marekm
20.01.07,14:41
Ja som práve dnes nakúpil lieh u svojho stáleho dodávateľa, ktorý je kombinovaný veľko/maloobchod, zabudli mi na doklad vytlačiť moje údaje. Môžem tento nákup liehu normálne zaevidovať - nie je práve na tento účel v tlačive Oznámenia na str. 2 (príjem spotreb. balenia liehu) stĺpec Maloobchod a stĺpec Veľkoobchod?
Podľa pokynov pre vypĺňanie Oznámenia:


11. V stĺpci 2 „Maloobchod“ a „Veľkoobchod“ držiteľ povolenia na predaj vyznačí znakom „x“ v príslušnej kolónke typ dodávateľa liehu v spotrebiteľskom balení. Veľkoobchodom je dodávateľ liehu
v spotrebiteľskom balení, ktorý v rámci podnikateľskej činnosti predáva alebo inak vydáva lieh
v spotrebiteľskom balení iným prevádzkovateľom živností. Maloobchodom je dodávateľ liehu
v spotrebiteľskom balení, ktorý v rámci podnikateľskej činnosti predáva alebo inak vydáva lieh
v spotrebiteľskom balení konečnému spotrebiteľovi (napr. maloobchodná predajňa potravín).

Zrejme maloobchodná predajňa potravín nevytlačí na bloček moje identifikačné údaje.
Zoberme to z druhej strany. Čo keď nechcem alebo nemôžem nakupovať lieh z veľkoobchodu (nemám žiadny v blízkosti). Podľa mňa je normálne kúpiť v maloobchode a predať ďalej.

Alebo to bolo myslené tak, že keď potrebujem každé ráno frťana aby som sa nakopol pred prácou alebo ako pohostenie pre obchodných partnerov, tento lieh mám kúpiť v maloobchode a príslušne to vyznačiť a zvyšný, ktorý ďalej predávam len vo veľkoobchode?
Monika Kováčová
20.01.07,14:27
Toto by zaujímalo aj mňa, žiaľ neviem odpovedať ale snáď sa nájde niekto (máme tu super poraďáka - že Excise Duty) budem čakať na reakcie - tieto zmeny ešte aj z colnice sú na zbláznenie...
Monika Kováčová
20.01.07,15:37
Niečo som našla: s dovolením pricapnem link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=367155&postcount=7
marekm
20.01.07,17:14
Len podotýkam, že keď zaevidujem ten doklad, ktorý vystavili akože pre koncového spotrebiteľa, bude zrejme disproporcia v množstve liehu, ktorý uvedú ako predaj pre mňa a množstve, ktoré uvediem ja ako nákup od nich. Načo je potom colníkom taká evidencia, keď nemôžu robiť krížovú kontrolu?
Monika Kováčová
20.01.07,17:53
Ja vôbec neviem o čom hovoríš... zatiaľ som totálne mimo obraz...
Muška
20.01.07,18:21
Marek , veď tu máš odpoveď
klikni http://www.porada.sk/t39238-povolenia--lieh.html
Muška
20.01.07,18:25
Môžeš nakupovať aj anonymne a ďalej predávať /ak máš povolenie/.

Colnej správe ide o to, aby mali povolenie na predaj alkoholu všetci, ktorí ho predávajú.
Nebudú "párovať", ak Ty vykážeš , že si kúpil zo susedných potravín a tie potraviny Ťa tam nebudú mať poznačeného.
marekm
21.01.07,11:03
Môžeš nakupovať aj anonymne a ďalej predávať /ak máš povolenie/.

Colnej správe ide o to, aby mali povolenie na predaj alkoholu všetci, ktorí ho predávajú.
Nebudú "párovať", ak Ty vykážeš , že si kúpil zo susedných potravín a tie potraviny Ťa tam nebudú mať poznačeného.

Rád by som bol aby tomu tak bolo, ale nemyslím si, že je to až také jednoznačné. Exisenciu povolenia si predsa môžu overiť na mieste námatkovou kontrolou, nie zasielaním hlásení. Podľa mňa im ide o uvádzanie čierného liehu na trh, čo sa krížovou kontrolou dá zistiť. Preto "tlačia" ľudí do elektronického nahlasovania (aby nemuseli nahadzovať ručne - v okamihu majú vyhodnotené všetky podozrivé rozdiely), preto boli upravené hlásenia, kde porovnaním jedného čísla (množstvo nakúpeného/predaného liehu) oveľa jednoduchšie odhalia náznaky podvodu oproti starým hláseniam, kde by museli porovnávať litráže a percentáže a množstvá.
Toľko môj skromný názor.
mailer23
22.01.07,13:26
Len podotýkam, že keď zaevidujem ten doklad, ktorý vystavili akože pre koncového spotrebiteľa, bude zrejme disproporcia v množstve liehu, ktorý uvedú ako predaj pre mňa a množstve, ktoré uvediem ja ako nákup od nich. Načo je potom colníkom taká evidencia, keď nemôžu robiť krížovú kontrolu?

Doklad moze byt aj blok z registracnej pokladne a uz vobec nemusia byt na nom tvoje udaje ako odberatela. Predavajucemu (napr. velkoobchod) je kupujuci znamy vtedy, ak ma v uctovnictve zalozenu fakturu s jeho menom,vtedy by ho mal nahlasit ako odberatela v mesacnom hlaseni. Ak Ti predaju na blok z registracnej pokladne si pre nich neznamy a na colny urad nahlasia predaj ako ostatnym odberatelom(verejnosti).Ty si takyto blok uvedies bez problemov aj do evidenicie a na hlaseni zaskrknes kolonku velkoobchod a ich udaje,pretoze si to zakupil na dalsi predaj. Tymto je zakon dodrzany.Niekde som cital, ze blok z pokladne by nemal byt vacsi ako 50 000,potom vraj treba vystavit fakturu-dodaci list,myslim, ze to je spomenute v zakone o DPH, ale nie som si isty. Ak uz ale niekto musi vystavit fakturu,musi tam aj uviest udaje o odberatelovi a v tom pripade je mu odberatel znamy a musi ho nahlasit, ze mu to predali. Na colnej sprave som sa pytal na krizovu kontrolu,ktoru spominas. Vraj takato kontrola neexistuje a colny urad to ani neskuma nakolko sa to neda,proste to neexistuje,pretoze velkoobchod je povinny nahlasit ta, ak kupujes liehoviny na fakturu,teda na meno,ak nie tak ta nenahlasia,ty vsak ich nahlasis ako predavajucich. V praxi predavajuci neposle na colnicu, ze si u neho nakupil,ty vsak posles, ze si u neho nakupil a je to OK. Zakon je dodrzany.Tak isto ako ked kupis flasu vodky v Tescu,v krcme ju predas a blok zalozis do uctovnictva,na colnicu poslel, ze si kupil flasu vodky v Tescu. Tesco vsak nevie, ze ty si u nich kupil flasu vodky a predal v krcme a nemaju ziadnu povinnost to skumat.Na colnicu poslu, ze flasu vodky predali verejnosti,ako vsetky ostatne.

Casto sa mi vsak stava, ze pri nakupe ma vyzvu, ci chcem blok na dalsi predaj alebo nie,toto by som bol rad, ak by mi niekto vysvetlil, ze preco?Nepoznam ziadny pravny predpis,ktory by delil bloky z registracnych pokladnic na pouzitelne a nepouzitelne pre uctovnictvo a teda dalsi predaj.
marekm
22.01.07,13:31
Doklad moze byt aj blok z registracnej pokladne a uz vobec nemusia byt na nom tvoje udaje ako odberatela. Predavajucemu (napr. velkoobchod) je kupujuci znamy vtedy, ak ma v uctovnictve zalozenu fakturu s jeho menom,vtedy by ho mal nahlasit ako odberatela v mesacnom hlaseni. Ak Ti predaju na blok z registracnej pokladne si pre nich neznamy a na colny urad nahlasia predaj ako ostatnym odberatelom(verejnosti).Ty si takyto blok uvedies bez problemov aj do evidenicie a na hlaseni zaskrknes kolonku velkoobchod a ich udaje,pretoze si to zakupil na dalsi predaj. Tymto je zakon dodrzany.Niekde som cital, ze blok z pokladne by nemal byt vacsi ako 50 000,potom vraj treba vystavit fakturu-dodaci list,myslim, ze to je spomenute v zakone o DPH, ale nie som si isty. Ak uz ale niekto musi vystavit fakturu,musi tam aj uviest udaje o odberatelovi a v tom pripade je mu odberatel znamy a musi ho nahlasit, ze mu to predali. Na colnej sprave som sa pytal na krizovu kontrolu,ktoru spominas. Vraj takato kontrola neexistuje a colny urad to ani neskuma nakolko sa to neda,proste to neexistuje,pretoze velkoobchod je povinny nahlasit ta, ak kupujes liehoviny na fakturu,teda na meno,ak nie tak ta nenahlasia,ty vsak ich nahlasis ako predavajucich. V praxi predavajuci neposle na colnicu, ze si u neho nakupil,ty vsak posles, ze si u neho nakupil a je to OK. Zakon je dodrzany.Tak isto ako ked kupis flasu vodky v Tescu,v krcme ju predas a blok zalozis do uctovnictva,na colnicu poslel, ze si kupil flasu vodky v Tescu. Tesco vsak nevie, ze ty si u nich kupil flasu vodky a predal v krcme a nemaju ziadnu povinnost to skumat.Na colnicu poslu, ze flasu vodky predali verejnosti,ako vsetky ostatne.

