deskos
20.01.07,13:16
Dobrý deň. Mám nevyplatnú pohľadavku, starú asi dva roky. Prostredníctvom môjho právnika som sa snažila ju vymôcť cez exekútora. Ten však zistil, že nemám šancu, lebo firma je v likvidácii s veľkými dlhmi. Právnik mi povedal, že ak uhradím exekútorovi čiastku 500 sk, dostanem potvrdenie, že pohľadávka je nevymožiteľná. Prosím, poradťe mi, čo získam týmto potvrdením /oplatí sa mi vrážať ešte 500sk ak už som stratová aj na DPH, ktoré som uhradila z tejto pohľadávky/ ak účtujem v JU, pohľadávka má hodnotu 9500 sk aj s DPH. Dá sa nejako to DPH dostať od štátu späť? Veľmi pekne ďakujem.
tinaM
20.01.07,15:24
Dobrý deň. Mám nevyplatnú pohľadavku, starú asi dva roky. Prostredníctvom môjho právnika som sa snažila ju vymôcť cez exekútora. Ten však zistil, že nemám šancu, lebo firma je v likvidácii s veľkými dlhmi. Právnik mi povedal, že ak uhradím exekútorovi čiastku 500 sk, dostanem potvrdenie, že pohľadávka je nevymožiteľná. Prosím, poradťe mi, čo získam týmto potvrdením /oplatí sa mi vrážať ešte 500sk ak už som stratová aj na DPH, ktoré som uhradila z tejto pohľadávky/ ak účtujem v JU, pohľadávka má hodnotu 9500 sk aj s DPH. Dá sa nejako to DPH dostať od štátu späť? Veľmi pekne ďakujem.
V prípade, že získate doklad, že pohľadávka je nevymožiteľná, pohľadávku si môžete odpísať. Odpis pohľadávky sa vykoná v knihe pohľadávok. V peňažnom denníku sa neúčtuje, pretože nejde o pohyb peňazí.V JÚ to nie je daňový výdavok, nakoľko to pri vystavení fa. nebol ani príjem/ ako v PÚ/
Na vznik pohľadávky však boli potrebné určité výdavky, ktoré sa premietli do výdavkov s vplyvom na základ dane, preto sa pri odpise pohľadávky bude stornovať relevantná suma výdavkov potrebných v minulosti na vznik odpísanej pohľadávky /zvýši sa daňový základ/. Táto operácia by sa premietla v uzávierkových operáciách roku, kedy bola pohľadávka odpísaná.
Vidím to tak, že na DPH nezískate nič.
Najjednoduchšie riešenie je túto pohľadávku zahrnúť do daňových príjmov v roku,kedy Vám to bude najlepšie vyhovovať. Pri prípadnom ukončení podnikania by táto pohľadávka tak či tak vstúpila do príjmov OZD ak by nebola odpísaná.
deskos
22.01.07,10:09
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, veľmi mi pomohla.
Jata
22.01.07,10:28
dobrý deň..
tiež mám podobný problém. Ide o staršie pohľadávky (3-4 roky) sumy 3000,- a 5000,- Sk. DPH som odviedla. Firmy síce fungujú ale myslím, že náklady na vymáhanie by ma vyšli viac.. Môžem to odfajknúť ako vysporiadanú pohľadávku ku koncu roka s tým, že to nezaradím do denníka?
..Ako staré pohľadávky môžem vymáhať? (napr: rok 2001)
ďakujem
tinaM
22.01.07,10:46
dobrý deň..
tiež mám podobný problém. Ide o staršie pohľadávky (3-4 roky) sumy 3000,- a 5000,- Sk. DPH som odviedla. Firmy síce fungujú ale myslím, že náklady na vymáhanie by ma vyšli viac.. Môžem to odfajknúť ako vysporiadanú pohľadávku ku koncu roka s tým, že to nezaradím do denníka?
..Ako staré pohľadávky môžem vymáhať? (napr: rok 2001)
ďakujem
Do peň.denníka to zoberieš, ako keby bola pohľadávka uhradená. Len tak sa Ti to dostane z knihy pohľadávok. Pohľadávka sa považuje za premlčanú po troch rokoch.
Jata
22.01.07,13:34
Do peň.denníka to zoberieš, ako keby bola pohľadávka uhradená. Len tak sa Ti to dostane z knihy pohľadávok. Pohľadávka sa považuje za premlčanú po troch rokoch.
...takže keď sa chcem toho zbaviť, zvýšim si daňový základ, aj keď peniaze neuvidím... a odberateľ, ktorý to má ako neuhradený záväzok???povie si, že tri roky prešli a hodí si to ako výdaj na konci roka, že to akože uhradil??? :confused:
veget
22.01.07,14:10
V JÚ nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencie ako neuhradené. Až pri zrušení živnosti je možné sa týchto nevymožiteľných pohľadávok zbaviť a to tak, že o tieto potom nezvyšujeme základ dane. Určite by som o neuhradenú pohľadávku nezvyšovala základ dane.
tinaM
22.01.07,18:20
V JÚ nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencie ako neuhradené. Až pri zrušení živnosti je možné sa týchto nevymožiteľných pohľadávok zbaviť a to tak, že o tieto potom nezvyšujeme základ dane. Určite by som o neuhradenú pohľadávku nezvyšovala základ dane.
Tiež nechávam nevymožiteľné pohľadávky v evidencii ako neuhradené. Na to, aby si pohľadávku odpísala, je potrebný doklad od príslušného orgánu, že táto pohľadávka je nevymožiteľná. Potom treba postupovať ako som uviedla v príspevku 2. V konečnom dôsledku to má dopad na základ dane taký , že ho budeš mať vyšší.
majky-02
20.02.12,17:31
...tak to tu je naozaj radosť podnikat...tiež mam podobne problemi,preto citam...
Katarina
20.02.12,19:09
Sú to 5 rokov staré príspevky.