raya1
20.01.07,15:36
Čo všetko treba vyžiadať od zamestnanca, ktorý bol počas roka evidovaný na ÚP, nastúpil do zam. od 13.11.2006 k ročnému zúčtovaniu dane ?
Tweety
20.01.07,14:37
Čo všetko treba vyžiadať od zamestnanca, ktorý bol počas roka evidovaný na ÚP, nastúpil do zam. od 13.11.2006 k ročnému zúčtovaniu dane ?
Potvrdenie o evidencii s uvedením celej výšky podpory .
raya1
20.01.07,14:38
Tá sa do RDZ nezahrňa, však, len ten príjem, ktorý mal u nás ?
Tweety
20.01.07,14:40
Tá sa do RDZ nezahrňa, však, len ten príjem, ktorý mal u nás ? Nezahrńuje, ale to tlačivko s výškou je dobré, ak by chcela
napr. uplatniť NČ na neho manželka.( ak samozrejme má)
Jozef Mihál
20.01.07,14:42
Nie je povinnosťou zamestnanca predložiť potvrdenie z ÚP.

Zamestnanec má vždy len povinnosť podpísať žiadosť o vykonanie RZ.

Ďalej:
- ak mal iného zamestnávateľa, kde mal príjem zdanený preddavkovou daňou, musí doniesť od neho potvrdenie o príjme,
- ak si douplatňuje nárok na DB na deti, ktorý si neuplatňoval počas roka, musí preukázať nárok príslušnými dokladmi (rodný list, potvrdenie o návšteve školy),
- ak si uplatňuje nárok na nezd.časť na manželku, musí doniesť sobášny list,
- ak si uplatňuje nárok na nezd.časti na DDS, ÚP, ŽP, musí doniesť (doklady) potvrdenia o ich uhradení (netreba, ak príspevky idú cez mzdovú účtáreň).
raya1
20.01.07,14:45
Takže ak bola kolegyňa nezamestnaná a k nám nastúpila 13.11. my jej musíme dať potvrdenie o príjme a manžel si na ňu uplatní NČ ?
A ako postupovať a čo vyžiadať v prípade, ak si zam. sami platili DDP aj v čase keď bola nezam. a aj teraz, keď už pracuje - je to bez príspevku zamestnávateľa ?
endrju
20.01.07,14:58
...čo vyžiadať v prípade, ak si zam. sami platili DDP...?

Potvrdenie o výške zaplatených príspevkov na DDS. ;)
Jozef Mihál
20.01.07,15:04
Takže ak bola kolegyňa nezamestnaná a k nám nastúpila 13.11. my jej musíme dať potvrdenie o príjme a manžel si na ňu uplatní NČ ?
Manžel si na ňu uplatní NČ vo výške 90816 Sk zníženej o tzv. "vlastný príjem manželky".

"Potvrdenie" jej dať nemusíte, dokladom o príjme pre zamestnankyňu bude kópia ročného zúčtovania, ktoré jej urobíte a vydáte v súlade so zákonom najneskôr do 30.4.2007
raya1
20.01.07,15:13
Lenže RZD sme ešte nerobili a koleg. už pýta potvrdenie, pretože v zamestnaní u manžela to chcú mať do 31.1.
Takže my musíme dať jej asi len to potvrdenie
Jozef Mihál
20.01.07,15:20
Tak dajte potvrdenie. Mimochodom, manžel nie je povinný svojej mzdárke predkladať potvrdenie ani iný doklad o výške príjmu manželky - v žiadosti o vykonanie RZD tieto údaje uvádza formou čestného prehlásenia. Jeho mzdárka nemá právo na to, aby od neho žiadala iný doklad, ako je sobášny list.

