szonja
21.01.07,20:19
ahojte..
chodím sem už nejaký ten čas, zatiaľ som len študovala, a musím povedať, táto stránka patrí medzi moje obľúbené a veľmi cenné, dík všetkým :-)
teraz ale mám otázku, na ktorú som nenašla odpoveď.. tak vás prosím o pomoc..
v roku 2006 sme vlastnou činnosťou postavili polyfunkčný objekt (dph sme v plnej výške odpočítali) a aj zaradili do užívania.. prenajímame ho platiteľom aj neplatiteľom dph.. koeficient počítam už celé roky aj z iných oslobodených prenájmov (z prenájmov, ktoré s touto konkrétnou budovou nemajú nič spoločné).. na rok 2006 mi vyšiel koeficient 0,97 (zo všetkých činností).. myslím si, že nemám vykonať úpravu odpočítanej dane, nakoľko rozdiel čísla A a B je menší ako 0,10.. len mi nie je celkom jasné, či to číslo B má byť ročný koeficient, ktorý sa týka všetkých oslobodených činností alebo ho mám vypočítať iba z príjmov, ktoré sa týkajú tejto konkrétnej budovy.. ak je to koeficient vypočítaný po skončení kalendárneho roka, ako sa to píše v prílohe 1 zákona, potom nevidím priamu súvislosť s investičným majetkom, ktorého účel použitia som zmenila, lebo nesúvisí iba s príjmami dosiahnutými z jeho použitia..
ďakujem vám vopred za všetky pripomienky a rady :)
KEJKA
21.01.07,22:26
ja si myslím, tiež, že netreba urobiť úpravu, ak sa ide striktne podľa prílohy 1 zákona o DPH.
priama súvislosť tam nie je, ale prvidlá pre posudzovanie IM sú tak stanovené... čiže hlavu by som si kvôli tomu nelámala.
szonja
22.01.07,20:33
kejka, ďakujem ti za odpoveď.. trochu ma to uistilo, ale stále nad tým lámem hlavu :( v metodickom pokyne drsr som nič podobné nenašla, tak mi asi neostáva nič iné, iba tam napísať.. aby som ďalší rok vedela :)
szonja
22.01.07,20:34
nik iný s tým nemá skúsenosť? pls..
kubranka
23.01.07,12:48
Chcela by som Vás poprosiť o radu, či sa týka úprava odpočítanej dane pri IM aj nehnuteľnosti, pri ktorej bola DPH odpočítavaná v r. 1996-7 a v roku 2006 sa táto nehnuteľnosť predala bez DPH uplatnenia DPH. Vopred ďakujem.
ALBO
23.01.07,13:17
Chcela by som Vás poprosiť o radu, či sa týka úprava odpočítanej dane pri IM aj nehnuteľnosti, pri ktorej bola DPH odpočítavaná v r. 1996-7 a v roku 2006 sa táto nehnuteľnosť predala bez DPH uplatnenia DPH. Vopred ďakujem.
nie, § 85/8.
v zákone z roku 2003, kedy sa pojem IM zaviedol do dph je to v §55d/4.
kubranka
23.01.07,13:28
Ďakujem, konečne nejaká pozitívna správa.
evita
05.02.07,17:15
