Pukana
22.01.07,09:30
Dobrý deň,

prečítala som si články ohľadom konateľa a zdrav. poistenia, cinkla som si aj na zdrav. poisťovňu, ale ešte by som sa chcela pre istotu utvrdiť, či som postupovala správne.
Konateľ je zároveň aj zamestnancom vo firme, dostáva odmenu raz štvrťročne. Je prihlásený v zdrav. poiťovni ako zamestnanec, je ho potrebné ešte prihlásiť ako konateľa? Predpokladám, že nie. Ale konateľ mi tvrdí, že ho ešte treba prihlásiť ako konateľa. Keď som tel. na zdrav. poisť., pani mi povedala, že ho už prihlasovať ako konateľa nemám, lebo je prihlásený už ako zamestnanec pod IČOm firmy.
Pozerala som aj zákon č. 580/2004 Z.z. o zdrav. poistení, ale asi som slepá, ale priamo na toto som odpoveď nenašla.

Vie mi niekto poradiť? Ďakujem veľmi pekne.
Anja111
22.01.07,08:36
Dobrý deň,

prečítala som si články ohľadom konateľa a zdrav. poistenia, cinkla som si aj na zdrav. poisťovňu, ale ešte by som sa chcela pre istotu utvrdiť, či som postupovala správne.
Konateľ je zároveň aj zamestnancom vo firme, dostáva odmenu raz štvrťročne. Je prihlásený v zdrav. poiťovni ako zamestnanec, je ho potrebné ešte prihlásiť ako konateľa? Predpokladám, že nie. Ale konateľ mi tvrdí, že ho ešte treba prihlásiť ako konateľa. Keď som tel. na zdrav. poisť., pani mi povedala, že ho už prihlasovať ako konateľa nemám, lebo je prihlásený už ako zamestnanec pod IČOm firmy.
Pozerala som aj zákon č. 580/2004 Z.z. o zdrav. poistení, ale asi som slepá, ale priamo na toto som odpoveď nenašla.

Vie mi niekto poradiť? Ďakujem veľmi pekne.

V s.r.o. sa odvody za zamestnanca, (aj keď je konateľom), platia tak, ako za ostatných zamestnancov. Ak konateľ nie je prihlásený ako zamestnanec, ale ako konateľ, a poberá odmenu za výkon funkcie, tak sa platia odvody iba do ZP, (v tom období, kedy poberá odmenu).
Pukana
22.01.07,08:49
Ďakujem za odpoveď. Tak, aby som si to zhrnula.

1. Keď je konateľ zamestnancom a zároveň aj poberá odmenu za výkon funkcie, tak je prihlásený ako zamestnanec /soc. poist, zdrav. poist. = následne platiť odvody/ a netreba ho do zdrav. poist. opäť prihlásiť ako konateľa, lebo už prihlásený je.

2. V prípade, že konateľ nie je zamestnancom a poberá odmeny za výkon funkcie konateľa, tak je potrebné prihlásiť ho do zdrav. poisť. a platiť odvody za dané obdobie, keď odmenu poberá.

Správne? Ďakujem.
mysimis
22.01.07,08:50
Úplne správne.
Pukana
22.01.07,08:53
Ďakujem :-) mysimis