ESTER
03.01.05,10:35
Budete tvoriť opravné položky podľa § 20 odst.14 zákona o daniach z príjmov, ak napríklad Vám odberateľ nauhradí faktúru a už bude po splatnosti povedzme 6 mesiacov, ale viete že odberateľ má snahu Vám zaplatiť takže v podstate by tu nemalo vznikať riziko z nezaplatenia?
Katarína STR
03.01.05,10:36
Ja som tvorila, prečo nie keď potrebujem každú sumu od nákladov ?
ESTER
03.01.05,10:42
Mňa by však zaujímala, či by to bolo trebars porušenie zákona o účtovníctve ak by som ju nevytvorila, lebo viem že odberateľ má snahu zaplatiť, t.j. neexistuje riziko nezaplatenia. Alebo lepšie povedaná čo je vlastne to riziko z nezaplatenie v praxi?
rosemary
03.01.05,12:27
Katarínka, myslím že neuhradená faktúra 6 mesiacov po splatnosti by nemala ísť do opravných položiek. Do daňových nákladov už vôbec nie.
ESTER
05.01.05,09:21
Rosemary, na základe čoho si to myslíš?
Katarína STR
05.01.05,09:36
Katarínka, myslím že neuhradená faktúra 6 mesiacov po splatnosti by nemala ísť do opravných položiek. Do daňových nákladov už vôbec nie.

Ale ja som netvorila po 6 mesiacoch.

Ja mám faktúru po splatnosti už 10 mesiacov. A podľa nového zákona sa môžu vytvárať opravné položky na faktúry, ktorých splatnosť nastala po 1.1.2004.

podľa splatnosti :

viac ako 3 mesiace 25% do nákladov bez príslušenstva
viac ako 6 mesiacov 50% - " -
viac ako 9 mesiacov 75% - " -
viac ako 12 mesiacov 100% ale to sa nedá v tomto roku použiť.

Neviem prečo by som to nemohla mať v daňových nákladoch ?

Sú to daňovo uznané opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam.
Je to v zákone o dani z príjmov § 20 odstavec 14, konkrétne u mňa písmeno c.
rosemary
05.01.05,10:20
Ale Ester píše, že odberateľ má snahu zaplatiť, preto by som opravnú položku netvorila. Je to veľmi pekné v zákone, ale určite budú chcieť tetušky daňováčky preukazovať to riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne neuhradí.
Majka
05.01.05,10:23
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?
Katarína STR
05.01.05,10:43
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?

Podľa toho zákona čo som písala ja, nie !

Ten sa týka len pohľadávok, ktoré vznikli po 1.1.2004.

Staršie faktúry bohužiaľ, musia byť vymáhané súdom, exekúcia a pod.
Katarína STR
05.01.05,10:45
Ale Ester píše, že odberateľ má snahu zaplatiť, preto by som opravnú položku netvorila. Je to veľmi pekné v zákone, ale určite budú chcieť tetušky daňováčky preukazovať to riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne neuhradí.


Ale daňováčok do toho nič. Je to rezerva vytváraná podľa zákona a jednoducho keď nezaplatili pol roka, tak šanca na zaplatenie podľa nášho úsudku bola veľmi malá. Nato tie rezervy predsa sú. Ale veď to nieje úplné odpísanie pohľadávky. Veď keď zaplatia, tak sa opravná položka zruší do výnosov. Tak prečo tá obava z tvorenia rezervy ?
ESTER
05.01.05,12:12
Obava z netvorenia podľa zákona o účtovníctve.
Katarína STR
05.01.05,12:25
Podľa mňa by sa tá opravná položka mala tvoriť, lebo podľa zákona o účtovníctve by malo tvoje účtovníctvo verne zobrazovať skutočnosti....
ESTER
06.01.05,11:02
Mňa zaujíma to, že ako by to bolo, keby odberateľ mal snahu zaplatiť a OP by sa nevytvorila napr. ak by bola 6 mes. po splatnosti. A v nasledujúcom účtovnom období by to už bolo 12 mes. a v tomto období by sa táto OP vytvorila, potom v plnej výške? Tvorba OP by potom časovo nezodpovedala zákonu o daniach z príjmov. Z toho mi vyplývam, že najlepšie ako sa vyhnúť problémom je každopádne OP tvoriť.
M3G
09.01.05,19:30
Neviem prečo by som to nemohla mať v daňových nákladoch ?

