka.

V ALFE máte príklad , podľa ktorého postupujte .....klik na pravo ALFA - Pomôcky -Pomoc F1
mondes
24.10.11,10:59
Poprosila by som technicky zdatnejších o pomoc. Kúpila som si nový notebook a preinštalovala som si Alfu z PC do notebooku. 3. Q. DPH som účtovala už v notebooku, potrebujem to vytlačiť, ale nemám nainštalovanú tlačiareň a pri inštalovaní mi program neponúka ten typ tlačiarne, aký máme doma. Takže si to chchem previesť na USB kľúč, ale neviem ako na to. Poraďte mi prosím, ako skopírovať účtovníctvo z Alfy na USB. Vďaka.
Ivenka
24.10.11,11:17
Firma - zalohuj učtovníctvo - a klikneš nižšie kde si vyberieš cestu, kde máš USB kľúč
mondes
24.10.11,11:23
Firma - zalohuj učtovníctvo - a klikneš nižšie kde si vyberieš cestu, kde máš USB kľúč
No veď práve to, že ak dám Firma - zálohuj účtovníctvo - tak mám tam na výber cestu A:, C:, a Iné, a vôbec mi neponúka USB kľúč.
JAJA11
24.10.11,14:56
No veď práve to, že ak dám Firma - zálohuj účtovníctvo - tak mám tam na výber cestu A:, C:, a Iné, a vôbec mi neponúka USB kľúč.

treba vybrať iné a tam navoliť cestu ku kľúču
nikulik
26.10.11,18:05
Ahojte, poprosim vas ak chcem vystavovat v alfe fakturu, nepotrebujem polozkovite vystavit fakturu ale potrebujem tam dat svoj text, napr.: fakturujeme vam za: sadrokartonove prace podla prilozeneho supisu prac.
Da sa tam namiesto poloziek dat svoj vlastny text?
JAJA11
26.10.11,18:24
Ahojte, poprosim vas ak chcem vystavovat v alfe fakturu, nepotrebujem polozkovite vystavit fakturu ale potrebujem tam dat svoj text, napr.: fakturujeme vam za: sadrokartonove prace podla prilozeneho supisu prac.
Da sa tam namiesto poloziek dat svoj vlastny text?

áno, do toho okienka stačí vpísať text a sumy, nemusí sa to brať z číselníka, ja tak robím bežne...
nikulik
26.10.11,18:28
Poprosim este mi to upresnit, neviem ci som to pochopila. cize nebudem vypisovat zalozku POLOZKY,ale len do zalozky UVOD napisem cely text?
JAJA11
26.10.11,18:31
Poprosim este mi to upresnit, neviem ci som to pochopila. cize nebudem vypisovat zalozku POLOZKY,ale len do zalozky UVOD napisem cely text?
po pridaní položky píšem do políčka "Názov a druh tovaru alebo služby"
nikulik
26.10.11,18:34
aha, cize to budem mat v POLOZKACH, takze mnozstvo 1 a suma celkova ano?
dakujem pekne.
nikolia
18.11.11,19:52
dobrý večer, hľadám radu, v alfe som cez priebežné položky presúvala sumu z jedného účtu na druhý,z českého na eurový, oba sú v tej istej banke a došlo k tomu, že banka si dala svoj kurz, a sumu nezaokrúhlila matematicky, ale nadol a alfa zaokrúhlila matematicky...čiže mi tam 0,01 centa lieta,nesedia priebežne položky...čo s tým mám urobiť,prepísať ručne sa to nedá...vyriešiť to interným dokladom?:confused:
nikulik
22.11.11,21:01
Ahojte, prosim vas o radu. Nasla som si chybu v r.2010, a chcela by som to opravit. Napisali by ste mi niekto ako otvorim archiv r. 2010 ak uz som v r. 2011? Veci v r.2011 som si zalohovala. Robi sa to tak, ze si najdem na disku alfa archiv a otvorim r.2010? urobim zmeny a potom to znova uzavriem? da sa to takto vôbec ak tam uz mam uzavierkove operacie? Takto nejako to funguje v programe kde robim mzdy, ale ten nie je od krossu.
Mila123
22.11.11,21:03
napíš si do krosu e-mail, poradia ti, odpovedajú veľmi rýchlo.....(do 2 hodín, zvyčajne)
nikulik
22.11.11,21:06
Dakujem :)
bef
23.11.11,07:13
Ak ešte nemáš odpoveď, tak v Alfe cez menu Firma_Obnov zo zálohy si nájdeš požadovaný rok a otvoríš ho. Zmeny v ňom sa dajú robiť len musíš vedieť čo tvoja zmena ovplyvní, prípadne v novom roku opraviť počiatočné stavy. Naspäť do nového roka sa dostaneš tak isto cez Firma_Obnov zo zálohy (r.2011).