Jasné

Casto sa mi vsak stava, ze pri nakupe ma vyzvu, ci chcem blok na dalsi predaj alebo nie,toto by som bol rad, ak by mi niekto vysvetlil, ze preco?Nepoznam ziadny pravny predpis,ktory by delil bloky z registracnych pokladnic na pouzitelne a nepouzitelne pre uctovnictvo a teda dalsi predaj.

Toto ma práve mýlilo, v tom veľkosklade ma totiž upozorňovali, že keď to chcem ďalej predávať, musia mi dať doklad na meno.
Excise Duty
22.01.07,13:40
Toto ma práve mýlilo, v tom veľkosklade ma totiž upozorňovali, že keď to chcem ďalej predávať, musia mi dať doklad na meno.

Nenechaj sa ničím a nikým mýliť, drž sa litery zákona, zákon je taký aký je, rob iba to, čo od teba vyžaduje a ostatným sa nezaťažuj.
Excise Duty
24.01.07,01:37
V notifikácii k tejto téme Porady sa mi objavil nasledovný príspevok od marekm, na stránke Porady však tento príspevok nie je, tak neviem, či ide o nejakú technickú chybu alebo marekm svoj príspevok vymazal.

„Ďakujem.

Ešte sa pre istotu raz spýtam, v hlásení vyznačujem v kolónke veľkoobchod a maloobchod to či ten lieh ďalej predávam alebo nie.

Nevyznačujem tam teda či som to JA kúpil vo veľkoobchode (na bločku sú moje údaje) alebo v maloobchode (nie sú tam moje údaje).“

K tomuto „príspevku nepríspevku“ len toľko, treba si pozorne pozrieť tlačivo Oznámenia. Na strane 2 sa vyplňujú Tvoje nákupy a na strane 3 Tvoje predaje. Iba strana 2 je členená na nákup vo veľkoobchode a na nákup v maloobchode. Podľa ustanovenia § 44 ods. 3 sa za veľkoobchod považuje predaj alebo iný výdaj SBL inému prevádzkovateľovi živnosti. Čiže ak nakúpiš SBL u svojho dodávateľa a tento tovar budeš ďalej predávať, v zmysle citovaného ustanovenia zákona ide o veľkoobchod, čo je treba vyznačiť na starne 3 krížikom v príslušnej kolónke. Je úplne jedno, či Ti vyhotovia faktúru [podľa ustanovenia § 71 ods. 5 zákona o DPH ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).].
Charakteristickým znakom nákupu vo veľkoobchode je poskytnutý rabat a nie to či Ti vystavili faktúru alebo iba bloček z RP. Ak nakúpiš ale v maloobchode, teda v najbližšej samoobsluhe, napr. aj v obchodnom dome TESCO (nech Ťa nemýli, že TESCO je veľká budova), tam Ti asi rabat neposkytnú, to ale neviem stopercentne, lebo s tým nemám skúsenosti, ber to tak, že tieto predajne sa zameriavajú na predaj konečnému spotrebiteľovi, preto nákup v takýchto predajniach je potrebné vyznačiť v Oznámení na strane 2 v príslušnej kolónke ako nákup v maloobchode, a to aj v prípade, ak hodnota Tvojho nákupu prekročí sumu 50 000 Sk, z čoho im ako dodávateľom vyplýva v zmysle citovaného ustanovenia zákona o DPH povinnosť vyhotoviť faktúru. Oni by potom teoreticky mali vyznačiť vo svojom Oznámení takýto predaj na strane 3 v stĺpci 1 a 2, pretože pri vyhotovení faktúry už musia poznať údaje o odberateľovi. Zámerne som však použil podmieňovací spôsob vzhľadom na skutočnosť, že ak sú v zmysle zákona iba držiteľmi povolenia, nijaké ustanovenie § 44 zákona o spotrebnej dani z liehu držiteľom povolenia neukladá, komu môžu a komu nesmú predávať SBL a preto nemusia skúmať, či ich odberateľ je tiež držiteľom povolenia a na aký účel nakupuje u nich SBL, to isté platí aj pre tých, ktorí dodávajú tovar ako veľkoobchod, ak sú iba držiteľmi povolenia, no a samozrejme aj pre Teba, marekm.
Odlišná situácia je v prípade registrovaných osôb, sú to napr. prevádzkovatelia daňových skladov (§ 23) a oprávnení príjemcovia (§ 27), tieto subjekty smú podľa ustanovenia § 44 ods. 13 predávať spotrebiteľské balenie v daňovom voľnom obehu len držiteľom povolenia na predaj alebo iným registrovaným osobám, čiže si vždy musia overovať, či ich odberatelia sú registrovanými osobami alebo držiteľmi povolenia na predaj SBL, ani im však zákon neukladá, aby v dokladoch o predaji SBL (faktúry alebo bločky z RP) uvádzali čísla povolení na predaj SBL ich vlastných odberateľov!!! Tak geniálne je zákon vymyslený... Problém však vidím aj v tom, že značná časť členov Porady bohužiaľ stále chápe oznamovaciu povinnosť podľa § 44 v znení, ktoré bolo účinné do 31. decembra 2006 ako aj vydávanie povolení na predaj SBL podľa ustanovenia § 51f účinnom od 1. júla 2006 a vydávanie povolení a uplatňovanie pravidiel predaja SBL podľa § 44 v znení účinnom od 1. januára 2007 ako registráciu, preto dochádza k rôznym nedorozumeniam pri vydávaní dokladov o predaji a mnohí dodávatelia sa pri predaji správajú ako registrované osoby, hoci nimi nie sú!
Pokiaľ ide o Tvoje predaje, tie vyznačuješ na strane 3, tá sa nečlení na veľkoobchodný a maloobchodný predaj tak ako strana 2 Oznámenia. Ak predáš konečným spotrebiteľom na bloček, sumu týchto predajov uvedieš v tom malom riadočku celkom na spodku strany 3, ak budeš predávať nad 50 000 Sk, musíš podľa zákona o DPH (pochopiteľne ak si platiteľom DPH) vyhotoviť faktúru, potom ti musia byť známe identifikačné údaje odberateľa. Na základe týchto údajov si v databáze http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf (http://www.colnasprava.sk/cssr/www/CShome.nsf) overíš, či je držiteľom povolenia. Ak áno, potom číslo jeho povolenia uvedieš na strane 3 v stĺpci 1 a v stĺpci 2 množstvo predaného SBL v l a.. Môže sa ale stať, že nejaká miestna „celebrita“ bude organizovať párty a nakúpi u Teba SBL napr. za 80 000 Sk. Potom musíš podľa zákona o DPH vyhotoviť faktúru, ale keďže tento Tvoj zákazník vôbec nemusí byť držiteľom povolenia na predaj SBL (podniká napr. v oblasti stavebníctva), preto nebude v uvedenej databáze a preto tento predaj opäť uvedieš v sume predajov SBL v tom malom riadku na strane 3.
marekm
24.01.07,06:02
Áno zmazal som ho, keď som prišiel na to že sa pýtam blbosť. V pokynoch jednoznačne píše, že sa tam zadávajú nákupy z veľko alebo maloobchodu.

"...vo svojom Oznámení takýto predaj na strane 2 v stĺpci 1 a 2, pretože.."
Zrejme ide o stranu 3 a nie 2.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

Nech ťa nemýli, že Tesco je veľká budova LOL.

K tým rabatom, môj dodávateľ je taký zvrátený, že je zároveň malo aj veľkoobchod a aby to nebolo všetko, predáva každému za rovnakú cenu. Odlíšiť veľkoobchodný predaj od maloochodného sa teraz snaží vyriešiť (ne)uvádzaním údajov odberateľa na bloček. Predaje s údajmi na bločku zrejme aj nejakým spôsobom eviduje ako veľkoobchodné za účelom Oznámenia.

