Marianna01
21.01.07,22:46
Kdesi v podvedomí sa mi nachádza informácia, že občania - teraz neviem, či musia byť v hmotnej núdzi? môžu niekde dostať bezplatnú právnu pomoc. Ak niekto viete, kde a koho sa to týka, prosím, dajte vedieť. Potrebujem to pre rozvedenú pani s dvomi deťmi...
Melnick
21.01.07,21:49
Marianna01
22.01.07,10:24
Majka, ďakujem, máš môj virtuálny bodík :)
backova
24.07.08,14:22
chcela by som poradit a neviem ci pisem spravne do vasej stranky kupili sme pozemok od istej pani ktora tento pozemok zdedila po svojom zosnulom manzelovi tento pozemok este nie je v katastri zapisany na na jej meno -este ho kataster nestihol spracovat ale od potvrdenia pravoplatnosti uz presli 2mesiace . potrebovala by som poradit ci geodet ktory nam tuto parcelu zameriaval moze podat nove geometricke zamerania tohto pozemku na nase meno ak este na liste vlastnictva nefiguruje tato pani ak by sme k tomuto zameraniu prilozili aj vklad do katastra pripadne jej doklad ze parcela je jej ale co by ste mi poradili aby sme mohli urychlit tento proces lebo si potrebujeme vybavit stavebne povolenie
kao
09.02.09,07:10
Prajem dobrý deň.Potrebovala by som informáciu ohľadom rozvodu.A to či sa dá rozviesť aj na diaľku nakoľko žijeme v zahraničí.Hlavným dôvodom je moja nevera.Deti s manželom nemáme.Žijeme oddelene.Ale obaja v zahraničí.Ak je to možné tak vás prosím o radu kde sa a na koho sa obrátiť.Za pochopenie vopred ďakujem.
andrejkaxxx
19.03.09,06:07
dobrý deň manžel pracuje v ČR za slováka, nedáva mu diety, každoročne mu prepadne 25 dní dovolenky nakoľko mu vraví že má turnus tak mu nepatrí, ďalej ani výplatné pásky nedostáva a má nárok aj keď nemá vyrobený mesiac na min.mzdu keď ju má na zmluve??pekný deň
lilana
21.03.09,10:22
Dobrý deň prajem neviem či píšem do správnej rubriky, ale potrebovali by sme poradiť vo veci so zdravotnou poisťovňou.mamine prišiel list zo zdravotnej poistovne, že tam chýba zamestnávatel za rok 1995 do 4.5. Mamine skončil pracovný pomer 30.6.1994 a začala PN od 4.7.1994 až do 6.5.1995. Zdravotnej poistovni po ich výzve sme poslali chýbajuce papiera aj potvrdenie od zamestnávateľa,t.h. času už neexistujúceho, ktorý jej vyplácal PN. Zdravotná poisťovna to neuznala a vrátila naspäť. Nevieme ako máme ďalej postupovať
tommyno
12.06.09,09:53
Dobry den, prosim Vás chcel by som sa informovat ohladne povinneho zmluvneho poistenia. Mal som Povinnu zmluvnu poistku uzatvorenu v poistovni a poctivo som platil ale na nestastie som sa dostal do vysetrovaciej vezby kde som stravil pol roka. Po pol roku som sa dozwedel ze mi zrusili poistku a tak som si poistil znowu uz w inej poistovni . Poctivo som platil novu poistku a casom som sa dozwedel ze poistku ktoru som nemohol platit kezde som bol vo vysetrovaciej vezbe tak za ten cas ma chcu sankcionovat vysokou pokutou . Proste som mal minimalne pol roka hluche bdobie kedy som nemal ziadnu poistku na aute a kedze som nemohol tak som ju zaplatit z vezby nemohol a ani som na aute nemohol jazdit. Mozu ma sankcionovat aj ked som bol vo vezbe alebo sa to vyriesi neakym dokladom o zadrzani a pusteni? Prosim poradte najlepsie emailom na (mr.tommy@azet.sk)
dakujem Vám velmi pekne

tommy
Mária27
15.06.09,06:54
Dobrý deň prajem neviem či píšem do správnej rubriky, ale potrebovali by sme poradiť vo veci so zdravotnou poisťovňou.mamine prišiel list zo zdravotnej poistovne, že tam chýba zamestnávatel za rok 1995 do 4.5. Mamine skončil pracovný pomer 30.6.1994 a začala PN od 4.7.1994 až do 6.5.1995. Zdravotnej poistovni po ich výzve sme poslali chýbajuce papiera aj potvrdenie od zamestnávateľa,t.h. času už neexistujúceho, ktorý jej vyplácal PN. Zdravotná poisťovna to neuznala a vrátila naspäť. Nevieme ako máme ďalej postupovať