http://www.porada.sk/t37856-zakon-o-dani-z-prijmov-37-sposob-preukazovania-naroku-na-znienie-zakladu-dane.html
Johanka
20.01.07,15:27
Potvrdenie o evidencii s uvedením celej výšky podpory .
V nadväznosti na príspevky p.Mihála si dovoľujem poprosiť kolegyne mzdárky, aby nepýtali od zamestnancov potvrdenia, ktoré nie sú povinní predložiť. Ušetríte ostatným kopec času s vystavovaním týchto nezmyselných potvrdení. Na overovanie správnosti údajov, ktoré uvádzajú v žiadosti o ročné zúčtovanie dane , je oprávnený správca dane. Za správnosť týchto údajov zodpovedá sám daňovník ;) .
jankasm
20.01.07,17:59
Mimochodom, manžel nie je povinný svojej mzdárke predkladať potvrdenie ani iný doklad o výške príjmu manželky - v žiadosti o vykonanie RZD tieto údaje uvádza formou čestného prehlásenia. Jeho mzdárka nemá právo na to, aby od neho žiadala iný doklad, ako je sobášny list.

To je síce pravda a všetci by o tom mali vedieť, ale aj tak je to niektorým jedno. :mad:
Ja som tiež môjmu otcovi tvrdila, keď si uplatňoval nezdaniteľnú časť na manželku, že nepotrebuje zo SP potvrdenie o výške jej dôchodku, stačí keď si z výpisov vysčíta sumu, napíše ju do žiadosti a poníži si o ňu nezdaniteľnú časť na manžlku. Jeho mzdárka mu to ročné zúčtovanie bez toho potvrdenia proste odmietla urobiť. Zaujímavé však je, že napr. sobášny list od neho vôbec nežiadala.
Sa mi zdá, že niektorí ľudia by si mali najprv naštudovať zákony a až potom robiť svoju prácu. ;)
brm
20.01.07,19:46
V nadväznosti na príspevky p.Mihála si dovoľujem poprosiť kolegyne mzdárky, aby nepýtali od zamestnancov potvrdenia, ktoré nie sú povinní predložiť. Ušetríte ostatným kopec času s vystavovaním týchto nezmyselných potvrdení. Na overovanie správnosti údajov, ktoré uvádzajú v žiadosti o ročné zúčtovanie dane , je oprávnený správca dane. Za správnosť týchto údajov zodpovedá sám daňovník ;) .
frk je v tom, že snaživé daňové kontrolorky potom mňa ťahajú za fusaklu...takto predídem zbytočným potýčkam pri daňových kontrolách o rok o dva...ak ti do dverí lezie kontrolórka s komentárom že má novú ctižiadostivú vedúcu a že nesmie prísť naspäť odo mňa s nulovým protokolom..:mee:
Jozef Mihál
20.01.07,19:53
Katka, Ty si necháš kakať na hlavu nejakou kontrolórkou?
brm
20.01.07,20:44
jozífku, ja som už zažila toľko daňových kontrol a kontrolóriek...čo hlava to perla...čo by si povedal, keby ti s kamenným ksichtom napísali do protokolu čo mesiac to dlžnú sumu a pokuty a penále...a potom ked ma prebrali z mrákot som zistila že tie dobroty došli so starými daňovými tabuľkami...alebo ked mi dali pokutu a vyčíslili mi dlžnú sumu za to, že neboli poprikladané a zdokladované cestovné lístky blava piešťany...a komentár o ambicióznej snaživej vedúcej je tiež krutá skúsenosť...takže naozaj sa radšej snažím predchádzať debilným otázkam typu na základe čoho som uznala odpočet na manželku a kde mám doklady od toho...a keď sme u tých dokladov, mám pri ročnom zúčtovaní vychádzať z originálov potvrdení alebo si musím vystačiť s kópiami, lebo mi originály odmietajú predložiť?...:confused:
Johanka
21.01.07,09:11
Aj správcovi dane stačia kópie potvrdení... K daňovému priznaniu sa neprikladajú originály.

mimotemy Malý odkaz - nenechajte si pri kontrolách s..ť na hlavu!!!!
To ako sa kontrolóri správajú - sčasti sme si sami na vine, svojím ustráchaným správaním.
Postavte sa k nim ako rovnocenný "súper", s vedomosťami - nebojte sa ich prezentovať. Je prirodzené, že keď odo mňa budú pýtať niečo , na čo nemajú právo a ja nezareagujem a iba skloním hlavu , budú si dovoľovať ešte viac...
Pozrite im rovno do očí a položte nevinnú otázku :" A podľa akého ustanovenia?"
Aj si sami odpovedzte : " Lebo podľa § XY nie je povinný zamestnanec takéto potvrdenie predkladať...."
Mám to odskúšané a je to všeobecne použiteľné aj pri FO, PO ....

