Majka
21.01.07,12:28
Firma s.r.o. kupila uzitkove mot .vozidlo na uver /nie leasing/,splatky si firma uctuje do nakladov, v majetku firmy s.r.o nie je automoil zaredeny,cestnu dan zaplatila s.r.o. naklady na PHm si uplatnuje s.r.o zauctovanim blockov a uplatnenim dph /je Q.paltca dph/ zaujimalo by ma ake je spravne uctovanie ci je vobec narok na odpocet dph z PHM a pripadne z oprav toho mot.vozidla.....
stretol sa stym uz niekto?
dakujem
Jana Acsová
21.01.07,11:39
Firma s.r.o. kupila uzitkove mot .vozidlo na uver /nie leasing/,splatky si firma uctuje do nakladov, v majetku firmy s.r.o nie je automoil zaredeny,cestnu dan zaplatila s.r.o. naklady na PHm si uplatnuje s.r.o zauctovanim blockov a uplatnenim dph /je Q.paltca dph/ zaujimalo by ma ake je spravne uctovanie ci je vobec narok na odpocet dph z PHM a pripadne z oprav toho mot.vozidla.....
stretol sa stym uz niekto?
dakujemVeru nestretla som sa s prípadom aby:
- firma kúpila úžitkové vozidlo na úver a zároveň,
- splátky účtovala do nákladov a zároveň,
- firemné auto kúpené na úver so splátkami účtovanými do nákladov nezaradila do majetku firmy a zároveň,
- uhradila cestnú daň, ktorá od roku 2005 neexistuje a bola nahradená daňou z motorových vozdiel.

No a teraz sa pokúsime uviesť to na správnu mieru ...

Ak máte auto obstarané na úver, tak automobil by mal byť Váš, účtujete o obstaraní a zaradení ... ak ste platiteľ dane, máte právo na odpočítanie dane, ak máte splnené všetky podmienky - faktúra, podnikanie, zdaňované činnosti atď.. Neviem ako ste boli dokladmi napojená na predávajúceho, ale zrejme faktúra bola vystavená na Vás a krytá z úveru, t.j. bol krytý záväzok obchodný záväzkom z úveru. Splátky úveru sa neúčtujú z nákladov, ale úhradou záväzku, ktorý Vám z titulu prijatého úveru vznikol. Nákladom je iba úrok. Abstrahujem od zvýšenia obstarávacej ceny do momentu zaradenia o alikvótnu časť úroku, nakoľko táto možnosť je zrejme neaktuálna.

A ak je všetko inak, tak sa to pokúsime doriešiť .-)
Majka
21.01.07,11:50
uf teda musim si to viac krat precitat a zosumarizovat co vsetko je v uctovnictve a ako dokladovo...:eek:
Majka
22.01.07,07:33
Automobil je kupeny v autobazare v hodnote 250 000.- z toho 50 000 bolo zaplatenych v hotovosti- akontacia/mam k dispozicii prijmovy doklad z autobazaru/ a zvysnych 200 000 je financovanych formou uveru Zmluvou o uvere na kupu automobilu na ktore je zalozne pravo spisane notarom a zaregistrovane v NCRzp.V technickom preukaze je uvedena firma s.r.o. ciez automobil je majetkom firmy. Prosim pomoze mi niekto s predkontaciou?
Majka
22.01.07,19:34
splatky uveru su mesacne 8 770.- na 36 mes. cize konecna suma je
315 720.- na konci uverovania.
Majka
22.01.07,20:52
prosim pomoze mi niekto? :confused:
Majka
23.01.07,09:01
skutocne sa neviem s tym pohnut....:mee:
Majka
23.01.07,19:56
skutocne sa neviem s tym pohnut....:mee:

najde sa niekto?
Majka
24.01.07,15:57
si tu tak pisem sama so sebou..... :eek:
Jana Acsová
24.01.07,16:01
Automobil je kupeny v autobazare v hodnote 250 000.- z toho 50 000 bolo zaplatenych v hotovosti- akontacia/mam k dispozicii prijmovy doklad z autobazaru/ a zvysnych 200 000 je financovanych formou uveru Zmluvou o uvere na kupu automobilu na ktore je zalozne pravo spisane notarom a zaregistrovane v NCRzp.V technickom preukaze je uvedena firma s.r.o. ciez automobil je majetkom firmy. Prosim pomoze mi niekto s predkontaciou?052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.
Jana Acsová
24.01.07,16:02
052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.379,479/221 ak platíte z účtu.

