mondes
30.01.12,07:21
Ďakujem veľmi pekne. Ešte ak môžte mi poradiť, že čo všetko potrebujem povytláčať na koniec roka, čo si mám skontrolovať, atď. Napr. viem, že k DP potrebujem výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch. Mám však aj nepouhrádzané pohľ. a záväzky, ďalej mám zaevidovaný krátkodobý majetok, robila som odpis auta, vedieme sklad, kde som povytláčala príjemky aj výdajky. Príjemky som založila k došlým faktúram a výdajky som si rozdelila podľa zákaziek. Zostali nám zásoby na sklade. Čo s nimi? Neviem, čo všetko potrebujem vytlačiť, aby som mohla kľudne uzavrieť rok. Vďaka.
mondes
30.01.12,10:13
Posúvam.
JAJA11
30.01.12,10:57
Ďakujem veľmi pekne. Ešte ak môžte mi poradiť, že čo všetko potrebujem povytláčať na koniec roka, čo si mám skontrolovať, atď. Napr. viem, že k DP potrebujem výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch. Mám však aj nepouhrádzané pohľ. a záväzky, ďalej mám zaevidovaný krátkodobý majetok, robila som odpis auta, vedieme sklad, kde som povytláčala príjemky aj výdajky. Príjemky som založila k došlým faktúram a výdajky som si rozdelila podľa zákaziek. Zostali nám zásoby na sklade. Čo s nimi? Neviem, čo všetko potrebujem vytlačiť, aby som mohla kľudne uzavrieť rok. Vďaka.

treba ísť v programe v tlačových zostavách. Ak ste účtovali a máte vedenú nejakú evidenciu, tak to treba vytlačiť: pokladňa, bankový výpis, evidencia pohľadávok, záväzkov, stav na sklade.... to už viete vy najlepšie, čo ste používali....
balunka
01.02.12,05:02
robíte kurzové rozdiely v Alfe?
Stačí,keď kliknem na kurzové rozdiely v banke a pokladni,zadám kurz k 31.12. a dám vypočítaj-dá sa spoľahnúť na to ,že je to vypočítané správne,alebo to mám nejako skontrolovať? Má s tým niekto skúsenosti?
Po prepočítaní /automatickom/ kurzových rozdielov /EUR-CZK/ sa mi základ dane znížil cca o 600 €,je to možné???
JAJA11
01.02.12,06:02
robíte kurzové rozdiely v Alfe?
Stačí,keď kliknem na kurzové rozdiely v banke a pokladni,zadám kurz k 31.12. a dám vypočítaj-dá sa spoľahnúť na to ,že je to vypočítané správne,alebo to mám nejako skontrolovať? Má s tým niekto skúsenosti?
Po prepočítaní /automatickom/ kurzových rozdielov /EUR-CZK/ sa mi základ dane znížil cca o 600 €,je to možné???

Ja si vždy všetko kontrolujem. Nie je to len o tom, či to robí dobre program, dôležité je aj ako to vy zadáte tomu programu. Kurzový rozdiel v pokladni alebo na účte ku koncu roka vo výške 600,- EUR sa mi zdá dosť vysoký, skontrolovala by som pohyby počas roka... :o Ale záleží to aj od toho, aké vysoké pohyby ste účtovali ...
Napadá mi, že ste pri niektorom účtovnom prípade mali zle zadaný kurz, to by som asi kontrolovala ako prvé...
balunka
01.02.12,06:11
Ja si vždy všetko kontrolujem. Nie je to len o tom, či to robí dobre program, dôležité je aj ako to vy zadáte tomu programu. Kurzový rozdiel v pokladni alebo na účte ku koncu roka vo výške 600,- EUR sa mi zdá dosť vysoký, skontrolovala by som pohyby počas roka... :o Ale záleží to aj od toho, aké vysoké pohyby ste účtovali ...
Napadá mi, že ste pri niektorom účtovnom prípade mali zle zadaný kurz, to by som asi kontrolovala ako prvé...
ja som si stiahla kurzový lístok,dopĺňa mi to tam automaticky,ja to neprepíšem
mondes
01.02.12,06:22
Prosím Vás, ak sme kúpili v r. 2011 kúpili počítač, faktúru som zaevidovala do záväzkov ako výdavok za materiál a zaevidovala som ho aj do krátkodobého majetku. Dokedy ho mám evidovať v krátk. majetku? Resp. ak dám prechod do ďalšieho roka znova ho tam budem mať? Resp. čo mám s ním ďalej robiť? Vďaka.
JAJA11
01.02.12,07:17
ja som si stiahla kurzový lístok,dopĺňa mi to tam automaticky,ja to neprepíšem

Lenže ste mohli zabudnúť stiahnuť kurzový lístok pri účtovaní niektorého prípadu v cudzej mene a stiahli ste ho neskôr.... Neviem o aké vysoké sumy sa jedná, ale ja mám trebárs na konci roka v pokladni kurzový rozdiel necelé 2 Eurá... ale účtovali sa tam len drobné položky, na účte, kde sú pohyby aj 100.000 CZK mi vznikol kurzový rozdiel 700 EUR. Takže veľa spraví, aké vysoké sumy sa účtovali a v akom čase :)
JAJA11
01.02.12,07:20
Prosím Vás, ak sme kúpili v r. 2011 kúpili počítač, faktúru som zaevidovala do záväzkov ako výdavok za materiál a zaevidovala som ho aj do krátkodobého majetku. Dokedy ho mám evidovať v krátk. majetku? Resp. ak dám prechod do ďalšieho roka znova ho tam budem mať? Resp. čo mám s ním ďalej robiť? Vďaka.

V evidencii krátkodobého majetku by mal byť počas používania na podnikanie, mal by sa preniesť aj do ďalšieho roka.
Pri vyradení to zaevidujete v evidencii krátkodobého majetku.
balunka
01.02.12,07:46
Lenže ste mohli zabudnúť stiahnuť kurzový lístok pri účtovaní niektorého prípadu v cudzej mene a stiahli ste ho neskôr.... Neviem o aké vysoké sumy sa jedná, ale ja mám trebárs na konci roka v pokladni kurzový rozdiel necelé 2 Eurá... ale účtovali sa tam len drobné položky, na účte, kde sú pohyby aj 100.000 CZK mi vznikol kurzový rozdiel 700 EUR. Takže veľa spraví, aké vysoké sumy sa účtovali a v akom čase :)
kurzový lístok som si stiahla ešte pred samotným účtovaním ako prvé-takže tam by to malo byť v poriadku.Ale ja mám pohyby v banke v rozmedzí od 10000 -119 000 Czk, v pokladni 300-100000 Czk a počas celého roka
janaGT
01.02.12,07:52
poprosím o pomoc, aký spôsobom nahodím do faktúry centové vyrovananie? fa mi vyšla na 568,01 eur, objednávka bola na 568,- potrebujem tam dať -0,01 centové vyrovananie .... ďakujem!
L-M
01.02.12,07:59
poprosím o pomoc, aký spôsobom nahodím do faktúry centové vyrovananie? fa mi vyšla na 568,01 eur, objednávka bola na 568,- potrebujem tam dať -0,01 centové vyrovananie .... ďakujem!

V tvorbe fa máš dole nastavenia,klikneš tam, potom zaokrúhľovanie,nominálna hodnota, objavia sa ti možnosti- dáš na celé € a máš to, vyskúšaj
janaGT
01.02.12,08:03
supéééééér ... mám to ... ďakujéééééééém :)
L-M
01.02.12,08:06
rado sa stalo :-)
JAJA11
01.02.12,08:13
Tak potom by to mohlo byť v poriadku :) CZK v tomto roku dosť vyhrávala a pohybovala sa v dosť veľkom rozmedzí, čo môže spôsobiť pri takýchto sumách aj takýto rozdiel na konci roka.
mondes
01.02.12,09:11
V evidencii krátkodobého majetku by mal byť počas používania na podnikanie, mal by sa preniesť aj do ďalšieho roka.
Pri vyradení to zaevidujete v evidencii krátkodobého majetku.

A keď ho budem používať napr. 7 rokov, tak celých 7 rokov ho budem mať v evidencii KM? Resp. od čoho závisí, kedy ho môžem vyradiť? Pýtam sa, pretože pri dlhodobom majetku sa robia odpisy a viem, že napr. auto sa odpisuje 4 roky a po 4 rokoch ho vyradím. A krátkod. majetok môžem vyradiť "kedy chcem?" Vďaka.
mondes
01.02.12,09:14
Mám ešte jednu otázku. Našla som v faktúru z decembra, kde som si neuplatnila odpočet DPH. A ani tak nemienim urobiť, pretože na základe tej faktúry by mi vyšiel NO a nemienim zbytočne "dráždiť" DU. Zaujíma ma, ako v alfe zaevidujem takú faktúru. Dám ju do záväzkov, s rozpisom DPH 0%? Vďaka.
JAJA11
01.02.12,09:23
A keď ho budem používať napr. 7 rokov, tak celých 7 rokov ho budem mať v evidencii KM? Resp. od čoho závisí, kedy ho môžem vyradiť? Pýtam sa, pretože pri dlhodobom majetku sa robia odpisy a viem, že napr. auto sa odpisuje 4 roky a po 4 rokoch ho vyradím. A krátkod. majetok môžem vyradiť "kedy chcem?" Vďaka.

Ani auto sa po 4 rokoch nemusí vyradiť, rozhodujúce je, či sa ďalej používa na podnikanie alebo nie. Majetok sa vyraďuje vtedy, keď sa prestane používať na podnikanie. Či už je dlhodobý alebo krátkodobý.
balunka
01.02.12,09:59
Tak potom by to mohlo byť v poriadku :) CZK v tomto roku dosť vyhrávala a pohybovala sa v dosť veľkom rozmedzí, čo môže spôsobiť pri takýchto sumách aj takýto rozdiel na konci roka.
dík
nedielka
04.02.12,10:13
Chcem sa opytat.Mam nauctovane jazdy od zaciatku roka az po november. Teraz som vsak zistila, ze som to uctovala na nespravne auto. Ako to preuctujem na spravne auto? alebo musim vsetko vymazat a odznova nauctovat???? dakujem
balunka
06.02.12,13:18
Mám účet v českej banke/v Czk/na Slovensku vyberám eurá.
Účtujem banku,výber na priebežné položky,mám stiahnutý kurzový listok .Na výpise mám výber 2443,00 Czk pod tým v druhom riadku výber 100€,v programe mám kurz 24,018 ,ja musím zaúčtovať výber v cudzej mene /2443,00/, automaticky mi nahodí výber 101,72 €
Mám to v poriadku,alebo mám prepísať ručne kurz,aby mi vyslo výber 100€,t.z.,že musím prepísať kurz na 24,43 ????
balunka
06.02.12,13:20
Chcem sa opytat.Mam nauctovane jazdy od zaciatku roka az po november. Teraz som vsak zistila, ze som to uctovala na nespravne auto. Ako to preuctujem na spravne auto? alebo musim vsetko vymazat a odznova nauctovat???? dakujem
skús len v čiselniku opraviť auto
balunka
06.02.12,13:56
Mám účet v českej banke/v Czk/na Slovensku vyberám eurá.
Účtujem banku,výber na priebežné položky,mám stiahnutý kurzový listok .Na výpise mám výber 2443,00 Czk pod tým v druhom riadku výber 100€,v programe mám kurz 24,018 ,ja musím zaúčtovať výber v cudzej mene /2443,00/, automaticky mi nahodí výber 101,72 €
Mám to v poriadku,alebo mám prepísať ručne kurz,aby mi vyslo výber 100€,t.z.,že musím prepísať kurz na 24,43 ????
nikto nevie poradiť
mondes
06.02.12,22:34
Prosím Vás, ako riešite v Alfe úhradu prijatého dobropisu? Dbp mám zaevidovaný v záväzkoch mínusom a úhrada cez pokladňa príjem sa nedá urobiť, pretože ma to hodí do pohľadávok. Skúsila som dať výdavok mínusom, tak mi to spravilo dobre, ale sa mi to nezdá. Ja mám peniaze prijať a nie ich vydať mínusom. Robím niečo zle? Vďaka.
Zita5
07.02.12,04:59
Prosím Vás, ako riešite v Alfe úhradu prijatého dobropisu? Dbp mám zaevidovaný v záväzkoch mínusom a úhrada cez pokladňa príjem sa nedá urobiť, pretože ma to hodí do pohľadávok. Skúsila som dať výdavok mínusom, tak mi to spravilo dobre, ale sa mi to nezdá. Ja mám peniaze prijať a nie ich vydať mínusom. Robím niečo zle? Vďaka.

