Ninna
20.01.07,16:37
Prosím poraďte...
Zamestnanec si svojím zavinením spôsobil pracovný úraz /pri manipulácii s drevotrieskou nedodržal prac.postup a sám chcel udržať plát, ktorý nezvládol a prevážil ho pričom stihol uskočiť ale ako tvrdí dostal po pleci./
Chirurg ho držal na PN počas cca28dní bez vykonania rongenu/. Po mesiaci keď sa pracovný úraz dĺžkou svojej liečby blížil k 42dňom si chirurg spomenul že existuje aj rehabilitácia a vypísal mu ju. Náš hlavný problém je v tom že zamestnanec si veselo špacírkuje po meste a vo večerných hodinách chodí do krčiem. 2x som žiadala sociálku o kontrolu ktorú aj vykonali ale zhodou okolností cez obed a vtedy bol doma. Ošetrujúci lekár nám nevie pomôcť máme sa obrátiť na sociálku. Na sociálke nevedia pomôcť lebo bol doma.Čo robiť s ním? Celý úraz je od začiatku fingovaný a zrejme zohratý s chirurgom a my si nevieme pomôcť.
willma
20.01.07,16:12
Keď ste sa ako organizácia vyvinili s pracovného úrazu, a je jednoznačne preukázané, že si zamestnanec spôsobil PU sám, tak sa s tým nemusíte ďalej zapodievať. Pokiaľ viem organizácia hradí PN len 10 dní, nad tento limit je to už na pleciach soc. poisťovne. Finančne po tejto dobe už na vyplácaní nemocenských dávok neparticipujete. Z tvojho podania mi ale nie je celkom jasné, o čo v podstate ide. Kontrola dodržiavania liečebného režimu bola na organizácii, len tých prvých 10 dní.Potrebujete ho v zamestnaní alebo mu chcete dať výpoveď? Skutočne ale s dotazu neviem o aký druh rady máš záujem.
Ninna
20.01.07,16:54
Z toho pracovného úrazu bolo jasné že sa zamestnanec rozhodol uškodiť nám s tým že bude chodiť fuškáriť a naťahovať PN len aby sme mali kontrolu z inšpekcie práce.Čakáme kedy sa vráti z PN a budeme môcť s ním ukončiť prac. vzťah v súlade so zákonom. Ešte zatiaľ u nás neboli na rekonštrukciu /z IP/ úrazu ale mám obavy aby vinu nedali aspoň z časti aj nám. A pokiaľ má podchyteného aj chirurga aby si nenárokoval napr. trvalé následky.A možno som sa chcela len poradiť či nie som v tomto prípade veľmi zaujatá?!
willma
20.01.07,20:54
Keď je preukázané, že si PÚ zavinil sám nie je sa čoho obávať aj keď bude PN naťahovať. Možno má podchyteného jedného chirurga, ale pred revíznym lekárom by to mohlo byť úplne inak. Kontrola z IP možno príde, ale tí chodia vo väčšine prípadov na udanie. Treba mať v poriadku školenia, dokumentáciu a podobne. Myslím, že zaujatá nie si. a kéď boli svedkovia úrazu, nemáte sa čoho obávať. Držím palce a daj vedieť ako ste dopadli.
Kolenčík
21.01.07,07:22
Ak PN trvá viac ako 42 dní ide o závažný pracovný úraz a záznam o tomto úraze je potrebné zaslať na IP, čiže IP príde tento úraz šetriť. Súhlasím so všetkým s Willmou, len malý doplnok, pri úraze ste hneď mali žiadať od lekára posudok o závažnosti PÚ a možno by neboli vznikli tieto problémy. Podľa otázky to vyznieva tak, že menovaný vykonával sústavne tú istú prácu a IP môže žiadať bezpečnostný predpis na túto prácu, smernicu o poskytovaní OOPP, postup pri vzniku PÚ, kontrola alkoholu, školenia, odborné prehliadky strojov a zariadení a pod. Tiež by som sa nestaral čo zranený robí počas PN, to nie je Vaša vec a Váš postup po ukončení PN je jasný, len aby ste sa pri rozviazaní pracovného pomeru nedostali do ďalších problémov z IP kde Vám môže "zavariť" na nedostatkoch ak o nejakých vie.
adv
21.01.07,15:06
podla mna je realne, ze ciastocnej zodpovednosti nahrady skody sa celkom urcite nevyhnete.... zalezi to od toho, akeho charakteru bolo jeho porusenie pracovneho postupu. a viem o com hovorim... odhadujem to tak na 35-40 percent nahrady skody. zvysok by mal zamestnanec znasat sam.