Neviem, čo zdarvotná poisťovňa chce, ale platiť už nemusíte, napíšte, že je to premlčané.
Mária27
15.06.09,06:57
dobrý deň manžel pracuje v ČR za slováka, nedáva mu diety, každoročne mu prepadne 25 dní dovolenky nakoľko mu vraví že má turnus tak mu nepatrí, ďalej ani výplatné pásky nedostáva a má nárok aj keď nemá vyrobený mesiac na min.mzdu keď ju má na zmluve??pekný deň

V prvom rade nech si skontroluje, či za neho odvádzajú odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne.
Mária27
15.06.09,06:59
chcela by som poradit a neviem ci pisem spravne do vasej stranky kupili sme pozemok od istej pani ktora tento pozemok zdedila po svojom zosnulom manzelovi tento pozemok este nie je v katastri zapisany na na jej meno -este ho kataster nestihol spracovat ale od potvrdenia pravoplatnosti uz presli 2mesiace . potrebovala by som poradit ci geodet ktory nam tuto parcelu zameriaval moze podat nove geometricke zamerania tohto pozemku na nase meno ak este na liste vlastnictva nefiguruje tato pani ak by sme k tomuto zameraniu prilozili aj vklad do katastra pripadne jej doklad ze parcela je jej ale co by ste mi poradili aby sme mohli urychlit tento proces lebo si potrebujeme vybavit stavebne povolenie
Parcela môže byť aj na staré meno, ak máte podpísanú zmluvu, ajte si žiadosť o stavebné povolenie, doložíte list vlastníctva neskôr.
Paulina1001
07.08.09,16:51
ahoj. neviem ci pisem spravne. potrebovala by som poradit v tejto veci: som na materskej dovolenke exekutor mi zablokoval ucet na ktory mi chodi jediny moj mesacny prijem a to je rodicovsky prispevok, drzi mi ho uz 3tyzdne. prosim Vas ma na to pravo kedze je to moj jediny prijem. Chcem si to splacat ale nemam z coho kedze mam ucet zablokovany. Prosim Vas co mam robit aby mi ho odblokovali??? ako mam postupovat
samod
08.01.10,18:01
Právna pomoc je komplexná a vysokoodborná činnosť a ako taká ťažko môže byť bezplatná.

V Ústave SR zákon č. 460/1992 S.b. je v čl. 46 zakotvené právo na súdnu a inú právnu ochranu.

Táto ochrana by bola nemysliteľná bez toho, aby bola reálne prístupná i právna pomoc pre tých, ktorý si nemôžu dovoliť ju zaplatiť.

Toto sa v zásade zabezpečuje štyrmi spôsobmi.
1. obhajoba ex offo v trestnom konaní
2. oslobodenie od súdnych poplatkov
3. pridelenie advokáta v civilných veciach na trovy štátu ( súvis s bodom 2)
4. poskytovaním právnej pomoci osobám v hmotnej núdzi podľa zákona č.327/2005 Z. z. Zákon o poskytovaní právnej pomoci osobám v materiálnej núdzi. Centrá právnej pomoci financované štátom majú webovú stránku www.legalaid.sk.

Potom prichádzajú do úvahy rôzne občianske združenia, diskusné skupiny ako napríklad i tá na www.porada.sk.

