stanca
03.01.05,10:31
Prosím Vás, ako je to s účtovaním DPH pri leasingu osobných áut? DPH zaúčtujem do nákladov celú naraz v roku, keď sme obstarali auto ( r. 2004) alebo ju účtujem do nákladov postupne, počas doby trvania leasingu? Ktorý predpis to upravuje?
Ďakujem

Stana
fasia
03.01.05,10:51
Trošku som sa venovala leasingu "po novom" ale tiež som si nie istá, či to čo si myslím je správne. Každopádne tu je môj názor:
DPH sa rozúčtovávav podstate celá do nákladov nasledovne: DPH z prvej zvýšenej splátky sa zahrnie do daňových výdavkov v období v ktorom ju zaplatíte. A DPH z pravidelných mesačných splátok tak ako sú uvedené v splátkovom kalendári.

Celkový lízing vyzerá v nákladoch nasledovne:
OC automobilu bez DPH /36 mesciacov - mesačný odpis x počet mesiacov lízovania auta v roku - ročný odpis auta.
Ďalšie daňové výdavky - úrok zaplatený lízingovej spoločnosti tak ako je uvedené v splátkovom kalendári, nie pomerne počas celej doby trvania lízingu.
DPH podľa splatkového kalendára.
+ prvý rok lízingu navyše DPH z 1. zvýšenej splátky.

Ak máte niekto nejaké iné vedomosti, prosím vyjadrite sa k tomu. Tiež by som v tom mala rada jasno.

Monika.
karbanová
03.01.05,21:17
Monika máš úplnú pravdu, dnes som to konzultovala s DR. DPH u osobného vozidla nevstupuje do istiny, z ktorej sa počíta odpis , ale sa zahrňa do nákladov, tak ako si to uviedla.V podvoj.učtov.sa DPH účtuje na účet 548.

Prajem Vám štastný a úspešný r.2005!!!!!!!!
KEJKA
03.01.05,21:47
súhlasím, je to určite tak. Jedine pri neplatiteľovi DPH je DPH súčasťou istiny, čo je logické a uvedené v poslednej novele.
fasia
06.01.05,00:10
Hm.. ale pokiaľ viem DPH u osobných automobilov sa neberie do úvahy ani u platcov DPH. Nevidím dôvod aby bol u neplatiteľov súčasťou istiny, keď u platiteľov nie je nárok na odpočet dph a takisto ju zaraďujú do daňových výdavkov. Mýlim sa???? Takýto spôsob by mal platiť ako pre platiteľov tak aj neplatiteľov DPH.

Pls povedzte mi ako to má byť...
dom
06.01.05,08:59
prosím Vás, a keď mám jednorázový poplatok uvedený v splát. kalend., na odpočet DPH tiež nemám nárok, ide na 548 a poplatok vstupuje do OC auta a odpisujem vrátane poplatku??
Yvvetta
07.01.05,10:43
V DÚPP 01/2005 je rozobratý leasing - účtovanie
Katarina
07.01.05,16:33
Prosím Vás vie mi niekto poradiť, či účtovanie DPH u osobných automobilov na leasing do nákladov sa vsťahuje len na leasingované autá po 1.1.2004, alebo aj na začaté leasingované autá pred rokom 2004.
Dakujem
Lienka
07.01.05,18:21
Týka sa to len leasingov po 1.1.2004 a tiež plne súhlasím s názorom, že DPH z prvej zvýšenej splátky sa dáva hneď do nákladov a ostatná DPH postupne ako platíme leasing. OC je cena bez dane. Inak ma pekne naštvali, niečo schválili samozrejme, že som musela počas roka účtovať leasing a teraz to musím celé preúčtovať toto snáď môže existovať len u nás.
Yvvetta
08.01.05,10:13
PRE : Lienka

Opravuješ každý mesiac, alebo ku 31.12.2004 preúčtovávaš ?
Účtovníctvo (MRP) ma pustí opraviť doklad. Len neviem čo je jednoduchšie urobiť a hlavne ešte nevie ako. Nechc sa mi do toho pustiť.
Lienka
08.01.05,18:42
Myslím, že preúčtujem len na konci roka na správny účet, ale tiež si to musím ešte všetko prepočítať a tiež sa mi do toho moc nechce.