V záväzkoch došlý dobropis má byť zaevidovaný pod "Typ dokladu " - Oprava faktúry D/Ť.

Správne ste na to išli cez Pokladňa - výdavok .Suma sa zobrazí mínusom v pokladni a aj v členení výdavkov a zároveň treba odliknúť aj úhrada záväzkov .
Tým, že máte v pokladni sumu Výdavok mínusom(Suma došlého dobropisu) , tak sa Vám v skutočnosti táto suma v pokladničnej hotovosti pripočíta.Čiže ako keby ste peniaze prijali a nie vydali .
Takže tak to má byť .

Ak si pozriete v ALFE Pomoc F1 - tam sú príklady a máte tam riešený aj došlý dobropis.Avšak riešenie je tam cez bankový účet , ale rovnako sa to účtuje aj cez Pokladňu .
Pozrite si to .
mondes
07.02.12,06:31
No vďaka, ja som to aj takto skúsila a v pokladni som mala príjem. Ale príde mi to čudné. Veď ak mi dodávateľ vráti peniaze, tak ja ich jednoducho príjmem príjmovým dokladom a nie výdavkovým mínusom. No čo už, vďaka Vám za odpoveď.
JAJA11
07.02.12,07:42
No vďaka, ja som to aj takto skúsila a v pokladni som mala príjem. Ale príde mi to čudné. Veď ak mi dodávateľ vráti peniaze, tak ja ich jednoducho príjmem príjmovým dokladom a nie výdavkovým mínusom. No čo už, vďaka Vám za odpoveď.

Je problém softwérovo ošetriť, aby program rozlišoval príjem a náklad. Všetky príjmy do pokladne sú príjmami zdaniteľnými alebo nezdaniteľnými. Dobropis od dodávateľa je vlastne zníženie nákladov, preto je potrebné účtovať túto sumu v nákladoch a to docielime len ako výdaj s mínusom. Takže aj do budúcnosti - treba rozlišovať či je to príjem alebo zníženie nákladov. Rovnako by to bolo, ak by ste vy vystavovali dobropis na svoju činnosť. účtovali by ste to ako príjem s mínusom, nie ako výdaj.
tinkas
07.02.12,19:18
ahojte...kde mam zaúčtovať zaplatenú danovú povinnost - do stlpca - penazný denník - zaplatená dph?
lenlenka
10.02.12,08:48
ano, kod účelu 31 - zaplatena DPH (ak bola uhradena DPH)
lenlenka
10.02.12,08:53
Kto mi poradí ako nahodiť v alfe pohľadávky a záväzky z roku 2008 – 2010 u platcu DPH ak je tam zmenená sadzba DPH z 19% na 20% ??? a úhrady týchto pohľ. a záv. sú v r. 2011
lenlenka
10.02.12,14:47
Kto mi poradí ako nahodiť v alfe pohľadávky a záväzky z roku 2008 – 2010 u platcu DPH ak je tam zmenená sadzba DPH z 19% na 20% ??? a úhrady týchto pohľ. a záv. sú v r. 2011


Prosím, vie niekto? Súrne
veronikasad
10.02.12,15:01
Kto mi poradí ako nahodiť v alfe pohľadávky a záväzky z roku 2008 – 2010 u platcu DPH ak je tam zmenená sadzba DPH z 19% na 20% ??? a úhrady týchto pohľ. a záv. sú v r. 2011

Musíš si založiť účtovný rok 2008 - nahodiť PO a ZA, potom urobiť prechod do roku 2009, znovu nahodiť PO-ZA z tohto obdobia, znovu prechod do roku 2010, nahodi PO-ZA a urobiť ďalší prechod do roku 2011, v ktorom budeš účtovať.

Dá sa to, robila som týmto spôsobom r.2012 u klienta, ktorého som do r.2011 účtovala v inom SW.

Ak už si založila účtovný rok 2011, nič s tým neurobíš. Musíš založiť novú firmu a na začiatku rok prepísať.
JAJA11
10.02.12,15:20
Prosím, vie niekto? Súrne

Možno by šlo založiť rok 2009, keď ešte bola DPH 19, tam faktúry nahodiť. potom urobiť export do súboru a následne import tohto súboru v roku 2011. Ale neskúšala som to, tak asi na nejakej testovacej verzii.
Ak ešte nie je nič zaúčtované, tak pootm otvoriť 2008 nahodiť tieto faktúry a urobiť prechod až do roku 2011 a potom v ňom účtovať....
lenlenka
11.02.12,14:42
Nooo super, len už mám nohodený celý rok 2011 cca 2000 dokladov, a teraz neviem ako sa pohnuť ďalej :(( pretože aj keď nanovo založim r. 2009 nahodim doklady urobim prechod do 2010 tam to iste a tak prechod do 2011 tak sa mi to asi nestretne nijako s mojou databazou 2011 aj keby ano tak mi ju prepiše. hmm fasa! zbožňujem JU
Zita5
11.02.12,15:14
Nooo super, len už mám nohodený celý rok 2011 cca 2000 dokladov, a teraz neviem ako sa pohnuť ďalej :(( pretože aj keď nanovo založim r. 2009 nahodim doklady urobim prechod do 2010 tam to iste a tak prechod do 2011 tak sa mi to asi nestretne nijako s mojou databazou 2011 aj keby ano tak mi ju prepiše. hmm fasa! zbožňujem JU

Jedine ručne a pracne nie cez prechody do nového roka.A v rokoch 2008-2010 nemal tieto záväzky evidované?
Zita5
11.02.12,15:31
Nemám možnosť doma otvoriť ALFU, program mám v práci.Ale ja sa pamätám, že keď sa menila sadzba DPH , tak v ALFE ak kliknete Rozpis otvorí sa tabuľka kde sú sadzby DPH a hore v ľavom roku nad tým je tiež niečo také ako Rozpis sadzieb , alebo Sadzby DPH, neviem presne ako sa to nazýva ....tam treba kliknúť a dá sa prestaviť DPH na konkrétny doklad.Vyskúšajte to resp.pozrite.Viem, že sme to použili , ak prišli doklady ešte so starou sadzbou DPH.
lenlenka
13.02.12,09:02
Nemám možnosť doma otvoriť ALFU, program mám v práci.Ale ja sa pamätám, že keď sa menila sadzba DPH , tak v ALFE ak kliknete Rozpis otvorí sa tabuľka kde sú sadzby DPH a hore v ľavom roku nad tým je tiež niečo také ako Rozpis sadzieb , alebo Sadzby DPH, neviem presne ako sa to nazýva ....tam treba kliknúť a dá sa prestaviť DPH na konkrétny doklad.Vyskúšajte to resp.pozrite.Viem, že sme to použili , ak prišli doklady ešte so starou sadzbou DPH.
..Ďakujem pozeram a už aj nahadzujem, musim to nejako dobuchať :))
lenlenka
13.02.12,09:08
Jedine ručne a pracne nie cez prechody do nového roka.A v rokoch 2008-2010 nemal tieto záväzky evidované?

veď práve nemali, to je špeci účtovnictov bez akejkoľvek inventarizácie a odsuhláseni zostatkov (to sa robí?) ..moja chyba nechať sa uprosiť a potom látať ... A ĎAKUJEM všetkym ZA poRADU
Zita5
13.02.12,09:10
..Ďakujem pozeram a už aj nahadzujem, musim to nejako dobuchať :))

Ste sa mi pripomenuli :) Pozerala som to, je to v tej ALFE možné cez Rozpis a potom Sadzby DPH .
veronikasad
13.02.12,18:38
H U R Á ... nová verzia Alfy je na svete ...(dúfam, že aj s DP typ A a B)

http://www.kros.sk/alfa
Xanti
13.02.12,19:28
Podľa ich stránky, je to tam. DP typ A a B. Konečneeee . eDane by sa mali hanbiť. Takto dlho ludí nechať v neistote :D
veronikasad
14.02.12,09:31
V novej verzii ALFy zrejme zistili nejakú chybu, lebo ju dnes pred 10-tou stiahli ...
mizu24
14.02.12,11:50
no výborne a ja, že prečo mi tam vyhadzuje to červené upozornenie :eek:
.... a tááák som sa tešila!
veronikasad
14.02.12,11:51
no výborne a ja, že prečo mi tam vyhadzuje to červené upozornenie :eek:
.... a tááák som sa tešila!
ale už medzitým pridali verziu 18.11, dúfam, že tá je už v poriadku.
Ivenka
14.02.12,11:53
tam už nesvieti červená
JAJA11
14.02.12,12:01
ja som ju už stiahla, ale ani včera som nemala problém...
mizu24
14.02.12,12:12
konečne funguje... ide sa makať :)
popstar
14.02.12,18:09
Pekny vecer, mozte mi poradit? Mam demoverziu programu Alfa, nahrala som tam par veci a ked si chcem dat tlacit banku alebo pokladnu, tak mi ju tlaci bez centov... Len penazny dennik mi tlaci aj s centami, presne sumy. Je to tym, ze je to demoverzia alebo treba este niekde nieco nastavit?....Dakujem...
lubka0907
15.02.12,07:35
Stiahla som si novú verziu Alfy, ale v daňovom priznaní mi pravdepodobne zle spočítava riadky. Príjmy - 17 971,9, Výdavky - 16775,64. Na riadku 81 mám základ dane 1196,26. Riadok 82 zníž. dane 3559,3, ale na riadku 84 mi hodí sumu 1190,26 z riadku 81. DP FO B robím prvý krát, ušlo mi niečo? Bude v tomto prípade daň 0?
JAJA11
15.02.12,07:43
Stiahla som si novú verziu Alfy, ale v daňovom priznaní mi pravdepodobne zle spočítava riadky. Príjmy - 17 971,9, Výdavky - 16775,64. Na riadku 81 mám základ dane 1196,26. Riadok 82 zníž. dane 3559,3, ale na riadku 84 mi hodí sumu 1190,26 z riadku 81. DP FO B robím prvý krát, ušlo mi niečo? Bude v tomto prípade daň 0?