Poznám jeden článok, ktorý pojednáva o tomto probléme na
http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/clanky/pravna-uprava-poskytovania-bezplatnej-pravnej-pomoci-v-sr
Silvia Vranova
26.07.10,13:36
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou, kde sa máme obrátiť, či na sociálny úrad alebo k poplicajtom , nakoľko ´bol schválený zákon o odobratí VP ak neplatí otec výživné k rukám matky viac ako 3 mesice a má stým problém kyždý mesiac platením k 15. dňu v mesiaci.Chceli by sme vedieť ako postupovať ´dalej , chceli by sme aby mu bolo výživné strhávané priamo u zamestnávateľa s platu. ďakujeme Vám za odpoveď
hubatá
26.07.10,13:49
Ak máš právoplatný rozsudok a vieš zamestnávateľa, tak zájdi k exekútorovi aby dal príkaz zamestnávateľovi na zrážku z platu.
willma
26.07.10,15:03
Dobrý deň, obraciam sa na Vás s prosbou, kde sa máme obrátiť, či na sociálny úrad alebo k poplicajtom , nakoľko ´bol schválený zákon o odobratí VP ak neplatí otec výživné k rukám matky viac ako 3 mesice a má stým problém kyždý mesiac platením k 15. dňu v mesiaci.Chceli by sme vedieť ako postupovať ´dalej , chceli by sme aby mu bolo výživné strhávané priamo u zamestnávateľa s platu. ďakujeme Vám za odpoveď Pokiaľ ti zaplatí výživné do konca bežného kalendárneho mesiaca, tak s tým neuspeješ. Podať trestné oznámenie môžeš až vtedy ak ti je dlžný výživné za tri mesiace v priebehu dvoch rokov. A s tým odobratím vodičáku tu už bola diskusia - neviem, či je to tá pravá cesta, aj keď možnosť daná zákonom je. K tomu hrubo vyznačenému, môžeš navštíviť priamo exekútora a musíš mať v ruke právoplatný rozsudok a presne dané akú sumu na výživnom ti ex dlhuje a podľa možnosti aj presne rozpísané za ktoré mesiace.
emili21
24.03.11,08:24
dobrý deň, mám uzatvorenú už niekoľko mesiacov s jednou firmou zmluvu o dielo podla obchod.zákonníka na istú službu, bola daná aj záloha a táto firma sa stále vyhovára na nedostatok času a chce vrátiť zálohu, čo síce ešte neurobila ale ja by som skôr prijala aby to proste prišli urobiť, hlavne kvôli dohodnutej cene služby. Viem že donútiť ich nemôžem, ale môžu len tak urobiť takého niečo a nebudú zato "potrestaní"?To už si tu bude na tomto svete fakt robiť každý čo chce bez ohladu na iných? Máte s týmto nejaké skúsenosti čo robiť dalej?So zmluvou právnikovi? Žiadať náhradu? ????????????????? Ďakujem
nikusa.pechova
09.10.11,10:15
Dobrý Deň

Chcela by som sa poradiť ako mám postupovať keďže naše úrady vedia len posielať z jedných dvier do druhých. Na slovensku mám odpracované 3 mesiace ktoré sú zaevidované následné 3 a pol roka som sa pohybovala v zahraničí na rôznych brigádach a pod. na čierno a v tom je môj problém. Po príchode na slovensko som absolvovala vyšetrenia kde sa ukázalo že som tehotná konkrétne 6-7 mesiac mám nárok na materskú, príspevok prvo rodičkám...? Napíšte mi prosím kde sa môžem informovať na úrade ma posielali z jedných dvier do druhých a z informáciami ktoré sú mi nanič.
(pre otázku či som to netušila tak odpovedám nie nemala som žiadne z tehotenský ch príznakov) ďakujem za odpoveď
arizona
09.10.11,10:26
video1983
09.10.11,10:39
Henrik Duffala
13.06.12,08:01
Dobry den chcel by som sa informovat ci je platny zakon o spetnom vyplateni vyzivneho na dieta?
Henrik Duffala
13.06.12,08:07
Dobry den chcel by som sa informovat ci je platny zakon o spetnom vyplateni vyzivneho na dieta?
mattto
13.06.12,11:04
Dobry den chcel by som sa informovat ci je platny zakon o spetnom vyplateni vyzivneho na dieta?

zákon o rodine (zák. č. 36/2005 Z.z.) je platný a účinný stále. Výživné na aké dieťa?

§ 77

(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
noki123
13.06.12,17:23
presne tak v prvom rade si to zkontroluj