Terezap
20.01.07,13:29
Sú 2 členovia združenia FO. Hlavný člen začal vykazovať činnosť 1 mesiac pred založením združenia. Tento mesiac sa u neho účtuje zvlášť ?
Každý člen bral dotáciu z ÚP v inej výške. Je to príjem združenia alebo FO?
Odvody do SP, ZP. Spolu alebo zvlášť ? Dúfam, že mi rozumiete, čo sa chcem vlastne opýtať. Ďakujem
mysimis
20.01.07,12:33
Pozri si zmluvu o združení kedy bola uzatvorená a s akou účinnosťou. Od uvedeného dátumu im delíš príjmy a výdavky v pomere v akom sa dohodli v zmluve. Ten čo podnikal o 1 mesiac skôr - tam ten mesiac účtuješ zvlášť. Čo sa týka dotácie - ak ju vložili do združenia mala by o tom byť zmienka v zmluve o združení alebo v dodatku k tejto zmluve.
abel
20.01.07,12:35
Každý z nich je samostatný podnikateľ, tak ich tak musíš aj brať. Príjmy a výdavky plynúce z činnosti združenia delíš v pomere podľa zmluvy. Dotácia z ÚP je príjmom každej FO zvlášť - združenie ako právny subjekt nemôže vystupovať. Odvody do SP a ZP tiež vykazuješ každému samostatne. Príjem 1. člena pred založením združenia účtuješ samostatne a za ten mesiac to bude len jeho príjem a náklady.
ekopo
20.01.07,12:48
Len aby sa nepoplietol zadávateľ otázky : Každý člen bude mať jeden PD a v tom bude účtovať, keby mal časom aj inú činnosť. To zvlášť od Mišky neznamená druhý denník.
Terezap
20.01.07,13:03
To znamená 1 PD na hlavného člena. 1 mesiac účtujem len jemu, od začiatku združenia účtujem ďalej v PD a toto obdobie na konci roka prerozdelím. Tie odvody účtujem tiež v tom jednom PD a na konci roka prerozdelím tomu druhému presne to, čo si zaplatil? Chápem Vás správne ?
mysimis
20.01.07,13:29
Len aby sa nepoplietol zadávateľ otázky : Každý člen bude mať jeden PD a v tom bude účtovať, keby mal časom aj inú činnosť. To zvlášť od Mišky neznamená druhý denník.

Je pravda, že som nemyslela na 2 peňažné denníky, ale že ten 1 mesiac nie je predmetom účtovania združenia.
jaja99
20.01.07,13:37
Máš dve FO, ktoré založili združenie A a B. Osoba A je ustanovená za zodpovednú osobu za vedenie účtovníctva. Osoba B je člen združenia a nemá vlastnú samostatnú činnosť?
Ak áno, postupovala by som nasledovne. U člena A rozdeľuj všetky príjmy a výdavky na dve strediská - stredisko č. 1 = činnosť spoločná, stredisko 2 = činnosť vlastná. Do str. 1 účtuješ všetky výdavky a príjmy týkajúce sa spoločnej činnosti, so str. 2 účtuješ napr.: odvody do fondov osoby A, odpisy majetku nadobudnutého pred založením združenia, dotáciu prijatú osobou A a všetky ostatné výdavky, ktoré nesúvisia priamo so združením. V združení u osoby A založ aj samostatnú pokladňu a samostatný účet. Taktiež samostatne eviduj záväzky a pohľadávky.
U osoby B, ak nemá inú činnosť, musíš viesť účtovníctvo pre to, že má aj vlastné výdavky (réžia) - dtto ako v prípade A. Na konci roka rozdelíš stredisko 1 u osoby A v pomere, v akom si delia príjmy a výdavky podľa zmluvy, pripočítaš vlastné príjmy a výdavky (u osoby A stredisko 2 a u osoby B vlastné účtovníctvo) a podáš daňové priznanie za A a za B. Doporučujem dôsledne evidovať peňažné toky medzi ich účtovníctvami pri založení združenia - napr. osoba B poskytne určité prostriedky, z ktorých združenie (osoba A) nakúpi majetok ..., ak sú platiteľmi DPh a osoba B nevykonáva inú činnosť, nezabudni za ňu podávať nulové DPH priznania. Dôsledne tiež eviduj pohľadávky a záväzky oddelene od vlastného účtovníctva osoby A - napr. DPh nárok na odpočet/daňová povinnosť podáva člen A len jedno priznanie, ale v ňom je zahrnutá DPH z vlastnej činnosti a tiež z činnosti zruženia, pričom z jednej môže byť nárok na odpočet a z druhej daňová povinnosť...
Inak združenie nie je šťastný spôsob podnikania. Každé združenie, ktoré som poznala sa skôr či neskôr rozpadlo a nebol to vopred plánovaný rozchod podľa zmluvy po dosiahnutí cieľa.
Zita5
20.01.07,14:34
Ja účtujem jedno 3-členné združenie a jedno 5 - členné združenie .
Pre každé združenie vediem osobitne 1 peňažný denník na meno povereného člena vedením účtovníctva na základe zmluvy o združení a okrem toho má každý jeden člen združenia jednotlivo svoj peňažný denník , kde sa účtuju príjmy a výdaje z prípadnej ďalšej činnosti . Na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii každému prevediem jeho zmluvne dohodnutý podiel do príjmov a výdavkov z PD združenia /pover.člena/ do PD jednotlivého člena .

