helas
21.01.07,11:48
Dobrý deň,
doniesol mi živnostník účtujúci v JU, doklady za rok 2005, či by som mu ich nedala do poriadku, má nahlásenú kontrolu z DÚ. No a chyba na chybe.
1. Odovzdal DP a k tomu Súvahu a Výkaz ziskov a strát, odkiaľ zobral údaje neviem.
2. do mája "účtoval" ručne - spočítal príjem a výdaj /doklady sú v jednej kope/
3. od júna "účtuje" v Alfe, účtovaná je iba podkladna, banka vôbec aj keď v závazkoch a pohľadávkach sú zaevidované úhrady.
4. počiatočné stavy z r. 2004 chýbajú.
A teraz čo ? Účtovníctvo by som mohla znovu naúčtovať, len čo na to DÚ.
Nemate s tým nejakú skúsenosť. Myslím, že pokute sa nevyhne.
Zita5
21.01.07,10:57
Dobrý deň,
doniesol mi živnostník účtujúci v JU, doklady za rok 2005, či by som mu ich nedala do poriadku, má nahlásenú kontrolu z DÚ. No a chyba na chybe.
1. Odovzdal DP a k tomu Súvahu a Výkaz ziskov a strát, odkiaľ zobral údaje neviem.
2. do mája "účtoval" ručne - spočítal príjem a výdaj /doklady sú v jednej kope/

Tu by si snáď mohla vystaviť VPD a PPD a zoradiť doklady podľa dátumu

3. od júna "účtuje" v Alfe, účtovaná je iba podkladna, banka vôbec aj keď v závazkoch a pohľadávkach sú zaevidované úhrady.
4. počiatočné stavy z r. 2004 chýbajú.
A teraz čo ? Účtovníctvo by som mohla znovu naúčtovať, len čo na to DÚ.
Nemate s tým nejakú skúsenosť. Myslím, že pokute sa nevyhne.


Podľa môjho názoru už s tým nenarobíš nič , žiadne zázraky . Idú kontrolovať rok 2005 v rozsahu odovzdaného DP za rok 2005 a správnosti účtovania príjmov a uplatňovania výdavkov . Z môjho pohľadu je už neskoro , keď sa nahlásila DK.

Môžeš jedine nejaké malé úpravy aby boli v súlade s podaným DP , ale celkové príjmy a celkové výdavky meniť nemôžeš .
Marína
21.01.07,11:06
Heli, nie Výkaz o PaV a MaZ?
Tak od toho by som ja dala ruky preč, hlavne ak je nahlásená kontrola z DU. Ak by predsa len, znova by som to naúčtovala. Konečné stavy r.2004(počiatočné r.2005) sa dajú získať z DU. Urobia mu kópiu výkazu.
Má dve možnosti:
1./ Znova naúčtuješ(ak stíhaš do kontroly) a pri kontrole zistia nesúlad s daň. priznaním a výkazmi, ale účtovníctvo bude O.K.
2./ Necháš to tak a porieši ho DU a tu okrem uvedeného v bode 1 ešte aj účtovníctvo nebude v súlade s postupmi účtovania.
Priznávam, že 1. alternatíva sa mi viac pozdáva.
Heli, zaujímalo by ma, ako sa rozhodneš a ako to dopadlo. Daj vedieť, prosím.
otázka
21.01.07,11:10
A spýtaj sa prosím Ťa dotyčného živnostníka, na akom základe vystavoval súvahu, keď účtoval v JÚ a či mu v tej dobe nestálo za to, aby si to dal spracovať odborníkovi. Vyhol by sa takýmto problémom /o účtovníctve podľa tohto nemá ani šajnu/ a nezabudni mu pripomenúť, že dôsledky znáša sám.
Zita5
21.01.07,11:14
Heli, nie Výkaz o PaV a MaZ?
Tak od toho by som ja dala ruky preč, hlavne ak je nahlásená kontrola z DU. Ak by predsa len, znova by som to naúčtovala. Konečné stavy r.2004(počiatočné r.2005) sa dajú získať z DU. Urobia mu kópiu výkazu.
Má dve možnosti:
1./ Znova naúčtuješ(ak stíhaš do kontroly) a pri kontrole zistia nesúlad s daň. priznaním a výkazmi, ale účtovníctvo bude O.K.
2./ Necháš to tak a porieši ho DU a tu okrem uvedeného v bode 1 ešte aj účtovníctvo nebude v súlade s postupmi účtovania.
Priznávam, že 1. alternatíva sa mi viac pozdáva.
Heli, zaujímalo by ma, ako sa rozhodneš a ako to dopadlo. Daj vedieť, prosím.


