jued
22.01.07,07:42
Ahojte , mám nasledovný problém s ktorým si neviem poradiť.
Náš zamestnanec predal nehnuteľnosť - ornú pôdu. Podľa zákona o dani z príjmu ju musí zdaniť, nakoľko ju kúpil v roku 2003 a nespĺňa podmienku oslobodenia nakoľko ju nevlastnil 5 rokov. Zatiaľ mi je to jasné, ale neviem sa dopracovať k základu dane. Uvedený pozemok predal za 150.000,-Sk. Túto nehnuteľnosť však kupoval v celku aj s rodinným domom, záhradou a pod. za 800.000,-Sk. Predpokladala som ža nadobúdajúcu hodnotu vyčítam zo znaleckého posudku ale znalecký posudok bol vo výške 894000,-Sk, teda vyšší ako kúpna cena. Ako mám správne určiť nadobúdajúcu cenu ornej pôdy?
jued
22.01.07,08:08
Nevie mi dať niekto z Vás nejaký typ?
jued
22.01.07,12:15
Prosím, prosím pomôžte mi niekto. Ja som uvažovala nad tým, že by som zo znaleckého posudku percentuálne prepočítala sumu za ornú pôdu a potom by som následne vypočítala podľa tých percent hodnotu ornej pôdy z kúpnej sumy. Čo vy na to , mohlo by to tak byť?
Chobot
22.01.07,12:24
Ahojte , mám nasledovný problém s ktorým si neviem poradiť.
Náš zamestnanec predal nehnuteľnosť - ornú pôdu. Podľa zákona o dani z príjmu ju musí zdaniť, nakoľko ju kúpil v roku 2003 a nespĺňa podmienku oslobodenia nakoľko ju nevlastnil 5 rokov. Zatiaľ mi je to jasné, ale neviem sa dopracovať k základu dane. Uvedený pozemok predal za 150.000,-Sk. Túto nehnuteľnosť však kupoval v celku aj s rodinným domom, záhradou a pod. za 800.000,-Sk. Predpokladala som ža nadobúdajúcu hodnotu vyčítam zo znaleckého posudku ale znalecký posudok bol vo výške 894000,-Sk, teda vyšší ako kúpna cena. Ako mám správne určiť nadobúdajúcu cenu ornej pôdy?

Ale v znaleckom posudku asi bude v rámci celkovej ceny vyčíslená aj znalecká cena tej ornej pôdy, nie?

Tak potom by som to asi bral pomerom, koľko % tvorila hodnota pôdy k celkovej znaleckej hodnote, toľko % by som uviedol z kúpnej ceny. Ale to je len môj laický názor. Radšej nech ten zamestnanec pošle dotaz na DR, kde mu poradia odbornejšie a nebude mať potom problémy, že to urobil nesprávne.
jued
22.01.07,13:14
V tom znaleckom posudku je vyčíslená hodnota ornej pôdy. A pýtala som sa aj na daňovom úrade a nevedeli mi poradiť.
Chobot
22.01.07,13:22
V tom znaleckom posudku je vyčíslená hodnota ornej pôdy. A pýtala som sa aj na daňovom úrade a nevedeli mi poradiť.

No, tak by som to vypočítal tak, ako som hore uviedol. Hodnotu pôdy / znalecká hodnota celková x 100 = nejaké percento. To percento z predajnej cena by som potom bral ako nadobúdaciu cenu.
bulnova
22.01.07,16:48
V znaleckom posudku máš určenú cenu podľa bonity v príslušnom roku.Myslím si, že do daňového priznania musíš ako výdavok uviesť nákupnú cenu plus náklady na úpravu - ak nejaké boli.
Lydka R
24.01.07,21:24
Pridám ďalšiu otázku:
Klient ako súkromná osoba vlastnil budovu (vlastnil ju dlšie ako 5 rokov) a prenajímal ju firmám, ktoré tam mali prevádzky. Koncom minulého roka budovu predal aj s pozemkom, ktorý však dokúpil len pred 2 rokmi. Riešime teraz dilemu, či zdaňovať predaj budovy alebo nie? Ja si myslím, že zdaniť by mal len predaj pozemku, nakoľko on sám budovu prenajímal súkromne, nie v rámci svojej podnikateľskej činnosti. (Aj keď bola prenajímaná na podnikateľské účely) A táto budova ani nikdy nebola majetkom jeho firmy. Poraďte prosím, aby sme to nepokašľali.
svojar
25.01.07,05:42
Predaj budovy netreba zdaňovať nakoľko spĺňa podmienku vlastníctva 5 rokov a bola v súkromnom vlastníctve , nie v majetku firmy. Daň je treba zaplatiť z ceny pozemku podľa znaleckého posudku po odpočítaní nákladov na jeho získanie a prípadné zhodnotenie.
jued
27.01.07,14:11
Podla mňa ak Váš zamestnanec predal niečo teda nehnutelnosť,alebo ornú pôdu, tak si je povinný robiť daňové priznanie sám pretože to mal príjem podľa §8 ZDP/595. Vy mu vystavíte len potvrdenie o prímoch a odvedených preddavkoch a daniach z prac. pomeru a viac Vás to nemusí trápiť.
Pretože ak Vás aj požiadal o vykonanie RZDane tak má on povinnosť doložiť všetky doklady ktorým sa dá rozumieť. Ale aj tak v prípade , že mal príjem podľa §8 ZDP má si robiť sám.:confused:

Ja to beriem, že ma nemusí zaujímať, ale požiadal ma o pomoc pri vyplnenní jeho daňového priznania , takže on si je vedomý že musí podať daňové priznanie a zamestnávateľa vôbec nepožiadal o ročné zúčtovanie dane. Ale predsa ho v tom nenechám samého, tak že z toho dôvodu ma to zaujíma.