Tajana
20.01.07,14:44
Ahojte!
SZČO podniká v drevovýrobe. Má na to priestory, platí el. energiu... Lenže začal podnikať ako SHR (samostatne hospodáriaci roľník) a tu sa začína problém. Postavil hospodársku budovu, ale nevložil ju do obchodného majetku a neuplatnil si ani odpočet DPH. (Je už takmer v dôchodkovom veku a nechcel tým zaťažiť rodinu, ktorá s jeho podnikateľskými aktivitami tohto druhu veľmi nesúhlasí.)
Môže si teraz uplatniť náklady, ktoré má s prevádzkou hospodárskej budovy?
napr. oprava dverí, výmena zámkov, nový box pre koňa...
Ak áno, je k tomu potrebné spísať nejakú zmluvu?
Monika Kováčová
20.01.07,13:58
Ak nemá budovu v obchodnom majetku, určite nie.
Tajana
20.01.07,16:37
Ak nemá budovu v obchodnom majetku, určite nie.
Je možné vložiť tú budovu do majetku firmy, ale neuplatniť si na ňu odpočet DPH? A ako by to bolo s odpisovaním budovy?
MIRKA
08.02.07,20:01
z toho veľa, čo som si už na porade prečítala ohľadom SZČO a majetku aj nezaradeného, mi vychádza, že má právo na spomínané výmeny, opravy atď.
ohľadom odpisov by to zaujímalo aj mňa...

dúfam, že sa ešte niekto ozve!
Monika Kováčová
08.02.07,20:08
Je možné vložiť tú budovu do majetku firmy, ale neuplatniť si na ňu odpočet DPH? A ako by to bolo s odpisovaním budovy?,

Áno je to možné. DPH dokonca nemôže uplatniť, keď ju do OM len vloží.
Monika Kováčová
08.02.07,20:09
z toho veľa, čo som si už na porade prečítala ohľadom SZČO a majetku aj nezaradeného, mi vychádza, že má právo na spomínané výmeny, opravy atď.
ohľadom odpisov by to zaujímalo aj mňa...

dúfam, že sa ešte niekto ozve!

áno aj nezaradeného v prípade, že ide o prenajatý majetok. Inak určite nie.
betka
09.02.07,08:10
Moze si tento majetok zaradit do OM, tym ze ho preradi z osobneho uzivania. Ak ho nadobudol napr. v roku 2002, ma doklady, zaeviduje ho do OM v roku 2006, (asi chcete este odpisy do roku 2006?) zaradi ho do pouzivania tiez v roku 2006, ale pokial sa jedna o tento druh preradenie, t.j. z osobneho uzivania do OM, moze uplatnit odpisy, len od 5-teho roku odpisovania podla odpisoveho planu, pricom odpisy za roky 2002-2005, nemoze uplatnit. Treba si na to dat pozor. Nemoze zacat odpisovat od 1.roku, pretoze sa prihliada aj na roky predchadzajuce, v ktorom bol vlastnikom hospod.budovy.
MIRKA
09.02.07,08:11
áno aj nezaradeného v prípade, že ide o prenajatý majetok. Inak určite nie.

zase vychádzam len z príspevkov poraďákov:

keďže neexistuje taká nájomná zmluva medzi mnou a mnou SZČO a ten majetok využívam na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, tak áno.
Monika Kováčová
09.02.07,10:08
z toho veľa, čo som si už na porade prečítala ohľadom SZČO a majetku aj nezaradeného, mi vychádza, že má právo na spomínané výmeny, opravy atď.


zase vychádzam len z príspevkov poraďákov:

keďže neexistuje taká nájomná zmluva medzi mnou a mnou SZČO a ten majetok využívam na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, tak áno.
MIRKA, ale keďže ho využívaš na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, mala by si ho mať zaradený v OM. Píšeš opravy, údržba... dá sa uplatniť aj v prípade osobného majetku. Nie je to pravda. Príklad auto: Ak ho máš v OM, môžeš uplatnovať opravy, poistky, výmenu pneumatík, údržbu. Ak nemáš, nemôžeš.
MIRKA
09.02.07,13:31
auto mi je jasné, ale čo sa týka nehnuteľností stále študujem...

teraz z iného súdka:
OK, a keď nezaradím nehnuteľnosť do majetku a budem ju prenajímať, bude to príjem podľa par. 6 ods.3 alebo 1? a stačí o ňom viesť evidenciu podľa par.6 ods. 11 alebo účtovať v JÚ?
betka
09.02.07,18:37
auto mi je jasné, ale čo sa týka nehnuteľností stále študujem...

teraz z iného súdka:
OK, a keď nezaradím nehnuteľnosť do majetku a budem ju prenajímať, bude to príjem podľa par. 6 ods.3 alebo 1? a stačí o ňom viesť evidenciu podľa par.6 ods. 11 alebo účtovať v JÚ?

Ak nezaradite nehnutelnost do majetku a bude prenajom bude to par. 6 ods. 3. V JU neuctujete, mozete si vsak uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40%.

Podla odst. 1 by ste sa riadili vtedy, ak by ste v zivnostenskom liste mali prenajom nehnutelnosti, bol by to prijem z podnikania. Tu by ste mohli vsak uplatnit i odpisy, opravy, TZ .. vsetko, co plynie ohladom nehnutelnosti, no zial, tieto prijmy mi riadne zvysuju i odvody.

