Sáva
20.01.07,20:49
28.12.2006 som kúpila PHM a platila som kartou. Podľa výpisu z účtu mi banka platbu stiahla až 1.1.2007.Podľa mojích začiatočníckych vedomostí dňom zdaniteľného plnenia je deň dodania tovaru alebo služby 28.12.takže odpočet DPH by som si mala uplatníť za 4Q 2006.Ale ako to mám vlastne zaučtovať keď na výpise je dátum 1.1. 2007?:confused:
liba2
20.01.07,19:54
28.12.2006 som kúpila PHM a platila som kartou. Podľa výpisu z účtu mi banka platbu stiahla až 1.1.2007.Podľa mojích začiatočníckych vedomostí dňom zdaniteľného plnenia je deň dodania tovaru alebo služby 28.12.takže odpočet DPH by som si mala uplatníť za 4Q 2006.Ale ako to mám vlastne zaučtovať keď na výpise je dátum 1.1. 2007?:confused:cez pokladňu (alebo ID)
Lydka R
20.01.07,19:55
28.12.2006 som kúpila PHM a platila som kartou. Podľa výpisu z účtu mi banka platbu stiahla až 1.1.2007.Podľa mojích začiatočníckych vedomostí dňom zdaniteľného plnenia je deň dodania tovaru alebo služby 28.12.takže odpočet DPH by som si mala uplatníť za 4Q 2006.Ale ako to mám vlastne zaučtovať keď na výpise je dátum 1.1. 2007?:confused:
28.12.2006 zaúčtuj ID 5xx/261
343/261 DPH bude v 4Q
261 bude mať k 31.12.2006 zostatok.
A 1.1. podľa výpisu 261/221
Sáva
20.01.07,20:14
Ako to bude v JÚ?
evina
20.01.07,20:15
Ako to bude v JÚ?

tak isto cez priebežné položky:)
Lydka R
20.01.07,20:50
tak isto cez priebežné položky:)
Otázočka - účtujete v JU všetky nákupy kartou cez priebežné položky?
evina
20.01.07,20:51
Otázočka - účtujete v JU všetky nákupy kartou cez priebežné položky?

Áno, ja už áno pod vplyvom Poraďákov :)
Zuzka
20.01.07,20:54
Sáva
20.01.07,21:07
Ďakujem za radu.V mojom programe to zaúčtovať cez priebežné položky nejde. Zaúčtovala som to takto: 28.12.2006 - ID - prev.réžia, DPH na vstupe
1.1.2007 - výpis z BÚ - výdavok nezahrňovaný ZD
Dúfam, že je to dobré.:o
Muška
20.01.07,21:35
Možno Vám to tu celé prevrátim.

Sáva,
ja účtujem v JU takto:
1. u klientov, kde sa to stane "občas"
-blok z registračnej pokladne zaúčtujem "normálne" ako keby nebol platený cez kartu , čiže - výdaj z pokladne - prevádzková réžia /napr./
-ten malý bločik čo je pripojený k bloku o nákupe zaúčtujem - príjem do pokladne - výdaj z priebežných položiek
-na základe výpisu z BU zaúčtujem - výdaj z banky - príjem do priebežných položiek

2. u klientov, ktorí nakupujú viac krát cez účet a z toho polovica je na osobnú spotrebu, tak účtujem:
-blok z registračnej pokladne zaúčtujem "normálne" ako keby nebol platený cez kartu , čiže - výdaj z pokladne - prevádzková réžia /napr./
- výpis z banky - dám všetky takéto nákupy "osobná spotreba"
Muška
20.01.07,21:41
Ďakujem za radu.V mojom programe to zaúčtovať cez priebežné položky nejde. Zaúčtovala som to takto: 28.12.2006 - ID - prev.réžia, DPH na vstupe
1.1.2006 - výpis z BÚ - výdavok nezahrňovaný ZD
Dúfam, že je to dobré.:o
Sava,
neviem síce čo máš za program, lebo každý soft má "priebežné položky", ale OK.

Ja by som v Tvojom prípade zaúčtovala:

Doklad o nákupe - riadne /pre mňa sú to elektronické peniaze/ - výdaj z pokladne - prevádzková réžia

Výpis z účtu - osobná spotreba
Marína
20.01.07,21:43
Nechceš to radšej účtovať, ako uvádza Zuzka a Andrej v priloženom linku(čítaj od prísp.č.20) cez priebežné položky? Rozhodni sa aj podľa toho, ako Ti dovolí soft. Mne napr. nedovolí tak, ako navrhuje Andrej - cez PP s členenením pr.réžia.