Súhlasím s Marínou , i keď priznám sa , že nikto z nás v tomto čase nedokáže odhadnúť , čo by bolo najsprávnejším riešením .Nechať to na výsledok DK . Neviem aký výsledok mal podnikateľ v roku 2005 , ale i napriek tomu, že by mu nedorubili daň , tak na pokutu to vyzerá ...
Zuzka
21.01.07,11:25
Ak spracuješ účtovníctvo, tak aspoň budete vedieť na čom je. Pokiaľ spočítal správne príjmy, tak výdavky sa dajú aspoň čiastočne "upraviť", resp. priblížiť k daň. priznaniu. Daň. úrad predsa nevie, že je spracované účtovníctvo do mája ručne a od mája v Alfe.
Ja by som to spracovala.
helas
21.01.07,11:42
Ďakujem za ohlasy.
A skutočne odovzdal Súvahu a Výkaz ziskov a strát. Kontrola sa mu ohlásila resp. mal doniesť podklady na DU 8.1.2006 ale sa vyhovoril, že je na PN /možno aj bol, nepoznám ho/ Mňa oslovil 18.1., tak to teraz triedim.
Mesačne nie je toho až tak veľa, ale za celý rok, to bude fuška. Uvidím, čo povie až príde, ešte mi ma doniesť nejaké výpočty.
Samozrejme,dám vedieť ako to dopadlo.
marcelaStanakova
21.01.07,11:42
Ja by som sa s ním dohodla samozrejme na cene a spravila mu celý rok 2005 nanovo od A po Z.
Niekedy je lepšie začať od znova ako opravovať keď sa opravuje vždy sú nejaké chyby.
skaspa
21.01.07,12:06
aj ja doporučujem všetko naúčtovať znova, aj keď to nesadne na daňové priznanie, tu si podnikateľ musí uvedomiť, že podcenil situáciu a teraz na to doplatí; zrejme mu výde iný základ dane ako na podanom daňovom priznaní (takmer na 100 %) a s tým súvisiacia sankcia (pokuta podľa § 35 zákona o správe daní a poplatkov a zrejme a aj dodatočne vyrubená daň - ale to zistite až keď to všetko znova naúčtujete) Hlavným dôvodom, prečo by som to účtoval všetko nanovo je ten, že ak vy len predložíte ku kontrole doklady tak ako sú teraz, nebude mať zaúčtovaných množstvo výdavkov a daňový úrad nie je povinný vám robiť rekoštrukciu účtovníctva, takže by vám uznal iba príjmy (tie zaúčtované aj tie nezaúčtované) a keďže nezaúčtované výdavky nespĺňajú definíciu daňového výdavku: daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
ak to vy všetko dodatočne naúčtuje, bude to daňový výdavok,akurát to nebude sedieť na podané daňové priznanie, ale stále je to lepšie, ako keby ste to nechali na daňový úrad;
čo sa týka pokuty za účtovníctvo vzniká tu jedna veľmi paradoxná situácia: podľa § 38 ods. 1 písm. b) resp. ods. 2 písm b) zákona o účtovníctve: daňový úrad môže uložiť pokutu vo výše 1% resp. 3% z celkovej sumy majetku vykázaného vo výkaze o majetku a záväzkoch zostaveného za účtovné obdobie, ktoré je kontrolované, účtovnej jednotke účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva. Vy ste vo výkaze o majetku a záväzkoch nevykázali žiadny majetok (ale v súvahe, ak bola podaná ako uvádzate). Asi budú potom postupovať podľa § 38 ods. 7: Ak nie je možné zistiť celkovú sumu majetku alebo úhrn majetku podľa odsekov 1 a 2, určia kontrolné orgány pokutu kvalifikovaným odhadom do 100 000 000 Sk.
liba2
21.01.07,12:20
aj ja doporučujem všetko naúčtovať znova, aj keď to nesadne na daňové priznanie, tu si podnikateľ musí uvedomiť, že podcenil situáciu a teraz na to doplatí; zrejme mu výde iný základ dane ako na podanom daňovom priznaní (takmer na 100 %) a s tým súvisiacia sankcia (pokuta podľa § 35 zákona o správe daní a poplatkov a zrejme a aj dodatočne vyrubená daň - ale to zistite až keď to všetko znova naúčtujete) Hlavným dôvodom, prečo by som to účtoval všetko nanovo je ten, že ak vy len predložíte ku kontrole doklady tak ako sú teraz, nebude mať zaúčtovaných množstvo výdavkov a daňový úrad nie je povinný vám robiť rekoštrukciu účtovníctva, takže by vám uznal iba príjmy (tie zaúčtované aj tie nezaúčtované) a keďže nezaúčtované výdavky nespĺňajú definíciu daňového výdavku: daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak,
ak to vy všetko dodatočne naúčtuje, bude to daňový výdavok,akurát to nebude sedieť na podané daňové priznanie, ale stále je to lepšie, ako keby ste to nechali na daňový úrad ...