Pekný deň
nikulik
23.11.11,18:36
Ak ešte nemáš odpoveď, tak v Alfe cez menu Firma_Obnov zo zálohy si nájdeš požadovaný rok a otvoríš ho. Zmeny v ňom sa dajú robiť len musíš vedieť čo tvoja zmena ovplyvní, prípadne v novom roku opraviť počiatočné stavy. Naspäť do nového roka sa dostaneš tak isto cez Firma_Obnov zo zálohy (r.2011).

Pekný deň

Dakujem bef velmi pekne, nemam este odpoved konkretnu,lebo mi odpisali ale cely den som nebola na pc, a chceli vediet podrobny popis co potrebujem, takze az zajtra mi asi odpisu. Takze dakujem velmi pekne, skusim to tak ako pisete.
rodina1
23.11.11,18:43
Nikulík, podľa mňa nemusíš ísť cez Obnovu zo zálohy - tá slúži predovšetkým, ak by ti náhodou "zblbol" počítač a údaje by sa ti z neho stratili, tak potom si údaje znova obnovíš zo zálohy, ktorú máš vytvorenú buď na disku, alebo na USB.
Ak sa chceš dostať do starého roku, stačí ak pôjdeš cez Firma - Otvor a otvoríš si firmu a daný rok. Nakoľko uvedenú firmu máš každý rok v novom riadku (dúfam, že mi rozumieš).
nikulik
24.11.11,18:14
Rodina1 dakujem za nazor, ja sa do r.2010 viem dostat cez FIRMA-OTVOR a dany rok otvorim, ale islo mi o to ze neviem ci tam mozem robit zmeny, a ked ich spravim ci sa mi presunu tie zmeny aj do r.2011, ktory uz mam rozpracovany.
Pridavam vam stanovisko z krosu, a poprosim vas o konzultaciu ak by sa vam ten nazor nezdal. Dakujem.
MOJ PROBLEM: v r.2010 som nezauctovala uhradu DFA, ktora je rozdelena na mat. a dopravu celu sumu z bank.uctu,ale mat. z bank. uctu a dopravu z pokladne.

Dobrý deň,


v r. 2010 je to možné opraviť len tak, že nesprávne zaúčtovaný doklad (pokladnica - výdavok) vymažete v peňažnom denníku tlačidlom Vymaž.
Následne ho zaúčtujete správne v peňažnom denníku cez Banka - Výdavok so skutočným dátumom a sumou ako bol zaúčtovaný v pokladnici. Tento doklad sa zaradí na koniec peňažného denníka. Aby sa upravil zostatok na bankovom účte a pokladnice je potrebné cez tlačidlo Úpravy - spustite funkciu Zotrieď denník podľa dátumu.
Ak bude potrebné prečíslovať doklady, urobíte to tiež v peňažnom denníku, tlačidlom Úpravy - Prečíslujete položky bankového výpisu a Prečísluj výdavkové pokladničné doklady.

Z tohto však vyplýva, že sa zmenia poradové čísla dokladov v peňažnom denníku. Avšak pokiaľ potrebujete opraviť stav na bankovom účte a pokladnici v roku 2010, inak to nie je možné urobiť.

Po oprave v roku 2010 , opravte si aj zostatky v roku 2011.

Počiatočný stav bankového účtu opravíte cez Číselník/Bankové účty - do bankového účtu vstúpite cez tlačidlom Oprav a do poľa Začiatočný zostatok doplníte správnu sumu.
Počiatočný stav na pokladnici opravíte cez Číselník/Začiatočné zostatky - v poli Tuzemská pokladnica doplníte správnu sumu.
*Pokiaľ máte viac pokladníc a eurovú pokladnicu používate len ako súčtovú, počiatočný stav opravte v Číselníku/Pokladnice priamo na eurovej pokladnici. Opravy počiatočných stavov sa prejavia aj v evidencii/Peňažný denník. Opäť odporúčame spustiť cez Úpravy - funkciu Zotrieď denníka podľa dátumu.