Aj ja mám problém s § 54 Úprava dane odpočítanej pri IM. Sme platitelia DPH, vlastnú budovu sme technicky zhodnotili dodávateľským spôsobom, DPH z TZ odpočítali, následne prenajali platiteľovi DPH, bol tam 2 roky, nájom som fakturovala s DPH,potom prišiel iný..neplatiteľ DPH, nájom som fakturovala bez DPH, ten sa po 1 a 1/2 roku stal platiteľom, zase nájom s DPH a následne po cca 2 rokoch znovu neplatiteľom, čo trvá dodnes. Úpravu odpočítanej DPH z TZ, ako ja chápem podľa §54 ods. 4 a 5, by som mala vykonať najneskôr v období 10-ich rokoch po zmene účelu použitia. A teraz neviem či už neviem rozmýšlať v tomto náročnom období, bola som aj na DÚ sa pýtať, odpoveď som zatiaľ nedostala, tak od akej zmeny účelu použitia to mám chápať, raz mám platiteľa, kedy faktururjem s DPH, potom zase nie, zase fakturujem bez DPH a do tých 10-ich rokov ešte koľkí sa môžu vystriedať. Neskúšala som ešte zatiaľ nič preratávať, ale už teraz som z toho celkom mimo. Ak má niekto podobné problémy a už poriešené, prosím dobrých ľporaďákov o rozumné vysvetlenie. :confused:
evita
06.02.07,16:49
prosím, nikto nevie poradiť?:mee:
ALBO
07.02.07,09:22
Aj ja mám problém s § 54 Úprava dane odpočítanej pri IM. Sme platitelia DPH, vlastnú budovu sme technicky zhodnotili dodávateľským spôsobom, DPH z TZ odpočítali, následne prenajali platiteľovi DPH, bol tam 2 roky, nájom som fakturovala s DPH,potom prišiel iný..neplatiteľ DPH, nájom som fakturovala bez DPH, ten sa po 1 a 1/2 roku stal platiteľom, zase nájom s DPH a následne po cca 2 rokoch znovu neplatiteľom, čo trvá dodnes. Úpravu odpočítanej DPH z TZ, ako ja chápem podľa §54 ods. 4 a 5, by som mala vykonať najneskôr v období 10-ich rokoch po zmene účelu použitia. A teraz neviem či už neviem rozmýšlať v tomto náročnom období, bola som aj na DÚ sa pýtať, odpoveď som zatiaľ nedostala, tak od akej zmeny účelu použitia to mám chápať, raz mám platiteľa, kedy faktururjem s DPH, potom zase nie, zase fakturujem bez DPH a do tých 10-ich rokov ešte koľkí sa môžu vystriedať. Neskúšala som ešte zatiaľ nič preratávať, ale už teraz som z toho celkom mimo. Ak má niekto podobné problémy a už poriešené, prosím dobrých ľporaďákov o rozumné vysvetlenie. :confused:
No a kedy ste tu budovu vlastne zhodnotili. podľa toho čo píšete je to už aspoň 5 rokov, teda pred rokom 2003.
evita
08.02.07,06:26
v roku 2001
ALBO
08.02.07,07:12
v roku 2001
pozrite príspevok 6, prepošet sa týka majetku obstaraného po roku 2002.
evita
08.02.07,16:01
Prosím Vás Albo, mám si pozrieť zákon o DPH z r. 2003?