Stotožňujem sa s každým slovom; ak sa to časovo stihne, urobiť A-Z komplet celé....

... a veľmi správna pripomienka od Marcely: nech už sa podnikateľ akokoľvek rozhodne pre prerábku - vopred si sním dohodnúť cenu za poskytnutú službu - ale nie symbolickú, skôr by som povedala že s prirážkou za obtiažnosť a časovú tieseň :p - ale vážne.
bulnova
21.01.07,14:46
Pred niekoľkými rokmi som sa tiež zľutovala nad podobným nešťastníkom a úč-
tovníctvo som nanovo prerobila. Do výsledných hodnôt som sa krvopotne dosta-
la. Kontrola dopadla bez sankcií. Moja symbolická faktúra dodnes nie je uhrade-
ná. Odvtedy sa snažím tejto forme charity vyhnúť.
kukučka
21.01.07,15:28
nezabudni zobrať dopredu zálohu :)
atana
21.01.07,16:16
Pred niekoľkými rokmi som sa tiež zľutovala nad podobným nešťastníkom a úč-
tovníctvo som nanovo prerobila. Do výsledných hodnôt som sa krvopotne dosta-
la. Kontrola dopadla bez sankcií. Moja symbolická faktúra dodnes nie je uhrade-
ná. Odvtedy sa snažím tejto forme charity vyhnúť.
Aj ja som bola taká hlúpa, ani moja faktúra dodnes nie je uhradená, za rok 2005, napriek tomu chodí za mnou, aby som mu spravila rok 2006, ale naučila
som sa povedať slovo: "nie"l
dracica
21.01.07,16:31
To je neuveritelné, akí sú niektorí podnikatelia nezodpovední...to co ušetril na účtovníctve teraz zaplatí daňovákom a možno že aj preplatí...dufam že sa z toho poučí...máte to ťažké lebo počiatočné stavy už asi neopravíte drižím palce
helas
22.01.07,13:53
Aby toho nebolo dosť, tak on je ešte aj zapísaný v Obchodnom registri a preto
by ma vlesť podvojné účtovníctvo., ak sa nemýlim.
Robil to tak, že na papier si zapísal príjmy,/vyšlé faktúry/
výdaje, mzdy, odvody to všetko dal účtovníčke a tá mu urobila daňové priznanie aj výkazy
Viera.M.
22.01.07,14:01
Aby toho nebolo dosť, tak on je ešte aj zapísaný v Obchodnom registri a preto
by ma vlesť podvojné účtovníctvo., ak sa nemýlim.
Robil to tak, že na papier si zapísal príjmy,/vyšlé faktúry/
výdaje, mzdy, odvody to všetko dal účtovníčke a tá mu urobila daňové priznanie aj výkazy
Prikláňam sa k názoru, prerobiť celé účtovníctvo, dobre predpokladáš, podvojné a to od A po Z, tak ako má byť, predtým zobrať, zúčtovať si od neho zálohu, ale v predpokladanej plnej výške a potom sa do toho pustiť..
Držím palce..
helas
22.01.07,15:05
Ďakujem za všetky pripomienky, budem sa ich držať, najprv záloha a potom
sa do toho dám.
Hela
Melnick
22.01.07,16:18
Veľmi ťažko sa z tohto typu podnikateľov dá vymôcť odmena po funuse.
Dopredu zaplatiť - ináč nerob! Vieme svoje ,však Simonka? Obidve sme sa namakali a odmena? :eek: :eek: :eek: Neviem vyjadriť písomne figu borovú.:)
otázka
22.01.07,17:01
Alebo treba počas spracovania dokladov po prinesení priebežne informovať dotyčného nielen o výsledkoch jeho podnikania, ale aj o výške Fa /teda o peniažkoch/ pre nás a pokiať s ním už máme nejaké tie "skúsenosti", pekne z rúčky do rúčky /doslova/. Ja Tebe DP, ty mne korunky.
astensova
22.01.07,17:08
Máte pravdu ja to riešim jediným sposobom. Pokiaľ mi nezaplatí nedostane odo mňa DP ani priznanie DPH. Zo začiatku som tiež robila charitu ale potom som si povedala dosť veď aj ja mám rodinu a toto je moje zamestnanie. Nedobrovoľne si museli zviknúť a teraz už nemám s tým problémi. Platia mi hneď.
Čo sa týka účtovníctva ja by som ho naúčtovala.
Buková
22.01.07,17:50
Učtovníctvo správne, alebo nesprávne? Kedy podať dodatočné dańové priznanie z DzP za rok 2005? ,
JÚ, platca DPH, leasing od 09/2005, v knihe záväzkov som neúčtovala záväzok voči leasingovke, nákladný automobil nezaradený do majetku, nebol účtovaný odpis,
v knihe záväzkov bola naúčtovaná len splátka, ked bola úhrada , v PD
som účtovala splátky 09+10/2005, do výdavkov neovpl. ZD.

