uctoeva
22.01.07,06:14
Ako je to s kruzovými rozdielmi ku konca roka. Kedysi sa vytvárala na konci roka rezerva, ktorá bola neuznaným nákladom, alebo výdavkov.Teraz mám z toho trochu guláš.Spraví sa na konci roka prepočet kurzom ku 31.12. (podotýkam, že na danvoý úrad sme neoznámili,že nebudeme účtovať o kurz.rozd.) Zisk , alebo strata sa zúčtuje, je to daňovo uznaný náklad a čo v nasledujúcom roku? Robí sa s tým niečo?
Pomôžte mi z toho sa vymotať.Ďakujem.
Tweety
22.01.07,06:18
Ako je to s kruzovými rozdielmi ku konca roka. Kedysi sa vytvárala na konci roka rezerva, ktorá bola neuznaným nákladom, alebo výdavkov.Teraz mám z toho trochu guláš.Spraví sa na konci roka prepočet kurzom ku 31.12. (podotýkam, že na danvoý úrad sme neoznámili,že nebudeme účtovať o kurz.rozd.) Zisk , alebo strata sa zúčtuje, je to daňovo uznaný náklad a čo v nasledujúcom roku? Robí sa s tým niečo?
Pomôžte mi z toho sa vymotať.Ďakujem.
kR je nákladom, alebo výnosom obdobia, v ktorom sa o ňom účtuje.
Milan Benka
22.01.07,06:24
Ako je to s kruzovými rozdielmi ku konca roka. Kedysi sa vytvárala na konci roka rezerva, ktorá bola neuznaným nákladom, alebo výdavkov.Teraz mám z toho trochu guláš.Spraví sa na konci roka prepočet kurzom ku 31.12. (podotýkam, že na danvoý úrad sme neoznámili,že nebudeme účtovať o kurz.rozd.) Zisk , alebo strata sa zúčtuje, je to daňovo uznaný náklad ÁNO

a čo v nasledujúcom roku? Robí sa s tým niečo? NIČ

Pomôžte mi z toho sa vymotať.Ďakujem.

zvýraznené
zoe
22.01.07,06:47
Ahojtee,

prosim o radu, ci som to dobre pochopila.. k 1.1. 2007 nezuctujem KR, ktore som vytvorila k 31.12.2006?? Doteraz som to vzdy tak robila, ze som 1.1. zuctovala vsetky KR vytvorene k pokladni, k BU v EUR, dodavatelom.. Nemá sa to tak robit?
Tweety
22.01.07,06:49
Ahojtee,

