noel.g
22.01.07,07:37
dobrý deň, potreboval by som radu.

pracujem v 4-zmennej prevádzke kde mi po 6 odpracovaných dňoch vzniká zo zákona nárok na osobné voľno 2 dni. V čase môjho osobného voľna zorganizoval zamestnávateľ kurzy pre VZV a žeriavnický, na ktorom som sa z logických dôvodov po nočnej zmene nezúčastnil. Podarilo sa mi zaspať. Písomne sme neboli dohodnutí o mojej účasti aj keď ústne asi 14 dní predtým áno. ale len spôsobom: Prídeš? Ak nezaspím áno.

po návrate po 2 dňoch osobného voľna som dostal KÁRNE OPATRENIE O HRUBOM PORUŠENÍ PRACOVNEJ DISCIPLÍNY, za to, že som sa vyššie uvedených kurzov nezúčastnil na základe neurčitých indícii môjho nadriadeného, že som v skutočnosti urobil tento incident zámerne.

odmietol som podpísať, a nadriadený sa mi začal vyhrážať rozviazaním pracovného pomeru a stanovil mi podmienku si v osobnom voľne do 31.1.07 tieto školenia urobiť.

oznámil som mu že podľa zákonníka práce porušil niekoľko konkrétnych zákonov, na čo mi bolo jasné odpovedané, že ho nezaujíma zákonník práce a nebude ho v žiadnom prípade rešpektovať bez ohľadu na to, čo je v rámci a čo v rámci zákona nie je.

moja pracovná zmluva nehovorí o tom, že k práci sú mi tieto kurzy potrebné ani sa neopiera v žiadnom bode o interný poriadok spoločnosti, ktorý aj tak neexistuje, alebo o ňom ako zamestnanci nevieme. taktiež moja pracovná zmluva neobsahuje konkrétnu pracovnú náplň na pozíciu na ktorú som bol prijatý a tak si nadriadený dovoľuje dávať roboty ktoré s mojou profesiou nemajú nič spoločné ako upratovanie, zmývanie zeme a podobne.

ako sa teda brániť voči arogantnému nadriadenému, ktorý ma potrestal bez vážneho dôvodu kárnym opatrením o hrubom porušení pracovnej disciplíny v čase svojho riadneho osobného voľna?

Je vôbec možné ísť proti zamestnávateľovi, alebo respektíve vyriešiť problém bez straty zamestnania?
Chobot
22.01.07,08:01
dobrý deň, potreboval by som radu.

pracujem v 4-zmennej prevádzke kde mi po 6 odpracovaných dňoch vzniká zo zákona nárok na osobné voľno 2 dni. V čase môjho osobného voľna zorganizoval zamestnávateľ kurzy pre VZV a žeriavnický, na ktorom som sa z logických dôvodov po nočnej zmene nezúčastnil. Podarilo sa mi zaspať. Písomne sme neboli dohodnutí o mojej účasti aj keď ústne asi 14 dní predtým áno. ale len spôsobom: Prídeš? Ak nezaspím áno.

po návrate po 2 dňoch osobného voľna som dostal KÁRNE OPATRENIE O HRUBOM PORUŠENÍ PRACOVNEJ DISCIPLÍNY, za to, že som sa vyššie uvedených kurzov nezúčastnil na základe neurčitých indícii môjho nadriadeného, že som v skutočnosti urobil tento incident zámerne.

odmietol som podpísať, a nadriadený sa mi začal vyhrážať rozviazaním pracovného pomeru a stanovil mi podmienku si v osobnom voľne do 31.1.07 tieto školenia urobiť.

oznámil som mu že podľa zákonníka práce porušil niekoľko konkrétnych zákonov, na čo mi bolo jasné odpovedané, že ho nezaujíma zákonník práce a nebude ho v žiadnom prípade rešpektovať bez ohľadu na to, čo je v rámci a čo v rámci zákona nie je.

moja pracovná zmluva nehovorí o tom, že k práci sú mi tieto kurzy potrebné ani sa neopiera v žiadnom bode o interný poriadok spoločnosti, ktorý aj tak neexistuje, alebo o ňom ako zamestnanci nevieme. taktiež moja pracovná zmluva neobsahuje konkrétnu pracovnú náplň na pozíciu na ktorú som bol prijatý a tak si nadriadený dovoľuje dávať roboty ktoré s mojou profesiou nemajú nič spoločné ako upratovanie, zmývanie zeme a podobne.

ako sa teda brániť voči arogantnému nadriadenému, ktorý ma potrestal bez vážneho dôvodu kárnym opatrením o hrubom porušení pracovnej disciplíny v čase svojho riadneho osobného voľna?

Je vôbec možné ísť proti zamestnávateľovi, alebo respektíve vyriešiť problém bez straty zamestnania?