Lenže .... to predpokladá na sebe pracovať, študovať zákony ( minimálne Poradu ;) ) a nerobiť účtovníctvo a s tým súvisiace záležitosti na základe " jedna baba povedala".
A v neposlednom rade, najlepšie je, keď svoju prácu milujete ( tak ako ja :) ). Potom Vám nebude jedno, či Vašu prácu a Vaše úsilie sfúkne zo stola nejaký rýchlokvasený kontrolór, ktorý vie iba dva §§, ktoré kontroluje.
Zita5
21.01.07,09:37
Aj správcovi dane stačia kópie potvrdení... K daňovému priznaniu sa neprikladajú originály.

mimotemy Malý odkaz - nenechajte si pri kontrolách s..ť na hlavu!!!!
To ako sa kontrolóri správajú - sčasti sme si sami na vine, svojím ustráchaným správaním.
Postavte sa k nim ako rovnocenný "súper", s vedomosťami - nebojte sa ich prezentovať. Je prirodzené, že keď odo mňa budú pýtať niečo , na čo nemajú právo a ja nezareagujem a iba skloním hlavu , budú si dovoľovať ešte viac...
Pozrite im rovno do očí a položte nevinnú otázku :" A podľa akého ustanovenia?"
Aj si sami odpovedzte : " Lebo podľa § XY nie je povinný zamestnanec takéto potvrdenie predkladať...."
Mám to odskúšané a je to všeobecne použiteľné aj pri FO, PO ....

Lenže .... to predpokladá na sebe pracovať, študovať zákony ( minimálne Poradu ;) ) a nerobiť účtovníctvo a s tým súvisiace záležitosti na základe " jedna baba povedala".
A v neposlednom rade, najlepšie je, keď svoju prácu milujete ( tak ako ja :) ). Potom Vám nebude jedno, či Vašu prácu a Vaše úsilie sfúkne zo stola nejaký rýchlokvasený kontrolór, ktorý vie iba dva §§, ktoré kontroluje.
mimotemy
Tak tak súhlasím s Johankou . Ja mám klienta , ktorý ak príde DK skloní hlavu a normálne mu je do plaču .......pritom dospelý najdospelejší chlap .......pred každou kontrolou mám s ním pohovor , ako sa má správať a aby sa ich nebál ...lebo sa ani nemá dôvod báť ...skutočne .Ale sú to šoky s ním .

Píšem to preto , lebo potom aj daniari si utvoria názor a stanovia k takémuto subjektu svoj postoj ....a to nehovorím o tom , že také správanie je pri najmenšom aj "podozrivé ", že niečo nie je v poriadku .