Prosím Vás o informáciu, či je postup zrozumiteľný a podarilo sa Vám to opraviť.

Ďakujem veľmi pekne.

S pozdravom

Andrea Bittšánska
konzultant programu ALFA
Zita5
25.11.11,06:35
Pre nikulík k FA za rok 2010
Zákon o účtovníctve

§ 16
Otvorenie a uzavretie účtovných kníh

(3) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, otvorí účtovné knihy vždy
a) ku dňu začatia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
b) k prvému dňu účtovného obdobia,
c) ku dňu účinnosti vyhlásenia konkurzu.


(6) Účtovná jednotka, ktorá je fyzickou osobou, uzavrie účtovné knihy vždy
a) k poslednému dňu účtovného obdobia,
b) ku dňu skončenia podnikania alebo inej zárobkovej činnosti,
c) ku dňu predchádzajúcemu deň účinnosti vyhlásenia konkurzu.

(9) Po zostavení účtovnej závierky nemožno otvárať uzavreté účtovné knihy s výnimkou podľa odseku 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

(10) Do schválenia účtovnej závierky možno uzavreté účtovné knihy opäť otvoriť v prípade, ak sa má zabezpečiť pravdivý a verný obraz účtovníctva (§ 7).

(11) Ak sa zistí po schválení účtovnej závierky, že údaje za predchádzajúce účtovné obdobie nie sú porovnateľné (§ 17 ods. 9), účtovná jednotka ich opraví v účtovnom období, keď tieto skutočnosti zistila, a uvedie to v účtovnej závierke v poznámkach.

Teraz citujem z priloženého linku http://www.porada.sk/t160358-poucenie-k-dp-fo-b-2010-riadok-42-43-a.html?highlight=

Položky DP riadok 42-43 citujem z Poučenia :

Daňovník, ktorý o príjmoch podľa § 6 zákona účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva v nadväznosti na § 8 ods. 4 postupov JÚ v rámci uzávierkových účtovných operácií upravuje všetky uhradené príjmy a výdavky zaúčtované v peňažnom denníku o príjmy, resp. výdavky, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov alebo sa zahrnú do základu dane vo výške a v zdaňovacom období v súlade s ustanoveniami zákona (položky zvyšujúce a znižujúce príjmy a výdavky) a preto takýto daňovník už riadky 42 ani 43 priznania typ B nevypĺňa.

Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t.j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.
Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, 11 a 14 zákona riadky 42 a 43 nevypĺňa, pričom položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú u neho súčasťou príjmov, resp. výdavkov uvádzaných v evidencii podľa týchto ustanovení zákona.



Takže treba brať na zreteľ aj horeuvedené pri oprave roku 2010 .
nikulik
30.11.11,17:44
To znamena, ze nemozem opravit chybu v r.2010? Prepacte ale teraz vôbec nerozumiem. Ako to teda mam opravit v r.2011 kedy som to zistila?
nikulik
05.12.11,19:28
neviete mi nikto poradit prosim?
IVEB
05.12.11,19:41
A ako Ti sedel konečný stav banky?
nikulik
07.12.11,17:52
A ako Ti sedel konečný stav banky?

Nerozumiem otazke. Proste neviem ako sa mi to stalo, mozno ked som dala pri uzavierke roka aby prekontrolovalo cely rok tak vtedy. Nerozumiem tomu sama,lebo este v novembrovom vypise z banky mam stav zaskrtnuty ze mi sedi co je v pc a na papieri. A ked som sla uctovat januar 2011 tak mi to nesedelo.
mondes
13.12.11,17:13
Dobrý večer, prosím Vás, ak mi príde faktúra napr. za materiál, zaevidujem ju do záväzkov, v členení výdavok za materiál. A keď účtujem úhradu tejto faktúry z BU, tak čo mám zadať do kolonky Účel - stlpec peňažného denníka, do kolonky členenie a do kolonky "Popis peňažnej operácie"? Pýtam sa, lebo nie som si istá, či to mám správne zaúčtované. Ďakujem.
rodina1
13.12.11,17:33
Dobrý večer, prosím Vás, ak mi príde faktúra napr. za materiál, zaevidujem ju do záväzkov, v členení výdavok za materiál. A keď účtujem úhradu tejto faktúry z BU, tak čo mám zadať do kolonky Účel - stlpec peňažného denníka, do kolonky členenie a do kolonky "Popis peňažnej operácie"? Pýtam sa, lebo nie som si istá, či to mám správne zaúčtované. Ďakujem.