Ďakujem za radu.V mojom programe to zaúčtovať cez priebežné položky nejde. Zaúčtovala som to takto: 28.12.2006 - ID - prev.réžia, DPH na vstupe
1.1.2006 - výpis z BÚ - výdavok nezahrňovaný ZD
Dúfam, že je to dobré.:o
1.1.2007;)
Zuzka
20.01.07,21:50
Ďakujem za radu.V mojom programe to zaúčtovať cez priebežné položky nejde. Zaúčtovala som to takto: 28.12.2006 - ID - prev.réžia, DPH na vstupe
1.1.2006 - výpis z BÚ - výdavok nezahrňovaný ZD
Dúfam, že je to dobré.:o

v akom programe účtuješ?
Muška
20.01.07,21:52
A na podporu svojho tvrdenia, prečo sa k bloku z registračnej pokladni, ktorý je platený kartou, chovám ako keby bol riadne platený v hotovosti je tu:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=88735&postcount=32


a ešte podotýkam, že niektorí klienti nakupujú aj cez kartu k svojmu osobnému účtu :eek:.....čiže mi nič iné ani nezostáva
Lydka R
20.01.07,21:53
Sava,
neviem síce čo máš za program, lebo každý soft má "priebežné položky", ale OK.

Ja by som v Tvojom prípade zaúčtovala:

Doklad o nákupe - riadne /pre mňa sú to elektronické peniaze/ - výdaj z pokladne - prevádzková réžia

Výpis z účtu - osobná spotreba
Nesúhlasim Muška, nemôžeš mať predsa jedným nákupom úbytok aj v pokladni, aj v banke. Myslím že Sáva pri absencii PP v softe uvažuje správne, keď pôjde cez ID.
Ak nakupujú z osobného účtu, tak to je v poriadku (ofotiť jeho výpis a vyplatiť peniaze z pokladne)
Muška
20.01.07,21:57
Ak nemá priebežné položky....:eek:

Tak pre zachovanie "podvojnosti" môže teda prijať do pokladne - osobný vklad
Zuzka
20.01.07,21:58
Nesúhlasim Muška, nemôžeš mať predsa jedným nákupom úbytok aj v pokladni, aj v banke. Myslím že Sáva pri absencii PP v softe uvažuje správne, keď pôjde cez ID.
Ak nakupujú z osobného účtu, tak to je v poriadku (ofotiť jeho výpis a vyplatiť peniaze z pokladne)

Muška píše o dvoch prípadoch. Pozri predchádzajúcu stranu. Tu to iba skrátila.
Muška
20.01.07,21:59
A podotýkam, že keďže sme v JU, tak klient môže použiť peniaze na osobnú spotrebu aj z BU aj z pokladne podľa želania.
Orsz
20.01.07,22:01
Ak nemá priebežné položky....:eek:

Tak pre zachovanie "podvojnosti" môže teda prijať do pokladne - osobný vklad

No, Muška, svojim postupom si ma naozaj prekvapila. Ja to účtujem tiež cez priebežné položky. Ale niekedy sa treba prispôsobiť softvéru - a dá sa to použiť aj na obhajobu účtovania. Alebo zmeniť softvér?
Muška
20.01.07,22:03
No, Muška, svojim postupom si ma naozaj prekvapila. Ja to účtujem tiež cez priebežné položky. Ale niekedy sa treba prispôsobiť softvéru - a dá sa to použiť aj na obhajobu účtovania. Alebo zmeniť softvér?
určite zmeniť softvér.....lebo v zákone o účtovníctve....sú povinné "priebežné položky"....ale možno som len Sávu nerozumela, prečo to neide cez priebežné položky - či ich nemá, alebo..?
Orsz
20.01.07,22:07
Podľa mňa by jej to malo ísť, nepoznám taký soft - bez priebežných p.,
ale neozvala sa, tak to zrejme vyriešila.
Beata
20.01.07,22:09
Potichu sledujem túto tému a súhlasím s Muškou, len nechápem, že zadávateľka je online, ale nereaguje na otázku, aký soft používa na JÚ...

... už len na to čakám...
Muška
20.01.07,22:10
Ak nakupujú z osobného účtu, tak to je v poriadku (ofotiť jeho výpis a vyplatiť peniaze z pokladne)
Lydka,
načo ofotiť?
Som radšej keď nakúpia cez osobný účet kartou.
Jednoducho odopnem ten malý lístok....a zaúčtujem výdaj z pokladne. /tak ako sa píše v hore mnou pricapenom linku/ platba v hotovosti - je aj platba kartou.
Zuzka
20.01.07,22:10
:D :D :D ... nie si sama ;)
Muška
20.01.07,22:12
A ešte:
A ten osobný účet niekedy ani nie je jeho, ale patrí mame, manželke, kamarátovi atd....
evina
20.01.07,22:17
Možno Vám to tu celé prevrátim.