Sú to daňovo uznané opravné položky k nepremlčaným pohľadávkam.
Je to v zákone o dani z príjmov § 20 odstavec 14, konkrétne u mňa písmeno c.Úplne s Vami súhlasím, zdá sa mi, že v predchádzajúcich rokoch táto možnosť nebola možná, mohli sme tvoriť opravné položky, ale väčšinou sme ich nemohli dať do nákladov tak jednoducho ako od 1.1.2004.
Katarína STR
11.01.05,05:10
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?


A čo sa týka starých pohľadávok :

Tvorba opravnej položky k pohľadávkam uvedeným v § 25 odst. 1 písm. v/ bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z., t.j. k pohľadávkam pri ktorých je riziko, že ich dlžník čiastočne alebo úplne nezaplatí, ak boli zahrnuté do príjmov po 31.12.2001 je možná následovným spôsobom :

a/ do výšky 50% hodnoty pohľadávky bez príslušenstva, ak od jej splatnosti uplynulo viac ako 24 mesiacov

b/ do výšky 75% hodnoty pohľadávky bez prílsušenstva, ak od je splatnosti uplynulo viac ako 36 mesiacov

Takže to sa týka starých pohľadávok vzniknutých v roku 2002
Miloš
12.01.05,08:42
Podľa toho zákona čo som písala ja, nie !

Ten sa týka len pohľadávok, ktoré vznikli po 1.1.2004.

Staršie faktúry bohužiaľ, musia byť vymáhané súdom, exekúcia a pod.
Ak pohľadávka spĺňa podmienky podla § 52, ods. 19 Z. 595/2003, tak jej odpis
je daňovo uznaný náklad.
Darin
07.02.05,13:54
Prosím ťa ako je to keď mi časť z POH zaplatili a časť mi nezaplatili. čoho sa týka tých 50% . 50% mám počítať zo zostatkovej nezaplatenej časti pohľadávky, alebo z celej sumu pohľadývky na ktorú bola vystavená.
Katarína STR
08.02.05,09:17
Prosím ťa ako je to keď mi časť z POH zaplatili a časť mi nezaplatili. čoho sa týka tých 50% . 50% mám počítať zo zostatkovej nezaplatenej časti pohľadávky, alebo z celej sumu pohľadývky na ktorú bola vystavená.

Tvorba opravnej položky k pohľadávkam uvedeným v § 25 odst. 1 písm. v/ bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z., t.j. k pohľadávkam pri ktorých je riziko, že ich dlžník čiastočne alebo úplne nezaplatí, ak boli zahrnuté do príjmov po 31.12.2001 je možná následovným spôsobom :

a/ do výšky 50% hodnoty pohľadávky bez príslušenstva, ak od jej splatnosti uplynulo viac ako 24 mesiacov

b/ do výšky 75% hodnoty pohľadávky bez prílsušenstva, ak od je splatnosti uplynulo viac ako 36 mesiacov


Ja osobne by som vytvorenú opravnú položku k 31.12.2003 zrušila interným dokladom v januári 2004. Výnosový účet bude odpočitateľná položka.

31.12.2004 by som vytvorila opravnú položku - daňovú - tých 50% z neuhradenej sumy pohľadávky.
Katarína STR
08.02.05,09:28
Interný doklad 40.000,- SK 391/659 k 31.01.2004 - účtovná / zrušenie/
Interný doklad 20.000,- Sk 558/391 k 31.12.2004 - daňová
Darin
08.02.05,11:26
Tých 20 000,- čo by mi zostalo zruším 546/311 ako pripočítateňá. Je to správne?Ďakujem , že som si to s tebou mohla ujasniť, lebo som sa pýtala jednej známej a tá ma tak poplietla, že vraj tých 50% sa berie z celej sumy pohľadávky a pretože už mám 50% uhradených tak si nemôžem dať do nákladov nič. Preto som si to musela ujasniť . Ešte raz ďakujem. Ahoj
Katarína STR
08.02.05,11:34
Osobne ja by som nepoužila účet 546 - odpis pohľadávky.

