Aldan
22.01.07,08:04
1.
Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


Ďakujem veľmi pekne.

Aldan
mysimis
22.01.07,07:14
1.
Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


Ďakujem veľmi pekne.

Aldan

1. áno, musí si zaplatiť daň z motorových vozidiel.
2. Daň z motorových vozidiel sa platí za celý rok, aj keď vozidlo celý rok nevyužívaš.
dracica
22.01.07,07:29
1. áno, musí si zaplatiť daň z motorových vozidiel.
2. Daň z motorových vozidiel sa platí za celý rok, aj keď vozidlo celý rok nevyužívaš.

Ak auto zaradím napr. v máji 2007, tak platím alikvotnú časť a nie za celý rok...
mysimis
22.01.07,07:32
Ak auto zaradím napr. v máji 2007, tak platím alikvotnú časť a nie za celý rok...

Ale tu bola zadaná otázka"keď nevyužívam celý rok autá" - preto tá odpoveď. V prípade, že autá vyradí na dopravnom inšpektoráte z evidencie za mesiace december - február /čo sa z dôvodu poplatkov a vybavovania voôbec neoplatí/ v tom prípade má možnosť odhlásiť autá aj z dane mot. vozidiel - podotýkam, že len na obdobie, keď sú autá vyradené z evidencie.
Manual
22.01.07,12:28
1.
Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


Ďakujem veľmi pekne.

Aldan
V bode č.1 by som daň z MV neplatil, pokiaľ sú zaradené v majetku firmy, tak na DU treba napísať, že od datumu .... ich firma pre svoju činnosť nepoužíva. Pretože ak si uplatňuješ paušálne výdavky, náklady na PHM a iný servis si stejne nemôžeš uplatniť. Jedna z možností je ich aj vyradiť z majetku firmy.
V bode č.2 šiel by som na DU a dohodol ako riešiť túto situáciu. DU pokiaľ má podané DP na naň z MV, tak predpokladá že je auto celých 12 mesiacov aj využívané na dosahovanie príjmov a preto požaduje celú ročnú úhradu. Možno bude stačiť tiež nejaký list na DU ako sa autá využívajú.
Pekný deň...:)
Janka P
22.01.07,12:55
Ak využívaš auto v podnikaní napr. v Tvojom prípade od marca do novembra, nemusíš platiť daň z mot. vozidiel za celý rok. Je potrebné aby si každú zmenu
do 15 dní oznámil daňovému úradu, t.j. do 15. apríla prihlásil na daňovom priznaní, zaplatil pomernú časť ( od marca do konca roka ), do 15. decembra odhlásil z používania pre daňové účely. Máš nárok požiadať daňový úrad o vrátenie dane za mesiac december ( viď § 89,90 zákona 582/2004 ). Nie je potrebné vyraďovať auto z dopr. inšpektorátu ( § 89 ods.2, písmeno c). PHM si môžeš uplatňovať iba za obdobie kedy máš auto prihlásené.
mamulienka
22.01.07,14:14
keď chcem vozidlo odhlásiť z evidencie z dôvodu predaja je na to nejake špecialne tlačivo alebo čo treba urobiť:confused: :confused:
Janka P
22.01.07,14:37
Žiadne zákonom predpísané tlačivo nie je, aj keď predpokladám, že daňové úrady majú svoje verzie. Ja osobne odhlasujem oznámením, na ktorom uvádzam názov firmy, DIČ, aké auto k akému dátumu odhlasujem a dôvod pre ktorý daňová povinnosť zanikla. Daňový úrad mi to akceptuje.
abel
22.01.07,14:38
Viera.M.
22.01.07,15:07
1.
Chcem sa spýtať poraďáci, ak si uplatňujem paušálne výdavky v jednoduchom účtovníctve, treba mi zaplatiť daˇza motorové vozidlá ? Podľa mňa áno - len nie som si istá.

2. Ak vediem účtovníctvo autodoprave a tá využíva svoje autá napr. od marca do novembra - platí daň za motorové vozidlá len za tieto mesiace alebo celý rok? A musí ju odviesť do konca januára?


Ďakujem veľmi pekne.

Aldan
K bodu 1/ daň z MV, ak si uplatňuješ paušálne výdavky nie si povinná platiť
K bodu 2/ ak tieto vozidlá boli využívané v minulom roku a tento rok ich do marca nebudete používať, tak do 31.01.2007 podať oznámenie na prísl. Dú, že ich nebudete využívať v súvislosti s podnikaním a daň z MV zatiaľ nebudete platiť. V marci sa rozhodnete a začnete tieto vozidlá využívať, tak do 15KD od prvého použitia ste povinní podať daň. priznanie a uhradiť daň, ktorú si vypočítate do konca roka. Ak v novembri ich prestanete používať, opäť podať oznámenia na DÚ a požiadať o vrátenie aliktvótnej časti platby.
Vozidlá nemusia mať odobraté EČ na dopr. inšpektoráte, tie by si mohla dať odobrať len vtedy, ak by si nechcela platiť zákonné poistenie za dobu odobratia. V tom čase by sa vozidlá nemohli využívať...
abel
22.01.07,16:34
K bodu 1/ daň z MV, ak si uplatňuješ paušálne výdavky nie si povinná platiť
K bodu 2/ ak tieto vozidlá boli využívané v minulom roku a tento rok ich do marca nebudete používať, tak do 31.01.2007 podať oznámenie na prísl. Dú, že ich nebudete využívať v súvislosti s podnikaním a daň z MV zatiaľ nebudete platiť. V marci sa rozhodnete a začnete tieto vozidlá využívať, tak do 15KD od prvého použitia ste povinní podať daň. priznanie a uhradiť daň, ktorú si vypočítate do konca roka. Ak v novembri ich prestanete používať, opäť podať oznámenia na DÚ a požiadať o vrátenie aliktvótnej časti platby.
Vozidlá nemusia mať odobraté EČ na dopr. inšpektoráte, tie by si mohla dať odobrať len vtedy, ak by si nechcela platiť zákonné poistenie za dobu odobratia. V tom čase by sa vozidlá nemohli využívať...
K bodu 1) Daň z motorových vozidiel sa platí, ak je auto používané v súvislosti s dosahovaním príjmu
K bodu 2) ... do 31.01.2007 podať oznámenie ... a hneď si nachystajte 2000.- Sk na pokutu. Oznámenie treba podať do 15 kalendárnych dní.
maaka
31.01.07,22:44
Prosím o radu,

živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.
maaka
02.02.07,22:07
Prosím o radu,

živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.


Prosím poradte, dakujem:mee:
MatoH
03.02.07,13:51
Moze, ale mal by cakat pokutu za nazaplatenie dane...


Prosím o radu,

živnostník si rozšíril živnosť o novú službu-TAXI v 11/06.Auto nezaradil do majetku firmy.Môže si uplatniť výdavky spojené s taxislužbou-poplatok za parkovné, overenie tachometra,....ak v v mes. 11,12/06 vykazoval aj príjmy z taxi, ale nemá zaplatenú daň za MV, túto zaplatil až teraz za rok 2007.
maaka
03.02.07,22:17
Moze, ale mal by cakat pokutu za nazaplatenie dane...


aj ked nemá auto zaradené v majetku firmy, zaradil ho až v januári 2007 a zaplatil aj daň MV:confused:
MatoH
03.02.07,22:44
no ked ho zaradil az v januari, tak ako keby ho minuly rok nemal. a na to, co nie je, sa nemozu uctovat vydavky.