nie, § 85/8.
v zákone z roku 2003, kedy sa pojem IM zaviedol do dph je to v §55d/4.

Lebo v nových zákonoch tie čísla nemám.
evita
12.02.07,14:59
Albo, až dnes som mala čas mrknúť do tých zákonov, ktoré si mi odporučil, našla som to a pomohlo. Takže vrelé díky.Prajem príjemný zvyšok dňa.
evita
19.02.07,14:12
Prosím milých poraďákov o radu. Zistila som, že musím urobiť ešte za r. 2006 Úpravu odpočítanej dane pri IM. V roku 2004 sme skolaudovali nadstavbu, kde sme si z celého tech. zhodnotenia odpočitávali DPH v plnej výške a do 30.9.2006 sme ju prenajímali len platiteľom DPH. Od 1.10.06 ju má celú v prenájme neplatca DPH. Vzorec podľa prílohy č. 1 chápem, len mi to nedáva zmysel. Rozdiel medzi A-B mi vychádza 0,4, vynásobím to celou DPH odpočítanou z IM, vydelím 10 a vynásobím 8-imi, pretože mi 8 rokov od r. 2006 zostáva do konca obdobia, kedy musím sledovať pri budovách zmenu účelu pužitia. Keďže mi výsledok vyšiel kladný, znamená to vrátiť DPH späť do ŠR, vlasy sa mi dupkom stavajú. Nechápem ako za 3 mesiace v ktorých som mala v prenájme neplatcu a kedy som neuplatňovala na vstupe na túto nadstavbu DPH mi mohlo takto vyskočiť vrátiť DPH. A teraz v r. 2007 keď sa mi zase zmenia nájomcovia a nerátam, že sa mi moc zmení koeficient , to zase budem vracať DPH? A dalšie roky? Veď ju postupne vrátim celú a budem len rátať. Chápem tomu vzorcu, ale nemalo by sa to rátať ešte nejako alikvotne, aj keď tam čosi také je. Milí poraďáci, čítala som tu o tomto probléme, ale moc som si nepomohla ešte niečo vymyslieť. Má niekto s tým hlbšie skúsenosti? Vopred ďakujem.
evita
19.02.07,16:50
:confused::confused::confused: nikto nič?
ALBO
20.02.07,07:42
Prosím milých poraďákov o radu. Zistila som, že musím urobiť ešte za r. 2006 Úpravu odpočítanej dane pri IM. V roku 2004 sme skolaudovali nadstavbu, kde sme si z celého tech. zhodnotenia odpočitávali DPH v plnej výške a do 30.9.2006 sme ju prenajímali len platiteľom DPH. Od 1.10.06 ju má celú v prenájme neplatca DPH. Vzorec podľa prílohy č. 1 chápem, len mi to nedáva zmysel. Rozdiel medzi A-B mi vychádza 0,4, vynásobím to celou DPH odpočítanou z IM, vydelím 10 a vynásobím 8-imi, pretože mi 8 rokov od r. 2006 zostáva do konca obdobia, kedy musím sledovať pri budovách zmenu účelu pužitia. Keďže mi výsledok vyšiel kladný, znamená to vrátiť DPH späť do ŠR, vlasy sa mi dupkom stavajú. Nechápem ako za 3 mesiace v ktorých som mala v prenájme neplatcu a kedy som neuplatňovala na vstupe na túto nadstavbu DPH mi mohlo takto vyskočiť vrátiť DPH. A teraz v r. 2007 keď sa mi zase zmenia nájomcovia a nerátam, že sa mi moc zmení koeficient , to zase budem vracať DPH? A dalšie roky? Veď ju postupne vrátim celú a budem len rátať. Chápem tomu vzorcu, ale nemalo by sa to rátať ešte nejako alikvotne, aj keď tam čosi také je. Milí poraďáci, čítala som tu o tomto probléme, ale moc som si nepomohla ešte niečo vymyslieť. Má niekto s tým hlbšie skúsenosti? Vopred ďakujem.

Kde ste zobrali tých 0,4?
V roku 2004 ste začali používať a uplatnili daň napr. 1 mil
v roku 2006 ste prenajali celé neplatiteľovi