Takže nekombinovala by som príjmy mesiac pred tým do peňažného denníka v združení , ale isto je to na rozhodnutí sa podnikateľa resp.účtovníka .
Beata
20.01.07,14:42
Už sa tu veľa popísalo o združení FO, len by bolo treba pohľadať poriadne.

Ak sú v združení napríklad dve FO, tak vediem tri účtovníctva. Ak sú tri FO, tak štyri účtovníctva, ak štyri FO, tak vediem päť účtovníctiev.
Ak FO zobrali dotácie, účtujem o nich v účtovníctve každej FO zvlášť. Odvody do fondov tak isto, používanie mobilov tak isto (všetko to záleží na zmluve). Ak napríklad jedna FO vykonáva ešte okrem činnosti združenia aj inú činnosť a používa jeden mobil, tak alikvótnu čiastku si uzná do nákladov svojho účtovníctva a ostatnú čiastku vyfakturuje združeniu... atd. Tak isto používanie súkromného MV vyúčtuje FO združeniu. Skrátka v účtovníctve združenia sa nachádza len to, čo sa týka združenia. Na záver roka rozdelím príjmy a výdavky, majetok a záväzky podľa podielov na jednotlivé FO a tieto sumy prenesiem do ich účtovníctiev.
Beata
20.01.07,14:44
Zitka, prepáč, neopísala som Ťa, ale so synom som robila poriadky a mala som rozpísaný príspevok :D
Terezap
25.01.07,21:01
Ďakujem za Vaše rady a čas ale aj tak ešte moc dobre nerozumiem tej dotácii. Dnes sa mi konečne dostala do rúk ta zmluva o združení. Členovia sa zaviazali vložiť do združenia po 30000,-SKK. Každý to vkladá z dotácie. A vôbec neviem ako mám teraz postupovať, lebo v hlave mi to už úplne vyplo.
Pomôžete mi aby mi svitlo?
Zita5
25.01.07,21:47
Ďakujem za Vaše rady a čas ale aj tak ešte moc dobre nerozumiem tej dotácii. Dnes sa mi konečne dostala do rúk ta zmluva o združení. Členovia sa zaviazali vložiť do združenia po 30000,-SKK. Každý to vkladá z dotácie. A vôbec neviem ako mám teraz postupovať, lebo v hlave mi to už úplne vyplo.
Pomôžete mi aby mi svitlo?


