Janusa
22.01.07,09:02
Prosím o radu v takejto veci:
Sme 3 spoločníci v rodinnej s.r.o. - podiely 50,25,25%. V r. 2005 jeden zo spoločníkov zomrel. Do dedičského konania sme udali výšku vyrovnávacieho podielu, ktorý sa má vyplatiť pozostalým (2 zostávajúcim spoločníkom). Keďže to bola veľká suma, rozhodli sme sa ponechať peniaze vo firme formou pôžičky. Spísala som teda zmluvu o pôžičke a celú sumu vyrovnávacieho podielu som nechala vo firme. Urobila som len zápis o vyplatení 2 x 50 000,- Sk 411/365 a opätovne o zaplatení (vložení) 2 x 50 000,- Sk ako zmenu majiteľov podielov 365/411. Neviem vôbec či je to správne z hľadiska účtovníctva a hlavne ako je to z hľadiska dane z príjmu. Musíme teraz hodnotu vyrovnávacieho podielu zdaniť ako FO alebo len tých 50 000,- Sk. Naozaj si s tým neviem poradiť a potrebovala by som to dosť súrne. Prípadné informácie doplním.
Danila
02.02.07,14:28
Ty si spísala zmluvu o pôžičke na ten vyrovnávací podiel po zomrelom?
Peterka
02.02.07,14:38
Ak požičali vyrovnávací podiel firme, tak im najprv musel byť vyplatený a až potom ho požičali,t.j. musia ho zdaniť lebo mali príjem - vyplatenie podielu. Ak chceš zabrániť momentálne zdaneniu tak ho nevyplať.