Správnosť účtov 379, 479 však záleží od zmluvy. Môže sa jednať aj o iný účet ... Naznačujem účtovanie, nakoľko obchodný záväzok bol zrejme krytý "úverom".
Majka
24.01.07,16:03
dakujeeeeeeeeeeeem :) prajem prij.den
Jana Acsová
24.01.07,16:05
dakujeeeeeeeeeeeem :) prajem prij.denOK ... len ešte nezabudnite na úrok 562/221 :)
Jana G.
25.01.07,08:48
Ja mám podobný prípad ale ja mám faktúru, ktorú som zaúčtovala na 042/321 a finančné splátky si vždy k dátumu splatnosti splátky zaúčtujem 562/321 - úrok , pretože vo finančnej dohode sa navýši o úrok hodnota majetku. Potom splátku t.j. úhradu zaúčtujem na 321/221. Odporúčam urobiť si analytiku na 321, aby si si vedela odkontrolovať zostatok splátky.
Jana Acsová
25.01.07,09:05
Pozor, úver a kúpa na splátky je rozdiel.
Majka
27.01.07,20:58
...prave som zistila ze ta firma si neuplatnila ani dph, mala na to narok? su Q. platcami dph, no fakturu na kupu automobilu z autobazaru nemame, ja si myslim ze ta dph tam mala byt. je to uzitkove auto kupene na uver.... hm?:confused:
Majka
04.03.07,07:14
prosim viem niekto poradit k tej fakture,nemam ju len zmluvu od autobazaru a to je bez dph.

tiez by ma zaujimalo ako je to s odpisovanim? cena auta je 250tis. z toho zaplatil v hotovosti 50tis. a ostatne zaplatila uverova spolocnost ktorej firma s.r.o. splaca za to auto.
Jana Acsová
04.03.07,07:51
...prave som zistila ze ta firma si neuplatnila ani dph, mala na to narok? Mala ak:
- je platiteľom dane,
- autobazár je platiteľom dane,
- autobazár uplatní pri predaji voči kupujúcemu daň a nepostupuje podľa § 66, ktorý sa týka osobitnej úpravy,
- a následne sú splnené ostatné podmienky (súvislosť s podnikaním, použitie auta na zdaňované činnosti, faktúra atď.).