Daň sa vráti´= 1mil. x (1-0)/0,8=800000

ďalšie roky podľa toho ako to prenajmete
ak len platiteľovi: a-b= 0-1
ak neplatitelovi 0-0
ak zmiešane potom 0-k(ročný koeficient váš)
szonja
20.02.07,18:52
Albo, Evita tých 0,4 mohla dostať, keď jej vyšiel ročný koeficient 0,6, teda "zdanené" činnosti boli 60% všetkých činností. Potom A-B je 1-0,6, tj 0,4. Tie oslobodené nájmy nemusela mať iba z tejto budovy. Môj pôvodný príspevok obsahuje práve otázku, ako súvisia A a B (ako vidím zmenu účelu použitia), keď A vyjadruje, v akej výške bola odpočítaná daň z tejto budovy a B ak je ročný koeficient, sa týka všetkých oslobodených činností, nielen nájmov z tejto budovy.....
evita
20.02.07,21:54
Szonja, správne si pochopila tých 0,4, je to tak ako píšeš. Ja som volala s daňovou metodičkou zo Žiliny a tiež som mala tie isté otázky ako ty, lebo sa mi to zdá nespravodlivé, ak tam rátam koeficient zo všetkých činností a povedala mi, že keď som si odpočítala daň v plnej výške z toho Tech. Zhod. čiže A = 1 a odpočítam koeficient, ktorý mi vyšiel na konci obdobia, kedy som zmenila účel pužitia čiže B (0,6) v r. 2006 a tento koeficient, je však za celý rok a zo všetkých vstupov. Asi tomu nerozumiem dobre, ale zmenil sa mi tam nájomca na neplatiteľa DPH od 10/06, čiže od 1-9/06 som v plnej výške odpočítavala DPH zo vstupov na túto budovu a za 3 mesiace mi vyšiel taký kladný výsledok, že ma skoro šľak trafil. Tak tuho rozmýšľam a mám ešte jednu vlastnú firmu, platiteľa, takže ma aj niečo napadá. No potrebujem overiť info z praxe a preto prosím skúsených o radu ako neprísť o DPH. :mad:
ALBO
21.02.07,07:18
Albo, Evita tých 0,4 mohla dostať, keď jej vyšiel ročný koeficient 0,6, teda "zdanené" činnosti boli 60% všetkých činností. Potom A-B je 1-0,6, tj 0,4. Tie oslobodené nájmy nemusela mať iba z tejto budovy. Môj pôvodný príspevok obsahuje práve otázku, ako súvisia A a B (ako vidím zmenu účelu použitia), keď A vyjadruje, v akej výške bola odpočítaná daň z tejto budovy a B ak je ročný koeficient, sa týka všetkých oslobodených činností, nielen nájmov z tejto budovy.....

To tak nefunguje. Pri zmene účelu HIM sa sleduje len ta konkretna budova ak sa mení učel na platcu alebo neplatcu v celom objeme. Ak sa není na zmesku, len vtedy sa dá to B ročný koeficient.

Ono pri uplatňovaní nároku sa máte pozerať na konkretnu budovu, pri obstaraní ste tam mali platiteľov takže ste mali dopredu nárok na 10 rokov plný odpočet. Po dvoch rokoch to zmeníte na neplatiteľov tak vám napočítajú na 8 rokov bez nároku- to je spravodlivé.
Ak by ste tam dali ročný K a ten by ste mali 99% tak podľa vás by tam išlo 1-,99 , to je skoro nič nevrátiť a pritom ste 8 rokov prenájom nezdaňovali.
Inak by to bolo keby ste to po2 rokoch prenajali zmiešane, tam už neni čo vymyslieť a to B by bolo ročný K.
evita
21.02.07,11:39
To tak nefunguje. Pri zmene účelu HIM sa sleduje len ta konkretna budova ak sa mení učel na platcu alebo neplatcu v celom objeme. Ak sa není na zmesku, len vtedy sa dá to B ročný koeficient.

Ono pri uplatňovaní nároku sa máte pozerať na konkretnu budovu, pri obstaraní ste tam mali platiteľov takže ste mali dopredu nárok na 10 rokov plný odpočet. Po dvoch rokoch to zmeníte na neplatiteľov tak vám napočítajú na 8 rokov bez nároku- to je spravodlivé.
Ak by ste tam dali ročný K a ten by ste mali 99% tak podľa vás by tam išlo 1-,99 , to je skoro nič nevrátiť a pritom ste 8 rokov prenájom nezdaňovali.
Inak by to bolo keby ste to po2 rokoch prenajali zmiešane, tam už neni čo vymyslieť a to B by bolo ročný K.