Na tomto účte som účtovala, keď som predávala pohľadávku a týmto účtom som ju dostala v plnej sumy do nákladov.

Ty vytváraš len opravnú položku. Ty tú pohľadávku neodpisuješ celkom.

Ako si účtovala v roku 2003 opravnú položku ?


Ono máš jasne napísané v zákone, že :

do výšky 50% hodnoty pohľadávky /nie do výšky nominálnej hodnoty pohľadávky /a tvoja pohľadávka voči ním je už len vo výške 40.000,- Sk. To je môj názor.
Darin
08.02.05,13:02
Keď opravnu položku, ktorú som vytvorila k 31.12.2003 vo výške 40000,- Sk na začiatku roka 2004 zruším zápisom 391/659 a potom 20 000 čo je 50% z hodoty neuhradenej POH zúčtujem do daňových nákladov 558/391 tak mi zostane 20000 na ktorých nemám vytvorenú opravnú položku a tie chcem zrušiť ale daňovo nemôžem tak účtujem 546/311 ako pripočítateňú
Slovenka
22.03.05,15:59
Vedieme podvojné účtovníctvo. V januári 2004 sme poskytli preddavok na zásoby - zaúčtovaný 314/221. Zásoby mali byť dodané do konca mája 2004. Môžeme k 31. 12. 2004 zaúčtovať daňovo uznateľnú opravnú položku k poskytnutým preddavkom na zásoby vo výške 50 % v súlade s § 20 ods. 14 zákona č. 595/2003 ?
Je správne účtovanie daňovo uznateľnej opravnej položky: 558/391

Čo znamená "tvorba opravných položiek k pohľadávkam, ktoré boli zahrnuté do príjmov" ?
jessica
22.03.05,16:19
Podľa mňa nemôžete takto účtovať. Pohľadávky ste nemali zahrnuté v príjmoch napr. na 311/604.
Slovenka
22.03.05,17:17
V "príjmoch", t. j. na účtoch tr. 6 nie je účtované ani DPH. To teda znamená,
že ani na tú časť pohľadávky, ktorá je vo výške DPH nemôžeme tvoriť daňovo uznateľnú opravnú položku?
babetka
23.03.05,06:41
Slovenka: nie. Daňovo uznateľnú položku robíš len na pohľadávku bez DPH. Opravná položka na časť DPH je len účtovná.
Slovenka
23.03.05,07:29
Babetka, to ste ma teda nepotešili.

Tvorí ešte niekto z účastníkov Porady zákonnú opravnú položku l e n
na pohľadávku b e z D P H ?
Natka
01.07.05,12:26
Ja mám tiež pohľadávky s DPH z roku 2004 a jednu z januára 2005, ktoré som prihlásila do konkurznej podstaty.Ale neviem si dať rady, ako tom mám zaúčtovať. Bez DPH na účet 558/391 a čo s DPH? A keď mi správca konkurz.podstaty uspokojí pohľadávku, čo potom?Prosím Vás skúsenejších, pomôžte.
Natka
04.07.05,06:25
Pomôže mi niekto, veľmi pekne prosím.
KEJKA
04.07.05,06:51
ja mam fakturu na ktoru uz nie je sanca ze by nam ju zpalatil odberatel, je to 20 000.- a 900 dni po splatnosti /je to len posledna cast faktury ktoru nam splacal asi 4 splatkami, v r. 2005 uz je jasne ze nezaplati./ mozem to odpisat do nakladov?
je možné ju dať do daňových nákladov - OP, lebo pre pohľadávky od 1.12002 sa uplatní ešte zákon 366/1999, viď prechodné ustanovenia 595/2003.
KEJKA
04.07.05,06:54
Slovenka: nie. Daňovo uznateľnú položku robíš len na pohľadávku bez DPH. Opravná položka na časť DPH je len účtovná.
nesúhlasím, OP sa tvorí na celú pohľadávku. Veď DPH si odviedla štátu. Skúsim to ppohľadať, nie je to priamo v zákone, ale už som sa s tým zaoberala.
MarianaSalko
24.08.05,10:47
Babetka, to ste ma teda nepotešili.