Dôležité je o aké príjmy ide. Pokiaľ sú to tzv. neaktívne príjmy (nájom) tak sa neuplatňuje odpočítateľná položka... :o
lubka0907
15.02.12,07:52
Sú to príjmy za poskytnuté služby + plnenie z poistnej udalosti. Príjmy sú uvedené ako príjmy zo živnosti a na r. 37. Na porade mi bolo povedané, že poistné plnenie mám dať do zdaniteľného príjmu, keďže SZČO si dával poistenie do nákladov.
Anja111
15.02.12,08:23
Dôležité je o aké príjmy ide. Pokiaľ sú to tzv. neaktívne príjmy (nájom) tak sa neuplatňuje odpočítateľná položka... :o
Doplním: Na r. 84 sa uvádza NČ do výšky ZD.
lubka0907
15.02.12,08:25
Ďakujem :)
Fikusss
15.02.12,08:27
Mám problém s vytlačením Daňového priznania z programu alfy : Pre tlač DP je potrebné mať Adobe reader 7 alebo vyšší, ja mám 9 a keď dám tlačiť, vyhodí mi : Pri otváraní tohto dokumentu sa vyskytla chyba. Tento súbor nemožno nájsť. Je to kvôli demoverzii alebo má ešte niekto takýto problém? Našiel som ten súbor aj ručne, ale Adobe R ho nechce otvoriť, nie je to .pdf

Ďakujem
JAJA11
15.02.12,08:39
tak na to treba upozorniť KROS...
Ivenka
21.02.12,08:40
:)
astensova
21.02.12,08:42
Prepáčte ale doteraz som robila DPH a už som zmagorená s tých čísel a percent tak idem zmazať príspevok.
JAJA11
21.02.12,08:43
15 % by mi tiež bolo milších :-D, ale nič v zlom, páči sa mi, že niekto by chcel nižšiu daň :-D, alebo nebodaj by chcel niekto platiť viac °.)
JAJA11
21.02.12,08:46
Prepáčte ale doteraz som robila DPH a už som zmagorená s tých čísel a percent tak idem zmazať príspevok.

mimotemy nemusíš, pre zlepšenie nálady je to dobré :D ja už tiež niekedy uvažujem, koľko to vlastne je... Tá rovná daň je predsa len lepšia, len by ju mohli znížiť na 15 % :cool:
mondes
23.02.12,10:03
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Došla nám fa od T - Comu v sume 61 Eur. My sme ju uhradili neskôr a medzitým nám poslali faktúru na 27,18 Eur. Šéf akosi pozabudol, že tú faktúru na 61 Eur už uhradil a namiesto 27,18 Eur, uhradil 61 Eur. Takže máme preplatok 33,82 Eur, ktorý nám ale nevrátili, ale odpočítali nám z ďalšej faktúry, ktorá bola na sumu 167,29, ale k úhrade je 133,47 Eur. (167,29 - 33,82). Ako mám zaúčtovať ten preplatok, aby mi v záväzkoch nesvietilo, že treba uhradiť -33,82 a zároveň, aby sa ponížila nasledujúca faktúra zo sumy 167,29 na 133,47? Veľmi pekne Vás prosím, ak rozumiete, čo potrebujem, poraďte mi. Vďaka.
Ivenka
23.02.12,10:04
Interným dokladom si to vyparuj.
mondes
23.02.12,10:14
Takže len pre ujasnenie. Ten preplatok 33,82 vyrovnám tak, že dám ID- výdaj -33,82 a spárujem to v záväzkoch s tou faktúrou, kde mám ten preplatok. A teraz tú fa na 167,29 Eur. Ako sa dopracujem k tomu, aby mi všetko sedelo? Pretože na faktúre mám že fakturované 167,29, preplatok -33,82 a uhradiť 133,47 Eur. Ja keď z BU uhradím 133,47, bude mi v záväzkoch "visieť" tých 33,82. Vďaka.
Zita5
23.02.12,10:39
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Došla nám fa od T - Comu v sume 61 Eur. My sme ju uhradili neskôr a medzitým nám poslali faktúru na 27,18 Eur. Šéf akosi pozabudol, že tú faktúru na 61 Eur už uhradil a namiesto 27,18 Eur, uhradil 61 Eur. Takže máme preplatok 33,82 Eur, ktorý nám ale nevrátili, ale odpočítali nám z ďalšej faktúry, ktorá bola na sumu 167,29, ale k úhrade je 133,47 Eur. (167,29 - 33,82). Ako mám zaúčtovať ten preplatok, aby mi v záväzkoch nesvietilo, že treba uhradiť -33,82 a zároveň, aby sa ponížila nasledujúca faktúra zo sumy 167,29 na 133,47? Veľmi pekne Vás prosím, ak rozumiete, čo potrebujem, poraďte mi. Vďaka.

1/61 euro Kniha záväzkov - ten je doriešený účtovne.
2/27,18 Kniha záväzkov
3/ 167,29 Kniha záväzkov

účtovanie v PD :

BV úhrada záväzku č.2 banka výdavok 27,18 - VOZD prevádzková réžia
BV úhrada záväzku č.2 banka výdavok 33,81 - VNZD - iný
BV úhrada záväzku č. 3 banka výdavok 133,47 - VOZD - prevádzková réžia

Záväzok č.2 spárujete platbou 27,18 - zostatok záväzkov 0
Záväzok č. 3 spárujete s platbou 133,47 - zostatok záväzkov 33,82

Do knihy pohľadávok zaúčtujete pohľadávku voči T com vo výške 33,82 - dôvod omylom uhradená platba - zostatok pohľ.33,82

V rámci účtovných uzávierkových operácii v peňažnom denníku zaúčtujete interným dokladom zápočet nasledovne :

zápis č.1 - príjem neovplyvňujúci základ dane - sumu 33,82 - účtovný zápis spárujete cez F7 s pohľadávkou - zostatok 0
zápis č.2 - výdavok ovplyvňujúci základ dane - sumu 33,82 - prevádzková réžia - účtovný zápis spárujete so záväzkom(č.3) a zostatok záväzkov bude 0

Ak som Vaše zadanie správne pochopila . Ak nie tak to opravím .
mondes
23.02.12,11:00
1/61 euro Kniha záväzkov - ten je doriešený účtovne.
2/27,18 Kniha záväzkov
3/ 167,29 Kniha záväzkov

účtovanie v PD :

BV úhrada záväzku č.2 banka výdavok 27,18 - VOZD prevádzková réžia
BV úhrada záväzku č.2 banka výdavok 33,81 - VNZD - iný
BV úhrada záväzku č. 3 banka výdavok 133,47 - VOZD - prevádzková réžia

Záväzok č.2 spárujete platbou 27,18 - zostatok záväzkov 0
Záväzok č. 3 spárujete s platbou 133,47 - zostatok záväzkov 33,82

Do knihy pohľadávok zaúčtujete pohľadávku voči T com vo výške 33,82 - dôvod omylom uhradená platba - zostatok pohľ.33,82

V rámci účtovných uzávierkových operácii v peňažnom denníku zaúčtujete interným dokladom zápočet nasledovne :

zápis č.1 - príjem neovplyvňujúci základ dane - sumu 33,82 - účtovný zápis spárujete cez F7 s pohľadávkou - zostatok 0
zápis č.2 - výdavok ovplyvňujúci základ dane - sumu 33,82 - prevádzková réžia - účtovný zápis spárujete so záväzkom(č.3) a zostatok záväzkov bude 0

Ak som Vaše zadanie správne pochopila . Ak nie tak to opravím .

Ďakujem veľmi pekne. Vcelku ste to pochopili, o čo mi ide. Záväzky sú tak, ako ste napísali. Avšak úhrady sú následovné:
BV úhrada záväzku č. 1 - 61 Eur
BV úhrada záväzku č. 2 - 61 Eur, v záväzkoch -33,82 Eur preplatok
BV úhrada záväzku č. 3 - 133,47 Eur, zostatok záväzkov 33,82 Eur.

Skúsila som to urobiť takto: preplatok cez ID výdavok -33,82, spárovala som to so záväzkom č. 2 a taktiež som urobila cez ID výdavok 33,82 a spárovala som to so zostatkom záväzkov 33,82 Eur. Neviem, či je to účtovne OK. Vďaka.
mondes
23.02.12,20:49
Mám ešte otázku. Ako mám vložiť napr. výdavkový doklad? Ide o to, že som vynechala pár dokladov, ktoré by som chcela doúčtovať. To by nebol problém, dám dátum, aký je na doklade, ale poradové číslo mi nesedí. Napr. vložím výdavkový doklad s číslom 155, ale poradové číslo je napr. 455. A ďalej to pokračuje. Výdavkový doklad je s číslom 156, ale poradové číslo je 330. Dá sa to nejak prečíslovať? Vďaka.
DanielaSL
23.02.12,20:53
Vo funkciách zoradiť podľa dátumu .....
veronikasad
23.02.12,20:54
Mám ešte otázku. Ako mám vložiť napr. výdavkový doklad? Ide o to, že som vynechala pár dokladov, ktoré by som chcela doúčtovať. To by nebol problém, dám dátum, aký je na doklade, ale poradové číslo mi nesedí. Napr. vložím výdavkový doklad s číslom 155, ale poradové číslo je napr. 455. A ďalej to pokračuje. Výdavkový doklad je s číslom 156, ale poradové číslo je 330. Dá sa to nejak prečíslovať? Vďaka.
Ak netlačíš doklady s číslom dokladu, daj si zoradiť podľa dátumu a prečíslovať. Nezabudni predtým zálohovať.
mondes
23.02.12,21:04
Vďaka, ale ja doklady vypisujem ručne, takže ak si dám prečíslovať, tak mi potom nebudú sedieť čísla dokladov. Neviem, ako to mám urobiť. :mad:
veronikasad
23.02.12,21:06
Vďaka, ale ja doklady vypisujem ručne, takže ak si dám prečíslovať, tak mi potom nebudú sedieť čísla dokladov. Neviem, ako to mám urobiť. :mad:
Tak daj len zoradiť. Dá sa zoradiť tak aby ti sedeli čísla dokladov, len sa treba pohrať s časom účtovania. Bez znalosti problematiky nedoporučujem experimentovať.
mondes
23.02.12,21:06
Podľa dátumu sa mi to zoradí, ale poradové čísla budú popreskakované. Či?
mondes
23.02.12,21:16
Veronikasad, prosím Ťa, skús sa ešte pozrieť na môj príspevok č. 557. Zita mi tam radí, ako vyrovnať preplatky a úhrady faktúr od T-Comu. Ale ja som to urobila tak ako píšem vyššie, ešte predtým, ako som si prečítala jej radu. A teraz sa bojím do toho "babrať", aby som to načisto nedomotala. Aj keď Zitin postup je super, no ja potrebujem vedieť, či aj môj postup "ujde". Vďaka Ti .
mondes
24.02.12,06:46
Tak daj len zoradiť. Dá sa zoradiť tak aby ti sedeli čísla dokladov, len sa treba pohrať s časom účtovania. Bez znalosti problematiky nedoporučujem experimentovať.