Nebojte sa ich , veď my sme ich" klienti" :)
Džudi
22.01.07,07:20
Prosím nemáte niekto žiadosť o RZD za 2006 ? Vďaka
Anja111
22.01.07,07:26
Prikladám...
Džudi
22.01.07,08:16
Super, ďakujem ...
majenka21
22.01.07,09:20
Dobry den..
Potrebovala by som radu ohladom rocneho zuctovania.. Minuly rok do 12.3.2006 som bola evidovana na urade prace, soc.veci a rodiny a nepoberala som davky v hmotnej nudzi ani v nezamestnanosti..Potom som nastupila do prace od 13.3.2006 na dobu neurcitu.. Avsak od 21.8.2006 som praceneschopna az do dnesneho dna.. Chcem sa opytat, ze ake doklady potrebujem k zuctovaniu manzelovi do prace.. Potrebujem potvrdenie z uradu prace,soc.veci a rodiny ze som nepoberala nijake davky? A takisto z roboty kolko som odvadzala dan z vyplaty? A tiez zo socialnej poistovne ze odkedy poberam nemocenske davky? Nemam v tom jasno tak bola by som rada keby mi nejaka dobra dusa poradila.. Vopred dakujem velmi pekne..
azuz
22.01.07,09:41
Manželovi do prace nepotrebuješ odovzdať žiadne doklady. On len odovzdá kópiu sobášneho listu a v Žiadosti ... doplní tvoj príjem. Upozorňujem, že do tohto príjmu treba započítať nie len príjem zo zamestnania, ale všetky ostatné príjmy, napr. aj nemocenské dávky, príjem ze predaja, a pod. ....
jankasm
22.01.07,09:42
Dobry den..
Potrebovala by som radu ohladom rocneho zuctovania.. Minuly rok do 12.3.2006 som bola evidovana na urade prace, soc.veci a rodiny a nepoberala som davky v hmotnej nudzi ani v nezamestnanosti..Potom som nastupila do prace od 13.3.2006 na dobu neurcitu.. Avsak od 21.8.2006 som praceneschopna az do dnesneho dna.. Chcem sa opytat, ze ake doklady potrebujem k zuctovaniu manzelovi do prace.. Potrebujem potvrdenie z uradu prace,soc.veci a rodiny ze som nepoberala nijake davky? A takisto z roboty kolko som odvadzala dan z vyplaty? A tiez zo socialnej poistovne ze odkedy poberam nemocenske davky? Nemam v tom jasno tak bola by som rada keby mi nejaka dobra dusa poradila.. Vopred dakujem velmi pekne..

Manžel potrebuje ako doklad pre svoju účtovníčku len kópiu sobášneho listu. V žiadosti o ročné zúčtovania dane si nezdaniteľnú časť na manželku poníži o tvoj príjem /zamestnanie + náhrada príjmu + nemocenské dávky/. Takže ak vieš výšku svojho príjmu aj výšku nemocenských dávok tak si to môžeš spočítať aj sama. Ak nie, požiadaj svojho zamestnávateľa o potvrdenie o príjme a zo SP si vyžiadaj potvrdenie o výške nemocenských dávok.
Ale ako sme tu už pár krát písali, je dosť možé, že jeho účtovníčka bude tie doklady vyžadovať. :cool:
jales
22.01.07,09:46
Ak nemala vlastný príjem 90816,-- Sk môže si na ňu uplatniť aj manžel odp. položku a ja v tom prípade pýtam aj doklady o príjme manželky. Neviem, či je to v zmysle zákona správne (nechce sa mi ísť to teraz študovať), ale keď som mala daňový úrad na kontrole tieto potvrdenia kontrolovali.
jankasm
22.01.07,09:50
Ak nemala vlastný príjem 90816,-- Sk môže si na ňu uplatniť aj manžel odp. položku a ja v tom prípade pýtam aj doklady o príjme manželky. Neviem, či je to v zmysle zákona správne (nechce sa mi ísť to teraz študovať), ale keď som mala daňový úrad na kontrole tieto potvrdenia kontrolovali.

No však to je téma, ktorá tu už bola rozobratá zo všetkých strán. ;) :p
Daňováci nemajú čo kontrolovať tieto potvrdenia, pretože zákon nám, ako mzdovým účtovníčkam, vôbec neprikazuje tieto potvrdenia od zamestnancov pýtať. Opakujú nám to stále aj na školeniach.
Keď podpíše "Žiadosť o ročné zúčtovanie dane" tak svojim podpisom si sám zodpovedá za údaje, ktoré mi tam vpíše.
Manual
22.01.07,14:05
Nebojte sa ich , veď my sme ich" klienti" :)
... a žijú z našich daní...;)
Jozef Mihál
22.01.07,17:39
Prikladám...
Dovolím si poznamenať, že to je "Žiadosť" používaná vlani.