Dotáciu obdržal každý z podnikateľov , to znamená aj každý ju musí použiť na svoju činnosť . Nemala by sa objaviť v účtovníctve v rámci združenia , dotácia ako taká , nebola smerovaná pre združenie , ale pre jednotlivú SZČO .
Iné by bolo ak by si jeden z členov zakúpil z dotácie vŕtačku , dotáciu by zúčtoval vo svojom peňažnom denníku , ale túto vŕtačku by vložil do združenia pre vykonávanie spoločnej činnosti .

Čerpanie dotácie musí zaúčtovať každý jeden člen vo svojom účtovníctve .

Píšeš , že každý vložil do združenia 30 000 Sk z dotácie .Dá sa táto čiastka považovať za podnikateľský vklad , a nie za vklad dotácie ?

Použili peniaze z dotácie na zakúpenie prac.nástrojov , alebo na čo ?

Treba prihliadať aj na pod.zámer , na čo bola dotácia poskytnutá a tento prídel rozlíšiť ..... teda účel dotácie .V tom musíš mať jasno .


Je nutné to pomenovať vklad z dotácie vo výške 30 000 Sk ?
Terezap
26.01.07,12:32
Zitka veľmi pekne ďakujem. Účelom dotácie je oprava a rekonštrukcia podnikateľských priestorov, odvody, nábytok predajne. Spravím chybu, keď budem každému viesť dotáciu v jeho PD, zároveň aj čerpanie z nej a do združenia sa len zapíše osobný vklad podnikateľa ( ned. výdaj ) a potom neskôr vyberie vo forme osob. spotreby ? Moc ďakujem , pomaly mi už svitá.
Beata
26.01.07,12:44
Zitka veľmi pekne ďakujem. Účelom dotácie je oprava a rekonštrukcia podnikateľských priestorov, odvody, nábytok predajne. Spravím chybu, keď budem každému viesť dotáciu v jeho PD, zároveň aj čerpanie z nej a do združenia sa len zapíše osobný vklad podnikateľa ( ned. výdaj ) a potom neskôr vyberie vo forme osob. spotreby ? Moc ďakujem , pomaly mi už svitá.

Terezka, ja by som to riešila tak, že dotácie by som viedla v účtovníctve každej FO, aj čerpanie dotácie na rekonštrukciu, nákup nábytku atd, ako aj sama píšeš. Do združenia by som ale nedávala osobný vklad, čiže financie, to by bolo len fiktívne. Radšej by som v zmluve o združení uviedla, že účastníci združenia vložili do spoločného podnikania každý v hodnote 30 tisíc, formou rekonštrukcie, kúpou nábytku a i. (presne by som to trebárs aj vyšpecifikovala, že kto do čoho investoval).
marika1
26.01.07,19:06
Ja vediem 2 združenia, každé s dvoma členmi. Všetko vediem zvlášť. Dokonca v jednom ani nevediem jednému z členov účtovníctvo. Na konci roka všetko rozdelím podľa zmluvy, vypíšem výkazy s jej podielom a odovzdám jej to. Ona to dá svojej účtovníčke.
Jedno združenie som viedla na strediská, ale na konci roka to rozdeľovanie bol chaos. Tam bolo treba fakt si dávať pozor, aby som nezabudla označiť stredisko, lebo hneď to boli iné výsledky. Tak som to rozdelila na 3 účtovníctva.
A ešte vediem účtovníctvo jednému, ktorý bol tiež v združení. On mi zase nakoniec roka doniesol jeho podiel vo výkazoch od účtovničky v združení. Tam boli viacerí. Toto združenie zaniklo.
Takže mám veselo.
Terezap
26.01.07,20:34
Kočky veľmi pekne Vám ďakujem
junior78
15.03.11,18:39
Ahojte
Chcem poprosiť o pomoc ohľadom účtovania združenia. Teraz začínam účtovať a mám v tom chaos.
Jedná sa o fyzické osoby manželov 50-50%
1, Predchádzajúci účtovník riešil nasledovne:
Pod osobou A viedol jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy a výdavky aj odvody(pri odvodoch sa jedná o rovnakú sumu pre každého) nahral do jedného PD.
Pre osobu B neviedol účtovníctvo iba vyplnil výkazy a daňové priznanie.