Takže ešte raz sa opýtam, ak dám zoradiť podľa dátumu, či to nebude vadiť ak budem mať poradové čísla popreskakované. Ďakujem.
DanielaSL
24.02.12,06:58
Daj si najprv zoradiť podľa dátumu...a keď ti nebudú sedieť čísla dokladov tak ako majú byť , tak si dáš prečíslovať najprv výdavkové, potom príjmové doklady. Program sa ťa opýta, či chceš zároveň prečíslovať aj nadväznosť na pohľadávky a záväzky. Dáš áno....a je to hotové. Len si dávaj pozor pri tom, ako budeš prečíslovávať.
mondes
24.02.12,07:00
Hmm, ďakujem, ale poslednej vete veľmi nerozumiem. Mám si dávať pozor, ako budem prečíslovávať? Veď ak dám pokyn na prečíslovanie, tak to soft prečísluje. Vysvetlíš mi to prosím ťa?
Zita5
24.02.12,07:09
Hmm, ďakujem, ale poslednej vete veľmi nerozumiem. Mám si dávať pozor, ako budem prečíslovávať? Veď ak dám pokyn na prečíslovanie, tak to soft prečísluje. Vysvetlíš mi to prosím ťa?

Danka to myslí v poslednej vete tak , že máte dať pokyn
aj na

prečíslovať aj nadväznosť na pohľadávky a záväzky

Lebo ak nedáte , tak nebudú správne priradené čísla pokladničných dokladov napr.Výdavkových v Knihe záväzkov . To znamená, nebude priradené správne číslo VPD, ktorým bol uhradený záväzok.
mondes
24.02.12,07:37
Daj si najprv zoradiť podľa dátumu...a keď ti nebudú sedieť čísla dokladov tak ako majú byť , tak si dáš prečíslovať najprv výdavkové, potom príjmové doklady. Program sa ťa opýta, či chceš zároveň prečíslovať aj nadväznosť na pohľadávky a záväzky. Dáš áno....a je to hotové. Len si dávaj pozor pri tom, ako budeš prečíslovávať.

No, takže ešte raz. Počas účtovania som zabudla dať uhradiť pohľadávku, tak som to chcela tam vsunúť, dala som zoradiť podľa dátumu (nepýtalo sa ma na náväznosť pohľ. a záväzkov)a poradové čísla mi sedia, ale mám napr. 15.8.2011 PD s číslom 53, potom 16.8.2011 PD s číslom 65(ten vložený) a 17.8.2011 PD s číslom 54 a ďalej pokračuje už podľa poradia. To takto môže byť? Ďakujem.
Zita5
24.02.12,07:40
No, takže ešte raz. Počas účtovania som zabudla dať uhradiť pohľadávku, tak som to chcela tam vsunúť, dala som zoradiť podľa dátumu (nepýtalo sa ma na náväznosť pohľ. a záväzkov)a poradové čísla mi sedia, ale mám napr. 15.8.2011 PD s číslom 53, potom 16.8.2011 PD s číslom 65(ten vložený) a 17.8.2011 PD s číslom 54 a ďalej pokračuje už podľa poradia. To takto môže byť? Ďakujem.

Prečíslovanie príjmových dokladov ALFA
mondes
24.02.12,09:08
Super, veľká vďaka.
mondes
27.02.12,22:28
Dobrý večer, prosím Vás o radu ohľadom účtovania dotácie z UP v alfe. SZČO dostal dotáciu 15.11.2011. Zaevidovala som ju do záväzkov (ako záväzok voči UP) a zároveň ako PNZD v banke. Z dotácie kúpil nejaké náradie, napr. zváračku v hodnote 500 Eur. ID som tých 500 Eur preúčtovala do VOZD. Moja otázka ale znie: Keďže mu došla faktúra za materiál, zaevidujem ju do záväzkov. Ale ak pri úhrade faktúry zakliknem, že ide o úhradu záväzku, tak ku ktorému záväzku to mám priradiť. K tej faktúre za materiál, alebo k záväzku z UP aby sa ponížil? Podľa mňa je správne to druhé riešenie, pretože záväzok voči UP sa má nákupom materiálu z dotácie ponižovať. Ale čo s faktúrou zamateriál v záväzkoch? To isté mám pri odvodoch. Do záväzkov mám dať, že mám záväzok voči ZP alebo SP, ale ak uhradím ZP, tak mám ponížiť tou úhradou záväzok voči UP. Alebo nemám evidovať v knihe záväzkov záväzky k poslednému dňu v mesiaci voči ZP a SP? Alebo ako to mám správne urobiť? Vďaka.
mondes
27.02.12,23:32
Dobrý večer, prosím Vás o radu ohľadom účtovania dotácie z UP v alfe. SZČO dostal dotáciu 15.11.2011. Zaevidovala som ju do záväzkov (ako záväzok voči UP) a zároveň ako PNZD v banke. Z dotácie kúpil nejaké náradie, napr. zváračku v hodnote 500 Eur. ID som tých 500 Eur preúčtovala do VOZD. Moja otázka ale znie: Keďže mu došla faktúra za materiál, zaevidujem ju do záväzkov. Ale ak pri úhrade faktúry zakliknem, že ide o úhradu záväzku, tak ku ktorému záväzku to mám priradiť. K tej faktúre za materiál, alebo k záväzku z UP aby sa ponížil? Podľa mňa je správne to druhé riešenie, pretože záväzok voči UP sa má nákupom materiálu z dotácie ponižovať. Ale čo s faktúrou zamateriál v záväzkoch? To isté mám pri odvodoch. Do záväzkov mám dať, že mám záväzok voči ZP alebo SP, ale ak uhradím ZP, tak mám ponížiť tou úhradou záväzok voči UP. Alebo nemám evidovať v knihe záväzkov záväzky k poslednému dňu v mesiaci voči ZP a SP? Alebo ako to mám správne urobiť? Vďaka.

Posúvam.
JAJA11
28.02.12,06:14
Posúvam.

Každá úhrada musí ísť na príslušný záväzok, tak ako to robíte bežne. Otázna je tá dotácia. Tá dotácia je návratná? Budete ju vracať úradu práce? Ak nie, tak to nie je pre vás záväzok. Nemám skúsenosti s účtovaním dotácie v jednoduchom účtovníctve, ale mala by platiť zásada, že ak nakúpite a uhradíte záväzok, na ktorý ste dostali dotáciu, tak spolu s nákladom by ste mali ste z tej dotácie odviesť do výnosov príslušnú sumu. Neviem, možno by som si spravila špeciálnu evidenciu medzi pohľadávkami (nie medzi bežné faktúry) a cez ID by som postupne dotáciu rozpúšťala pri každej úhrade takéhoto záväzku. :o
Zita5
28.02.12,06:24
Dobrý večer, prosím Vás o radu ohľadom účtovania dotácie z UP v alfe. SZČO dostal dotáciu 15.11.2011. Zaevidovala som ju do záväzkov (ako záväzok voči UP) a zároveň ako PNZD v banke. Z dotácie kúpil nejaké náradie, napr. zváračku v hodnote 500 Eur. ID som tých 500 Eur preúčtovala do VOZD. Moja otázka ale znie: Keďže mu došla faktúra za materiál, zaevidujem ju do záväzkov. Ale ak pri úhrade faktúry zakliknem, že ide o úhradu záväzku, tak ku ktorému záväzku to mám priradiť. K tej faktúre za materiál, alebo k záväzku z UP aby sa ponížil? Podľa mňa je správne to druhé riešenie, pretože záväzok voči UP sa má nákupom materiálu z dotácie ponižovať. Ale čo s faktúrou zamateriál v záväzkoch? To isté mám pri odvodoch. Do záväzkov mám dať, že mám záväzok voči ZP alebo SP, ale ak uhradím ZP, tak mám ponížiť tou úhradou záväzok voči UP. Alebo nemám evidovať v knihe záväzkov záväzky k poslednému dňu v mesiaci voči ZP a SP? Alebo ako to mám správne urobiť? Vďaka.

Prikladám účtovanie dotácie v ALFE
mondes
28.02.12,06:24
No tak tú dotáciu som účtovala presne podľa pokynov v Alfe. Celú dotáciu som zaevidovala do záväzkov a následne do PNZD. Pri čerpaní dotácie sa určitá čerpaná časť sumy prevedie z PNZD do POZD a následne z BU ako výdaj za materiál s tým, že záväzok voči UP sa poníži. A keď dám uhradiť záväzok, tak ponížim záväzov voči UP a došlá fa za materiál mi v záväzkoch zostane visieť. Neviem, ako s tým ďalej. Vďaka.
mondes
28.02.12,06:26
Ďakujem, už ste mi to raz poslali. Presne tak som to robila, ale mi ostal visieť záväzok za materiál.
Zita5
28.02.12,06:29
No tak tú dotáciu som účtovala presne podľa pokynov v Alfe. Celú dotáciu som zaevidovala do záväzkov a následne do PNZD. Pri čerpaní dotácie sa určitá čerpaná časť sumy prevedie z PNZD do POZD a následne z BU ako výdaj za materiál s tým, že záväzok voči UP sa poníži. A keď dám uhradiť záväzok, tak ponížim záväzov voči UP a došlá fa za materiál mi v záväzkoch zostane visieť. Neviem, ako s tým ďalej. Vďaka.

Citujem z dokumentu KROSU .
Na konci úctovného obdobia (mesiac, štvrtrok, rok) je potrebné znížit aj stav záväzku voci Úradu práce sociálnych vecí a rodiny. Výdavky súvisiace s podnikaním, ktoré boli v priebehu úctovného obdobia financované z poskytnutej dotácie, zaevidujte ako úhradu záväzku, ktorú pridajte rucne v casti Úhrady tlacidlom Pridaj. Takto postupujte dovtedy, kým nevycerpáte celú sumu poskytnutej dotácie, t.j., kým financne nevyrovnáte záväzok voci UPSVR v evidencii záväzkov.

Toto musíte spraviť ručne a nie automaticky .
JAJA11
28.02.12,06:43
No tak tú dotáciu som účtovala presne podľa pokynov v Alfe. Celú dotáciu som zaevidovala do záväzkov a následne do PNZD. Pri čerpaní dotácie sa určitá čerpaná časť sumy prevedie z PNZD do POZD a následne z BU ako výdaj za materiál s tým, že záväzok voči UP sa poníži. A keď dám uhradiť záväzok, tak ponížim záväzov voči UP a došlá fa za materiál mi v záväzkoch zostane visieť. Neviem, ako s tým ďalej. Vďaka.