Ak účtuješ úhradu fa z BÚ, zadáš si výdavok - Banka. Potom cez tlačidlo F7 si vyberieš faktúru, ktorú ideš uhradiť (teda urobiť jej úhradu).
Kurzorom sa nasmeruješ na danú faktúru, potom dáš Vyber sumu. Otvorí sa ti okno, v ktorom bude členenie DPH, celá suma, iná suma. Ak uhrádzaš celú faktúru, vysvietiš si "okienko" celá suma a potvrdíš. Automaticky sa ti daná faktúra zaeviduje do stĺpca peňažného denníka (do ktorého si si faktúru pri jej evidovaní zaevidovala). Ďalej si "zaklikneš" - Uhraď faktúru a potvrdíš. Opäť sa dostaneš do evidencie záväzkov a v danej faktúre dáš len "uhraď" a už to je ...
mondes
13.12.11,20:45
Prosím Vás, ako mám správne nastaviť číslovanie bankových výpisov v softe tak, aby mi to program sám čísloval? Chcela by som, aby formát číselného radu bol: BV/poradové číslo bank. výpisu(mesačného)poradové číslo konkrétnej položky na výpise. Čiže napr. ak mám májový výpis, tak aby to vyzeralo takto: BV/05/01..,02... . Problém je v tom, že ak nasleduje ďalší mesiac, program to neprečísluje a ja musím cez nastavenia si prečíslovať poradové číslo výpisu napr. na BV/06/01. Dá sa to vôbec nejako urobiť, aby mi číslovalo aj poradie výpisov aj poradie položiek na výpise? Ďakujem pekne.
bef
14.12.11,10:01
Správne číslovanie sa pri bankových úhradách dá nastaviť ak pri Čísle dokladu stlačíš F7, otvorí sa ti Formát číselného radu kde sa nastavíš na okienko mesiaca a dolu označíš Počítadlo a vyberieš z ponúk +1 pri zmene mesiaca, inak ponechať a potvrdíš OK.

Pekný deň :)
bef
14.12.11,10:02
Prosím Vás, ako mám správne nastaviť číslovanie bankových výpisov v softe tak, aby mi to program sám čísloval? Chcela by som, aby formát číselného radu bol: BV/poradové číslo bank. výpisu(mesačného)poradové číslo konkrétnej položky na výpise. Čiže napr. ak mám májový výpis, tak aby to vyzeralo takto: BV/05/01..,02... . Problém je v tom, že ak nasleduje ďalší mesiac, program to neprečísluje a ja musím cez nastavenia si prečíslovať poradové číslo výpisu napr. na BV/06/01. Dá sa to vôbec nejako urobiť, aby mi číslovalo aj poradie výpisov aj poradie položiek na výpise? Ďakujem pekne.

Správne číslovanie sa pri bankových úhradách dá nastaviť ak pri Čísle dokladu stlačíš F7, otvorí sa ti Formát číselného radu kde sa nastavíš na okienko mesiaca a dolu označíš Počítadlo a vyberieš z ponúk +1 pri zmene mesiaca, inak ponechať a potvrdíš OK.