V zmysle povedaného teda pri nákupe, kde mi zabudli dať na bloček moje údaje uvediem, že to bol maloobchod, pri nákupoch s údajmi uvediem, že to bol veľkoobchod hoci ide o toho istého dodávateľa.
Excise Duty
24.01.07,09:16
Áno zmazal som ho, keď som prišiel na to že sa pýtam blbosť. V pokynoch jednoznačne píše, že sa tam zadávajú nákupy z veľko alebo maloobchodu.

"...vo svojom Oznámení takýto predaj na strane 2 v stĺpci 1 a 2, pretože.."
Zrejme ide o stranu 3 a nie 2.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.

Nech ťa nemýli, že Tesco je veľká budova LOL.

K tým rabatom, môj dodávateľ je taký zvrátený, že je zároveň malo aj veľkoobchod a aby to nebolo všetko, predáva každému za rovnakú cenu. Odlíšiť veľkoobchodný predaj od maloochodného sa teraz snaží vyriešiť (ne)uvádzaním údajov odberateľa na bloček. Predaje s údajmi na bločku zrejme aj nejakým spôsobom eviduje ako veľkoobchodné za účelom Oznámenia.

V zmysle povedaného teda pri nákupe, kde mi zabudli dať na bloček moje údaje uvediem, že to bol maloobchod, pri nákupoch s údajmi uvediem, že to bol veľkoobchod hoci ide o toho istého dodávateľa.

Vďaka za upozornenie na chybu, samozrejme, že ide o stranu 3 a nie 2, už som to opravil.
To že na bločku Tvoj dodávateľ neuviedol Tvoje údaje, to nezabudol, on totiž takú povinnosť nemá v zmysle vyhlášky o používaní RP. Ty ale tento nákup uvedieš ako nákup vo veľkoobchode, lebo v zmysle ustanovenia § 44 ods. 3 je takýto nákup definovaný ako veľkoobchod. Aspoň vidíš, ako nešťatne sú formulované ustanovenia § 44, preto si myslím, že podávané oznámenia podľa ustanovenia ods. 18 budú v nejednom prípade zmätočné. Takže neviem, čo si autori ustanovenia § 44 od neho sľubujú, celé to je dobré akurát len na to, aby mohli byť ukladané pokuty za nepodanie alebo oneskorené podania Oznámenia.
marekm
24.01.07,09:49
Vďaka za upozornenie na chybu, samozrejme, že ide o stranu 3 a nie 2, už som to opravil.
To že na bločku Tvoj dodávateľ neuviedol Tvoje údaje, to nezabudol, on totiž takú povinnosť nemá v zmysle vyhlášky o používaní RP. Ty ale tento nákup uvedieš ako nákup vo veľkoobchode, lebo v zmysle ustanovenia § 44 ods. 3 je takýto nákup definovaný ako veľkoobchod. Aspoň vidíš, ako nešťatne sú formulované ustanovenia § 44, preto si myslím, že podávané oznámenia podľa ustanovenia ods. 18 budú v nejednom prípade zmätočné. Takže neviem, čo si autori ustanovenia § 44 od neho sľubujú, celé to je dobré akurát len na to, aby mohli byť ukladané pokuty za nepodanie alebo oneskorené podania Oznámenia.

Chceš teda povedať, že keď som to nakúpil ako prevádzkovateľ živnosti je to VŽDY pre mňa nákup z veľkoobchodu? Bez ohľadu na to či ten bloček je anonymný alebo nie. Potom ale to keď kúpim v Tescu pre ďalší predaj teda ako prevádzkovateľ živnosti tiež to bude nákup z veľkoobchodu (bez ohľadu či to je veľká budova alebo nie). Potom ale KEDY to je pre mňa nákup z maloobchodu?

Skôr si myslím, že je to tak, že ak predávajúci VIE komu to predáva (hovorí o tom faktúra alebo bloček s údajmi odberateľa) a ten odberateľ JE prevádzkovateľ živnosti, potom ide o veľkoobchod. Inak maloobchod. Podľa toho by som ten bloček bez údajov dal do maloobchodu rovnako ako nákup z Tesca. Bez ohľadu na to, že to bolo kúpené v kvázi veľkoobchode. Pre nich to totiž je anonymný predaj koncovému spotrebiteľovi.

V tom smiešnom veľkosklade totiž vydanie bločka bez údajov=predaj hocikomu z ulice, nikde potom nevedú, že to bol predaj mne. Možno toto je ten zdroj nedorozumenia.
Excise Duty
24.01.07,11:50
Chceš teda povedať, že keď som to nakúpil ako prevádzkovateľ živnosti je to VŽDY pre mňa nákup z veľkoobchodu? Bez ohľadu na to či ten bloček je anonymný alebo nie. Potom ale to keď kúpim v Tescu pre ďalší predaj teda ako prevádzkovateľ živnosti tiež to bude nákup z veľkoobchodu (bez ohľadu či to je veľká budova alebo nie). Potom ale KEDY to je pre mňa nákup z maloobchodu?

Skôr si myslím, že je to tak, že ak predávajúci VIE komu to predáva (hovorí o tom faktúra alebo bloček s údajmi odberateľa) a ten odberateľ JE prevádzkovateľ živnosti, potom ide o veľkoobchod. Inak maloobchod. Podľa toho by som ten bloček bez údajov dal do maloobchodu rovnako ako nákup z Tesca. Bez ohľadu na to, že to bolo kúpené v kvázi veľkoobchode. Pre nich to totiž je anonymný predaj koncovému spotrebiteľovi.

V tom smiešnom veľkosklade totiž vydanie bločka bez údajov=predaj hocikomu z ulice, nikde potom nevedú, že to bol predaj mne. Možno toto je ten zdroj nedorozumenia.

Ja nechcem povedať nič, ja Ti len citujem ustanovenia zákona. Stále nechápem, prečo sa staráš o to, čo uvedie v oznámení Tvoj dodávateľ. Neexistuje bloček z RP s údajmi odberateľa, pretože podľa ustanovenia § 2 písm. j) vyhlášky č. 55/1994 Z. z. sa
dokladom vyhotoveným pokladnicou doklad, ktorý obsahuje najmenej tieto údaje:
1. daňový kód pokladnice,
2. daňové identifikačné číslo, ak subjekt nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
3. poradové číslo dokladu od poslednej dennej uzávierky,
4. dátum vystavenia dokladu,
5. názov a množstvo tovaru alebo rozsah služby,
6. cenu tovaru alebo služby,
7. identifikačné číslo pre daň, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
8. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne subjektu, ktorý
dodáva tovar alebo poskytuje službu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej
hodnoty,
9. základ dane, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
10. sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane, ak subjekt je platiteľom dane
z pridanej hodnoty,
11. výšku dane spolu, ak subjekt je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
12. celkovú cenu.

Kde tam máš ustanovenie o údajoch o odberateľovi? Nie je teda Tvojim a už vonkoncom nie mojim problémom, že tlačivo Oznámenia nezodpovedá ustanoveniam zákona, tlačivo je vypracované a vydané na základe zmocňovacieho ustanovenia § 44 ods. 19 zákona vyhláškou, čo je nižšia právna norma ako zákon, teda platí to, čo hovorí zákon. Len tak mimochodom, podľa mojich informácií vzor tlačiva Oznámenia vypracovala colná správa... Pre Teba a ostatných je záväzné to čo hovorí zákon. Tvoji dodávatelia nech uvádzajú do oznámenia čokoľvek, je to ich problém. Pre všetkých ale stále platí to čo hovorí zákon, citujem ustanovenie § 44 ods. 3:

Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu v rámci podnikateľskej činnosti sa na účely tohto zákona považuje predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia iným prevádzkovateľom živností (veľkoobchod), alebo predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod), alebo predaj alebo iný výdaj zo spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod). Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu sa považuje aj ponúkanie spotrebiteľského balenia na predaj.