Ak autobazár uplatní osobitnú úpravu, je povinný túto skutočnosť na faktúre uviesť. Vtedy nie je možné daň na faktúre ani vyčísliť, ani kupujúcim odpočítať.
Jana Acsová
04.03.07,07:52
Tiez by ma zaujimalo ako je to s odpisovanim? cena auta je 250tis. z toho zaplatil v hotovosti 50tis. a ostatne zaplatila uverova spolocnost ktorej firma s.r.o. splaca za to auto.
:rolleyes: Ak auto obstaráte ... tak ho zaradíte do používania po splnení si povinností s tým spojených. Následne začnete s odpisovaním.
Jana Acsová
04.03.07,07:53
052/211, 042/321, 321/052, 321/379, 479 zrejme podľa charakteru zmluvy a časového hľadiska.
Keby sme pokračovali s účtovnými operáciami nasledovalo by:
- 022/042
- 551/082
Majka
04.03.07,08:11
Je to velmi komplikvane a preto si s tym neviem rady, pretoze kupnopredajna zmluva tam vlastne nie je ale sprostredkovatelska medzi predavajucim a firmou kt. to auto kupila autobazar tam nikde nefiguruje len na PPd kt. potvrdili ze prijali 50tis, sprostredkovatel.zmluva je na 250tis., z toho zaplatil 50tis. v hotovosti bazaru a 200tis. prostrednictvom uverovej spolocnosti.nemam faktury len zmluvy, nemam splatkovy kalendar. :mee:
Jana Acsová
04.03.07,11:10
Nebude to komplikované, ak si zabezpečíte všetky podklady tohto obchodného prípadu. Komplikovanosť nevyplýva zo zložitého účtovania, ale nedostatočného dokladovania.
Vianocka
04.03.07,12:16
Mám podobný prípad obstarania auta na splátky. Záväzok z kúpy auta som účtovala na základe faktúry na účet 321.
Mám teda nasledujúcu otázku. Ak auto bolo obstarané 10.07.2006 a firma ho bude splácať v splátkach od 10.07.2006 do11.07.2009, mám preúčtovať záväzok s dobou splatnosti nad 1 rok interným dokladom k 31.12.2006 na účet 479 (alikvótna časť dlhodobého záväzku 321/479)? Alebo nechám záväzok na 321 a len v súvahe ho časovo rozpočítam?
Ďakujem.
Majka
04.03.07,13:21
Vianocka vy ste kupovali novy automobil alebo z bazaru?
Vianocka
04.03.07,13:44
Firma s.r.o. kupila uzitkove mot .vozidlo na uver /nie leasing/,splatky si firma uctuje do nakladov, v majetku firmy s.r.o nie je automoil zaredeny,cestnu dan zaplatila s.r.o. naklady na PHm si uplatnuje s.r.o zauctovanim blockov a uplatnenim dph /je Q.paltca dph/ zaujimalo by ma ake je spravne uctovanie ci je vobec narok na odpocet dph z PHM a pripadne z oprav toho mot.vozidla.....
stretol sa stym uz niekto?
dakujem


Prosím, pomôžte s nasledovným problémom, ku ktorému mám tieto doklady:
1) faktúra od firmy A (predajca auta) firme B (XY-lízing, a.s.)
2) faktúra od firmy B firme C-kupujúci (s.r.o., ktorú účtujem a v ktorej potrebujem vyriešiť problém)
3) Kúpna zmluva – príloha k faktúre 2)
4) príloha ku Kúpnej zmluve – “Splátkový predaj”, kde sú uvedené len hodnoty splátok počas 36 mesiacov, avšak bez vyčíslenia DPH, úroku, poistky, teda bez údajov, ktoré sa uvádzajú pri klasickom leasingu.

Cena auta bez DPH na faktúre 2) je vyššia ako na faktúre 1), pričom sa uvádza, že je v nej započítaný aj poplatok vyplývajúci z postupného splatenia ceny auta, a ak kupujúci zaplatí cenu auta v kratšom čase, bude mu poskytnutá zľava formou zníženia tohto poplatku.

V Kúpnej zmluve je ďalej uvedené, že kupujúci nadobúda vlastnícke právo k autu po úplnom zaplatení ceny auta.

Tak teraz neviem, či je to kúpa na splátky a auto môžem zaradiť a odpisovať, alebo je to nejaký zvláštny lízing (na základe overovania som zistila, že firma B nebude auto odpisovať).
Vianocka
04.03.07,13:45
Vianocka vy ste kupovali novy automobil alebo z bazaru?