Účtovanie platieb za materiál, odvody a všetko, na čo bola poskytnutá dotácia sa podľa návodu účtuje ako bežný výdavok. Nikdy vám nemôže zostať neuhradený takýto záväzok.
V návode je však potom zahrnuté pomocou ID odúčtovanie dotácie z PNZD a prevedenie na POZD. Poníženie záväzku z dotácie je urobené už len ručne priamo v doklade. Z toho my vyplýva, že moja rada - zapísanie dotácie medzi pohľadávky a odúčtovanie každej platby cez ID do POZD ušetrí časť operácii. :o
mimotemy Len to možno nespĺňa požiadavky zákona, v poslednej dobe zákony požadujú škrábanie sa pravou rukou za ľavým uchom :o
mondes
28.02.12,07:51
Opäť sa na Vás obraciam s otázkou. SZČO dostal dotáciu cca.4000 Eur, ktoré mu došli na BU. Z BU uhradil fa na cca. 800 Eur (kúpil zváračku a pílu) išlo to z dotácie. Postupovala som podľa postupu. Ale z BU dňa 28.11.2011 vybral v hotovosti 300 Eur. Dala som to cez priebežné položky do pokladne. 2.12.2011 zaplatil odvody ale v hotovosti nie cez banku (šekom). Tie odvody má zahrnuté v podnikateľskom zámere. Takže som dala cez ID mínusom z PNZD do POZD a nakoniec úhradu v hotovosti z pokladne. No myslím si, že som niekde urobila chybu, lebo mi to nesedí s konečným stavom. A mám pocit, že chybu mám pri vyberaní tých 300 Eur do pokladne(nepostupovala som správne). Takže ak odvody neplatil z BU, nemôžem nimi ponížiť dotáciu? A ako zaúčtujem výbez z BU 300 Eur? Okrem dotácie už žiadne peniaze na účte nemá.

Akosi som sa zamotala. Poraďte mi prosím.
bada
28.02.12,08:03
Prosím o radu ako zaúčtovať vyplatenie podielov v jednoduchom účtovníctve. Sme pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou.Veľmi pekne ďakuje za rýchlu odpoveď.
mondes
28.02.12,08:24
Opäť sa na Vás obraciam s otázkou. SZČO dostal dotáciu cca.4000 Eur, ktoré mu došli na BU. Z BU uhradil fa na cca. 800 Eur (kúpil zváračku a pílu) išlo to z dotácie. Postupovala som podľa postupu. Ale z BU dňa 28.11.2011 vybral v hotovosti 300 Eur. Dala som to cez priebežné položky do pokladne. 2.12.2011 zaplatil odvody ale v hotovosti nie cez banku (šekom). Tie odvody má zahrnuté v podnikateľskom zámere. Takže som dala cez ID mínusom z PNZD do POZD a nakoniec úhradu v hotovosti z pokladne. No myslím si, že som niekde urobila chybu, lebo mi to nesedí s konečným stavom. A mám pocit, že chybu mám pri vyberaní tých 300 Eur do pokladne(nepostupovala som správne). Takže ak odvody neplatil z BU, nemôžem nimi ponížiť dotáciu? A ako zaúčtujem výbez z BU 300 Eur? Okrem dotácie už žiadne peniaze na účte nemá.

Akosi som sa zamotala. Poraďte mi prosím.
Posúvam.
mondes
28.02.12,08:43
Prosím Vás o radu. Ako mám zaúčtovať výber 300 Eur z BU(z dotácie)? Robila som to cez prieb. položky a úhradu odvodov v hotovosti som dala cez ID mínusom PNZD a ID príjem POZD a následne výdavok z pokladne ako odvody do fondov. Lenže sa mi nepozdáva ten výber z BU. Nesedí mi ZD tak,ako by mal. Odvody mám zaplatiť mimo dotáciu? Má ich zahrnuté v podnik. zámere. Vďaka.
JAJA11
28.02.12,09:01
Posúvam.

Prevod peňazí z účtu do pokladne klasicky cez priebežné položky. Odvod do poisťovne klasicky ako úhrada záväzku z pokladne. Cez ID tak ako to hovorí návod :)
JAJA11
28.02.12,09:11
Prevod peňazí z účtu do pokladne klasicky cez priebežné položky. Odvod do poisťovne klasicky ako úhrada záväzku z pokladne. Cez ID tak ako to hovorí návod :)

Ak nesedí zostatok dotácie, treba skontrolovať, či ste správne zadali všetky ID k POZD a PNZD k dotáciám.
mondes
28.02.12,10:07
Ak nesedí zostatok dotácie, treba skontrolovať, či ste správne zadali všetky ID k POZD a PNZD k dotáciám.

Ďakujem za odpoveď. Dala som všetko tak, ako píšete, výber z BU cez priebežné položky do pokladne. Ale v pokladni sa neobjaví automaticky ako POZD? Vôbec netuším, ako to mám zaúčtovať. Veď ak nemal iné príjmy na BU len tú dotáciu (PNZD) a podľa bločkov koľko vyčerpal, toľko ide aj do príjmu OZD. V tom prípade by mal byť ZD nula. Má tam však aj nejaké poplatky banke atď, takže ZD by mal byť mínus nejaké tie poplatky. Však? A ja mám tam úplne niečo iné. Stále rozmýšľam nad tým prevodom 300 Eur z BU do pokladne, či sa v pokladni automaticky nestáva POZD. Čo vy na to? Vďaka.
JAJA11
28.02.12,10:14
Ďakujem za odpoveď. Dala som všetko tak, ako píšete, výber z BU cez priebežné položky do pokladne. Ale v pokladni sa neobjaví automaticky ako POZD? Vôbec netuším, ako to mám zaúčtovať. Veď ak nemal iné príjmy na BU len tú dotáciu (PNZD) a podľa bločkov koľko vyčerpal, toľko ide aj do príjmu OZD. V tom prípade by mal byť ZD nula. Má tam však aj nejaké poplatky banke atď, takže ZD by mal byť mínus nejaké tie poplatky. Však? A ja mám tam úplne niečo iné. Stále rozmýšľam nad tým prevodom 300 Eur z BU do pokladne, či sa v pokladni automaticky nestáva POZD. Čo vy na to? Vďaka.

Pokiaľ ste ten príjem do pokladne urobili cez priebežnú položku, tak sa určite nedostal do POZD. Sedia vám priebežné položky?
mondes
28.02.12,10:17
Hmm, neviem Vám odpovedať, lebo som všetko vymazala a idem odznova.:) Takže sa ozvem, keď to nebude sedieť. Ďakujem pekne.
Antonia1
02.03.12,09:48
Prosím, neviete či DU Prievidza akceptuje DP vypísané v Alfe.
veronikasad
02.03.12,09:53
Prosím, neviete či DU Prievidza akceptuje DP vypísané v Alfe.
akceptuje, odovzdávala som už niekolko.
Stašek
03.03.12,09:08
Začínam účtovať v Alfe. Viete mi poradiť, ako zaúčtovať v Alfe kreditné úroky a daň z nich? (daňové - nedaňové). V Omege problém nemám, Alfu som začal používať dnes.
Mila123
03.03.12,09:15
nedaňové- ako i príjem tak i daň z nich- ZDP je rovnako platný pre JU či PU
Stašek
03.03.12,13:11
nedaňové- ako i príjem tak i daň z nich- ZDP je rovnako platný pre JU či PU
Na bankovom výpise je kladný (kreditný) úrok rozpísaný: Čiastka 6,--, Istina 5,-, daň z úroku 1,--. Pripísané na účet 5,--. Jedná sa mi o to, či mám účtovať príjem nedaňový 6, výdaj nedaňový 1, alebo len príjem nedaňový 5. Za radu vopred ďakujem. Budem Vás skúsených "otravovať" častejšie. Dúfam, že sú tu účtovníci ochotní pomáhať.
DanielaSL
03.03.12,17:57
Určite sú ....
Stašek
04.03.12,11:50
Na bankovom výpise je kladný (kreditný) úrok rozpísaný: Čiastka 6,--, Istina 5,-, daň z úroku 1,--. Pripísané na účet 5,--. Jedná sa mi o to, či mám účtovať príjem nedaňový 6, výdaj nedaňový 1, alebo len príjem nedaňový 5. Za radu vopred ďakujem. Budem Vás skúsených "otravovať" častejšie. Dúfam, že sú tu účtovníci ochotní pomáhať.

Nikto neporadí?
JAJA11
04.03.12,16:30
Na bankovom výpise je kladný (kreditný) úrok rozpísaný: Čiastka 6,--, Istina 5,-, daň z úroku 1,--. Pripísané na účet 5,--. Jedná sa mi o to, či mám účtovať príjem nedaňový 6, výdaj nedaňový 1, alebo len príjem nedaňový 5. Za radu vopred ďakujem. Budem Vás skúsených "otravovať" častejšie. Dúfam, že sú tu účtovníci ochotní pomáhať.

ja by som to prijala ako príjem zdanený zrážkou u zdroja a úroky by som dala na daň z príjmu v členení na úroky :-)
mondes
05.03.12,07:37
Zdravím Vás, práve sa chystám tlačiť koncoročné doklady. Takže kliknem na Tlač/Export a idem rad-radom, čo potrebujem. A vlastne čo všetko mám vytlačiť? A na čo nemám pri tlači zabudnúť? Vďaka.
mondes
05.03.12,07:40
...a čo sa týka krátkodobého majetku, mám vytlačiť podklad k inventúre aj inventúrny súpis, alebo stačí len inventúrny súpis? Vďaka.
DanielaSL
05.03.12,07:52
Pokladničnú knihu + 4 x inventarizáciu , peňažný denník, kniha účet v banke, pohľadávky - evidencia - dávam všetky a zvlášť aj neuhradené, tak isto záväzky, ceniny , sociálny fond. Ja si dávam tlačiť len ten inventúrny súpis. No a potom samozrejme tlačím aj výdavkové a príjmové doklady - tú zostavu, kde vytlačí tri na jednu stranu.
mondes
05.03.12,08:19
...a samozrejme aj výkazy a DP. Ale ešte sa opýtam, list na odsúhlasenie pohľ. a záväzkov je povinnosť posielať? Vďaka.
mondes
05.03.12,08:48
Prosím Vás, úroky v banke budem účtovať ako príjem zdanený zrážkou u zdroja? A dań z týchto úrokov ako čo? Daň z príjmu v členení úroky? Vďaka.
mondes
05.03.12,09:04
Prosím Vás, úroky v banke budem účtovať ako príjem zdanený zrážkou u zdroja? A dań z týchto úrokov ako čo? Daň z príjmu v členení úroky? Vďaka.

Prosím Vás o odpoveď. Ak je to správne, tak aký § to je? Vďaka.
mondes
05.03.12,09:29
No a mám opäť otázku. Účtovala som prijatú dotáciu z UPSVAR a jej čerpanie. Robila som to podľa postupu od Krosu. Avšak teraz som si dala vytlačiť ID a v kolonke prijaté od nemám nič uvedené. To mám dopísať ručne? A vlastne čo tam mám napísať? Žeby UPSVaR? Prosím poraďte mi a aj na otázku vyššie. Veľká vďaka Vám.
Stašek
05.03.12,12:49
Prosím Vás, úroky v banke budem účtovať ako príjem zdanený zrážkou u zdroja? A dań z týchto úrokov ako čo? Daň z príjmu v členení úroky? Vďaka.