Pekný deň :)
rodina1
14.12.11,13:22
Ako si v programe ALFA nastaviť číslovanie bankových výpisov (http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000055090/%E8%EDslovanie_bankov%FDch_v%FDpisov.pdf)
milkami
19.12.11,13:08
poradí mi niekto, ako si nastaviť v Alfe dátum? Dala som si program do notboku a chce odo mňa cez nastavenia opraviť dátum, ináč účtovníctvo nemôžem otvoriť.:mee:Ďakujem
Bubačik
27.12.11,12:10
Je to vecou nastavenia formatu datumu vo windowse:
chodte Start - Ovladaci panel - miestne a jazykove nastavenia a zmente kratky format datumu na tvar dd.mm.rrrr
milkami
30.12.11,16:15
Ďakujem krásne, konečne som sa pohla.:)
ani1
31.12.11,15:10
skúšam DEMO, evidencia príjmov a výdavkov, pauš. 40%, chcela som si pozrieť daň, v daňovom priznaní som klikla na odpočítaľné položky na daňovníka a vyšlo mi to, čo bolo doteraz, nezmenilo sa to náhodou na sumu 3559,30 ? alebo to až od roku 2012?
Mila123
31.12.11,15:12
NČZD za rok 2011 je ozaj 3559.30, t.j. mesačne bola 296.60 €
ani1
31.12.11,15:17
vďaka
Marcelka V
11.01.12,12:12
Môžte mi poradiť či som to v alfe zaúčtovala správne? Nákup fotoaparáta v cene 250€ platené kartou z účtu. Z toho 200€ je hradené z dotácie z ÚPSVaR a 50€ z firmy.
30.06. ID výdaj-nákup materiálu 250€ (nákup materiálu-fotoaparát)
30.06. ID príjem-príjem z priebežnej položky 250€ (pladba kartou)
30.06. ID príjem-iný nezd.príjem -200€ (dotácia- nákup materiálu- fotoaparát)
30.06. ID príjem-iný zdan.príjem 200€(dotácia-nákup materiálu-fotoaparát)
04.07. Banka výdaj-výdaj na prieb.položku 250€ (pladba kartou)
Ak dám kontrolovať celé účtovníctvo tak mi ukáže podozrenie,že je tam chyba v peňažnom denníku a je potrebné opraviť ručne.
Mám to správne? Ďakujem.
juskam
11.01.12,20:32
Chcem sa spytať ako spraviť vyučtovanie služobnej cesty, keď bola aj záloha.
Napr, Zaloha 500 Eur, Vyučtovanie 550,00 Eur ( S toho je napr. 60 Eur DPH). Ako to zaučtovať v PD.
Mila123
11.01.12,20:33
z toho......:eek:
veronikasad
11.01.12,20:34
Chcem sa spytať ako spraviť vyučtovanie služobnej cesty, keď bola aj záloha.
Napr, Zaloha 500 Eur, Vyučtovanie 550,00 Eur ( S toho je napr. 60 Eur DPH). Ako to zaučtovať v PD.
môžeš byť konkrétnejší, z čoho DPH pri pracovnej ceste ?
brikina
11.01.12,20:34
Ahojte, idem v alfe prvýkrat zauctovat mzdu zamestnanca dohodára. Študovala som ako, ale chcem si to overit aj u vas, ci som to spravne pochopila.

1. do knihy záväzkov musím zaevidovat:

- odvod do SP - v penaznom denniku to dám do Odvodu do fondov./členenie soc. poist/
- preddavková daň dohodára - v pen.denníku to dám do Mzdy
- čistá mzdy zamestnanca - v penaznom denniku to dám tiež ako Mzdy

- pre každú túto uvedenú´položku musím vytvoriť samostatné číslovanie /teda int. číslo/ v knihe záväzkov???

2. Povinný odvod SZČO do SP a ZP /za seba/ zaevidujem tiež do knihy záväzkov pod samostatnou knihoradou /číslovaním/ a v pen. denníku to dám do Odvodov do fondov? / s členením na SP a ZP/

Potom sa v tomto stlpci skumuluju odvody SZČO a aj od odvod za zamestnanca, nie? či sa niekde pletiem?

Ďakujem
brikina
12.01.12,09:53
posuvam
Marcelka V
12.01.12,15:25
Nikto mi neodpovie na príspevok 469?
ErikaDP
12.01.12,15:53
Ahojte, idem v alfe prvýkrat zauctovat mzdu zamestnanca dohodára. Študovala som ako, ale chcem si to overit aj u vas, ci som to spravne pochopila.

1. do knihy záväzkov musím zaevidovat:

- odvod do SP - v penaznom denniku to dám do Odvodu do fondov./členenie soc. poist/Ano
- preddavková daň dohodára - v pen.denníku to dám do Mzdy Ano
- čistá mzdy zamestnanca - v penaznom denniku to dám tiež ako Mzdy Ano

- pre každú túto uvedenú´položku musím vytvoriť samostatné číslovanie /teda int. číslo/ v knihe záväzkov???