druha otazka vsak je, co v danej vec tvori nahradu skody, t.j. co je skodou, aky je jej rozsah... skoda na zdravi - bolestne,stazenie spo. uplatnenia moze byt v pripadne pochybnosti ustalene znaleckym posudkom. len kto ten posudok zaplati.... to,ze zamestnanec natahuje PN /t.j. vytvara fiktivnu skodu nan zdravi a prijme/, sa predsa da kludne riesit. porusuje liec. rezim. treba ale svedkov alebo fotky.
Kolenčík
21.01.07,19:26
Súhlasím s "adv" a snáď treba dodať, že tie percenta o zavinení /zodpovednosť/ škody /zamestnávateľ - zamestnanec/ sa uvádzajú pri hlásení do poisťovne na tlačive, naša poisťovňa takýto zápis neprijme ak to tam nie je uvedené.
Ninna
22.01.07,06:08
podla mna je realne, ze ciastocnej zodpovednosti nahrady skody sa celkom urcite nevyhnete.... zalezi to od toho, akeho charakteru bolo jeho porusenie pracovneho postupu. a viem o com hovorim... odhadujem to tak na 35-40 percent nahrady skody. zvysok by mal zamestnanec znasat sam.

druha otazka vsak je, co v danej vec tvori nahradu skody, t.j. co je skodou, aky je jej rozsah... skoda na zdravi - bolestne,stazenie spo. uplatnenia moze byt v pripadne pochybnosti ustalene znaleckym posudkom. len kto ten posudok zaplati.... to,ze zamestnanec natahuje PN /t.j. vytvara fiktivnu skodu nan zdravi a prijme/, sa predsa da kludne riesit. porusuje liec. rezim. treba ale svedkov alebo fotky.
celý ten úraz je zahalený rúškom tajomstva od zamestnanca a čím viac sa pozerám naň s odstupom času stále mám väčší pocit že je vykonštruovaný.Pr.úraz sa stal o 9:00hod. pričom zamestnanec nám ho náhlásil až o 15:00Hod. Do 17:00 hodiny ostal inému zamestnancovi pomáhať súkromne pri výrobe dvier. A ráno sa rozhodol bez nášho vedomia že ide k lekárovi. Lekár mu podľa jeho info hneď vyznačil prac.úraz. Až následne na náš telefonát nám udal dobu liečenia tak na 2týždne.a postupne sa to predlžovalo až na 50dní. Tento týždeň ubehne 50deň tak som vééľmi zvedavá čo bude.
Kolenčík
22.01.07,15:58
Musím upozorniť na jednú základnú vec. O tom či ide o úraz registrovaný či závažný vždy rozhoduje lekár, o tom či ide o úraz pracovný, alebo nie rozhoduje predsa zamestnávateľ. Veď pri úraze museli byť svedkovia, vedúci či majster prevádzky, vedia kedy a akým spôsobom sa úraz stal, je potrebné vyšetriť príčiny úrazu, či ho tam vedúci poslal, či všetko bolo vykonané podľa predpisov a pod. Záznam o úraze predsa musí spísať prvý nadriadeny pracovník a ten by mal vedieť o tom či sa mu to stalo v zamestnaní, alebo na fuške, ako sa tu spomína, alebo to ukuli spolu? Pozor, zašlite záznam aj na IP.
Marianna01
22.01.07,16:39
Musím upozorniť na jednú základnú vec. O tom či ide o úraz registrovaný či závažný vždy rozhoduje lekár, o tom či ide o úraz pracovný, alebo nie rozhoduje predsa zamestnávateľ. Veď pri úraze museli byť svedkovia, vedúci či majster prevádzky, vedia kedy a akým spôsobom sa úraz stal, je potrebné vyšetriť príčiny úrazu, či ho tam vedúci poslal, či všetko bolo vykonané podľa predpisov a pod. Záznam o úraze predsa musí spísať prvý nadriadeny pracovník a ten by mal vedieť o tom či sa mu to stalo v zamestnaní, alebo na fuške, ako sa tu spomína, alebo to ukuli spolu? Pozor, zašlite záznam aj na IP.