Albo, ja som už celá s toho popletená. Teraz som bola znovu na daňovom úrade, odpoveď ako to konkrétne riešiť ti nikto nedá, len ťa usmernia na zákony. Ale povedali mi, že za A mám dosadiť č. 1, lebo som si uplatnila DPH v plnej výške a za písmeno B mám dosadiť koeficient, ktorý mi vyšiel na konci roka 2006 a to ten koeficient čo mi vyšiel za celú firmu, aj keď poskytujem ďalšie nezdaniteľné plnenia, povedali mi, že sa to nerozlišuje na tú konkrétnu budovu, ale za celú firmu. A aj tak mám teraz dilemu, ako by som mala postupovať v r. 2007, ak by som zase zmenila účel použitia (budem mať platcu DPH), znovu urobím prepočet na konci r. 2007, za písmeno A by som mala dosadiť podľa poradcu zo ZAA zase číslo 1, lebo som si uplatnila tú DPH z TZ a za B koeficient na konci r. 2007. Ale to mi zase výjde kladný výsledok a zase by som musela vracať do ŠR, čo sa mi zdá nie dobré. Myslím si a povedali mi to aj na daňovom úrade, že zase v tom r. 2007 by mi mali vrátiť DPH z TZ. Neviem, ako postupovať ďalej a neviem nájsť niekoho kto má s týmto praktické skúsenosti.:mad:
ALBO
21.02.07,12:19
Albo, ja som už celá s toho popletená. Teraz som bola znovu na daňovom úrade, odpoveď ako to konkrétne riešiť ti nikto nedá, len ťa usmernia na zákony. Ale povedali mi, že za A mám dosadiť č. 1, lebo som si uplatnila DPH v plnej výške a za písmeno B mám dosadiť koeficient, ktorý mi vyšiel na konci roka 2006 a to ten koeficient čo mi vyšiel za celú firmu, aj keď poskytujem ďalšie nezdaniteľné plnenia, povedali mi, že sa to nerozlišuje na tú konkrétnu budovu, ale za celú firmu. A aj tak mám teraz dilemu, ako by som mala postupovať v r. 2007, ak by som zase zmenila účel použitia (budem mať platcu DPH), znovu urobím prepočet na konci r. 2007, za písmeno A by som mala dosadiť podľa poradcu zo ZAA zase číslo 1, lebo som si uplatnila tú DPH z TZ a za B koeficient na konci r. 2007. Ale to mi zase výjde kladný výsledok a zase by som musela vracať do ŠR, čo sa mi zdá nie dobré. Myslím si a povedali mi to aj na daňovom úrade, že zase v tom r. 2007 by mi mali vrátiť DPH z TZ. Neviem, ako postupovať ďalej a neviem nájsť niekoho kto má s týmto praktické skúsenosti.:mad:

V metodickom usmernení pre §54 (DRSR)sú príklady a dávajú tam 1 alebo 0 ak ide o celé využitie na s DPH alebo bez DPH. Ale nie je tam jasne napísané, že ten plátca môže byť aj koeficientovaný z iných činností, dá sa to domyslieť.
Ale ak sa viete nejako dopracovať k MaF 20-21/2005 na stra. 140, tak tam je to veľmi pekne rozpísané aj váš prípad aj to, keď každú cvílu meníte úcel.
Skuste to pohľadať a keď nie tak skúste niekto niečo vymyslieť ako to sem dostanem.
evita
21.02.07,15:23
Albo, ďakujem za radu. Prečítala som MaF 20-21/2005 a pochopila som to už konečne a viem už, že sa A a B vzťahuje len na predmetný IM a nie napr. ak máš vo firme koeficient, tak že berieš ten do úvahy, pretože tak mi tvrdili na našom Daňovom úrade. Ale po prečítaní MaF som to už konečne pochopila. Vrelé ďakujem. ;)
szonja
22.02.07,07:24
Evita aj Albo, aj ja Vám ďakujem za rady, snáď som to konečne pochopila aj ja. Už len vedieť, kde nájsť MaF 20-21/2005.. aby som bola úplne v obraze :-)
evita
22.02.07,09:00
Szonja, ja som si bola prečítať MaF 20-21/2005 na našom Daňovom úrade. Naša metodička bola taká láskavá a poskytla mi to k prečítaniu a naštudovaniu. Ak poznáš u Vás niekoho na daňovom, tak tam by to mali mať. Tiež odoberám plno odbornej literatúry, ale túto zrovna nie.;)
szonja
22.02.07,18:35
dik evita.. ak by boli taki aktivni aj v podávaní infos................ :)