Kupuješ u svojho dodávateľa SBL len pre svoju vlastnú spotrebu alebo budeš predávať SBL iným prevádzkovateľom živností na účely ďalšieho predaja alebo máš maloobchodnú predajňu alebo krčmu, kde v zmysle zákona predávaš Tebe absolútne neznámemu spotrebiteľovi celé SBL, resp. v prípade krčmy nalievaš zo SBL, hoci kupujúcim alebo popíjajúcim môže byť Tvoj najlepší kamoš? Z Tvojich príspevkov som pochopil, že ako prevádzkovateľ živnosti nakupuješ u iného prevádzkovateľ živnosti a nakupuješ to na účely ďalšieho predaja, teda v zmysle citovaného ustanovenia zákona ide o veľkoobchod, to uvedieš v oznámení na strane 2 v stĺpcoch 1, 2 a 3, v stĺpci 2 ako nákup vo veľkoobchode. Ak sa budeme držať toho, čo hovorí zákon, potom tlačivo oznámenia nemá logiku. Vedel by som si predstaviť v Tvojom prípade ako nákup v maloobchode len taký prípad, ak by Tvoj zákazník v predajni alebo v krčme požadoval liehovinu, ktorú nemáš v sortimente ale vo svojej ústretovosti voči zákazníkovi by si mu chcel vyhovieť a tak by si takúto liehovinu okamžite utekal nakúpiť do najbližšej predajne v Tvojom okolí, kde by takúto liehovinu mali v sortimente. Ale podľa ustanovenia § 44 ods. 3 i to je nákup tovaru prevádzkovateľom živnosti od iného prevádzkovateľa živnosti na účely ďalšieho predaja konečnému spotrebiteľovi, tak by to malo byť uvedené na strane 2 v stĺpci 2 ako nákup vo veľkoobchode.
marekm
24.01.07,12:21
Áno súhlasím, presne podľa litery zákona je to tak. Asi som hľadal logiku kde nie je :)

Takže ako prevázkovateľ živnosti nech nakupujem akokoľvek vždy ide o veľkoobchod.
mailer23
24.01.07,12:41
Excise Duty (http://www.porada.sk/member.php?u=908) s tvojim prispevkami plne suhlasim a ocenujem ich uroven a som za ne vdacny.

Napadla ma vsak jedna vec.Skus mi to prosim ta vysvetlit ty ci by to nemohlo byt cele aj takto:

Nakup tovaru za ucelom jeho dalsieho predaja konecnemu spotrebitelovi = maloobchod
Nákup tovaru za ucelom jeho dalsieho predaja inym prevadzkovatelom zivnosti = velkoobchod.

Cize ak krcmar nakupi SBL za ucelom jeho predaja konecnemu spotrebitelovi v krcme uvedie na strane 2 oznamenia tento nakup ako maloobchodny.

Pre krcmara je to nakup maloobchodny.Pre mna ako pre predavajuceho je to predaj velkoobchodny,ale len vtedy ak viem ze je prevadzkovatelom zivnosti,cize spravim mu dodaci list.Ak mi to nepovie aby som mu spravil dodaci,tak mu to iba nablokujem na pokladni a aj pre mna je tento predaj maloobchodny.

Ak krcmar alebo nejaky obchodnik nakupi SBL za ucelom jeho predaja dalsim prevadzkovatelom zivnosti, napriklad krcmarom uvedie tento nakup na strane 2 oznamnia ako nakup velkoobchodny.

Na strane 2 by sa mal teda clovek rozhodnut co s tym tovarom chce spravit a ak ho raz uvedie ako maloobchodny nakup,nemal by ho potom predat na dodaci list dalsiemu prevadzkovatelovi zivnosti.A ak ho uvedie ako nakup velkoobchodny sam sa prizna k tomu, ze to ide predat dalsiemu prevadzkovatelovi zivnosti a tento fakt potom musi na strane 3 uviest, ze komu to vydal. No a na to automaticky potrebuje mat dodaci list,inak to nepodlozi.
Krcmar vsak potrebuje blok raz za 3 mesiace,takze na takyto akt nepristupi.Mohlo by sa totizto stat, ze na colnicu pride odomna, ze janko kupil 300litrov borovicky u mna a od janka pride na colnicu ze kupil u mna 12litrov borovicky.Tak ako teraz chodia oznamenie z metraJ

V praxi by potom znamenalo, ze ja ako velkoobchod sa stanem maloobchodom a vsetky nakupi liehovin od importera bude uvadzat ako maloobchodne a krcmarom davat iba blocky z pokladne a oni nech sa rozhodnu, ktore si daju do uctovnictva.A uvedu na strane 2 tiez nakup maloobchod.

Neviem co potom vsak so mnou ked predavam v predajni aj koncovym aj krcmarom.Asi im tam teda zaskrknem ten prijem aj maloobchodny aj velkoobchodny.

Podla tejto mojej teorie by teda nikto nemal skumat ci niekto je velkoobchod alebo maloobchod,lebo taka institucia neexistuje...iba ten konkretny nakup sa da definovat ako velkoobchodny alebo maloobchodny. V praxi by som teda ja nemal na strane 2 sa snazit identifikovat predavajuceho ci je alebo nie je velkoobchod,ale identifikovat ten svoj nakup ci je alebo nie je velkoobchodny.

Otazkou vsak ostava, ze ak nic neupravuje to aby sme davali dodacie listy,tak je to cele nefunkcne,lebo vsetci uvedieme maloobchodny nakup a je to,ja predsa nemusim skumat ci je alebo nie je dany zakaznik prevadzkovatelom zivnosti.Ak by vsak nejaky zakon usmernoval takyto nakup, ze kupujuci si musi vyziadat tento nakup ako velkoobchodny a bola by to jeho povinnost,aby si to tak vypytal,vtedy by bol system funkcny.Ak by nieco usmernilo krcmara k tomu, ze skutocne musi mat dodaci list ak to chce dalej predat bolo by to cele funkcne.

Podla tejto mojej teorie je to teda nelogicke,podla tvojej tiez a nema to ani vyznam pre krizovu kontrolu colnym uradom.Podla mna je to teda zrele na ustavny sud aj §44 aj tlaciva.
marekm
24.01.07,12:56
Cize ak krcmar nakupi SBL za ucelom jeho predaja konecnemu spotrebitelovi v krcme uvedie na strane 2 oznamenia tento nakup ako maloobchodny.



Podľa mňa nie. V zákone a ani v pokynoch sa nehovorí čo urobíš s tým nákupom ty - komu ho predáš. Jednoducho si ho kúpil ako prevázkovateľ živnosti teda v veľkoobchode.
Ako maloobchodný uvedieš až predaj.
Ten istý akt predaja-nákupu môže byť u predávajúceho maloobchodný (neskúma komu predáva) a u nakupujúceho veľkoobchodný (kúpil ako prevádzkovateľ živnosti).
mailer23
24.01.07,13:31
Podla mna nie. Ziadny zakon predsa nehovori o institute maloobchodu a institute velkoobchodu.Ty si to nenakupil ani vo velkoobchode ani v maloobchode,ty si to nakupil v obchode. A ak si to ako prevadzkovatel zivnosti kupil tovar na ucely jeho predaja konecnemu spotrebitelovi,nakup bol maloobchodny.Ten co ti to predal spravil predaj velkoobchodny ak ti to dal na dodaci a ak iba blokom tak maloobchodny.

Neviem sa z toho ani ja vysomarit,ale identifikovat dodavatela liehovin ako maloobchod alebo velkoobchod sa pre ucely oznamenia o prijme a vydaji SBL da asi iba podla toho ci mas v uctovnictve fakturu-dodaci list alebo blok z registracnej pokladni.Vyznam tych dvoch koloniek neviem jednoznacne pochopit.
marekm
24.01.07,13:49
Podla mna nie. Ziadny zakon predsa nehovori o institute maloobchodu a institute velkoobchodu.Ty si to nenakupil ani vo velkoobchode ani v maloobchode,ty si to nakupil v obchode. A ak si to ako prevadzkovatel zivnosti kupil tovar na ucely jeho predaja konecnemu spotrebitelovi,nakup bol maloobchodny.Ten co ti to predal spravil predaj velkoobchodny ak ti to dal na dodaci a ak iba blokom tak maloobchodny.

To som si myslel aj ja, kým ma E.D. nevyviedol z omylu. Zákon nič nehovorí o účele za akým si nákup urobil alebo aký máš doklad. Jednoducho si ho urobil ako prevádzkovateľ živnosti teda ide o veľkoobchod.

Neviem sa z toho ani ja vysomarit,ale identifikovat dodavatela liehovin ako maloobchod alebo velkoobchod sa pre ucely oznamenia o prijme a vydaji SBL da asi iba podla toho ci mas v uctovnictve fakturu-dodaci list alebo blok z registracnej pokladni.Vyznam tych dvoch koloniek neviem jednoznacne pochopit.

Ak sa máš striktne držať litery zákona robíš vždy iba veľkoobchod ak si prevádzkovateľom živnosti.