Viď:

http://www.mfsr.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_11_05.pdf

a tam na s.833 pod číslom 85:



"Oznámenie Ministerstva financií Slovenskej republiky o uverejnení odporúčaných tlačív v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov".

Uvedené tlačivá boli odporúčané za zdaňovacie obdobie r.2005

Od toho času žiadne nové "Oznámenie" zverejnené nebolo, čiže za zd.obdobie r.2006 sme bez tlačív...
Melnick
22.01.07,18:08
Načo sa trápiť nad tlačivami ,nad jednoznačnými zákonmi, energiu treba vynakladať inde -napr. premenovať Hot -dog na "vopcháčik" ,hneď sa mi na Slovensku žije lepšie ,keď nejem horúceho psa,ale vopcháčika. Čo tam po tlačivách,veď sa k nim dajako dopátrame.:cool:
Johanka
22.01.07,18:18
Dovolím si poznamenať, že to je "Žiadosť" používaná vlani.

Viď:

http://www.mfsr.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_11_05.pdf

a tam na s.833 pod číslom 85:




"Oznámenie

Ministerstva financií Slovenskej republiky o uverejnení odporúčaných tlačív v súvislosti s príjmami zo závislej činnosti podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov".



Uvedené tlačivá boli odporúčané za zdaňovacie obdobie r.2005

Od toho času žiadne nové "Oznámenie" zverejnené nebolo, čiže za zd.obdobie r.2006 sme bez tlačív...
mimotemy Niekedy mám chuť vyhlásiť generálny štrajk. Však to MF ,DRSR a iné super-inštitúcie z nás robia takýýýých debilov .....:mad: . Oni majú na všetko čas a my sa potom môžeme z toho aj po .... :( :mad: :mee: .
Ľaľa
27.01.07,20:43
Aj keď zákon neukladá povinnosť zamestnancovi, ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú sumu na manželku, doložiť potvrdenie o výške príjmu manželky, mne tieto potvrdenia zamestnanci predkladajú. Myslím, že daňová kontrola ich bude aj tak požadovať, a ľahšie sa potvrdenia dokladujú teraz ako o nejakých 5-6 rokov.
ivetakli
30.01.07,06:08
Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, syn ukončil v máji 2006 strednú školu a 21.6.2006 sa zamestnal, čo bude potrebovať doložiť k Rzd? Kópiu maturitného vysvedčenia?
Ďakujem
Farks
30.01.07,06:18
V žiadosti o ročné zúčtovanie prehlási, že nepoberal príjmy od iného zamestnávateľa. A myslím, že nič predkladať nemusí.
matafe
30.01.07,06:21
Ahojte poraďáci,
prosím Vás o radu, syn ukončil v máji 2006 strednú školu a 21.6.2006 sa zamestnal, čo bude potrebovať doložiť k Rzd? Kópiu maturitného vysvedčenia?
Ďakujem

K žiadosti o Rzd sa prikladajú iba potvrdenia o príjme od iných zamestnávateľov. Pokiaľ mal len jedného zamestnávateľa, ktorého žiadá o Rzd, potom iba vypíše žiadosť a nič iné nepredkladá.
Netka
30.01.07,07:21
Chcela by som si ujasniť. Na maželku si teda manžel môže uplatiniť odpočet v výške 90 816,- od tejto sumy odpočíta jej hrubý príjem, ktorý je uvedený na potvrdení r.01 (teda ak predloží potvrdenie). A rozdiel si uplatní. Tak?
katkaj
30.01.07,07:24
Chcela by som si ujasniť. Na maželku si teda manžel môže uplatiniť odpočet v výške 90 816,- od tejto sumy odpočíta jej hrubý príjem, ktorý je uvedený na potvrdení r.01 (teda ak predloží potvrdenie). A rozdiel si uplatní. Tak?

Áno od odpočítateľnej položky sa odráta všetok jej príjem. Ale príjem manžel nemusí dokladovať stačí ak ho uvedie sumárne na žiadosti o ročné zúčtovanie ;)