Neviem, aké vzťahy vládnu u vás na pracovisku, ale z horeuvedeného to asi nebudú ideálne (obojstranne:rolleyes: ).

Raz, keď si potvrdil účasť na školení mal si na neho ísť. Alebo si mal vopred povedať, že budeš po nočnej a chcel by si si to urobiť inokedy. To je také ťažké dohdnúť sa vopred? Je lepšie riešiť vyhrotený problém po funuse?

V zásade by mali byť povinné školenia oganizované v rámci pracovnej doby zamestnanca a nie v jeho voľnom čase, v tomto máš pravdu. Alebo ak to bolo v Tvojom voľnom čase, tak by si mal nárok na náhradné voľno.

To je síce všetko pekné, ale ak zamestnanec ťahá za kratší koniec, tak si zamestnávateľ určuje takéto podmienky. Teoreticky máš pravdu a si v práve, otázne je, ako si to právo vymôcť.

Môžeš to riešiť podnetom na inšpektorát práce, ktorí to na základe podnetu preveria a sú oprávnení uložiť zamestnávateľovi pokutu za porušenie ZP. Tvoju pozíciu vo firme to ale určite neupevní, skôr naopak, budeš sa asi musieť popozerať po novom mieste. Alebo bojovať ďalej, podnetom na súd (ak by Ťa vyhodili neoprávnene - pokiaľ si však v skúšobnej dobe, tak to má zamestnávateľ vyhraté).

Ak teda cheš zotrvať vo firme, skús najprv vyjsť zamestnávateľovi v ústrety (účasťou na školení) a potom postupne si vymáhať svoje zákonné práva.

Ani tvrdou hlavou múr neprerazíš.
noel.g
22.01.07,09:17
Pozri, ako si čítal pracujem v štvorzmennej prevádzke a tam vzniká zo zákona nárok na nepretržitý odpočinok...zo zákona.... mne sa podarilo len zaspať je to zločin? aby mi zamestnávateľ dal karné opatrenie? blbosť, aj keby som to podľa mňa fakt odflákol, mal som osobné voľno a na to mi nemôže šahať jedine po písomnej dohode.... teda ak som správne pochopil paragraf. lebo tam by sa jednalo už o prácu nad rámec môjho pracovného času nie o nadčasové hodiny v priebehu bežného pracovného týždňa... to je tuším §92 ZP o nepretržitom odpočinku v najmä v nepretržitej prevádzke.

nemôže mi dať predsa karné..to je choré... a ešte k tomu hrubé porušenie, čo v moje pracovnej zmluve je zadefinované požívaním alkoholu a omamných látok na pracovisku a napadnutie nadriadeného,prípadne spolupracovníka....

no nič, zrejme zájdem za právnikom.

ďalej, moja pracovná zmluva mi nenariaďuje to, že k práci potrebujem tieto náležitosti, tak na zákade čoho? ak sa zmenila situácia, mala sa zmeniť aj pracovná zmluva predsa, kde by som mal podpísané nové podmienky. Firma má na tom záujem, tak to mala prispôsobiť pre všetkých zamestnancov aj pre takých ako ja, že napríklad dochádzam do zamestannia čo by robilo po nočnej zmene pre mňa necelé 4 hodiny neprtržitého odpočinku po nočnej zmene v nepretržitej prevádzke. ale zasa na tom sme sa so zamestnávateľom nedohodli, teda,kde je pravda.... ? začínam byť z toho zmätený...
noel.g
22.01.07,09:26
hej a ešte som zabudol..môj nariadený vedel, že budem po nočnej zmene.

absolvovať kurzy podľa jeho potrieb som neodmietol pretože ja všetky kurzy platné mám, ide len o obnovenie aj to vedel, v prípade žeriavnického o vydanie duplikátu o ktorý som sám požiadal predchádzajúceho zamestnávateľa a tiež človeka, ktorý robil školenie... a tiež o tom vedel...

takže suma sumárum...úplne nezmyselná trápnosť stupidného nadutého inžinierika aby ukázal zrejme svoju prevahu nič viac, a poškodil mi v zamestnaí...

jasné ja s tým počítam, že ak sa ozvem poletím.... ale nebude to jednoduché,lebo podľa všetkého už ten prvý podnet KÁRNE bol bezpredmetný a mimo ZP.
rastom
22.01.07,13:03
Ak je to súkromná firma - nepomôžeš si.
Ak Ťa budú chcieť vyraziť, tak Ta vyrazia.. Niečo si nájdu.
A neviem či stojí za to pracovať v takomto prostredí.
Ak je Tvoj nadriadený priamo majiteľ firmy.. alebo jeho rodina,
tak máš smolu, ak nad ním ešte niekto je, tak chod v krajnom prípade za ním a skús to riešiť.
Ak Teda o tú prácu stojíš.