Marianna01
21.01.07,17:10
Správne uvažujem, ak u platcu DPH, ktorý má však len príjmy oslobodené od dane (finančné služby), celú neuplatniteľnú DPH započítam pri uzávierkových operáciách ako VOZD?
Monika Kováčová
21.01.07,16:56
Ja myslím, že nie, v par. 17 som to nenašla:

Je tam len toto: (okrem iného...:) )

20) Súčasťou základu dane je aj daň z pridanej hodnoty,

a) na ktorú si platiteľ dane z pridanej hodnoty uplatnil nárok na odpočítanie pri registrácii podľa osobitného predpisu6) s výnimkou podľa odseku 3 písm. d),
b) ktorá je dodatočne odpočítateľná alebo dodatočne neodpočítateľná, ak platiteľ dane z pridanej hodnoty zmenil účel použitia hmotného majetku podľa osobitného predpisu.78)
Johanka
21.01.07,17:12
§19 ods.3 písm.k/ Zákona o dani z príjmov:
Daňovým výdavkom je aj daň z pridanej hodnoty
1. ktorú je platiteľ dane z pridanej hodnoty povinný odviesť pri zrušení registrácie podľa osobitného predpisu6) s výnimkou uvedenou v § 17 ods. 3 písm. d) druhom bode,
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)
Monika Kováčová
21.01.07,17:23
Ale potom by som nepostupovala cez uzávierkové operácie ale priamo v účtovaní výdavkov...
Marianna01
21.01.07,17:48
Ďakujem za odpovede.

Priamo cez účtovanie mi to program nedovolí, takže ešte zvažujem interným dokladom vždy ku koncu štvrťroka.

Ešte raz vďaka :)
Monika Kováčová
21.01.07,17:56
ahá, jasné...
Džudi
21.01.07,21:50
Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? Vďaka
Orsz
21.01.07,22:08
Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? Vďaka

Tu je pravdepodobne rozdiel v tom, že si ju môžeš vyžiadat naspäť, preto sa nebude uznávať za daňový výdavok - či tak urobíš alebo nie, je na tvojom rozhodnutí, ale zober si fakt - že niekto si ju vyžiada, doklad o tom nedá do účtovníctva a ešte si ju vo výdavkoch druhýkrát uplatní. Aj to sa stáva.
Orsz
21.01.07,22:10
Správne uvažujem, ak u platcu DPH, ktorý má však len príjmy oslobodené od dane (finančné služby), celú neuplatniteľnú DPH započítam pri uzávierkových operáciách ako VOZD?
Z príspevkov mie nie je jasné - či za správnu odpoveď si zobrala áno, alebo nie. Ja sa prikláňam k odpovedi áno - DPH na ktorú nemáš nárok na odpočet je riadnym daňovým výdavkom - takže žiadna pripočítateľná položka.
Džudi
22.01.07,08:16
Ja sa prikláňam skôr k odpovedi, že si ju môžem uplatniť vo výdavkoch, lebo podľa nášho zákona o DPH nemám nárok na jej odpočítanie, v začiatkoch od vstupu bol názor DR Nitra že nebude uznaná vo výdavkoch, potom jasne na seminári Ing. Uharka v Nitre povedal áno ak si ju nežiadam, je uznaná ako DV a teraz na školení o DPH zas niečo iné, ale lektorka to len tak spomenula, že je to tvrdé ale ona sa nevenuje DZP ale DPH takže preto sa pýtam, lebo podstatné je čo povedia tí na DZP.
Jana Acsová
22.01.07,08:22
Poprosím o radu dopravca zaplatená DPH v zahraničí z PHM, mýta ,tam si nežiadam o jej vrátenie môžem si ju dať do daňových výdavkov ? Na školeniach bolo v minulosti povedané, že áno ale v piatok v Nitre ma dorazilo keď na školení o DPH bolo povedané, že sa nebude uznávať do daňových nákladov. Má s tým niekto skúsenosť? VďakaMáme ... takú, že to bude uznaný výdavok v prípade, že nebudete žiadať o jej vrátenie podľa predpisov iného členského štátu. Prečo? Lebo zákon Vám to iba umožňuje a nie prikazuje.