2, Výkaz o majetku a záväzkoch?
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch?

3, Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch?

4, Daňové priznanie
Osoba A: uvádza všetko 50% podielom
Osoba B: uvádza všetko 50% podielom

Je to takto správne? Mne sa to nepozdáva
Zita5
15.03.11,19:28
Ahojte
Chcem poprosiť o pomoc ohľadom účtovania združenia. Teraz začínam účtovať a mám v tom chaos.
Jedná sa o fyzické osoby manželov 50-50%
1, Predchádzajúci účtovník riešil nasledovne:
Pod osobou A viedol jednoduché účtovníctvo. Všetky príjmy a výdavky aj odvody(pri odvodoch sa jedná o rovnakú sumu pre každého) nahral do jedného PD.

Osoba A je zrejme osobou poverenou viesť spoločné účtovníctvo, pre vykonávanie ich spoločnej činnosti v rámci združenia FO, tak spoločné účtovníctvo je možné .Odvody - tak tie treba priradiť každému osobitne .

Pre osobu B neviedol účtovníctvo iba vyplnil výkazy a daňové priznanie.

Osoba B by mala mať svoje účtovníctvo , kde sa jej v rámci uzávierkových operácii zaúčtuje jej zmluvne dohodnutý podiel vo výške 50% príjmov a výdavkov zo spoločnej činnosti , taktiež vyčísliť odvody do fondov .Tie sa nedelia , každý má svoj VZ a platby vo výške aké mu vychádzajú.

2, Výkaz o majetku a záväzkoch?
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% majetok a záväzky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch? - Vo výkaze by mal byť vyčíslený majetok vo výške podielu 50% .

3, Výkaz o príjmoch a výdavkoch
Osoba A: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Osoba B: vo výkaze je uvedený 100% príjmy a výdavky
Nemalo by sa to deliť na 50-50% aj vo výkazoch? - áno, v pripadajúcom podiele delenia príjmov a výdavkov

4, Daňové priznanie
Osoba A: uvádza všetko 50% podielom
Osoba B: uvádza všetko 50% podielom

To je správne .

Je to takto správne? Mne sa to nepozdáva

Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch nie je správne zostavený , ja sa aj čudjem , že takto zostavený výkaz im prebral daňový úrad , ako prílohu k DP.
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html - tu pripíjam tému , kde sú priložené linky na tému združenia FO .Skúste si to pozrieť .
junior78
18.03.11,05:43
Ďakujem Zita

Aj ja to vidím tak ako ste to uviedla.
Teraz ešte musím dostať údaje do programu tak aby mi to správne vypočítalo.

Ešte raz ďakujem
DenisD
30.08.11,05:22
Ahojte poraďáci, neviete poradiť? Uzavrel som zmluvu o kúpe nákladného auta s jedným z členov združenia. Na druhý deň mi volal druhý člen združenia, že je zmluva neplatná, lebo ten spoločník má len 20%-tný podiel na združení a nie je podľa zmluvy o združení poverený správou majetkových hodnôt, ani nemôže podpisovať žiadne zmluvné veci a podobné veci nie bežnej povahy. (myslím že našli kupcu, ktorý dá viac, tak chcú vykľučkovať...). Je naozaj tá zmluva neplatná? Urobil som chybu ja? -myslím že keď idem niečo podpisovať s členmi združenia som povinný si vypýtať ich zmluvu o združení, aby som vedel s kým mám jednať??? Taktiež vystupujú vlastne pod menom jedného z nich a na zmluve je IČO aj všetky údaje toho druhého spoločníka, ale podpis toho druhého s tým menším podielom s ktorým som uzavrel zmluvu, tak by som bol naozaj zvedavý či to ten druhý vôbec mohol podpísať a ak áno za akých podmienok...??? Som z toho riadne znechutený. Ďakujem vopred za odpoveď.
DenisD
30.08.11,06:59
Nechcem byť netrpezlivý, ale dnes som si mal prebrať vozidlo a ja neviem či je alebo nie je tá zmluva platná. Prosím vie mi niekto poradiť?
Zita5
31.08.11,04:31
Ahojte poraďáci, neviete poradiť? Uzavrel som zmluvu o kúpe nákladného auta s jedným z členov združenia. Na druhý deň mi volal druhý člen združenia, že je zmluva neplatná, lebo ten spoločník má len 20%-tný podiel na združení a nie je podľa zmluvy o združení poverený správou majetkových hodnôt, ani nemôže podpisovať žiadne zmluvné veci a podobné veci nie bežnej povahy. (myslím že našli kupcu, ktorý dá viac, tak chcú vykľučkovať...). Je naozaj tá zmluva neplatná? Urobil som chybu ja? -myslím že keď idem niečo podpisovať s členmi združenia som povinný si vypýtať ich zmluvu o združení, aby som vedel s kým mám jednať??? Taktiež vystupujú vlastne pod menom jedného z nich a na zmluve je IČO aj všetky údaje toho druhého spoločníka, ale podpis toho druhého s tým menším podielom s ktorým som uzavrel zmluvu, tak by som bol naozaj zvedavý či to ten druhý vôbec mohol podpísať a ak áno za akých podmienok...??? Som z toho riadne znechutený. Ďakujem vopred za odpoveď.