2. Povinný odvod SZČO do SP a ZP /za seba/ zaevidujem tiež do knihy záväzkov pod samostatnou knihoradou /číslovaním/ a v pen. denníku to dám do Odvodov do fondov? / s členením na SP a ZP/ Ano

Potom sa v tomto stlpci skumuluju odvody SZČO a aj od odvod za zamestnanca, nie? či sa niekde pletiem? Spravne

Ďakujem
Pokiaľ máš len dohodára ( t.j. nie riadny pracovný pomer), tak odvody do SP platí len zamestnávateľ a tie idu v Alfe do stlpčeka: Odvody do fondov, t.j. je správna tvoja veta, že v tom stlpci sa skumuluju odvody za zamestnanca aj za SZČO. Len keby si mala riadny prac.pomer, kde časť odvodov je strhnuta zamestnancovi tak tieto oodvody zamestnanca zaučtuješ do stlpca mzdy, t.j. jeden odvod do SP delíš ( učtuješ v Alfe) na dva krat do dovoch stlpcov.

Samostatne čislovanie na odvody SZČO a ODVODY z miezd môžeš a nemusíš,
Ja mám: číselný rad DF ( došlé faktúry), číselný rad M ( Mzdy a odvody zamestnávateľa z miezd) a OZ ostatné záväzky ( všetko ostatné ( poistky, platobné výmeryy na miestne popaltky, DPH, priame dane, odvody SZČO ...) , záleží na tebe ako ti to vyhovuje ale každopadne minimalne dva čiselne rady su potrebne: DF a ostatné.

Na účtovanie v stplčeku odovody do fondov doporučujem v Alfe si vytvoriť členenie ( nemyslým teraz číselný rad, ale členenie - podskupinu pre účtovanie v peň,denníku pre : samostatne odvody za SZČO z toho samostatne pre SP a pre ZP a samostane členenie pre odvody zamestnavateľa. Je to vhodne pre pripadne vyfiltrovanie vytlačenie si len daného účelku pre vnutornu kontrolu.
juskam
12.01.12,20:26
Ide o vodiča kamióna, a niekedy platí v hotovosti PHM alebo mýtne poplatky, a tam je aj DPH.
bama17
14.01.12,17:46
dobrý večer,
prosím Vás, morím sa v alfe so skladom - predajňa potravín
urobila som svoj prvý výdaj zo skladu a nie je mi vôbec jasné, kedy a kde sa mi prejaví zisk, ktorý mi vznikol predajom tovaru
musím to manuálne zadať do denníka? ďakujem veľmi pekne
bama17
16.01.12,07:49
prosím vás, nevie mi niekto poradiť???
ďakujem
veronikasad
16.01.12,08:17
dobrý večer,
prosím Vás, morím sa v alfe so skladom - predajňa potravín
urobila som svoj prvý výdaj zo skladu a nie je mi vôbec jasné, kedy a kde sa mi prejaví zisk, ktorý mi vznikol predajom tovaru
musím to manuálne zadať do denníka? ďakujem veľmi pekne
Zisk v JU je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami.

Čo si mala na mysli pod manuálnym zadaním do denníka ? Predpokladám že príjem (tržby) a výdaj (doklad o nákupe tovaru-uhradu fa, alebo doklad z ERP o nákupe) máš správne zaúčtovaný.
bama17
16.01.12,10:05
ahá, vidíš, to som si neuvedomila
ja ešte nemám zaúčtovanú tržbu z predaja, tržbu, ktorá je v ERP
len som vyskladnila tovar a tam mi naspodu v tabuľke vypisovalo zisk ..€,
tak mi nešlo do hlavy, že kam s ním
tržbu z ERP zaúčtujem potom cez denník ako príjem do pokladne?
ďakujem veľmi pekne
Zita5
18.01.12,10:31
Toto som dnes zachytila v notifikácii firmy Kros, ohľadom programu Alfa:

citujem:
V priebehu apríla tohto roku plánujeme na trh priniesť nový produkt - program ALFAplus, ktorý má okrem iných funkcií, dopracovanú aj možnosť-funkciu - rozúčtovanie jedného dokladu v rámci rôznych účelov-stĺpcov PD.