E.D. oprav ma ak to tak nie je.
mailer23
24.01.07,13:51
Inak ak si precitas poucenie o vyplnani tlaciva,ktore vydal colny urad,tak kolonku maloobchod nezaskrkne asi nikto,lebo konecny spotrebitel predsa nevyplna tlacivo:).Necj je dodavatel akykolvek vzdy to dodava inemu prevadzkovatelovi zivnosti,cize z tohto titulu je vzdy kolonka velkoobchod.

Neviem ci ludia, ktori navrhovali tlacivo citali aj zakon.

(3) Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu v rámci podnikateľskej činnosti sa na účely tohto zákona považuje predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia iným prevádzkovateľom živností /42a/ (veľkoobchod), alebo predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod), alebo predaj alebo iný výdaj zo spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod). Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu sa považuje aj ponúkanie spotrebiteľského balenia na predaj.

Ani slovo o prijme SBL. Neviem ci tie kolonky tvorca zakona neplanoval dat na stranu 3.:o
Excise Duty
24.01.07,14:11
Inak ak si precitas poucenie o vyplnani tlaciva,ktore vydal colny urad,tak kolonku maloobchod nezaskrkne asi nikto,lebo konecny spotrebitel predsa nevyplna tlacivo:).Necj je dodavatel akykolvek vzdy to dodava inemu prevadzkovatelovi zivnosti,cize z tohto titulu je vzdy kolonka velkoobchod.

Neviem ci ludia, ktori navrhovali tlacivo citali aj zakon.

(3) Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu v rámci podnikateľskej činnosti sa na účely tohto zákona považuje predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia iným prevádzkovateľom živností /42a/ (veľkoobchod), alebo predaj alebo iný výdaj spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod), alebo predaj alebo iný výdaj zo spotrebiteľského balenia konečnému spotrebiteľovi (maloobchod). Za predaj spotrebiteľského balenia v daňovom voľnom obehu sa považuje aj ponúkanie spotrebiteľského balenia na predaj.

Ani slovo o prijme SBL. Neviem ci tie kolonky tvorca zakona neplanoval dat na stranu 3.:o

Zákon robilo MF SR, tlačivo Oznámenia CR SR a usmernenie na vyplnenie Oznámenia opäť MF SR. Čo k tomu dodať?
mara234
25.01.07,11:58
Neviem, či nenaruším svojou otázkou túto debatu, Ale chcem sa opýtať: Každá prevádzka je povinná viesť evidenciu nakúpeného liehu. Je na to nejaká kniha, zošit alebo ako to myslia ?
mailer23
25.01.07,14:28
§44 ods 11:

(11) Držiteľ povolenia na predaj je povinný

c) viesť evidenciu podľa odseku 12,

(12) Držiteľ povolenia na predaj je povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.

Vedenie evidencií § 39 ods 4:

(4) Zápisy v evidencii sa musia viesť za každý deň a vykonať najneskôr nasledujúci pracovný deň po vzniku udalosti.

Pokuta za nevedenie evidencie od 5 000 Sk do 50 000 Sk.

Neexistuje ziadna,kniha,proste si tu evidenciu zalozis specialne do nove zosita a budes ju mat pri pokladni a cakat kym pride colny urad na kontrolu a potom im ju mozes...:)
Muška
25.01.07,14:36
Teraz ste ma chlapci zaskočili :D

To fakt treba robiť každý deň, veď koľko vydali majú na registračnej páske /to nestačí?/
Mám klienta - krčmár. na konci mesiaca mi prinesie tovarovú pásku a z tej robím uvedenú evidenciu, čo sa týka VÝDAJA - čiže raz mesačne.
Muška
25.01.07,15:17
Vedenie evidencií § 39 ods 4:

(4) Zápisy v evidencii sa musia viesť za každý deň a vykonať najneskôr nasledujúci pracovný deň po vzniku udalosti.

Pokuta za nevedenie evidencie od 5 000 Sk do 50 000 Sk.

Neexistuje ziadna,kniha,proste si tu evidenciu zalozis specialne do nove zosita a budes ju mat pri pokladni a cakat kym pride colny urad na kontrolu a potom im ju mozes...:)


Ale veď tento § sa týka "daňových skladov", takže nie s prepáčením "obyčajných krčmárov"
marekm
25.01.07,16:53
Nestačí na účel evidencie kópia oznámenia, veď ostatné údaje ako názov spotr. balenia mám na bločku resp. faktúre. Ostatné údaje sú ako v oznámení.
mailer23
25.01.07,17:18
V ods. 4 § 39 nevidim ani slovo o danovych skladoch, vidim tam nieco vseobecne o vedeni evidencii.

Registracna paska ti asi tazko povie mnozstvo vydaneho liehu v l a.

Ak by nebolo treba robit zapisi do evidencie kazdy den,tak by stacila aj kopia oznamenia. To by ale potom mohlo byt kvalitnejsie napisane,aby si si povinne zo zakona zalozil kopiu o oznameni.

V podstate by sa z toho dalo vykluckovat ked pri kontrole ich zahadzes paskami z pokladne,blokmi z nakupu,fakturami z nakupu,kopiou oznamenia a budes im tvrdit ze to je tvoja evidencia. Z moci uradnej ti potom niekto da pokutu od 5000 do 50 000 a mozes sa sudit z republikou.A aj ked to vyhras, trosku ta to zbytocne zamestna. Inak na zaklade tejto evidencie, by mali byt schopny ti zratat lieh na sklade do posledne kusu a pripadny rozdiel by mohla byt zaujimava situacia.

d) skladovať v prevádzkarni len spotrebiteľské balenie určené na predaj v rámci podnikateľskej činnosti.

cize ak ich tam mas viac...
marekm
25.01.07,17:56
V ods. 4 § 39 nevidim ani slovo o danovych skladoch, vidim tam nieco vseobecne o vedeni evidencii.



§38 až §44 sú o vedení evidencií, pričom §39 sa týka
(1) Prevádzkovateľ daňového skladu, ktorý je podnikom na výrobu liehu
Viď rekonštruované znenie zákona https://poprad1.colnasprava.sk/lieh/data/legislativa/subory/2004_105_novela.doc

Držiteľov povolenia sa týka §44, konkrétne vedenie evidencie odst. 12
slonika
25.01.07,18:49
Zákon neustanovuje povinnosť viesť predmetnú evidenciu denne, stačí na konci mesiaca vyplniť a uzavrieť. Iné kafe je skutočnosť aké je to prácne:confused:
Excise Duty
25.01.07,18:53
V ods. 4 § 39 nevidim ani slovo o danovych skladoch, vidim tam nieco vseobecne o vedeni evidencii.

Registracna paska ti asi tazko povie mnozstvo vydaneho liehu v l a.

Ak by nebolo treba robit zapisi do evidencie kazdy den,tak by stacila aj kopia oznamenia. To by ale potom mohlo byt kvalitnejsie napisane,aby si si povinne zo zakona zalozil kopiu o oznameni.

V podstate by sa z toho dalo vykluckovat ked pri kontrole ich zahadzes paskami z pokladne,blokmi z nakupu,fakturami z nakupu,kopiou oznamenia a budes im tvrdit ze to je tvoja evidencia. Z moci uradnej ti potom niekto da pokutu od 5000 do 50 000 a mozes sa sudit z republikou.A aj ked to vyhras, trosku ta to zbytocne zamestna. Inak na zaklade tejto evidencie, by mali byt schopny ti zratat lieh na sklade do posledne kusu a pripadny rozdiel by mohla byt zaujimava situacia.

d) skladovať v prevádzkarni len spotrebiteľské balenie určené na predaj v rámci podnikateľskej činnosti.

cize ak ich tam mas viac...




Tak sa ale zákon nečíta, ako ho čítaš Ty a účelovo cituješ ustanovenie vytrhnuté z kontextu znenia celého § 39 nehovoriac aj o vytrhnutí tohto paragrafu zo všetkých ostatných ustanovení upravujúcich vedenie evidencií, teda § 38 až 43. Osoby, ktorých sa tieto evidencie týkajú, sú uvedené v ustanovení § 38 ods. 1, Ty sa medzi týmito osobami vidíš? Si prevádzkovateľom daňového skladu vyrábajúceho lieh, ak už cituješ § 39? To si potom kľudne mohol citovať aj § 40 ods. 3, § 41 ods. 2, § 42 ods. 3 a § 43 ods. 4, vo všetkých je odkaz na ustanovenie § 39 ods. 4! Máš takéto ustanovenia v § 44? Ak sa nemýlim, tak si držiteľom povolenia na predaj SBL, preto sa Ťa z hľadiska vedenia evidencie týka výlučne ustanovenie § 44. Máš niekde v tomto paragrafe ustanovenie, ktoré Ti určuje povinnosť, ako často treba robiť zápisy v evidencii? Nemáš, tak je to len Tvojou vecou, či budeš viesť evidenciu denne alebo si ju spravíš po ukončení mesiaca.
Muška
25.01.07,21:43
Peter, ďakujeme za odpoveď.
Nechala som sa zbytočne "vyplašiť" :D
Excise Duty
25.01.07,22:31
Peter, ďakujeme za odpoveď.
Nechala som sa zbytočne "vyplašiť" :D

Ale, však si sa hneď zbadala, že § 39 sa týka prevádzkovateľa daňového skladu a že to nie je ono.
Muška
25.01.07,22:42
Ale, však si sa hneď zbadala, že § 39 sa týka prevádzkovateľa daňového skladu a že to nie je ono.