Ak by sa jednalo o spoločný majetok , ktorý zakúpili spoločne podnikatelia dosahujúci príjem spoločnou prácou v rámci združenia , tak sú spoluvlastníci vozidla.
Ak sa rozhodnú , že vozidlo predajú, tak kúpna zmluva by mala znieť na SZČO( účastníka združenia) , ktorý je poverený vedením účtovníctva.

Avšak toto by mali mať riešené v ich Zmluve o združení , kto má právo vystupovať navonok v zmluvných vzťahoch .
To znamená , ak je poverený vedením účtovníctva ten, ktorý má podiel 80% , tak Kúpna zmluva musí byť uzatvorená s ním a samozrejme aj podpísaná touto osobou .
Inak je zmluva neplatná .
Vy nie ste oprávnený pozerať do ich zmluvy o združení. Vystupovanie smerom k obchodným partnerom týchto dvoch pánov by malo byť na báze serióznosti.
Nemyslím, že by kamuflovali predaj , lebo majú vyššiu ponuku, skôr si myslím, že to vyzerá na nezhody a nesúhlas toho druhého s predajom MV , nakoľko má rozhodne väčšinový podiel v hlasovaní .
Ďalšou dôležitou vecou je , na koho je písané vlastníctvo vozidla .....
Ak by uprednostňovali vyššiu ponuku , tak ja nevidím problém, aby Vám to povedali na rovinu.Majú predsa právo si vybrať kupcu .Skôr sa mi vidí, že člen s nižším podielom, chce predať spoločný majetok, bez súhlasu toho druhého .Kto vie ako je to medzi nimi .