Pozri príspevok 293
mondes
05.03.12,17:30
Pozri príspevok 293

...593:). No len neviem, či to je správne.
mondes
05.03.12,17:37
No a mám opäť otázku. Účtovala som prijatú dotáciu z UPSVAR a jej čerpanie. Robila som to podľa postupu od Krosu. Avšak teraz som si dala vytlačiť ID a v kolonke prijaté od nemám nič uvedené. To mám dopísať ručne? A vlastne čo tam mám napísať? Žeby UPSVaR? Prosím poraďte mi a aj na otázku vyššie. Veľká vďaka Vám.
Posúvam.
mondes
05.03.12,19:37
Pekne prosím.
mondes
06.03.12,06:40
No a mám opäť otázku. Účtovala som prijatú dotáciu z UPSVAR a jej čerpanie. Robila som to podľa postupu od Krosu. Avšak teraz som si dala vytlačiť ID a v kolonke prijaté od nemám nič uvedené. To mám dopísať ručne? A vlastne čo tam mám napísať? Žeby UPSVaR? Prosím poraďte mi a aj na otázku vyššie. Veľká vďaka Vám.

Prosím Vás, má tá kolónka zostať prázdna? Keď tak rozmýšľam, tak keďže je to ID, tak to aj má byť prázdne. Len mi to prosím potvrďte alebo vyvráťte. Vďaka.
JAJA11
06.03.12,07:17
Prosím Vás, má tá kolónka zostať prázdna? Keď tak rozmýšľam, tak keďže je to ID, tak to aj má byť prázdne. Len mi to prosím potvrďte alebo vyvráťte. Vďaka.

Ja by som tam uviedla UPSVAR, aby sa to ľahšie neskôr identifikovalo.....
majo fero
09.03.12,09:14
Pracujem zatial s demoverziou. Zaciatkom noveho roka som program previedol do noveho uctovacieho obdobia a teraz sa neviem dostat ku fakturam za rok 2011. Aj ked dam "faktury - zobraz - od 1 do 12 - 2011" tak mi nezobrazi nic. Jedine ak dam filter na pohladavky tak mi zobrazi zopar faktur evidovanych ako neuhradene pohladavky. Ako sa dostanem ku fakturam za predosli rok? Dakujem.
Maruška54
09.03.12,09:17
Pracujem zatial s demoverziou. Zaciatkom noveho roka som program previedol do noveho uctovacieho obdobia a teraz sa neviem dostat ku fakturam za rok 2011. Aj ked dam "faktury - zobraz - od 1 do 12 - 2011" tak mi nezobrazi nic. Jedine ak dam filter na pohladavky tak mi zobrazi zopar faktur evidovanych ako neuhradene pohladavky. Ako sa dostanem ku fakturam za predosli rok? Dakujem.
treba si otvoriť účtovný rok 2011
JAJA11
09.03.12,09:25
Pracujem zatial s demoverziou. Zaciatkom noveho roka som program previedol do noveho uctovacieho obdobia a teraz sa neviem dostat ku fakturam za rok 2011. Aj ked dam "faktury - zobraz - od 1 do 12 - 2011" tak mi nezobrazi nic. Jedine ak dam filter na pohladavky tak mi zobrazi zopar faktur evidovanych ako neuhradene pohladavky. Ako sa dostanem ku fakturam za predosli rok? Dakujem.

Ak potrebujete mať faktúry z roku 2011 prenesené aj do roku 2012, musíte pri prechode zaškrtnúť políčko - preniesť faktúry.
Ale faktúry z roku 2011 vám na úhradu stačia v evidencii pohľadávok, vo fakturácii už nemusia byť...
majo fero
09.03.12,09:31
Tie pohladavky nie su realne pohladavky ale iba zaciatocnicky omyl pri evidovani faktur v alfe. ja potrebujem vsetky faktury za rok 2011 kvoli danovemu priznaniu. Zial, na zaskrtnut policko - preniest faktury je uz asi neskoro. Neda sa este nejakym sposobom dostat ku tym minulorocnym fakturam?
JAJA11
09.03.12,09:33
Tie pohladavky nie su realne pohladavky ale iba zaciatocnicky omyl pri evidovani faktur v alfe. ja potrebujem vsetky faktury za rok 2011 kvoli danovemu priznaniu. Zial, na zaskrtnut policko - preniest faktury je uz asi neskoro. Neda sa este nejakym sposobom dostat ku tym minulorocnym fakturam?

to potom treba otvoriť rok 2011, k tomu sa vždy môžete vrátiť
majo fero
09.03.12,09:40
Ako otvorim rok 2011? Pretoze ako som pisal, ak vo fakturach dam zobrazit faktury za rok 2011 tak mi nic nezobrazi.
kukučka
09.03.12,09:47
na lište klik firma a otvor, v ponuke vyberieš firmu a rok, ktorý chceš otvoriť
mondes
11.03.12,09:29
Zdravím Vás, skúsim sa opýtať v tejto téme. Ako urobím zahraniičný CP v Alfe, ak mám prechod hraníc zo SK do AT a potom ešte z AT do Nemecka? V návode je postup len zo SK do zahraničia a späť ale ja potrebujem zo SK do Rakúska, z Rakúska do Nemecka a späť. Prosím Vás, pomôžte mi s ttým. Vďaka.
mondes
11.03.12,20:44
To fakt nikto nerobil zahraničný CP v alfe cez dve krajiny? Žeby to nebolo možné?
kukučka
11.03.12,21:19
V tomto ti neporadím, lebo neviem.Skús pozrieť pomocníka, alebo napíš otázku na stránke krosu.
mondes
11.03.12,21:29
Ďakujem, ale už som skúšala aj jedno aj druhé. Robila som CP podľa postupu, ale v návode je len zahraničná cesta cez 1 hranice a späť, ale ja potrebujem tak, že cestoval zo Slovenska do Nemecka cez Rakúsko, takže prechádzal 2 hraničné prechody. Ale podľa všetkého sa to asi v Alfe nedá spraviť. Fakt neviem.

.....a čo sa týka Krosu, tak som sa pýtala, že ako mám zadať druhý hraničný priechod, keď v ďalšom úseku mi už neponúka kolónku "miesto rokovania" a že neviem názov hraničného priechodu Rakúsko - Nemecko. Tak mi poradili, že názov si mám vyhľadať cez google. (akoby som to nevedela a dostala som len polovičnú odpoveď). Zrejme ani oni to nevedia. Tak nič, vďaka.
kukučka
11.03.12,21:33
ráno ti hádam niekto poradí
tinkas
13.03.12,20:22
dá sa skontrolovať toto:

1. VFA 1000e + 500e = 1500e
2. čiastočná uhrada 200e ................tz alfa najprv uhradili prijatú dph 200e
3. čiastočná úhrada 400e ................tz alfa najrpv uhradili zostatkovú dph 300e a potom príjem za služby 100e
4. douhradenie 900e .....................tz alfa douhradili príjem za služby 900e


ide mi o to, ako mám vedieť či napríklad v bode číslo 3. alfa neuhradila dph vo výšek 400e ale len vo výške 300e??
adriatika
13.03.12,21:58
Dobrý večer, som v strese, ako asi každý, čo rieši daňové priznanie, mám problém....Potrebujem rozčleniť interný doklad výdavok na dve rôzne položky, jedna je drobný majetok a druhá materiál, akokoľvek sa snažím, neviem ako na to, jediné, čo ma napadá, je vyrobiť ID dve, s rovnakými číslami, ale zas ma napadá, že asi niečo chápem zle, lebo aj položky vo faktúrach by mali byť ľahko členiteľné, a tu som zrazu trudnomyseľná, neviem, čo s tým :) Mám pocit, že nečo dôležité mi uniká, tak prosím úporne o pomoc a radu...

ďakujem, pomerne zúfalá účtovníčka amatérka
kukučka
13.03.12,22:15
ak si začiatočník, netráp sa zbytočne, daj to na dva doklady a zopni spolu - zatiaľ to v Alfe nejde, má to byť v novej verzii

doplnené:
dá sa aj tak:
prvý riadok číslo dokladu 1
pri nahadzovaní druhého riadku sama prepíšeš číslo dokladu 2 na 1 a potvrdíš, program sa ťa bude pýtať

alebo ak už to máš nahodené, cez opravy to urobíš tak isto, potom daj pozor, lebo číslovanie pokračuje 3, dvojka bude vynechaná, takže zase oprava na 2 a potom už pošliape :D
alebo cez F7 opraviť číselný rad, ale to si nie každý trúfa, hoci je to jednoduché :)
balunka
15.03.12,15:37
prečo mi nechce v Alfe v DP napísať nulu/myslím nulovú hodnotu/,podávam nulové DP bez príjmu,nakoľko SZČO bola PN a potom nástup na MD,mala nulový príjem,nulové výdavky,program mi to nechce zobrať /tie nuly/ a mne sa nechce vypisovať ručne
tinaM
15.03.12,15:49
prečo mi nechce v Alfe v DP napísať nulu/myslím nulovú hodnotu/,podávam nulové DP bez príjmu,nakoľko SZČO bola PN a potom nástup na MD,mala nulový príjem,nulové výdavky,program mi to nechce zobrať /tie nuly/ a mne sa nechce vypisovať ručne
Nuly sa do DP nevpisujú. Ani ručne.
balunka
15.03.12,16:03
Nuly sa do DP nevpisujú. Ani ručne.
to mám odovzdať čisté DP,nebudú si na DU myslieť,že som to zabudla vypísať?
veronikasad
15.03.12,16:04
to mám odovzdať čisté DP,nebudú si na DU myslieť,že som to zabudla vypísať?
namiesto čistého DP pošli na DU oznámenie, že jej nevznikla povinnosť podať daňové priznanie.

Ak veľmi chceš DP, kludne tam tie nuly dopíš ručne. Bežne dopisujem ručne počet príloh a číslo účtu, zatial mi to nevrátili ...
msa
17.03.12,11:27
Ahojte skúšali ste už niekto v Alfe vyexportovať DPFO B do .xml? stiahla som si najnovšiu verziu 18.14, aj tak mi tam túto možnosť neponúka alebo som asi slepá. Výkazy sa dajú aj DPH, ale to DP nie. Robím niekde chybu? alebo sa mi zle stiahla verzia a čo robiť v tomto prípade?
ďakujem
otázka
17.03.12,12:02
Môže mi prosím niekto poradiť? Zadala som do knihy záväzkov 36-splátkový kalendár z leasingu MV s dát. vystavenia 31.5.2011, no do výkazu o majetku mi zahŕňa len splátky do 31.12.2011. Ako do dostanem do výkazu, keď splatnosť a dát.vzniku daň.povinnosti sú až do r.2014? Pri členení záväzku zadávam - iný.Ďakujem.......
Maruška54
17.03.12,12:22
Ahojte skúšali ste už niekto v Alfe vyexportovať DPFO B do .xml? stiahla som si najnovšiu verziu 18.14, aj tak mi tam túto možnosť neponúka alebo som asi slepá. Výkazy sa dajú aj DPH, ale to DP nie. Robím niekde chybu? alebo sa mi zle stiahla verzia a čo robiť v tomto prípade?
ďakujem
nejde to veru ani mne a pritom píšu že v tejto verzii by to malo byť zapracované
Mila123
17.03.12,12:59
Môže mi prosím niekto poradiť? Zadala som do knihy záväzkov 36-splátkový kalendár z leasingu MV s dát. vystavenia 31.5.2011, no do výkazu o majetku mi zahŕňa len splátky do 31.12.2011. Ako do dostanem do výkazu, keď splatnosť a dát.vzniku daň.povinnosti sú až do r.2014? Pri členení záväzku zadávam - iný.Ďakujem.......
máš to dobré.....aj ja to takto dávam, nedávam celú nezaplatenú čiastku.....
otázka
17.03.12,14:03
máš to dobré.....aj ja to takto dávam, nedávam celú nezaplatenú čiastku.....