Tvorí ešte niekto z účastníkov Porady zákonnú opravnú položku l e n
na pohľadávku b e z D P H ?
podľa môjho názoru - do hodnoty pohľadávky sa zahŕňa aj dph, keďže túto sme museli uhradiť daňovému úradu a je teda vysporiadaná. DPH je nám povinný zaplatiť odberateľ, takže je to súčasť hodnoty pohľadávky a tvoria sa na ňu opravné položky tak ako na ostatnú časť pohľadávky. Veď predsa aj keď sa vedie súdny spor, je dph tiež súčasťou pohľadávky, ktorá sa od dlžníka vymáha...
ata
29.11.05,17:26
prosím Vás ,ako sa takýto prípad s omeškanými faktúrami zaúčtuje v JÚ/konkrétne fa vystavená aj splatná v r.2004 ale uhradená až r.2005
MarianaSalko
29.11.05,18:16
prosím Vás ,ako sa takýto prípad s omeškanými faktúrami zaúčtuje v JÚ/konkrétne fa vystavená aj splatná v r.2004 ale uhradená až r.2005

v JU sa opravne polozky na pohladavky neuctuju,pretoze v JU sa uctuju len penazne operacie a teda vydavky a prijmy, ktore su zaplatene v danom roku (samozrejme su nejake vynimky, uvedene v zakone o dani z prijmu, napr. najomne, odpisy a pod...) Vystavene pohladavky sa do penazneho dennika neuctuju, jedine sa zaeviduju v knihe pohladavok, do pen. dennika sa pohladavky dostanu az ked ich odberatel zaplati a sice na zaklade PPD alebo vypisu z uctu.... a teda sa tieto pohladavky zdania az v roku ked su zaplatene... V podvojnom uctovnictve je to inak, pohladavky sa zauctuju do vynosov a su zdanene danou z prijmu v tom roku, kedy vzniknu bez ohladu na to, ci su zaplatene alebo nie... preto sa v pripade ich neuhradenia v lehote splatnosti na ne tvoria opravne polozky...
ata
01.12.05,08:49
Díky Marianna,už mi je jasné,ja som si myslela ,že aj v JÚ sa pohľadávky zdaňujú už pri vystavení Fa.Pomohlo mi to .Ahoj
ESTER
03.12.05,07:21
Usmernením MF k zákonu o dani z príjmov bolo vyriešené, že tvorba opravnej položky zahrnovanej do daňových výdavkov je viadzaná na menovitú hodnotu pohľadávky, t.j. hodnotu, súčasťou ktorej je aj DPH.
babetka
24.01.06,16:27
Ester, prosím, ak máš to usmernenie, prilep ho sem, alebo daj odkaz na stránku. Ak je to pokyn k zákonu č. 314/2005 tak ho neviem otvoriť zo stranky DR. Ďakujem.
babetka
24.01.06,17:16
pripájam to usmernenie k opravným položkám http://www.finance.gov.sk/Documents/Financny_spravodajca/2005/05/FS_5_05.pdf
na str. 6 bod 10
heket
02.02.06,13:22
Ale daňováčok do toho nič. Je to rezerva vytváraná podľa zákona a jednoducho keď nezaplatili pol roka, tak šanca na zaplatenie podľa nášho úsudku bola veľmi malá. Nato tie rezervy predsa sú. Ale veď to nieje úplné odpísanie pohľadávky. Veď keď zaplatia, tak sa opravná položka zruší do výnosov. Tak prečo tá obava z tvorenia rezervy ?
Vrátim sa k tejto téme. Máte niekto skúsenosti-vyjadrenia na to , kedy nastane vlastne riziko nezaplatenia faktúry. Stačí len jednoducho pozrieť splatnosť a ak je splnená tvorba rezervy tak ju jednoducho tvorím , alebo musia byť nejaké podmienky splnené na určenie rizikovej pohľadávky /ktoré sa sice v zákone vôbec neuvádzajú/, napr.poslaná úpomienka a a aj tak nezaplatené a tak podobne. Ako to robíte v praxi. Vytvárate rezervy na všetky pohľadávky spĺňajuce podmienku tvorby rezervy , alebo si to korigujete s hospodárskym výsledkom podľa toho ako potrebujete- čiže vďaka týmto rezervám si optimalizujete hosp.výsledok.
Napíšte názor: tvoriť a ak tak či na všetky,ktoré spĺňajú podmienky, alebo len na tie ktoré potrebujete
alebo netvoriť a čo na to zákon o účtovníctve.
GABRIELA
02.02.06,15:13
Ja evidujem po splatnosti pohľadávky voči nášmu najväčšiemu odberateľovi vyše 100mil. Faktúry sú po splatnosti tak 90 dní.
Keďže sme ocenili to riziko že by nám mohli nezaplatiť na 2% , tak som vytvorila opravnú položku k týmto pohľadávkam vo výške 2%, je daňovo uznaná. U ostatných odberateľov sme určili riziko podľa splatnosti na 5,10...x% . Tiež daňovo uznané.
Oprávky k pohľadávkam sa účtuju cez účet 391.
V jednom príspevku padol účet 546. Tu ale nejde o opravnú položku k pohľadávkam, ale o odpis pohľadávky.
detektív
07.02.06,07:08
Vrátim sa k tejto téme. Máte niekto skúsenosti-vyjadrenia na to , kedy nastane vlastne riziko nezaplatenia faktúry. Stačí len jednoducho pozrieť splatnosť a ak je splnená tvorba rezervy tak ju jednoducho tvorím , alebo musia byť nejaké podmienky splnené na určenie rizikovej pohľadávky /ktoré sa sice v zákone vôbec neuvádzajú/, napr.poslaná úpomienka a a aj tak nezaplatené a tak podobne. Ako to robíte v praxi. Vytvárate rezervy na všetky pohľadávky spĺňajuce podmienku tvorby rezervy , alebo si to korigujete s hospodárskym výsledkom podľa toho ako potrebujete- čiže vďaka týmto rezervám si optimalizujete hosp.výsledok.
Napíšte názor: tvoriť a ak tak či na všetky,ktoré spĺňajú podmienky, alebo len na tie ktoré potrebujete
alebo netvoriť a čo na to zákon o účtovníctve.