Ale najskôr som mala "smrť" v očiach. A až keď som si už po 150-tý krát prečítala ten "vtipný" zákon som mala opäť "iskru" v očiach :D
Excise Duty
25.01.07,22:54
Ale najskôr som mala "smrť" v očiach. A až keď som si už po 150-tý krát prečítala ten "vtipný" zákon som mala opäť "iskru" v očiach :D

Ten zákon je horor, pokiaľ ide o § 44, ja to vidím na novelu zákona najneskôr do konca I. polroka...
Muška
25.01.07,22:58
Ten zákon je horor, pokiaľ ide o § 44, ja to vidím na novelu zákona najneskôr do konca I. polroka...
Peťooooooo, tá iskra mi opäť pohasína :D
Excise Duty
25.01.07,23:14
Peťooooooo, tá iskra mi opäť pohasína :D

Siahni po nejakom SBL a udržuj tú iskru žeravú, ale úprimne povedané prestávam vidieť zmysel strany 2 Oznámenia v členení na veľkoobchod a maloobchod, v praxi to bude spôsobovať problémy a mnohí si to budú vysvetlovať po svojom a v tých oznámeniach budú zmätky. Nakoniec sa pýtam, Oznámenie slúži na kontrolné účely, aby sa vedelo, kto od koho nakúpil alebo na štatistické účely? Z hľadiska kontroly záleží prd, a to zdôrazňujem, či išlo o nákup vo veľkoobchode alebo v maloobchode.
Excise Duty
25.01.07,23:42
A s čím súhlasíš, že zákon je blbý alebo že treba siahnuť po nejakom SBL? Ja som tak urobil pred chvíľou a keď to zopakujem niekoľkokrát, bude sa mi zdať zákon úplne dokonalý...
Excise Duty
26.01.07,00:38
Muška, tak už si si dala z toho SBL?
mara234
26.01.07,07:44
My predávame alkohol cca 30 dní do roka /sezónny predaj/ a pani na CÚ mi strčila do ruky papierik s § 44 o povinnej evidencii liehu. Neviem či dennej alebo mesačnej, či tým myslela výkaz, v rýchlosti som sa jej zabudla opýtať. Preto sa pýtam, ako to robíte Vy.
Excise Duty
26.01.07,08:52
My predávame alkohol cca 30 dní do roka /sezónny predaj/ a pani na CÚ mi strčila do ruky papierik s § 44 o povinnej evidencii liehu. Neviem či dennej alebo mesačnej, či tým myslela výkaz, v rýchlosti som sa jej zabudla opýtať. Preto sa pýtam, ako to robíte Vy.

Máš povolenie na predaj? Ak áno, potom pozri § 44 ods. 12 a niektoré predchádzajúce príspevky v tejto téme.
mara234
26.01.07,09:08
Povolenie samozrejme mám. Ona tým myslela, aspoň dúfam, to mesačné Oznámenie... Však mi vysvetlia, keď prídu. Hľadám problémy, tam kde nie sú... Ďakujem
Excise Duty
26.01.07,09:16
Povolenie samozrejme mám. Ona tým myslela, aspoň dúfam, to mesačné Oznámenie... Však mi vysvetlia, keď prídu. Hľadám problémy, tam kde nie sú... Ďakujem

Ona tým myslela evidenciu podľa § 44 ods. 12, tú treba robiť priebežne a po skončení každého mesiaca treba na základe uvedenej evidencie poslať na CÚ oznámenie podľa ustanovenia § 44 ods. 18. Podľa ods. 19 to môžeš urobiť na predpísanom tlačive alebo elektronicky.
marekm
26.01.07,09:42
Povolenie samozrejme mám. Ona tým myslela, aspoň dúfam, to mesačné Oznámenie... Však mi vysvetlia, keď prídu. Hľadám problémy, tam kde nie sú... Ďakujem

Pozor na mesačné zasielanie hlásení. Musíš ich zasielať aj keď nemáš žiadny pohyb. Poznám ľudí čo na tom pohoreli.
mara234
26.01.07,12:54
Ona tým myslela evidenciu podľa § 44 ods. 12, tú treba robiť priebežne a po skončení každého mesiaca treba na základe uvedenej evidencie poslať na CÚ oznámenie podľa ustanovenia § 44 ods. 18. Podľa ods. 19 to môžeš urobiť na predpísanom tlačive alebo elektronicky.

Čiže predsa si mám zaviesť ten zošit ? a zapisovať každý nákup liehu ?
Muška
26.01.07,12:57
c) viesť evidenciu podľa odseku 12,

(12) Držiteľ povolenia na predaj je povinný za každú prevádzkareň viesť evidenciu podľa účtovných dokladov, v ktorej uvedie obchodný názov spotrebiteľského balenia, objem spotrebiteľského balenia v litroch, objemovú koncentráciu liehu a
a) počet prijatých spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., identifikačné údaje dodávateľa spotrebiteľského balenia a jeho číslo povolenia na predaj alebo registračné číslo, v členení na príjem z maloobchodu alebo veľkoobchodu,
b) počet vydaných spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a., a to v členení podľa identifikačných údajov a čísla povolenia na predaj alebo registračného čísla, ak je známy odberateľ spotrebiteľského balenia, a počet spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. vydaných ostatným odberateľom spotrebiteľského balenia,
c) stav zásob spotrebiteľských balení v kusoch a množstvo liehu v l a. k poslednému dňu kalendárneho mesiaca; ak zistí rozdiel medzi počtom prijatých spotrebiteľských balení a počtom vydaných spotrebiteľských balení, uvedie dôvod tohto rozdielu.
Muška
26.01.07,12:58
tu klikni: http://www.porada.sk/showpost.php?p=372103&postcount=4 a v prílohe máš aj tlačivá, ktoré mesačne do 25. odovzdať na CÚ a zákon
marekm
26.01.07,12:59
Áno určite. Možno sa dá s colníkmi vybaviť dohoda, že prázdne nemusíš posielať, ale chci to na papieri. Žiadne ústne prísľuby nestačia. Neprázdne hlásenia posielať musíš.
Muška
26.01.07,13:01
Áno určite. Možno sa dá s colníkmi vybaviť dohoda, že prázdne nemusíš posielať, ale chci to na papieri. Žiadne ústne prísľuby nestačia. Neprázdne hlásenia posielať musíš. Myslím si, že ak raz majú povolenie, tak budú musieť posielať hlásenia, alebo im povedia , aby vrátili a potom znovu žiadali o povolenie :D
marekm
26.01.07,13:05
Myslím si, že ak raz majú povolenie, tak budú musieť posielať hlásenia, alebo im povedia , aby vrátili a potom znovu žiadali o povolenie :D

Aj so všetkým tým cirkusom okolo výpisov zo ŽR a RT :)
To by som radšej nosil prázdne papiere.
Excise Duty
26.01.07,14:12
Áno určite. Možno sa dá s colníkmi vybaviť dohoda, že prázdne nemusíš posielať, ale chci to na papieri. Žiadne ústne prísľuby nestačia. Neprázdne hlásenia posielať musíš.

To asi ťažko, po prvé zákon neobsahuje nijaké zmocňovacie ustanovenie na výnimku z § 44 ods. 18, po druhé, budú sa báť následkov kontroly z Colného riaditeľstva, pretože nezdokumentujú dôvody absentujúcich Oznámení v prípade osoby, ktorá má vydané povolenie na predaj ako aj dôvody, prečo voči takejto osobe neuplatnili sankciu.
Excise Duty
26.01.07,14:13
Aj so všetkým tým cirkusom okolo výpisov zo ŽR a RT :)
To by som radšej nosil prázdne papiere.