prosim o radu, ci som to dobre pochopila.. k 1.1. 2007 nezuctujem KR, ktore som vytvorila k 31.12.2006?? Doteraz som to vzdy tak robila, ze som 1.1. zuctovala vsetky KR vytvorene k pokladni, k BU v EUR, dodavatelom.. Nemá sa to tak robit?
NIe, nezúčtuješ.
Janna
22.01.07,08:09
Robím PU v OMEGE, k 31.12. som zaúčtovala kurzové rozdiely z neuhradených zahraničných faktúr.
V januári som uhradila zahr.faktúru, z toho mi vypočítalo kurzový rozdiel, ktorý vznikol pri úhrade a zároveň mi spravilo automaticky, "odúčtovanie kurzového rozdielu" - dalo mi minusom čiastku kurz.rozdielu, ktorý som účtovala k 31.12.
Je to tak správne?
KvetkaK
22.01.07,12:14
Určite to nieje správne. Nemala by si už nic robiť s kurz. rozdielom účtovaným k 31.12.
ivako
22.01.07,16:46
Robím PU v OMEGE, k 31.12. som zaúčtovala kurzové rozdiely z neuhradených zahraničných faktúr.
V januári som uhradila zahr.faktúru, z toho mi vypočítalo kurzový rozdiel, ktorý vznikol pri úhrade a zároveň mi spravilo automaticky, "odúčtovanie kurzového rozdielu" - dalo mi minusom čiastku kurz.rozdielu, ktorý som účtovala k 31.12.
Je to tak správne?
Pri úhrade fa v novom roku sa má odpočítať kurzový rozdiel vypočítaný k 31.12.2006 a vypočítať nový KR ku dňu úhrady, alebo môžeš urobiť iba rozdiel týchto dvoch KR.
V Omege máš možnosť zašktrnúť si vo Firma-nastavenie-režim účtovania, či chceš mať koncoročné kurzové rozdiely zahrňované do základu dane alebo nie. Ak budeš mať zaškrtnuté zahrňovať do základu dane, pri úhrade fa v novom roku ti urobí iba rozdiel medzi KR k 31.12.06 a KR pri úhrade fa v r.2007. Ak zaškrtneš nezahrňovať do ZD/výhoda v programe-urobí ti pripočítateľné a odpočítateľné položky/ v novom roku ti pri úhrade fa odpočíta celý KR k 31.12.06 a hneď vypočíta nový kurzový rozdiel z úhrady fa. Výsledok je ten istý.
Sabinka
24.01.07,13:13
Ja tiež účtujem v Omege a týmto som si neistá. Na konci roka tj. k 31.12.2006 mi program vypočíta kurzové rozdiely zo záväzkov a pohľadávok. Ako to mám nastaviť v režime účtovania, keď sme nič na dańový úrad nenahlasovali? Daňový alebo nedaňový? A aký to má celkový dopad? Môže mi alebo nám niekto skúšenejší poradiť?
ivako
24.01.07,17:44
Ja tiež účtujem v Omege a týmto som si neistá. Na konci roka tj. k 31.12.2006 mi program vypočíta kurzové rozdiely zo záväzkov a pohľadávok. Ako to mám nastaviť v režime účtovania, keď sme nič na dańový úrad nenahlasovali? Daňový alebo nedaňový? A aký to má celkový dopad? Môže mi alebo nám niekto skúšenejší poradiť?
Ak ste na DÚ nenahlasovali nezahrňovanie kurzových rozdielov do základu dane, zaškrtni si "daňový". Dopad to má taký, že kurzové straty na účte 563 vstupujú do nákladov a kurzové zisky účet 663 ti zvyšuje výnosy. Ak by si mala nahlásené na DÚ potom účet 563 by bol pripočítateľnou položkou v daňovom priznaní a účet 663 odpočítateľnou.
Bebak76
25.01.07,07:30
Ahojte vsetci PU-utovnici-poradaci.Mozte mi poradit,do kedy treba nahlasit na DU,ze nebudeme v tomto roku uctovat o kurzovych rozdieloch?Ja totiz nerobim s PU ale vcera mi kolegyna oznamila,ze napriek tomu,ze je nasa sro v strate,na zaklade kurzovych rozdielov z neuhradenych pohladavok nam vychadza kurzovy zisk 1 mil.Sk,ktory treba zdanit.Nas najvyssi boss salie.Logicky mu totiz vychadza,ze kedze kurz EUR,USD,Kc spadol,musime byt v kurzovej strate a nie v kurzovom zisku.Ani ja tomu moc nerozumiem,ale asi jedine vychodisko vidim v tom, ze poslem oznamenie na DU,ze v tomto roku nebudem uctovat o KR,pretoze vacsinou mame faktury ci uz dosle alebo vysle v cudzej mene. Mozte mi prosim niekto skuseny poradit ako je to s tym kurz.rozdielom a ci sa rozhodujem spravne s tym oznamenim? Dakujem.
Tweety
25.01.07,07:39
Ahojte vsetci PU-utovnici-poradaci.Mozte mi poradit,do kedy treba nahlasit na DU,ze nebudeme v tomto roku uctovat o kurzovych rozdieloch?Ja totiz nerobim s PU ale vcera mi kolegyna oznamila,ze napriek tomu,ze je nasa sro v strate,na zaklade kurzovych rozdielov z neuhradenych pohladavok nam vychadza kurzovy zisk 1 mil.Sk,ktory treba zdanit.Nas najvyssi boss salie.Logicky mu totiz vychadza,ze kedze kurz EUR,USD,Kc spadol,musime byt v kurzovej strate a nie v kurzovom zisku.Ani ja tomu moc nerozumiem,ale asi jedine vychodisko vidim v tom, ze poslem oznamenie na DU,ze v tomto roku nebudem uctovat o KR,pretoze vacsinou mame faktury ci uz dosle alebo vysle v cudzej mene. Mozte mi prosim niekto skuseny poradit ako je to s tym kurz.rozdielom a ci sa rozhodujem spravne s tym oznamenim? Dakujem. Túto skutočnosť, o nezahrňovaní KR do základu dane, treba oznámiť pred začatím zdaňovacieho obdobia.
Bebak76
25.01.07,08:25
Dakujem Tweety, takze uz je aj na tento rok neskoro. A je to naozaj tak, ze ked mam v PU fakturu prijatu v EUR (napr. celkova ciastka fa je 1 EUR) kurzom prijatia 40,00 Sk, na konci roka je stale neuhradena a kurz k 31.12.2006 je napr. 35,00 Sk, tak rozdiel 5 Sk je kurzovy zisk, ktory mam zdanit ?