Mňa by to tiež zaujímalo, toto je veľmi dobrý dotaz.Nenám vôbec s tým skúsenosti, takže čakám na reakciu skúsených poraďákov.
Tweety
07.02.06,07:17
Budete tvoriť opravné položky podľa § 20 odst.14 zákona o daniach z príjmov, ak napríklad Vám odberateľ nauhradí faktúru a už bude po splatnosti povedzme 6 mesiacov, ale viete že odberateľ má snahu Vám zaplatiť takže v podstate by tu nemalo vznikať riziko z nezaplatenia?
Pri účtovaní OP k pohľadávkam je nutné postupovať podľa toho, kedy nastala splatnosť.
Platí aj zákon 366/1999, aj 595/2003.:eek:
heket
07.02.06,08:46
Tiež by som chcela diskutovať aj o § 20 ods.10.
Tam sa píše že opravná položka k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom konaní je daňovým výdavkom a že sú daňovým výdavkom počnúc zdaňovacím obdobím , v ktorom boli pohľadávky prihlásené. Dá sa tomu rozumieť aj tak , že ak si ich nedáme do nákladov v roku v ktorom boli prihlásené do konkurzu , môžme ich dať do uznaných nákladov v ktoromkoľvek z nasledujúcich období?
Slovenka
21.03.06,11:02
Prosím poradiť, či je možné zaúčtovať k 31.12.2005 a
daňovo uznať do nákladov opravné položky k tým
pohľadávkam vzniknutým v roku 2005, ktoré boli
k 31.12.2005 po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace,
ale vo februári 2006 už boli uhradené.
kalkulka
21.03.06,15:31
Mňa by však zaujímala, či by to bolo trebars porušenie zákona o účtovníctve ak by som ju nevytvorila, lebo viem že odberateľ má snahu zaplatiť, t.j. neexistuje riziko nezaplatenia. Alebo lepšie povedaná čo je vlastne to riziko z nezaplatenie v praxi?
Myslím si, opravné položky tvoríme na pohľadávky, u ktorých je riziko, že ich dlžník úplne alebo čiastočne nezaplatí. Čiže z účtovného hľadiska nemáš dôvod tvoriť opravnú položku, ak vieš, že ti ju dlžník v ďalšom období zaplatí. Z daňového hladiska si myslím, že to nie je povinnosť, je to iba možnosť uplatniť si túto pohľadávku do daňových výdavkov v určitej zákonom stanovenej hodnote. Ak ju účtovne nemáš dôvod tvoriť, tak ju nemôžeš mať ani v daňových výdavkoch v tomto prípade. Rozhodnutie je na účtovnej jednotke. Tak to zváž.
kalkulka
21.03.06,15:34
Prosím poradiť, či je možné zaúčtovať k 31.12.2005 a
daňovo uznať do nákladov opravné položky k tým
pohľadávkam vzniknutým v roku 2005, ktoré boli
k 31.12.2005 po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace,
ale vo februári 2006 už boli uhradené.
Nemáš dôvod ich tvoriť. Povedala by som, ak ich vytvoríš v r. 06 ich rozpustíš do výnosov. Ak to má pre teba význam, tak ich vytvor a myslím si, že by ti ich mali aj daňovo uznať, ak dobre obhájiš možnosť nezaplatenia, ale v r.06 ich prakticky zdaníš.
Slovenka
21.03.06,17:55
Nemáš dôvod ich tvoriť. Povedala by som, ak ich vytvoríš v r. 06 ich rozpustíš do výnosov. Ak to má pre teba význam, tak ich vytvor a myslím si, že by ti ich mali aj daňovo uznať, ak dobre obhájiš možnosť nezaplatenia, ale v r.06 ich prakticky zdaníš.

Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace.
Tweety
21.03.06,17:56
Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace. Zákon Ti to dovoľuje.
Slovenka
21.03.06,18:10
ĎAKUJEM za odpovede.
Myslela som na to, či sa na tento prípad nevzťahuje povinnosť
účtovania uzávierkových účtovných prípadov k 31.12.2005,
t. j. či netreba znížiť výšku vytvorených opravných položiek,
ak do dňa zostavenia účtovnej závierky sú už pohľadávky
uhradené /§ 2a ods. 1b a § 18 ods. 9 Postupov účtovania
v PÚ/.
atka4
21.03.06,18:30
Vďaka za odpoveď. Mám dôvod tvoriť OP k 31. 12. 2005, keďže
sú to daňovo uznateľné náklady /aj keď ich v roku 2006 zdaním/,
t. j. posuniem daňovú povinnosť. Ide o dosť vysokú čiastku, takže
sa mi to oplatí.
Dúfam, že rizikovosť k 31.12.2005 nemusím nijako obhajovať,
veď sú to pohľadávky po lehote splatnosti viac ako 3 mesiace.


Ja si dovolím súhlasiť s takýmto riešením LEN za predpokladu, že ste do dňa úhrady vo februári 2006 aj podali Daňové priznanie za PO.

V opačnom prípade, totiž ak ste ho ešte nepodali, v 03/2006 predsa o tom viete a teda nie je dôvod ich tvoriť, lebo riziko pominulo na 100%, o čom ste do dňa podania DP v prípade 03/2006 vedeli.;)
Torhorc
12.12.06,06:59
Ja si dovolím súhlasiť s takýmto riešením LEN za predpokladu, že ste do dňa úhrady vo februári 2006 aj podali Daňové priznanie za PO.

V opačnom prípade, totiž ak ste ho ešte nepodali, v 03/2006 predsa o tom viete a teda nie je dôvod ich tvoriť, lebo riziko pominulo na 100%, o čom ste do dňa podania DP v prípade 03/2006 vedeli.;)

Súhlasím, len by som to neviazal na deň podania daňového priznania ale na deň zostavenia účtovnej závierky. Čiže, ak sa účtovná závierka zostaví ku dňu predchádzajúcemu dňu zaplatenia pohľadávky, opravnú položku by som tvoril.