Milka, prečo nie celú sumu? Nie je platcom DPH a k 31.12. predsa nemá uhradené všetky splátky....
otázka
17.03.12,14:07
a zostatok dlžnej sumy sa mi premieta aj do saldokonta a aj evidencie záväzkov, aj do inventarizácie pohľ. a záv., prečo nie do výkazu?
JAJA11
17.03.12,17:07
mne to ide, vedľa tlače je možnosť export :-)
mondes
18.03.12,17:44
Pokladničnú knihu + 4 x inventarizáciu , peňažný denník, kniha účet v banke, pohľadávky - evidencia - dávam všetky a zvlášť aj neuhradené, tak isto záväzky, ceniny , sociálny fond. Ja si dávam tlačiť len ten inventúrny súpis. No a potom samozrejme tlačím aj výdavkové a príjmové doklady - tú zostavu, kde vytlačí tri na jednu stranu.

Dobrý večer, prosím Vás, vytlačila som inventúrny súpis a neviem, čo mám napísť do riadku "Spôsob zisťovania skutočných stavov (aké spôsoby môžu byť?) A aký mám dať dátum začatia a ukončenia inventarizácie? (môžem aký chcem?)
Vytlačila som aj ID, nakoľko som účtovala dotáciu z UP, ale neviem, k čomu ich mám pripnúť. Môžem ich len tak založíť? Resp. ako mám pozakladať doklady? Vďaka.
mondes
18.03.12,18:05
Posúvam.
Ivana Š
18.03.12,18:25
Dobrý večer, prosím Vás, vytlačila som inventúrny súpis a neviem, čo mám napísť do riadku "Spôsob zisťovania skutočných stavov (aké spôsoby môžu byť?) A aký mám dať dátum začatia a ukončenia inventarizácie? (môžem aký chcem?)
Vytlačila som aj ID, nakoľko som účtovala dotáciu z UP, ale neviem, k čomu ich mám pripnúť. Môžem ich len tak založíť? Resp. ako mám pozakladať doklady? Vďaka.

http://info.unsk.sk/dokumenty/Material_Inventarizacia_2011_NSK.pdf
mondes
18.03.12,19:42
Ďakujem krásne. Z toho som pochopila, že do riadku "Spôsob zisťovania skutočných stavov" dám fyzická inventúra. Však? Len ešte ten dátum začatia inventarizácie aký mám dať? Môže byť napr. 15.2.2012?

Ešte ma zaujíma, že výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch prikladám k DP. Ale mám to založiť aj k dokladom, čiže vytlačiť 2x? Alebo netreba? A ešte interné doklady som vytlačila v zostave 3 na jednu stranu. K čomu ich priložím? Vďaka.
Mila123
18.03.12,19:44
inventúry sa robia od 01 11 - 31 01 ...a k 31 12 sa účtovne opravia, vyrovnajú prípadné rozdiely ......
Ivana Š
18.03.12,19:49
ja som sa na vlastných chybách poučila, všetko tlačím 2x a ešte zálohujem na CD
mondes
18.03.12,23:31
Prosím Vás, ak mám úhradu 2 faktúr v CZK, tak by som ich mala prijať do valutovej pokladnice. Však? Ale čo v prípade, že nemám kúpený modul valutové pokladnice. Dá sa to nejak vyriešiť aj ináč? ( Neoplatí sa mi kupovať modul valutové pokladnice, pretože už nebudem mať viac takýto prípad, teda aspoň nie na tento rok). Prosííím, čo mám robiť? Vďaka.
tinaM
19.03.12,04:38
Prosím Vás, ak mám úhradu 2 faktúr v CZK, tak by som ich mala prijať do valutovej pokladnice. Však? Ale čo v prípade, že nemám kúpený modul valutové pokladnice. Dá sa to nejak vyriešiť aj ináč? ( Neoplatí sa mi kupovať modul valutové pokladnice, pretože už nebudem mať viac takýto prípad, teda aspoň nie na tento rok). Prosííím, čo mám robiť? Vďaka.

V akej mene fa. uhradili?
mondes
19.03.12,09:07
Veď som to napísala, že v CZK. Vďaka.


Rozmýšľam, či neurobiť valutovú pokladňu ručne a to tak, že si urobím tabuľku podľa eurovej pokladne, príjmem do pokladne české koruny a následne ich zmením na eura kurzom spred dňa a v softe ich prijmem do eurovej pokladne. Môže byť? Vďaka.
mondes
19.03.12,10:22
Posúvam.
msa
19.03.12,13:23
nejde to veru ani mne a pritom píšu že v tejto verzii by to malo byť zapracované

Keď si otvoríš DP hore medzi Tlač a Pomoc má byť po novom už aj možnosť Export. Ja som to tam nemala , chyba inštalácie. Z Krosu mi zaslali meilom postup na preinštaláciu programu a už to tam mám.
Maruška54
19.03.12,13:38
Keď si otvoríš DP hore medzi Tlač a Pomoc má byť po novom už aj možnosť Export. Ja som to tam nemala , chyba inštalácie. Z Krosu mi zaslali meilom postup na preinštaláciu programu a už to tam mám.

díky ja to tam mám
mondes
19.03.12,21:30
Trošku banálna otázka, ale predsa. Keď si vytlačím peňažný denník, všetky diely, tak ako to mám založiť? (ako pozopínať, resp. pozakladať?) Vďaka.
Ivana Š
19.03.12,21:32
ako ti vytlačí - šup do euroobalu
veronikasad
19.03.12,21:35
Trošku banálna otázka, ale predsa. Keď si vytlačím peňažný denník, všetky diely, tak ako to mám založiť? (ako pozopínať, resp. pozakladať?) Vďaka.
mimotemymondes, mať tak tvoje starosti ...
mondes
19.03.12,21:40
.....no a čo, chcem mať všetko OK. ;)
Ivana Š
19.03.12,21:43
.....no a čo, chcem mať všetko OK. ;)

joj to aj ja radšej dvakrát overím, nech som si istá
veronikasad
19.03.12,21:47
.....no a čo, chcem mať všetko OK. ;)
chcieť môžeš, len či nájdeš v tomto čase dosť ochotných poraďákov ...

Aspoň užívateľskú príručku účtovného SW ALFA vlastníš ?
http://www.kros.sk/index.php?s-cv-contentID=11092&s-cv-page=order
mondes
19.03.12,21:52
Ďakujem, vlastním.
tinkas
22.03.12,16:41
ahojte..prečo mi zaplatené odvody za rok 2011 nenatiahne do DPFOB??
Ivana Š
22.03.12,17:08
ako účtuješ skutočné alebo paušálne výdavky?
lebo pri paušálnych som musela najprv vyplniť dolu pod tabuľkou preukázateľne zaplatené poistné na ZP a SP a potom ich nasčítalo do oddielu VI.
mondes
22.03.12,19:42
Veď som to napísala, že v CZK. Vďaka.


Rozmýšľam, či neurobiť valutovú pokladňu ručne a to tak, že si urobím tabuľku podľa eurovej pokladne, príjmem do pokladne české koruny a následne ich zmením na eura kurzom spred dňa a následne ich v alfe prijmem do eurovej pokladne. Môže byť? Vďaka.

Prosíím Vás, môžem takto postupovať?
mondes
22.03.12,21:23
Prosím Vás, čo mám robiť, ak mám príjem v CZK, ale nemám modul valutovej pokladne? Môžem postupovať tak, ako som vyššie písala? Ide o to, že tie peniaze boli síce prijaté v CZK, ale hneď sa zmenili na eurá a vybrali sa. Vďaka.
Ivana Š
22.03.12,21:34
dnes som riešila podobnú situáciu
ako máš vystavené faktúry a v pohľadávkach?- v akej mene? v CZK akebo €
ja som vystavovala faktúry v CZK - to išlo do pohľadávok podľa kurzu platného v deň vystavenia
a podľa dátumu úhrady podľa platného kurzu z predošlého dňa mi ich znovu prepočítalo
priznal vyššiu sumu, a kurzové rozdiely nejdú do VOZD, len mi program pohľadávky upravil aby boli vysporiadané
mondes
22.03.12,21:39
v CZK
Ivana Š
22.03.12,21:43
čítaj hore vyššie a ešte je dobré stiahnuť si kurzový list v alfe
mondes
22.03.12,21:43
...ale sú to len 2 faktúrky, tak som si myslela, že si urobím na papieri taku proforma valutovú pokladnicu a rovnakým dátumom by som zaúčtovala úhrady po prepočte na eurá (kurz spred dňa, kedy bola fa vystavená)do PD.

Môže byť? Vďaka.
mondes
22.03.12,21:44
...nerozumiem, kde vyššie?
Ivana Š
22.03.12,21:46
o príspevok vyššie :)
Ivana Š
22.03.12,21:47
v ALFE kurzový list - pomôcky - stiahnutie kurzového listu

a môžeš aj v Eurovej pokladni nemusíš mať valutovú
mondes
22.03.12,21:54
aha, ty si doplnila text a až teraz sa mi to zobrazilo. Áno aj ja si myslím, že to môže byť, len ja by som v pohľadávkach dala kurz zo dňa, ktorý predchádza dňu vystavenia faktúry.(deň pred vystavením faktúry) a taktiež aj prí úhrade.

.....ale u mňa ide o to, že nemám modul na valutové pokladnice (kvôli tým dvom faktúrkam sa mi neoplatí dokupovať) a ja som aj prijala peniaze v CZK. Tak moja otázka je, ako to vyriešiť? Či môžem tak, ako som už písala vyššie v príspevkoch? Vďaka.
mondes
22.03.12,21:56
v ALFE kurzový list - pomôcky - stiahnutie kurzového listu

a môžeš aj v Eurovej pokladni nemusíš mať valutovú

aj v prípade, že mám príjmový doklad v českých korunách?
Ivana Š
22.03.12,22:10
ja tiež nemám valutovú, dala som úhradu cez eurovú pokladňu
prerátalo mi platným kurzom, príjmový doklad podotýkam prerátalo mi na vyššiu sumu a príjmový som vystavila v € na kurzové rozdiely sa ma program spýtal sám, či chcem vyrovnať - ale musíš mať stiahnutý ten kurzový list :) alebo ručne zadať kurz
mondes
22.03.12,22:26
Ďakujem, lenže ja som sa tu niekde na porade pýtala, že ak mám úhradu faktúry v CZK, či musím ju prijať do valutovej pokladne a bolo mi odpovedané, že áno.