Nový automobil, viď príspevok vyššie.
Jana Acsová
04.03.07,13:50
Mám podobný prípad obstarania auta na splátky.Ale v zadaní pôvodnej otázky sa nejedná o kúpu na splátky, ale financovanie kúpy z úveru.
Jana Acsová
04.03.07,13:54
Ťažko sa vyjadruje k niečomu, keď ani ten, kto má v ruke doklady, nevie, čo je nimi dokladované.
Overte si ako sa volá dokumentácia ku kúpe - ak je to tak ako uvádzate, t.j. kúpna zmluva (predaj na splátky) a nikde sa neuvádza zmienka o nájme, tak by sa malo jednať o klasickú kúpu majetku na splátky, odpisuje ten, kto majetok užíva bez ohľadu na výhradu viazania prechodu vlastníckeho práva na úplné zaplatenie kúpnej ceny.
Jana Acsová
04.03.07,13:56
Cena auta bez DPH na faktúre 2) je vyššia ako na faktúre 1), pričom sa uvádza, že je v nej započítaný aj poplatok vyplývajúci z postupného splatenia ceny auta, a ak kupujúci zaplatí cenu auta v kratšom čase, bude mu poskytnutá zľava formou zníženia tohto poplatku. Ak som si to dobre vyložila, vy ste firma C a teda došlo k obchodu:
A predala B a ten predal C t.j. je možné, že máte vyššiu cenu.
Jana Acsová
04.03.07,13:58
Tak teraz neviem, či je to kúpa na splátky a auto môžem zaradiť a odpisovať, alebo je to nejaký zvláštny lízing .Toto je zásadná otázka, ktorú musíte vyriešiť. Obstaranie majetku formou finančného prenájmu by bolo iba vtedy, keby sa jednalo o nájomnú zmluvu s právom kúpy prenajatej veci, podrobne § 2 písm. s ZoDP a postupy účtovania.
Vianocka
04.03.07,14:02
Ťažko sa vyjadruje k niečomu, keď ani ten, kto má v ruke doklady, nevie, čo je nimi dokladované.
Overte si ako sa volá dokumentácia ku kúpe - ak je to tak ako uvádzate, t.j. kúpna zmluva (predaj na splátky) a nikde sa neuvádza zmienka o nájme, tak by sa malo jednať o klasickú kúpu majetku na splátky, odpisuje ten, kto majetok užíva bez ohľadu na výhradu viazania prechodu vlastníckeho práva na úplné zaplatenie kúpnej ceny.

S tým úplne súhlasím. Nový majiteľ je rád, že auto má za výhodnú cenu a nemusí zaplatiť naraz a ďalej to nie je ochotný riešiť. Tak som len uviedla údaje na základe toho, čo mám. A veľmi pekne ďakujem za názor. Aj ja sa prikláňam k odpisovaniu vo firme C.
Jana Acsová
04.03.07,14:05
Aj ja sa prikláňam k odpisovaniu vo firme C.
To odpisovanie zrejme bude vo firme C v každom prípade. Rozdiel je však v tom, či daňovo v príslušnej odpisovej skupine, nakoľko v prípade finančného prenájmu by sa majetok odpisoval rovnomerne počas trvania zmluvy.
Vianocka
04.03.07,14:14
To odpisovanie zrejme bude vo firme C v každom prípade. Rozdiel je však v tom, či daňovo v príslušnej odpisovej skupine, nakoľko v prípade finančného prenájmu by sa majetok odpisoval rovnomerne počas trvania zmluvy.

Ak by som vychádzala z toho, že sa jedná o Kúpnu zmluvu a prekážkou nie je, že vlastnícke právo nadobudne kupujúci až po úplnom zaplatení (mimochodom, ak môžete uviesť § kde to nájdem, vďaka), tak by som zvolila rovnomerný odpis, mohla by som odpis aj prerušiť už v 1. roku.
Jana Acsová
04.03.07,14:19
Ak by som vychádzala z toho, že sa jedná o Kúpnu zmluvu a prekážkou nie je, že vlastnícke právo nadobudne kupujúci až po úplnom zaplatení (mimochodom, ak môžete uviesť § kde to nájdem, vďaka)...
Napr. zákon o účtovníctve:
§ 28
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. 40) Ak ide o zmluvu o výpožičke 41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva 42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.
Vianocka
04.03.07,14:22
Napr. zákon o účtovníctve:
§ 28
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak. 40) Ak ide o zmluvu o výpožičke 41) počas doby zabezpečenia záväzku prevodom práva 42) alebo ak sa vlastnícke právo k veciam nadobúda iným spôsobom ako prevzatím veci, 43) ako aj v ďalších prípadoch ustanovených osobitnými predpismi, o majetku účtuje a odpisuje ho účtovná jednotka, ktorá ho používa.


