ajacik
21.01.07,21:44
Dobrý večer.

Slovenský dodávateľ (platca DPH v SR) poskytol službu na území ČR - stavebné práce - slovenskému odberateľovi (Neplatca DPH v ČR aj SR).

Ani jeden teda nie je platcom DPH v ČR. V príspevkoch som si prečítala, že dodávateľ má potom povinnosť zaregistrovať sa ako platca v ČR. Kde ale v českom zákone o DPH nájdem tento odstavec?

Jedná sa iba o jednorázovú činnosť v hodnote 15.000 sk. Už som z toho zúfalá, lebo klient ma stále presviedča o tom, že sa registrovať nemusí.

veľmi, veľmi pekne dakujem
ajacik
22.01.07,06:24
posúvam............ dakujem
Džudi
22.01.07,06:50
Nepomôžem s tým odstavcom lebo nepoznám český zákon o DPH ale v piatok bol super seminár k DPH v Nitre a tam bolo vyslovene povedané ak nie je na koho preniesť DP v ČR ,tak sa slovák musí registrovať v ČR aj od koruny. Lebo pri prácach na nehnuteľnostiach je miesto dodania vždy tam kde sa nehnuteľnosť nachádza. Myslím, že toto si viacerí naši živnostníci neuvedomujú. Takže dobre preveriť, inak finančný úrad si ich nájde.
ajacik
22.01.07,06:53
dakujem ti pekne

len ako ho presvedčiť, ked on má pravdu.....:mad:
Džudi
22.01.07,08:40
Aj ja mám také prípady, ale oni si za to zodpovedajú ja som ich upozornila, veď ja ich predsa nemôžem proti ich vôli niekde registrovať, sú dospelí .... Je to dosť kruté, ale sme v EÚ .
ajacik
01.02.07,09:01
Nakoľko mi klient neveril, vyžiadala som si vyjadrenie daňového poradcu. Prikladám Vám odpoved, ktorú sme všetci predpokladali:



Slovenský dodávateľ sa musí v Českej republike zaregistrovať pre daň z pridanej hodnoty v zmysle českého zákona o dani z pridanej hodnoty. Stavebné práce bude fakturovať slovenskému odberateľovi s českou DPH. Ten, ak nie je v Čechách zaregistrovaný pre DPH, môže požiadať o vrátenie dane českého správcu dane za podmienok stanovených českým právnym predpisom.
DANUŠA
05.02.07,10:51
Dodávateľ služby sa nemusí registrovať v Česakej republike, pretože práca je vykonaná v Čechách podliehaˇčeskému zákonu o DPH ). Príjemca služby je podľa českého zákona povinný odviesť DPH v čechách ( sám si ju vypočíta - samozdanenie).
V prípade , keby bol platcom DPH má zároveň v ČR nárok na odpočet
Vladimír Ozimý
05.02.07,11:14
jednoznačne sa musí registrovať ale viem že je tam lehota....myslím 3 mesiace na registráciu? neviem lebo ja riešim ten istý problém ale na hnuteľnom majetku...a v takomto prípade nepôjde o samozdanenie je to služba vykonaná na nehnuteľnom majetku, to jest miesto dodania sa určuje v mieste kde sa nehnuteľnosť nachádza to jest v ČR
Milan Benka
05.02.07,12:07
Dodávateľ služby sa nemusí registrovať v Česakej republike, pretože práca je vykonaná v Čechách podliehaˇčeskému zákonu o DPH ). Príjemca služby je podľa českého zákona povinný odviesť DPH v čechách ( sám si ju vypočíta - samozdanenie).
V prípade , keby bol platcom DPH má zároveň v ČR nárok na odpočet

Nesprávny záver. Keďže dodávateľ služby nemá na koho preniesť daňovú povinnosť, je povinný registrovať sa na účely DPH v ČR.

§94 českého zákona
11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-108/), se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.

§95
(12) Osoba povinná k dani, která se stane plátcem podle § 94 odst. 11 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-94/#€1Ľ4¤×§94!11), je povinna podat přihlášku k registraci Finančnímu úřadu pro Prahu 1 nejpozději k datu uskutečnění plnění. V přihlášce k registraci je povinna uvést všechna daňová identifikační čísla, která jí byla přidělena v jiném členském státě nebo ve třetí zemi. Pokud tato osoba začne uskutečňovat plnění v tuzemsku prostřednictvím provozovny, je povinna tuto skutečnost oznámit Finančnímu úřadu pro Prahu 1, který provede změnu místní příslušnosti podle adresy provozovny. Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ani místo pobytu v tuzemsku, která uskutečňuje pouze přemístění zboží z jiného členského státu a následné dodání jednomu kupujícímu podle § 16 odst. 4 (http://www.kurzy.cz/zakony/235-2004-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty-dph/paragraf-16/#€1Ľ2¤×3§16!4), není povinna předložit přihlášku k registraci, pokud kupující zaplatí daň z přemístěného zboží jako při pořízení zboží z jiného členského státu.