P.S. Vidím, že preberanie MV sa asi udialo už včera .
DenisD
31.08.11,09:50
Ďakujem za odpoveď, zmluva je písaná na toho druhého spoločníka, ale podpísal ju ten ktorý so mnou jednal, teda ak sa nemýlim je neplatná podľa toho čo ste mi napísali.
Nechám to asi radšej tak, ako som sa včera dozvedel spoločníci sú na nože a chcú ukončiť združenie, takže rozumnejšie bude ísť sa dohodnúť s tým čo má ten vyšší podiel na združení aby som nedal peniaze niekomu kto na to nemá nárok a potom sa môžem súdiť sto rokov. Ďakujem za objasnenie.
Nevedel som ako to v združení funguje, ten čo mi to auto chcel predať povedal že fungujú pod jedným menom že o tom to združenie je a že môžu uzatvárať zmluvy len pod tým jedným menom (ale či aj podpisovať to je už druhá vec...)
DenisD
31.08.11,09:52
A auto som neprebral, nebolo mi jasné či je zmluva platná, som sa včera vyhovoril že mi to nevyšlo a radšej si o tých dvoch zisťoval informácie :) Dobre som urobil...
Zita5
31.08.11,10:06
Som toho názoru, že je dobre, že ste odstúpil od tohto obchodu . Radšej treba hľadať niečo iné .
Ja nie som právnik, aby som celú vec posudzovala podľa práva , ale isto by nastal problém , ktorý by aj Vám znepríjemňoval život .
Ing. Pavol Zúber
10.10.11,08:59
Dobrý deň, zabehnutá sro založila združenie s FO s tým, že poverená je SRO. Zistili sme že účtovníctvo sa musí viesť osobitne a na konci účt.obdobia sa do sro zaúčtuje podiel HV združenia 398/648 a 548/398. Chceme sa spýtať čo potom s účtom 398 na ktorom bude zostatok. A ešte jedna vec čo s DPH ak na združení bude napr. NO a v sro VDP, má sa to započítať v jednom DP alebo podávať dve DP? Ak sa to započíta ako sa o tom účtuje? Ďakujeme za odpoveď
ego.mc
11.10.11,05:55
Ak združenie nemá právnu subjektivitu, nevediete preň zvlášť účtovníctvo. DP pre DPH vrátane zdaniteľných plnení združenia podáva s.r.o. ako poverená osoba, FO podáva svoje DP pre DPH bez zdaniteľných plnení združenia.
Ing. Pavol Zúber
11.10.11,07:00
Ak budem účtovať združenie do sro akým spôsobom vyčlením podiel FO z účtovníctva sro na konci účt.obdobia? Ďakujem
ego.mc
11.10.11,10:05
Obvykle sa to robí formou strediska. Alebo sa vedie pre združenie paralelné neoficiálne účtovníctvo (toto spojenie sa mi nepáči, radšej používam slovo evidencia :)).
Ing. Pavol Zúber
11.10.11,10:28
Keby som to účtovala formou strediska bolo by to asi naljepšie, lebo by mi sedel aj účet DPH. Ale mne sa jedná o to, že sro má podiel 50% a do výnosov a nákladov mi pôjde 100%. Ako preúčtujem tých 50% ktoré tam nemôžu byť, oproti akému účtu?
ALIBABKA
11.10.11,11:40
myslím, že sa to účtuje cez spojovací účet 398 s príslušnou AE na jednotlivých členov združenia a podľa ich podielu
Ing. Pavol Zúber
12.10.11,04:38
Čiže ak budem viesť účtovníctvo združenia v sro-stredisko tak na konči účt.obdobia ponížim o podiel druhého účastníka združenia výnosy 602/398 a náklady 398/504? A čo s koncovým zostatkom na účte 398?
Ing. Pavol Zúber
13.10.11,08:31
Nevie nám niekto poradiť, my sme ešte takéto združenie neúčtovali. Jedná sa len o pár vystavených FA čiže jednu zákazku, potom zaniká, preto neviem či na účte 398 zostáva zostatok.
Zita5
13.10.11,08:46
Veľmi rada by som pomohla, ale združenie účtujem len medzi SZČO a v JU, v PU nemám praktickú skúsenosť .
Ale ak pomôže pre PU tak prikladám materiál, v ktorom je riešené aj účtovanie pre PU ...
Ing. Pavol Zúber
13.10.11,11:07
Môj názor je taký, že sro vedie účtovníctvo združenia vo svojom účtovníctve oddelené ako stredisko s tým, že podáva jednu DPH. DPH zo združenia si vysporiadajú mimo účtovníctva. Na konci účt.obdobia si vysporiadajú iba náklady a výnosy nasledovne(účtovanie u poverenej osoby):
6xx/398
398/5xx
ak je zisk 398/368 -záväzok
úhrada záväzku 368/221
ak je strata 358/398 -pohľadávka
úhrada pohľadávky 221/358
Myslíte že je tento postup správny?
Zita5
13.10.11,11:41
Vyjadrím sa k DPH ...........u Vás sa nejedná o registráciu zrejme, obchod prebehol predpokladám medzi platiteľmi DPH ......ale kto je poverenou osobou z pohľadu DPH §4 zákona o DPH odst.3 , (ste mali oznámiť na DU), ten vystavuje FA, vedie záznamovú evidenciu §70 ,podáva DP(tým aj platí daň) a podáva SV.
Nerozumiem tomu teda , že DPH si vysporiadajú mimo účtovníctva ..........
Ing. Pavol Zúber
13.10.11,12:00
Poverenou osobou je sro, ktorá si DPH zo združenia zaráta do svojo DP DPH, ale myslím ak zo združenia bude napr. vlastná daň.povinnosť tak 50% z toho mu zaplatí druhý účastník združenia mimo účtovníctva.
Zita5
13.10.11,12:12
Poverenou osobou je sro, ktorá si DPH zo združenia zaráta do svojo DP DPH, ale myslím ak zo združenia bude napr. vlastná daň.povinnosť tak 50% z toho mu zaplatí druhý účastník združenia mimo účtovníctva.