A načo nosiť prázdne papiere alebo posielať ich poštou, keď sa to dá podľa § 44 ods. 19 aj elektronicky. Treba si pozrieť stránku
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/ (https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/)
Muška
26.01.07,14:30
treba si podať žiadosť /v prílohe/ a od 1.2.2007 bude spustená nová verzia.
Beata
26.01.07,14:36
treba si podať žiadosť /v prílohe/ a od 1.2.2007 bude spustená nová verzia.

Nepredbiehaj sa! :D:D:D

Presne túto žiadosť som práve posielala na colný úrad.
Ináč nechápem, prečo mi to elektronické podávanie neumožnili už skôr, keďže v žiadosti o povolenie som uviedla, že chcem hlásenia podávať elektronicky. Myslela som si, že je to týmto vybavené, avšak potom som našla túto žiadosť a pokec, že treba požiadať a bla bla... proste dupla práca, ako so všetkým :)
Muška
26.01.07,14:39
Beatka, ja mám lepšiu skúsenosť, ale ešte na začiatku, keď CÚ dávali priamo na CD program - info zo stránky.
Keď som prišla na našu colnicu, že chcem ten program a že im to chcem posielať elektronicky, tak podotýkam "mladá" pracovníčka vypleštila na mňa oči a opýtala sa prekvapene: "Čím??? :eek:"
Beata
26.01.07,14:46
Beatka, ja mám lepšiu skúsenosť, ale ešte na začiatku, keď CÚ dávali priamo na CD program - info zo stránky.
Keď som prišla na našu colnicu, že chcem ten program a že im to chcem posielať elektronicky, tak podotýkam "mladá" pracovníčka vypleštila na mňa oči a opýtala sa prekvapene: "Čím??? :eek:"

:D:D:D

podotýkam, isto mala viac ako sedemnásť, lebo my mladé vieme všetko
marekm
26.01.07,15:21
A načo nosiť prázdne papiere alebo posielať ich poštou, keď sa to dá podľa § 44 ods. 19 aj elektronicky. Treba si pozrieť stránku
https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/ (https://poprad1.colnasprava.sk/lieh2007/)

Viem o tom a už som aj požiadal. Z papiera, ktorý som dostal som vyrozumel, že od toho momentu očakávajú odo mňa len elektronické zasielanie, čo sa mi nepozdáva.
Beata
26.01.07,15:40
Viem o tom a už som aj požiadal. Z papiera, ktorý som dostal som vyrozumel, že od toho momentu očakávajú odo mňa len elektronické zasielanie, čo sa mi nepozdáva.

Na základe žiadosti (presne takej, ako priložila Muška), Ti napísal Colný úrad, že môžeš posielať elektronicky hlásenia?
A čo sa Ti na tom nepozdáva? :eek:
Excise Duty
26.01.07,16:17
Beatka, ja mám lepšiu skúsenosť, ale ešte na začiatku, keď CÚ dávali priamo na CD program - info zo stránky.
Keď som prišla na našu colnicu, že chcem ten program a že im to chcem posielať elektronicky, tak podotýkam "mladá" pracovníčka vypleštila na mňa oči a opýtala sa prekvapene: "Čím??? :eek:"

Či tá mladica nemala nakoniec na mysli ten vehement, čo sa do neho dajú batérie a ono sa to všelijako začne krútiť a natriasať... možno preto tak vypleštila oči.
Muška
26.01.07,16:47
Či tá mladica nemala nakoniec na mysli ten vehement, čo sa do neho dajú batérie a ono sa to všelijako začne krútiť a natriasať... možno preto tak vypleštila oči.
Peťo.....Ty-Ty-Ty :D
marekm
26.01.07,19:20
Na základe žiadosti (presne takej, ako priložila Muška), Ti napísal Colný úrad, že môžeš posielať elektronicky hlásenia?
A čo sa Ti na tom nepozdáva? :eek:

Nepamätám sa, že by som dával zvláštnu žiadosť na elektronické podávanie, myslím, že jednoducho som to povedal pri podávaní žiadosti o povolenie. Samotné povolenie, ktoré som dostal obsahuje mimo iného vetu:
Daňový subjekt je na záklde tohto povolenia oprávnený predávať ... v znení neskorších predpisov je povinný elektronicky oznamovať colnému úradu najneskôr do 25. dňa ....

Pričom zvýraznené to bolo presne takto. Až následne po doručení povolenia som bol podpísať žiadosť o el. podávanie (vyzvali ma, že mám prísť). Tlačivo neviem aké bolo, mali to pripravené, iba som podpísal. Potom mi došla samotná Dohoda o elektronickom oznamovaní údajov, kde sa píše, že na základe tejto dohody oznamujem údaje elektronicky až kým mi neodnímu povolenie alebo kým nevypoviem dohodu.
Zrejme keď som sa upísal, papierovú formu už nepripúšťajú.

Len by ma zaujímalo ako je to v prípade, že by som skutočne musel preukázať, že som to elektronicky podával. Žiadny dôkaz o tom nie je, okrem toho, že niekde v tramtárii na serveri vidím názov súboru ktorý som odoslal a stav spracovania. Predtým som to posielal poštou, tak som mal aspoň podací lístok.
Beata
26.01.07,19:34
Nepamätám sa, že by som dával zvláštnu žiadosť na elektronické podávanie, myslím, že jednoducho som to povedal pri podávaní žiadosti o povolenie.
Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali :(
Samotné povolenie, ktoré som dostal obsahuje mimo iného vetu:
Daňový subjekt je na záklde tohto povolenia oprávnený predávať ... v znení neskorších predpisov je povinný elektronicky oznamovať colnému úradu najneskôr do 25. dňa ....
Ja mám v povolení, v tej vete len: "... je povinný oznamovať colnému úradu..."

Pričom zvýraznené to bolo presne takto. Až následne po doručení povolenia som bol podpísať žiadosť o el. podávanie (vyzvali ma, že mám prísť). Tlačivo neviem aké bolo, mali to pripravené, iba som podpísal. Potom mi došla samotná Dohoda o elektronickom oznamovaní údajov, kde sa píše, že na základe tejto dohody oznamujem údaje elektronicky až kým mi neodnímu povolenie alebo kým nevypoviem dohodu.
Zrejme keď som sa upísal, papierovú formu už nepripúšťajú.
Určite. Ak by si to chcel zmeniť, budeš musieť požiadať, aby si mohol podávať písomné hlásenia.

Len by ma zaujímalo ako je to v prípade, že by som skutočne musel preukázať, že som to elektronicky podával. Žiadny dôkaz o tom nie je, okrem toho, že niekde v tramtárii na serveri vidím názov súboru ktorý som odoslal a stav spracovania.
Však to stačí, nie? Ten záznam tam je.
Predtým som to posielal poštou, tak som mal aspoň podací lístok.
Mne osobne elektronická forma vyhovuje viac, ako pošta. Najradšej by som si elektronicky aj frizúru dala robiť :D

:) . . . . . . . . .
marekm
26.01.07,19:39
Hej už som sa rozpamätal, že aj ja som v žiadosti asi zaškrtol to políčko.

Viac by mi vyhovovalo kombinované podávanie, môže mi zlyhať počítač, alebo neuhradím faktúru a odpoja mi internet... Vždy by som však mohol hodiť papier na poštu. Takto nie.