Ak sa jedna o vysoke ciastky najmu, pozor na obrat 1.5 mil. Sk, tu nepojde o prilezitostny prenajom.
MIRKA
09.02.07,19:46
Ak nezaradite nehnutelnost do majetku a bude prenajom bude to par. 6 ods. 3. V JU neuctujete, mozete si vsak uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40%.

ale paušál asi nemôžem, keď som z pohľadu SZČO platiteľ DPH, alebo áno? v zákone sa píše "daňovník", takže ja+ja SZČO.
Monika Kováčová
09.02.07,19:48
Môžeš, je to iný riadok v tabuľke v VI. oddieli.
virka
10.02.07,06:20
Ja sa opýtam ohľadom tejto témy takto: Ak nemám v majetku nejakú miestnosť v ktorej podnikám, mám ju len v podnájme, nemôžem si dať do mojich výdavkov napr. farbu na vymaľovanie, žalúzie, ktoré som zaplatila ja, podlahu. Keď to dobre chápem je to tak ako bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.Je to ako s autom nezaradeným do podnikania.
Anja111
10.02.07,06:34
Ja sa opýtam ohľadom tejto témy takto: Ak nemám v majetku nejakú miestnosť v ktorej podnikám, mám ju len v podnájme, nemôžem si dať do mojich výdavkov napr. farbu na vymaľovanie, žalúzie, ktoré som zaplatila ja, podlahu. Keď to dobre chápem je to tak ako bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.Je to ako s autom nezaradeným do podnikania.

Nie celkom. Ak si v podnájme, tak máš nejakú nájomnú zmluvu, podľa ktorej sa riadiš. Keď je v zmluve výslovne napísané, že opravy a udržiavanie hradí nájomca, tak si tieto výdavky môžeš dať do VOZD.
Monika Kováčová
10.02.07,17:38
Ja sa opýtam ohľadom tejto témy takto: Ak nemám v majetku nejakú miestnosť v ktorej podnikám, mám ju len v podnájme, nemôžem si dať do mojich výdavkov napr. farbu na vymaľovanie, žalúzie, ktoré som zaplatila ja, podlahu. Keď to dobre chápem je to tak ako bolo uvedené v predchádzajúcich príspevkoch.Je to ako s autom nezaradeným do podnikania.

virka, asi si si neprečítala celú tému, keď si položila túto otázku. Pozri ešte raz tento príspevok v tejto téme: http://www.porada.sk/showpost.php?p=385246&postcount=6
betka
10.02.07,18:12
ale paušál asi nemôžem, keď som z pohľadu SZČO platiteľ DPH, alebo áno? v zákone sa píše "daňovník", takže ja+ja SZČO.

Prijem z prenajmu je specialita. Aj ked ste platcami DPH, su tu 3 pohlady na prenajom:
1. par.6. odst.1 - prenajom mam na zivnostenskom liste, tu ako platca sa rozhodnem, ci budem Fa s DPH alebo bez DPH. Ti, ktori su nie platci DPH, musi byt prenajom oslobodeny od DPH, tu sa rozhodnut nemozem. Zamotavam sa do koeficientu. Tu ako platca musim viest uctovnictvo.

2.par.6 odst.3 - nemam na zivnostenskom liste ako predmet podnikania prenajom, tu mozem uplatnit pausalne vydavky vo Vyske 40%. A tu plati. Ak prijmy presiahnu hranicu 23650, Sk, do zakladu dane sa zahrnu len prijmy nad takto ustanovenu sumu. Vydavky nezahrnute do ZD, priradovane k sume prijmov oslobodenych od dane sa urcia v rovnakom pomere , v akom je suma oslobodenych prijmov k celkovym prijmom. V tomto pripade je i krasny priklad ako to vypocitat priamo v DP na str 3.

3. par.6 odst. 11, -alebo dalsia alternativa. Mate vydavky preukazatelne vynalozene, nepredstavujete vsak uctovnu jednotku, ale vediete zjednoduhsenu evidenciu. Mozete uplatnovat odpisy, opravy v skutocnych vyskach.

Je len na Vas ako sa rozhodnete, zakon Vam umoznuje vybrat si v ramci danovej optimalizacie.
MIRKA
10.02.07,22:43
betka, ermon, veeeľmi ďakujem za vysvetlenie a verím, že to tak aj v skutočnosti je...

ale hádam sa stále s účtovníčkou, už som to tu rozoberala aj v inej téme
http://www.porada.sk/t41712-odpisy-nezaradeneho-majetku.html a pri tom naďabila aj na túto... ona tvrdí, že musím fakturovať nájomné s DPH a s.r.o. si môže uplatňovať odpisy (nemyslím teraz TZ) ...

ale mne z vašich príspevkov vychádza (a aj vyhovuje :-) )toto:
1. odpisy si s.r.o.-čka do nákladov za prenajatú nehnuteľnosť nemôže dať
2. môže si dať nájomné, ktoré jej ako FO-občan (aj keď mám živnosť a som platiteľ DPH) vyfakturujem bez DPH
3. ja si priznám v DP tieto príjmy pod par. 6 ods.3 (keďže nehnuteľnosť nemám zaradenú v OM a v ŽL ani nemám prenájom) a výdavky buď uplatním paušálom alebo sa mi lepšie oplatia skutočné a viesť evidenciu podľa par.6 ods.11, keďže nájomné si stanovím na sumu >= odpisom + prípadným iným výdavkom. a nemusím ani platiť odvody do SP a ZP z tohto príjmu

PS: ak sa v niečom mýlim, tak ma prosím opravte, lebo to musím spackať do daňového za 2006. už som z toho dosť vynervačená a dokonca som písala aj dotaz na DÚ, ale neviem, či mi oni dovtedy stihnú odpísať.
ešte raz ďakujem
Monika Kováčová
11.02.07,11:25
1. správne
2. správne (nemusí byť faktúra, stačí zmluva a VPD, PPD)
3. správne

Vidíš aká si učenlivá??