v roku 2006 sme predčasne ukončili leasing, mala by som upraviť základ dane o odpisy
Neviem, čo s tým? , keĎ som odpisy neuplatňovala v roku 2005? Či mám otvoriť rok 2005, opraviť účtovníctvo správne, ponížiť si výdavky, a podať dodatočné daňové za rok 2005, a v roku 2006 účtovať správne ( vzor účtovania mám z tabuľky od Maríny, ktorej ďakujem za pochopenie, aj keĎ neskoro. Prosím, ozvite sa, ak niekto opravoval účtovníctvo a podával daňové dodatočne? ďakujem.......
ALDA
22.01.07,17:55
Učtovníctvo správne, alebo nesprávne? Kedy podať dodatočné dańové priznanie z DzP za rok 2005? ,
JÚ, platca DPH, leasing od 09/2005, v knihe záväzkov som neúčtovala záväzok voči leasingovke, nákladný automobil nezaradený do majetku, nebol účtovaný odpis,
v knihe záväzkov bola naúčtovaná len splátka, ked bola úhrada , v PD
som účtovala splátky 09+10/2005, do výdavkov neovpl. ZD.

v roku 2006 sme predčasne ukončili leasing, mala by som upraviť základ dane o odpisy
Neviem, čo s tým? , keĎ som odpisy neuplatňovala v roku 2005? Či mám otvoriť rok 2005, opraviť účtovníctvo správne, ponížiť si výdavky, a podať dodatočné daňové za rok 2005, a v roku 2006 účtovať správne ( vzor účtovania mám z tabuľky od Maríny, ktorej ďakujem za pochopenie, aj keĎ neskoro. Prosím, ozvite sa, ak niekto opravoval účtovníctvo a podával daňové dodatočne? ďakujem.......

V r. 2005 ste mali zisk, alebo stratu. Ak stratu, neopravovala by som r.2005.
Buková
22.01.07,18:01
mali sme zisk, umorila som ho jednorazovo zo straty z roku 2004

....ale čo z úpravou základu dane v roku 2006, pri predčasnom ukončení leasingu, keĎ odpisy neboli účtované?
helas
06.02.07,10:38
Dobrý deň,
zadala som tému "domotané účtovníctvo" dnes by som povedala, že tio nie je domotané ale nesprávné. Pán podnikateľ spočítal príjmy a výdaje ,o ako tak
sedia. spočítal mzdy, odvody a z toho urobil súvahu a výkaz ziskov a strát.
Všetko na 501 a na 601, 521,524, banka nesedí, o pokladni ani neviem koľko tam má byť v skutočnosti, mne vychádza oveľa viac ako má on vo výkaze.
Mám to dať ako osobná spotreba podnikateľa či ako.
veronikasad
06.02.07,19:06
Stretla som sa s takymto uctovnictvom pred dvoma rokmi./vykazy z PU v nom neboli - boli tam VoMaZ a VoPaV - nahádzané "z brucha"/ Prerobila som ho nanovo, odovzdala na kontrolu penazny dennik spolu s dokladmi. Kontrolori vycislili rozdiel medzi podanym danovym priznanim a predlozenymi dokladmi

-------------
Veronika
riordan
06.02.07,19:47
Presne tak, vyčísli, čo Ti vychádza a daj mu to. radšej by som to odovzdala so správnymi zostatkami / BU a pokladňa podľa výdavkov / ako to dopasovávať. Tá osobná spotreba môže byť, ale v PU.
ZuzanaP
12.02.07,12:10
Dostalo sa mi do rúk jedno účtovníctvo za rok 2006. Keďže som ja za rok 2005 DP nerobila poprosila som ho, aby mi ho doniesol. Keď som si ho len tak letom pozrela, tak som zistila, že mu splátky lízingu vôbec nerozdeľovala na OZD a NZD, ale celú sumu hodila do NZD. PHM rovno do nákladov bez prepočtu km a dotyčný si nerobil ani knihu jázd. Som zvedavá, čo na to povie.:eek:

Mňa ale zaujíma iná vec: mal auto na lízing, bolo búrané a uznali mu totálnu škodu s ukončením lízingu k 06.10.2004, list od lízingovky prišiel niekedy 17.02.2005. On ale to auto dal opraviť (28.01.2005) na vlastné náklady a suma faktúry za opravu auta bola vo výške Sk 179 710,--? Táto cena bude vstupnou cenou na odpisovanie (musím ešte vypátrať hodnotu vraku)? Logicky mi vychádza, že to auto mohol zaradiť do používania až niekedy po tom dátume 28.01.2005, ale ja som žiadny odpis v jeho účte za rok 2005 nenašla. "Cestnú daň" zaplatil myslím za celý rok 2005 (ešte si to overím). Čo si o tom myslíte?