Zdroj: Mgr. Jaroslava Svrčková
Kros



Takže konečne .
vierkanevierka
23.01.12,22:01
Pracujem v programe Alfa a prešla som do nového roku, mám v pohľadávkach faktúru, čo je preplatená len čiastočne, celá nebude preplatená nikdy....Prosila by som o informáciu, ako urobiť v Alfe storno čiastočne preplatenej faktúry, nie je žiadne iné riešenie, ani dedičské konanie....atď, nebudem to rozvádzať, je to strata definitívna a ja potrebujem prosím vedieť, ako to zaúčtovať

Ďakujem pekne za odpoveď
veronikasad
24.01.12,06:04
Pracujem v programe Alfa a prešla som do nového roku, mám v pohľadávkach faktúru, čo je preplatená len čiastočne, celá nebude preplatená nikdy....Prosila by som o informáciu, ako urobiť v Alfe storno čiastočne preplatenej faktúry, nie je žiadne iné riešenie, ani dedičské konanie....atď, nebudem to rozvádzať, je to strata definitívna a ja potrebujem prosím vedieť, ako to zaúčtovať

Ďakujem pekne za odpoveď
ten dôvod ale musíš uviesť, pretože v účtovníctve nemôžeš stornovať faktúry len preto,že ti ich odberatel nezaplatil.
Aljok
24.01.12,07:13
Toto som dnes zachytila v notifikácii firmy Kros, ohľadom programu Alfa:

citujem:
V priebehu apríla tohto roku plánujeme na trh priniesť nový produkt - program ALFAplus, ktorý má okrem iných funkcií, dopracovanú aj možnosť-funkciu - rozúčtovanie jedného dokladu v rámci rôznych účelov-stĺpcov PD.

Zdroj: Mgr. Jaroslava Svrčková
Kros



Takže konečne .

Toto malo byť možné už dávno a v každej verzii Alfy.
Dúfam, že nebudú chcieť aby sme im za novú verziu priplácali!!!!
mondes
24.01.12,21:05
Zdravím Vás. V marci 2011 nám došla fa za materiál v hodnote 3774,59 Eur s DPH. Časť toho materiálu v hodnote 3 706,56 s DPH sme vrátili, takže firma nám poslala dobropis vo výške 3 706,56. Zvyšok faktúry t.j. 68,03 sme uhradili z účtu. Prosím Vás, ako to v alfe zaúčtujem? Došlú faktúru v hodnote 3774,59som zaevidovala do záväzkov. Taktiež došlý dobropis som zaevidovala do záväzkov mínusom. Zostala nám suma 68,03 Eur, ktorú sme uhradili. Ako to všetko správne zaúčtovať v alfe? Vďaka.
veronikasad
24.01.12,21:07
Zdravím Vás. V marci 2011 nám došla fa za materiál v hodnote 3774,59 Eur s DPH. Časť toho materiálu v hodnote 3 706,56 s DPH sme vrátili, takže firma nám poslala dobropis vo výške 3 706,56. Zvyšok faktúry t.j. 68,03 sme uhradili z účtu. Prosím Vás, ako to v alfe zaúčtujem? Došlú faktúru v hodnote 3774,59som zaevidovala do záväzkov. Taktiež došlý dobropis som zaevidovala do záväzkov mínusom. Zostala nám suma 68,03 Eur, ktorú sme uhradili. Ako to všetko správne zaúčtovať v alfe? Vďaka.
Vyžiadaj si od dodávatela jednostranný zápočet a ten zaúčtuj cez interný doklad.
mondes
24.01.12,21:37
Vyžiadaj si od dodávatela jednostranný zápočet a ten zaúčtuj cez interný doklad.