Ja teda neviem o akú činnosť sa jedná , ale tým že s.r.o. je poverená ...t.j. vystavila FA s DPH , a túto pohľadávku včetne DPH s.r.o/čke odberateľ zaplatil, a prípadne ak aj na spoločnú činnosť mali aj spoločné výdavky , na ktoré bol nárok na odpočet DPH a uplatnil sa ....nevidím dôvod, aby 50 % daňovej povinnosti DPH platila FO t.j. druhý člen združenia .....dôvod nevidím aj bez spoločných výdavkov , aby FO platila 50% daňovej povinnosti s.r.o
Ing. Pavol Zúber
14.10.11,04:33
Vlastne áno, to ma nenapadlo. Ďakujem.
juskam
12.03.12,21:08
Dobrý večer, idem robiť DP 2 FO v združení. Príjmy majú spoločne 25000 Eur. Príjmy si delia 50:50. Obidvaja si uplatňujú paušalné výdavky už od vzniku združenia t.j. asi 10 rokov. Združenie si nevedie účtovníctvo, len evidenciu pohľadávok a príjmov (ktoré si na konci rozdelia na polovicu). Je to tak správne.
A ešte 1 člen v polovici roka ukončil živnosť. Môže 1. člen združenia pokračovať pri faktúrach číslovaním ďalej a prijmy za pol roka delím na polovicu a tú druhú časť roka už davam len jednemu členovi ale musel začať s novým čislovaním faktúr. Prosím o radu.
Tinika
03.06.12,17:31
Už sa tu veľa popísalo o združení FO, len by bolo treba pohľadať poriadne.

Ak sú v združení napríklad dve FO, tak vediem tri účtovníctva. Ak sú tri FO, tak štyri účtovníctva, ak štyri FO, tak vediem päť účtovníctiev.
Ak FO zobrali dotácie, účtujem o nich v účtovníctve každej FO zvlášť. Odvody do fondov tak isto, používanie mobilov tak isto (všetko to záleží na zmluve). Ak napríklad jedna FO vykonáva ešte okrem činnosti združenia aj inú činnosť a používa jeden mobil, tak alikvótnu čiastku si uzná do nákladov svojho účtovníctva a ostatnú čiastku vyfakturuje združeniu... atd. Tak isto používanie súkromného MV vyúčtuje FO združeniu. Skrátka v účtovníctve združenia sa nachádza len to, čo sa týka združenia. Na záver roka rozdelím príjmy a výdavky, majetok a záväzky podľa podielov na jednotlivé FO a tieto sumy prenesiem do ich účtovníctiev.

mna by zaujimali tie telefony. Zdruzenie 2 FO, poverena osoba nema inu činnost. Druhy člen pouziva mobil na svoje podnikanie aj podnikanie zdruzenia, do vydavkov zdruzenia dava teda pomernu čast faktury, ale ako to dostanem do učta zdruzenia? Myslím účtovne? Lebo v jej učte to bude čast v nakladoch a čast v neovlyvn. ZD. A tu čast potrebujem dostat do V ovpl. ZD v zdruzeni. vdaka