Urobila som úhrady faktúr v PD po prepočte na eurá, ale nemohla som tie úhrady priradiť k pohľadávkam, pretože to boli rozdielne sumy, tak som potom pri úhrade nezaškrtla, že uhrada pohľadávky, ale som vošla do pohľadávok a ručne som vyrovnala záväzky. Neviem, či je to správne.
JAJA11
23.03.12,08:22
dnes som riešila podobnú situáciu
ako máš vystavené faktúry a v pohľadávkach?- v akej mene? v CZK akebo €
ja som vystavovala faktúry v CZK - to išlo do pohľadávok podľa kurzu platného v deň vystavenia
a podľa dátumu úhrady podľa platného kurzu z predošlého dňa mi ich znovu prepočítalo
priznal vyššiu sumu, a kurzové rozdiely nejdú do VOZD, len mi program pohľadávky upravil aby boli vysporiadané

a valutová pokadňa nejde vôbec, väčšinou je to v programe nastavené tak, že sa dá zapísať len pár dokladov , ale ide to.. Ale neviem ako to je s valutovou pokladňou, ja ju mám :o
Ivana Š
23.03.12,09:57
mne by bolo zbytočné dokúpiť kvôli trom faktúram
aj tak skončil živnosť, a mimotemy došiel si prebrať DP, že sa vyrovnáme
aj s tým čo mi dlžil za minulý rok podpísal a ťapol sa po vrecku, že jéj ja tu nemám peňaženku zastavím sa popoludní

som zvedavá či to bude v tomto storočí :confused:
JAJA11
23.03.12,10:13
mne by bolo zbytočné dokúpiť kvôli trom faktúram
aj tak skončil živnosť, a mimotemy došiel si prebrať DP, že sa vyrovnáme
aj s tým čo mi dlžil za minulý rok podpísal a ťapol sa po vrecku, že jéj ja tu nemám peňaženku zastavím sa popoludní



som zvedavá či to bude v tomto storočí :confused:

mimotemy Asi by som povedala: jaj, niečo mi tam ešte chýba, keď prídete poobede, bude to tam doplnené :rolleyes:
emma01
25.03.12,06:18
Včera som z programu Alfa posielala cez aplikáciu EZU DP typ B. Tých, ktorí majú vo firemných údajoch názov štátu "Slovenská republika" upozorňujem, že pri posielaní DP v r. 11 - Štát, treba opraviť nastavené pomenovanie štátu na SR, pretože pomenovanie, "Slov. rep." aplikácia EZU neakceptuje, alebo si priamo cez číselník vo firemných údajoch zmeniť pomenovanie štátu na SR.
nikolia
25.03.12,18:12
dobrý večer, hľadám radu, v alfe som cez priebežné položky presúvala sumu z jedného účtu na druhý,z českého na eurový, oba sú v tej istej banke a došlo k tomu, že banka si dala svoj kurz, a sumu nezaokrúhlila matematicky, ale nadol a alfa zaokrúhlila matematicky...čiže mi tam 0,01 centa lieta,nesedia priebežne položky...čo s tým mám urobiť,prepísať ručne sa to nedá...vyriešiť to interným dokladom?:confused: prosím ...neporadíte mi niekto? cez ID sa mi upravia priebežné ale stav na jednom z účtov mi stále nebude sedieť...
mondes
26.03.12,11:29
Prosím Vás, ako mám postupovať pri zadávaní interných čísel v záväzkoch? Napr. pri došlej faktúre dám interné číslo DF11001, ak zadám ďalšiu došlú faktúru, program mi automaticky dá číslo DF11002. To by bolo OK, ale keď zadávam do záväzkov predpis platenia poistného do ZP a SP, tu som chcela dať interné číslo ZP11001, ZP11002...SP11001, SP11002...atď. Dá sa to nejako nastaviť? Alebo to musím robiť ručne? Ako to napr. zadávate vy? Ďakujem veľmi pekne.
veronikasad
26.03.12,12:06
Prosím Vás, ako mám postupovať pri zadávaní interných čísel v záväzkoch? Napr. pri došlej faktúre dám interné číslo DF11001, ak zadám ďalšiu došlú faktúru, program mi automaticky dá číslo DF11002. To by bolo OK, ale keď zadávam do záväzkov predpis platenia poistného do ZP a SP, tu som chcela dať interné číslo ZP11001, ZP11002...SP11001, SP11002...atď. Dá sa to nejako nastaviť? Alebo to musím robiť ručne? Ako to napr. zadávate vy? Ďakujem veľmi pekne.
Dá sa to nastaviť pridaním ďalšieho číselného radu.
pri zadávaní záväzku pri internom čísle záväzku vojdeš do nastavenia (cez F7) a pridáš si číselný rad aký potrebuješ.
mikat
27.03.12,12:55
Prosím Vás, stretli ste sa niekto s chybou č. 3031 v programe ALFA? Vyhadzuje mi to, keď chcem pridávať nové položky v evidencii jázd...nepustí ma to ďalej...prosím o pomoc, ďakujem pekne, Katarína
Ivdi
29.03.12,06:01
Dobré ráno poraďáci... možno banálna otázka, ale dá sa v alfe účtovať valutová pokladňa bez zakúpenia modulu? Neúčtujete niekto valutovú pokladňu napr. rozlíšením eurovej pokladnice? ďakujem pekne
Ankaa7
27.12.12,09:06
Ako môžem v ALFE stornovať faktúru? Alebo to nie je možné? Ak nie, tak ako postupovať?
Zita5
02.01.13,05:34
Čo je nové vo verzii 19.00: http://www.kros.sk/data/newsletter/20121227_38524/acac06a5496450e7bba21574f2fbb02e.gif


S účinnosťou od 1.1.2013 je v peňažnom denníku upravená štruktúra výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov ( §4 ods.6 písm. e), § 4 ods. 9 opatrenia MF SR č. MF/26567/2011-74). Doterajšie stĺpce peňažného denníka "Materiál" a "Tovar" sa zlúčili do jedného stĺpca "Zásoby", zrušil sa stĺpec "Prevádzková réžia" a zaviedli sa dva nové stĺpce "Služby" a "Ostatné". Zmena názvov stĺpcov sa prejaví po prechode účtovníctva do roku 2013 alebo založením novej firmy pre rok 2013.

Pre Daňové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2012 je zapracované nové poučenie k daňovému priznaniu. Zmeny v poučení za rok 2012 sú len v úpravách textov, výpočty v priznaní sa nemenili.


Novelou zákona o DPH sa s účinnosťou od 1.1.2013 dopĺňajú povinné náležitosti faktúry o presne uvedené slovné informácie (§74). Do užívateľských textov faktúr v záložke Záver sú zapracované tieto slovné informácie: "Dodanie je oslobodené od dane" - uvádza sa pri oslobodení od dane a "Prenesenie daňovej povinnosti" - uvádza sa, ak je osobou, ktorá má platiť daň, príjemca tovaru alebo služby. Platí pre zahraničnú aj tuzemskú faktúru.
Do daňovej tabuľky je zapracovaná nová hodnota daňového bonusu platná od 01.07.2012. Aktuálna výška daňového bonusu je 21,03 Eur/mesiac. Uvedená položka sa použije pri výpočte daňovej povinnosti alebo nadmerného odpočtu dane z príjmov fyzických osôb.


V programe je upravená suma minimálnej mzdy na základe nariadenia vlády Slovenskej republiky, ktorým sa ustanovuje suma minimálnej mzdy na rok 2013 vo výške 337,70 Eur. Suma sa používa pri predbežnom výpočte daňovej povinnosti v daňovej tabuľke na posúdenie nároku na daňový bonus.


Do číselníka áut v časti údajov pre daňové priznanie je pre zdaňovacie obdobie 2013 a vyššie doplnený údaj "Dátum prvej evidencie vozidla", ktorý je dátumom prvej evidencie vozidla z osvedčenia o evidencii vozidla, ak časť I alebo časť II osvedčenia takýto údaj obsahuje.


Novelou zákona o DPH sa s účinnosťou od 1.10.2012 zavádza povinnosť potvrdzovania prijatia tovaru zahraničným odberateľom v rámci členských štátov EÚ, preto do zoznamu faktúr je pod tlačidlo "Tlač" zapracovaná možnosť Tlač potvrdenie o prijatí tovaru.


Z dôvodu zmeny organizačnej štruktúry daňových úradov je z číselníka daňových úradov odstránených šesť daňových úradov, ktoré k 1.1.2013 zanikli. PSČ a mestá, ktoré týmto daňovým úradom podliehali, boli presunuté pod iné príslušné daňové úrady.
mimaemma
11.01.13,16:46
.
veronikasad
25.01.13,15:57
Správa z Krosu, ktorá nepoteší účtovníkov, ani živnostníkov

Elektronické podanie daňového priznania Export daňového priznania a výkazov do XML pre elektronické podanie bude zapracovaný vo verzii 19.20, ktorej predpokladané termín vydania je v druhej polovici februára - po zverejnení v aplikáciách daňového úradu (e-Dane, e-Tax).
JAJA11
25.01.13,16:29
Správa z Krosu, ktorá nepoteší účtovníkov, ani živnostníkov

Elektronické podanie daňového priznania

Export daňového priznania a výkazov do XML pre elektronické podanie bude zapracovaný vo verzii 19.20, ktorej predpokladané termín vydania je v druhej polovici februára - po zverejnení v aplikáciách daňového úradu (e-Dane, e-Tax).

tak zatiaľ ma netrasie, keď to nie je ani na eDane :)
veronikasad
04.02.13,06:00
Konečne - dnešný (meninový) darček od Kros-u

http://www.kros.sk/28822
tinkas
09.02.13,10:42
ahojte szčo prerušila živnosť k 30.11.2012, robím DPzPFO 2012. Je mi jasné, keďže neobnovila živnosť do 31.12.2012 musím v DP 2012 podľa §17 ods. 8,9 zákon o DP upraviť ZD o neuhradné pohlľadávky, záväzky, a zostatky zásob. V alfe to urobím cez Interný doklady ako uzávierkové operácie...Jedná sa mi ale o prílohy k DP - výkaz majetku a záväzkov - tam mi budu stále visieť neuhradené záväzky a pohľadávky hoci som o ne upravila ZD?? tz. že to že som upravila základ dane bude vidieť len v DP na riadku 41 a 42? Ďakujem...
tibor1000
03.03.13,15:36
Zdravim,prosim Vas,ked si SZCO firemny automobil chce vyradit z uctovnictva-ako to treba zaznacit na dlhodobom majetku? dakujem
Tweety
03.03.13,15:49
Zdravim,prosim Vas,ked si SZCO firemny automobil chce vyradit z uctovnictva-ako to treba zaznacit na dlhodobom majetku? dakujem
Zaznačí tam spôsob vyradenia, napr. predaj.
tibor1000
03.03.13,16:21
Zaznačí tam spôsob vyradenia, napr. predaj.
dakujem,a ked automobil len preradi z podnikania do osobneho užívania-tak mam vybrat bezodplatny prevod?
ankajanko
18.03.13,18:19
Prosím Vás, ak kúpim zloté v banke, a účtujem ich do PD následovne: devízová pokladňa príjem, a v tabulke je položka nakúpené množstvo PLN, a dva okienka kurzu . Do okienka kurz banka dosadím kurz za aký som zloté kúpila. Do denníka mi zaúčtuje rozdiel kurzov ako réžiu. Robím to správne?