Záznam niekde na serveri, ale keďže počítače sú môj druhý chlebík, viem aký mizivý je taký záznam v počítači ... drobná chybička v programe, zlyhanie komponentu v počítači a už sú problémy...
Excise Duty
26.01.07,22:17
Ja by som sa až tak na prácu colných úradov nespoliehal. Stačí, keď si prečítam žiadosť o elektronické zasielanie oznámenia, ktorej vzor je na stránke Colnej správy a ktorej vzor sem http://www.porada.sk/showpost.php?p=373277&postcount=54 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=373277&postcount=54) pripojila aj Muška a myslím si svoje, samozrejme o colníkoch. Citujem:
„V súlade s § 44 ods. 8 zákona č. 105/2004 Z.z. o spotrebnej dani z liehu a o...“ a to mi stačí.
Predsa oznamovaciu povinnosť podľa ustanovenia ods. 18 možno podávať v elektronickej podobe na základe nasledovného ustanovenia ods. 19. Oznamovacie povinnosti podľa § 44 ods. 8 sú predsa o niečom inom.
Excise Duty
27.01.07,00:28
Beata, neviem ako inak naň reagovať, tak citujem z Tvojho príspevku, http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63) Tvoju vloženú vetu:
„Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali“.
A v ktorej žiadosti je také políčko? Ustanovenie § 51f ods. 11 neupravuje nijaký vzor žiadosti, iba jej náležitosti a nie je tam nijaká zmienka o vôli či povinnosti žiadateľa vyznačiť v žiadosti spôsob podávania Oznámení podľa ustanovenia § 44 ods. 18. To je to, na čo som niekoľkokrát upozorňoval v téme „Pozor-znova registrácia!“. Colné úrady vyfabrikovali svojvoľne vzory žiadostí, samozrejme že každý CÚ ten svoj vzor, takže v rámci Slovenska vyzerali žiadosti ako „každý pes jiná ves“, niektoré colné úrady zašli tak ďaleko, že nad rámec zákona požadovali spolu so žiadosťou i ďalšie potvrdenia, čo je nielen porušením samotného zákona ale najmä Ústavy Slovenskej republiky a čo by mohlo prípadne zaujímať miestne príslušného prokurátora. Predovšetkým je to však drzé šikanovanie! Zaujímalo by ma, čo robí Colné riaditeľstvo, to neexistuje nijaká metodika a colné úrady majú voľné ruky zákon-nezákon?
Takže Ty si v žiadosti zaškrtla príslušné políčko nemajúce oporu v zákone a nakoniec Ti to nebolo nič platné, musela si podať písomnú žiadosť, ako uvádzaš vo svojom príspevku č. 55 v tejto téme. A opäť podľa vzoru, ktorý je v rozpore so zákonom, o čom píšem v predchádzajúcom príspevku. Takže, pre poučenie všetkých ostatných, čo niečo zaškrtávali v nejakom políčku.
To platí aj pre žiadosti o povolenie predaja SBL, ktoré budú podávané už podľa § 44!
Beata
27.01.07,02:27
Beata, neviem ako inak naň reagovať, tak citujem z Tvojho príspevku, http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=373495&postcount=63) Tvoju vloženú vetu:
„Vidíš a ja som o to aj požiadala, priamo v žiadosti, na spodku je zaškrtávacie políčko, že chcem elektronicky podávať hlásenia, a akoby na to nereagovali“.
A v ktorej žiadosti je také políčko? Ustanovenie § 51f ods. 11 neupravuje nijaký vzor žiadosti, iba jej náležitosti a nie je tam nijaká zmienka o vôli či povinnosti žiadateľa vyznačiť v žiadosti spôsob podávania Oznámení podľa ustanovenia § 44 ods. 18. To je to, na čo som niekoľkokrát upozorňoval v téme „Pozor-znova registrácia!“. Colné úrady vyfabrikovali svojvoľne vzory žiadostí, samozrejme že každý CÚ ten svoj vzor, takže v rámci Slovenska vyzerali žiadosti ako „každý pes jiná ves“, niektoré colné úrady zašli tak ďaleko, že nad rámec zákona požadovali spolu so žiadosťou i ďalšie potvrdenia, čo je nielen porušením samotného zákona ale najmä Ústavy Slovenskej republiky a čo by mohlo prípadne zaujímať miestne príslušného prokurátora. Predovšetkým je to však drzé šikanovanie! Zaujímalo by ma, čo robí Colné riaditeľstvo, to neexistuje nijaká metodika a colné úrady majú voľné ruky zákon-nezákon?
Takže Ty si v žiadosti zaškrtla príslušné políčko nemajúce oporu v zákone a nakoniec Ti to nebolo nič platné, musela si podať písomnú žiadosť, ako uvádzaš vo svojom príspevku č. 55 v tejto téme. A opäť podľa vzoru, ktorý je v rozpore so zákonom, o čom píšem v predchádzajúcom príspevku. Takže, pre poučenie všetkých ostatných, čo niečo zaškrtávali v nejakom políčku.
To platí aj pre žiadosti o povolenie predaja SBL, ktoré budú podávané už podľa § 44!
Absolútne s Tebou súhlasím.

Tému "Pozor - znova registrácia" som veru nesledovala, lebo som si myslela, že to nepotrebujem, nakoľko som si prečítala zákon a viem čo všetko mi treba ku žiadosti o vydanie povolenia. Teraz som si tú tému prečítala a veru konštatujem, že až teraz chápem ako zle som čítala zákon. Naozaj nie je nikde písané, že sa v žiadosti musíme vyjadriť či budeme podávať hlásenia elektronicky, alebo na tlačive. Vtedy som sa nad tým veru nezamýšľala. Bez nejakých pochybností som si stiahla tlačivo žiadosti, ktoré btw neviem či medzičasom stiahli z netu, ale dnes už je na stránke Colného úradu iné, také ako vyžaduje zákon.

Pripomenul si mi tiež, že keď som odovzdávala žiadosť, kázali mi ešte rukou napísať na A4 čestné prehlásenie, len si neviem spomenúť čo to bolo presne... ale fakt som zostala dosť pohoršená, že prečo tam musím niečo rukou vypisovať, keďže som si bola vedomá, že podľa zákona som priniesla všetky potrebné listiny. Tam mi colník nadiktoval text, ja som ho poslušne napísala, podpísala (aby som už s tým mala pokoj) a hotovo. Dokonca ani kópiu nemám. Aká som ozaj sprostá, že som sa neozvala a tak som nad tým tuho premýšľala, že sa ohradím, ale som bola ticho ako voš pod chrastou...

Joj, škoda, že som si Ťa neprečítala pred podaním žiadosti o vydanie povolenia. ;)
beroun
27.01.07,05:07
Dobre ste spravili. Ja som podával viacero Žiadostí o povolenie na rôzne Colné úrady a len z jedného volal colník konateľovi že ešte k žiadosti treba pridať jedno potvrdenie. "Nabrúsená" manželka konateľa mi hneď volala, že je horor z toho. Ja potom tiež "nabrúsený" som volal, že predsa to potvrdenie podľa zákona prikladať netreba. On si to overoval a potom mi volal, že teda iný Colný úrad to nevyžaduje ale oni to pýtajú, takže to nemusím prikladať.
Tým to pre mňa zhaslo. Avšak na druhý deň ráno prvý telefonát: volal mi colník, nezabudol podotknúť, že sme deň pred tým spolu volali a hovorí, že som nepriložil jeden list k oznámeniu (zjavne náhodou sa mu v ten deň dostalo pod ruku). Už som mu nič nevysvetľoval, len som mu povedal, že prečo som tak podal Oznámenie ako som podal. Neoponoval som, že nemá pravdu, avšak ten chýbajúci list ani nežiadal odo mňa spätne doložiť. On sa na mne vyvŕšil (nechal som ho) a zatiaľ mám od neho pokoj. Musel som si "zaklopať na drevo".
Excise Duty
27.01.07,13:19
Absolútne s Tebou súhlasím.

Tému "Pozor - znova registrácia" som veru nesledovala, lebo som si myslela, že to nepotrebujem, nakoľko som si prečítala zákon a viem čo všetko mi treba ku žiadosti o vydanie povolenia. Teraz som si tú tému prečítala a veru konštatujem, že až teraz chápem ako zle som čítala zákon. Naozaj nie je nikde písané, že sa v žiadosti musíme vyjadriť či budeme podávať hlásenia elektronicky, alebo na tlačive. Vtedy som sa nad tým veru nezamýšľala. Bez nejakých pochybností som si stiahla tlačivo žiadosti, ktoré btw neviem či medzičasom stiahli z netu, ale dnes už je na stránke Colného úradu iné, také ako vyžaduje zákon.

Pripomenul si mi tiež, že keď som odovzdávala žiadosť, kázali mi ešte rukou napísať na A4 čestné prehlásenie, len si neviem spomenúť čo to bolo presne... ale fakt som zostala dosť pohoršená, že prečo tam musím niečo rukou vypisovať, keďže som si bola vedomá, že podľa zákona som priniesla všetky potrebné listiny. Tam mi colník nadiktoval text, ja som ho poslušne napísala, podpísala (aby som už s tým mala pokoj) a hotovo. Dokonca ani kópiu nemám. Aká som ozaj sprostá, že som sa neozvala a tak som nad tým tuho premýšľala, že sa ohradím, ale som bola ticho ako voš pod chrastou...

Joj, škoda, že som si Ťa neprečítala pred podaním žiadosti o vydanie povolenia. ;)


To nevadí, mňa už má prečítaného od a po zet moja žena... Išlo mi hlavne o to, aby sme sa naučili čítať zákony pozorne a robili iba to, čo od nás požadujú tieto zákony a nie to, čo od nás nad rámec zákona požadujú všelijakí tajtrlíci, hoci aj v postavení štátnych úradníkov, ani uniforma im nedáva také práva.