Naozaj veľmi pekne ďakujem.
Majka
04.03.07,20:25
Ale v zadaní pôvodnej otázky sa nejedná o kúpu na splátky, ale financovanie kúpy z úveru.


presne takje to iny sposob
Majka
04.03.07,20:33
Automobil je kupeny v autobazare v hodnote 250 000.- z toho 50 000 bolo zaplatenych v hotovosti- akontacia/mam k dispozicii prijmovy doklad z autobazaru/ a zvysnych 200 000 je financovanych formou uveru Zmluvou o uvere na kupu automobilu na ktore je zalozne pravo spisane notarom a zaregistrovane v NCRzp.V technickom preukaze je uvedena firma s.r.o. ciez automobil je majetkom firmy. Prosim pomoze mi niekto s predkontaciou?


podotykam z k tomu nemam ziadnu fakturu, ani splatkovy kalendar len na zmluve je rozpis celkovavyska uveru istina, pocet mesiacov splatky, den splatnosti, trvanie uveru,spracovatelsky poplatok,mesacna splatka.Zajtra tam skusim zavolat nech mi ta pobocka zahranicnej banky z kt. je uver aspon posle splatkovy kalendar, pretoze je len na splatky inkaso a to odchadza k datumu splatnosti z uctu inkasom. ako to teda zuctovat,radili ste mi tu predkontacie no ani v jednej som nenasla system ako by mi to sadlo do uctovnictva, som fakt z toho nestastna, uctovala som rozne leasingy a uvery ale s takymto som sa nestretla. vzdy bola aspon faktura.
Iwett
26.10.11,12:20
Dobrý deň,
prosím o odobrenie predčasného splatenia autoúveru:
automobil obstaraný formou autoúveru sa zaradil do majetku firmy a odpisoval.

Za 2 roky sa splácania úveru som uplatnila v nákladoch odpis automobilu za 2 roky a úrok z úveru.

Úver sa v treťom roku predčasne splatil. V treťom roku si uplatním v nákladoch zostatkovú cenu automobilu a úrok z úveru do poslednej splátky.

Kúpil sa nový automobil zase na úver. Tak z nového úveru zaúčtujem do N úroky a 1/4 ročný odpis z ceny nového automobilu.

Takže v nákladoch v 3 roku budem mať zostatkovú cenu prvého automobilu, odpis za prvý rok z druhého automobilu a zaplatené úroky z oboch úverov.

Je to správny postup? Ďakujem veľmi pekne.
optimistka
26.10.11,12:46
predčasné splatenie úveru nie je dôvod na skrátenie doby odpisovania
Iwett
26.10.11,12:56
Zabudla som napísať, tak dopĺňam, že automobil sa predal, takže k 31.12.2011 nebude v majetku firmy.
KEJKA
26.10.11,13:41
Dobrý deň,
prosím o odobrenie predčasného splatenia autoúveru:
automobil obstaraný formou autoúveru sa zaradil do majetku firmy a odpisoval.

Za 2 roky sa splácania úveru som uplatnila v nákladoch odpis automobilu za 2 roky a úrok z úveru.

Úver sa v treťom roku predčasne splatil. V treťom roku si uplatním v nákladoch zostatkovú cenu automobilu a úrok z úveru do poslednej splátky.

Kúpil sa nový automobil zase na úver. Tak z nového úveru zaúčtujem do N úroky a 1/4 ročný odpis z ceny nového automobilu.

Takže v nákladoch v 3 roku budem mať zostatkovú cenu prvého automobilu, odpis za prvý rok z druhého automobilu a zaplatené úroky z oboch úverov.

Je to správny postup? Ďakujem veľmi pekne.


Zabudla som napísať, tak dopĺňam, že automobil sa predal, takže k 31.12.2011 nebude v majetku firmy.
úrok do poslednej zaplatenej splátky.tak si to myslela?
ak sa auto predalo, tak musíš mať tržbu, príjem.
zopakujem tvoju záverečnú vetu s úpravou:
Takže v nákladoch v 3 roku budem mať zostatkovú cenu daňovú prvého automobilu, odpis za prvý rok z druhého automobilu a zaplatené úroky z oboch úverov........a tržbu za predaj prvého automobilu.
Iwett
26.10.11,17:08
Ďakujem Kejka za odobrenie, áno, myslela som úrok do poslednej zaplatenej splátky. Príjem z predaja mi bol jasný.;)išlo mi len o odsúhlasenie nákladov.