Sáva,
ja účtujem v JU takto:
1. u klientov, kde sa to stane "občas"
-blok z registračnej pokladne zaúčtujem "normálne" ako keby nebol platený cez kartu , čiže - výdaj z pokladne - prevádzková réžia /napr./
-ten malý bločik čo je pripojený k bloku o nákupe zaúčtujem - príjem do pokladne - výdaj z priebežných položiek
-na základe výpisu z BU zaúčtujem - výdaj z banky - príjem do priebežných položiek

2. u klientov, ktorí nakupujú viac krát cez účet a z toho polovica je na osobnú spotrebu, tak účtujem:
-blok z registračnej pokladne zaúčtujem "normálne" ako keby nebol platený cez kartu , čiže - výdaj z pokladne - prevádzková réžia /napr./
- výpis z banky - dám všetky takéto nákupy "osobná spotreba"

Prečo prevrátiš?, ve´d to je účtovanie cez priebežné položky...
Muška
20.01.07,22:24
Prečo prevrátiš?, ve´d to je účtovanie cez priebežné položky...
Evka, ale aj nie - viď bod 2.

Poviem, môj večný problém:
Dopravca - nákup PHM raz za hotové, raz cez podnikateľský, raz cez osobný /hocikomu patriaci/
A ja chytím všetky bločky /však vieš/ a narátam ich do jednej tabuľky za celý mesiac.
Keď mi príde výpis z BU, tak tam má pre zmenu polovicu POS nákupov /tieto bloky a polovicu POS nákupov nedeľný nákup :D

Tak podľa množstva týchto položiek na výpise sa rozhodnem:
Buď ma šlahne a povypisujem 350 PPD za mesiac ako príjem do pokladne.
Alebo to rovno praskem do "osobnej spotreby"
Postupujem tak celý rok - a na začiatok šanona to v takom "pokeci" napíšem.
evina
20.01.07,22:25
Evka, ale aj nie - viď bod 2.

Poviem, môj večný problém:
Dopravca - nákup PHM raz za hotové, raz cez podnikateľský, raz cez osobný /hocikomu patriaci/
A ja chytím všetky bločky /však vieš/ a narátam ich do jednej tabuľky za celý mesiac.
Keď mi príde výpis z BU, tak tam má pre zmenu polovicu POS nákupov /tieto bloky a polovicu POS nákupov nedeľný nákup :D

Tak podľa množstva týchto položiek na výpise sa rozhodnem:
Buď ma šlahne a povypisujem 350 PPD za mesiac ako príjem do pokladne.
Alebo to rovno praskem do "osobnej spotreby"
Postupujem tak celý rok - a na začiatok šanona to v takom "pokeci" napíšem.

Muška, tomu sa hovorí prispôsobenie sa okolnostiam....Tá osobná spotreba je tam podľa mňa ok, sú prípady, keď to aj ja tak robím...
Muška
20.01.07,22:28
A teraz mi napadlo a čo tak, po zaúčtovaní z výpisu z účtu .....vytisnúť mesačne všetky "Príjmy do priebežných položiek" a potom jednou sumou mesačne ich Prijať do pokladne?
Sáva
20.01.07,22:36
Účtujem v STEPE 2000 a samozrejme že PP v programe mám.Ospravedlňujem sa, ale to asi ja som nepochopila (asi vzhľadom aj na pokročilú hodinu)účtovanie cez PP. Už mi došlo.Prajem Vám všetkým dobrú noc!
Zuzka
20.01.07,22:38
Hlavne, že si to pochopila. Dobrú noc aj Tebe. :)
Julča
21.01.07,10:58
Ja účtujem v Jú nákup PHM katou do ostatných záväkov /na základe dokladu z registračnej pokladnice- tu mi to vstupuje aj do DPH/ a keď mi príde výpis z Bú, tak zaúčtujem úhradu záväzku. Mala som aj kontrolu a bolo to O.K.
Lekon
06.02.07,11:45
Dobry den, mam podobny problem, nasla som si k tomu tuto temu. Ale chcem sa opytat, aby som si bola 100% ista.
Z 30.1.07 mam blocek o zaplatenej PHM cez banku, banka to zuctovala 2.2.07 (prislo uz na vypise). Ako mam postupovat v pripade DPH? (mesacny platca). Staci ak pouzijem datum plnenia 30.1.07 a datum uctovneho pripadu 2.2.07 ako je na bankovom vypise? Prosim o radu. Vdaka
Muška
06.02.07,11:56
Sú to rôzne spôsoby zaúčtovania . ja to robím nasledovne.
klik
http://www.porada.sk/showpost.php?p=367435&postcount=10
Lekon
06.02.07,12:02
Ide o podvojne uctovnictvo.