Vďaka, ale čo v prípade, že mi ho odmietnu resp. jednoducho nepošlú? Je ešte aj iná možnosť okrem zápočtu, ako to vyriešiť? Vďaka.
veronikasad
24.01.12,21:52
Prečo ti nikdy nestačí jedno (správne) riešenie ?
mondes
25.01.12,06:16
Prepáčte, ale:
- môže sa stať, že mi odberateľ aj po opakovaných žiadostiach nepošle zápočet a po druhé (to je ten hlavnejší dôvod), veľmi nerozumiem účtovaniu zápočtov. A hneď by som Vás chcela aj poprosiť o postup ako to celé zaúčtujem cez ID a ako to "pospájam" s došlou fa + došlým dbp + úhradou zvyšku došlej fa. Vďaka.
mondes
25.01.12,07:00
posúvam
JAJA11
25.01.12,07:53
Prepáčte, ale:
- môže sa stať, že mi odberateľ aj po opakovaných žiadostiach nepošle zápočet a po druhé (to je ten hlavnejší dôvod), veľmi nerozumiem účtovaniu zápočtov. A hneď by som Vás chcela aj poprosiť o postup ako to celé zaúčtujem cez ID a ako to "pospájam" s došlou fa + došlým dbp + úhradou zvyšku došlej fa. Vďaka.

cez ID sa robia úhrady tak isto ako cez pokladňu alebo banku. V tom nie je rozdiel. Súčet tých ID musí byť nula (prijem - výdaj) . Tým sa vysporiadajú aj záväzok a dobropis
linko1
25.01.12,07:54
dobrý deń,
účtujeme v alfe, jednoduché účtovníctvo, platca DPH,
ako môžem v tomto programe odpísať staré nedobytné pohľadávky z minulých rokov a tiež mám tam zopár starých záväzkov, ktoré by som chcela odpísať ale neviem ako v tomto programe... dakujem
linko1
25.01.12,09:15
prosím nájde sa niekto kto by mi to vysvetlil "polopate" dakujem
vierkanevierka
26.01.12,10:07
Odberatel mi nezaplati preto, lebo firma uz neexistuje,
JAJA11
26.01.12,10:49
Odberatel mi nezaplati preto, lebo firma uz neexistuje,

neuhradená nedobytná pohľadávka sa zaúčtuje ako úhrada cez ID, pričom je to príjem ovplyvňujúci základ dane
juskam
27.01.12,18:27
Chcem sa spytať či niekto z vás učtúje prepravné služby v ALFE?
Neviem ako mám evidovať faktúry za PHM od Slovnaftu. Keď vodiči platia v hotovosti alebo kreditkou tak je to v pohode. Ale ak platia palivou kartou aj za PHM aj za mýtne poplatky tak mi Slovnaft vystaví faktúru 2x do mesiaca kde je PHM rozpísana s DPH a mytne poplatky sú bez DPH. Pri platení dostane vodič doklad od Národnej dialničnej spoločnosti na myto kde je rozpis DPH. Ako mám evidovať faktúru od Slovnaftu a ako faktúry od NDS( potvrdenie o prijatí platby). A ako to mám vysporiadať pri úhrade, keď platím len faktúru Slovnaftu.
Prosím o radu.
mondes
29.01.12,20:53
Zdravím Vás. Prosím Vás, ako si môžem skontrolovať priebežné položky? Pretože keď som si dala tlačiť Výkaz o príjmoch a výdavkoch, tak som mala aj v kolonke nejakú sumu, ktorá viem, že tam nemá byť. Ak sa nemýlim, na priebežných položkách by mala byť nula. Ako sa k nim dostanem, aby som to opravila? Vďaka.
Mila123
29.01.12,20:55
nemusia vždy sedieť.....
a skontroluješ si ich ručne.....inak sa to nedá (aspoň ja to neviem inak)
katarina.j
30.01.12,05:45
Ved ak si zobraziš penazný denník tak si prejdi len kolonky priebezne položky-tam zistis P aj V prieb.položku-ak ti chýba nejaká suma (napr.ak más výber z pokladne a následne vklad na BU=tak musís mat obe prieb.položky-aj P aj V -tak na konci más vlasne nulu) a takto by ti to malo sediet aj na konci obdobia.


Zdravím Vás. Prosím Vás, ako si môžem skontrolovať priebežné položky? Pretože keď som si dala tlačiť Výkaz o príjmoch a výdavkoch, tak som mala aj v kolonke nejakú sumu, ktorá viem, že tam nemá byť. Ak sa nemýlim, na priebežných položkách by mala byť nula. Ako sa k nim dostanem, aby som to opravila? Vďaka.