Presne tak, smerodajný je záznam o úraze! Z nehobude vychádzať aj kontrola IP!
Kolenčík
22.01.07,19:10
Myslím, že nie vychádzať ale preverovať, šetriť a kontrolovať s ktorého budú prijaté opatrenia a závery, ale netreba sa báť ak je všetko v poriadku.
Ninna
23.01.07,06:22
Záznam o úraze bol odoslaný ihneď po šetrení ABT na IP,ZP,sociálku.A neskôr aj vyjadrenie lekára. Dnes práca s ľuďmi je mimoriadne obtiažna anikdy nemôžte vedieť ćo sa komu zrodí v hlave/aký nápad/. Každú chvíľu čakáme šetrenie z IP zatiaľ sa neozvali. Držte palce. Dám vedieť ako to dopadlo.
Ešte mi nedá nevyjadriť sa k tým lekárom - u nás v regióne s najväčšou nezamestnanosťou Vám lekár napíše čo chcete mať napísané. Vstupné prehliadky robia vo forme pečiatky a je im úplne jedno že zato zoberú 50-100Sk a či je daná osoba vôbec schopná. A taký istý bol postup aj pri pracovnom úraze stal sa deň pred a bez nášho vedomia lekár vyznačil prac.úraz- ani si len nedal tú námahu aby sa opýtal či sa to ozaj stalo v práci.
Kolenčík
23.01.07,14:57
On predsa vyznačil na PN to čo mu povedal zranený, nie je jeho povinnosťou šetriť či to bol alebo nebol pracovný, už som na to upozorňoval o tom rozhoduje zamestnávateľ. Mám príklad, keď lekár opečiatkoval zamestnancovi vstupnú lekársku prehliadku pri poháriku, zamestnávateľ ho prijal a po určitom čase zistil že je nevyliečiteľne chorý a jeho choroba pochádza z predošlého zamestnania v Nemecku, kde pracoval 10 rokov a pri pílení obkladov a dlažby mu prach rozleptal pľúca. Právne, ale za chorobu zodpovedá nový zamestnávateľ nakoľko pri príchode na pracovisku bol úplne zdravy podľa "úcteného" lekára. Prípad je v riešení nakoľko u nového zamestnávateľa vykonáva úplne inú prácu na čerstvom vzduchu, keď budem vedieť výsledok ozvem sa. Takže bacha na niektore jednoduché veci.
Black
23.01.07,20:19
Vrátim sa k prvému príspevku:

U nás v organizácii to máme vyriešené tak, že v pracovnej zmluve má zamestnávateľ vyhradené právo skontrolovať zamestnanca v mieste jeho bydliska.

Co sa týka nahlásenia PÚ ZĽovi zo strany zamestnanca tam bolo porušenie na strane ZCa, že pracovný úraz nenahlásil ZĽovi ihneď (ja by som to teda ako pracovný úraz ani nehodnotil) - to može prísť ktokoľvek na druhý deň a povedať, že mal vo vašej organizácii úraz.

Ak ste to však už nahlasili a ubehne 42 deň liečenia treba čakať IP. Takže ak sú v poriadku papiere (Najmä doklady o školeniach, vydané pracovné postupy a záznamy z kontroly alkoholu - §196 a 197 ZP -zodpovednosť pri spôsobení PÚ) a zamestnanec si sposobil uraz sám niet sa coho obavat :)
Samozrejme, že musela prebehnut REGISTRACIA.
Gonka
27.01.07,14:58
Ahojte,
k pracovnému úrazu nasledovne:
ja mám u nás na každom pracovisku zavedenú knižku drobných úrazov a poranení. Každé drobné a aj závažnejšie poranenie, ktoré nevyžaduje lekárske ošetrenia a PN je tu poznamenané a zároveň podpísané nadriadeným a svedkom , a ak sa stane , že z takéhoto poranenia vznikne následne/ aj o pár dní/ potreba lekárskeho ošetrenia a PN
klasifikujem to ako pracovný úraz a spíšem záznam o pracovnom úraze, atď..
Gonka
Kolenčík
27.01.07,17:13
Len doplním,že v zmysle zákona č. 124/2006 je zamestnávateľ povinný viesť aj evidenciu nebezpečných udalostí v Knihe mimoriadnych udalosti, v ktorej uvedie údaje o príčine vzniku a o prijatých a vykonaných opatreniach na predchádzanie podobným úrazom a udalostiam. Do tejto knihy sa majú zapisovať aj udalosti pri ktorých nedošlo k poškodeniu zdravia, ale mohlo dojsť.
calgary
02.04.07,09:18
Chcem Vás poprosiť o radu. V našej firme sa stal prac. úraz. Ide o vodiča, ktorý podľa našich záznamov v danú dobu, keď sa úraz stal, však nemal čo robiť na danom mieste a podla nás, to nebolo v pracovnom čase. Lekár mu však do PN zaznačil prac. úraz.
Navyše ostáva asi na mne spísať záznam o úraze, keďže náš bezp.technik je momentálne mimo SR. Prosím poraďte mi ako, a či vôbec mám na to oprávnenie?? Ako mám vypĺňať záznam o pracovnom úraze (napr. %rozsah zodpovednosti zamestnávateľa) keď podľa nás ani nejde o prac. úraz?
Ďakujem za každú radu.