barborka7
22.01.07,08:56
Robím mzdárku krátko a prvý krát idem robiť ročné zúčtovanie dane.
Chcela by som vedieť nasledovné:
1/ či môžem robiť ročné zúčtovanie dane pracovníkovi, ktorý si v ročnom zúčtovaní dane za rok 2005 znížil daňový základ o príspevky do DDP a v roku 2006 zmluvu o DDP zrušil. V zákone je písané, že o túto sumu si musí zvýšiť daňový základ do 3 rokov od zrušenia zmluvy, ale nenašla som tam, či to môže urobiť aj v rámci ročného zúčtovania dane cez zamestnávateľa, alebo si musí podať daňové priznanie sám, alebo či mu možno urobiť ročné zúčtovanie dane aj bez tohto /on mal totižto príspevky do DDP cez zametnávateľa a aj zamestnávateľ mu na DDP prispieval/
2/ prispievame zamestnancom, ktorí si platia doplnkové dôchodkové poistenie určitou sumou, chcela by som vedieť či si daňový základ môžu znížiť aj o príspevok čo platil zamestnávateľ, alebo iba o tie príspevky, ktoré si platia sami
3/ zamestnanec, ktorý je u nás v riadnom pracovnom pomere, daň sa mu vyberá preddavkovo a jeden mesiac mal dohodu o vykonaní práce, kde mal odmenu 4.000,- Sk a daň sa mu vybrala zrážkovu, môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane z príjmov, alebo si ho musí urobiť sám, nakoľko za rok 2006 mal daň vyberanú preddavkovo aj zrážkou.

Ďakujem pekne za radu.
Iveta Matlovičová
22.01.07,09:05
1.) Zamestnanec je povinný podať daňové priznanie - zvýšiť základ dane do 3 rokov od zrušenia zmluvy (teda ak porušil zmluvu v roku 2006 - tak v roku 2007 - 2008 alebo 2009), mzdárka mu nemôže vykonať RZD a zvýšiť ZD o uvedené príspevky na DDP
2.) iba príspevky, čo si platia sami, príspevky zamestnávateľa na DDP základ dane neznižujú
3.) - ak si chce zamestnanec zohľadniť i príjmy zdanené zrážkovu daňou, tak si podáva daňové priznanie, v ktorom sa zrážková daň pretransformuje na preddavkovú
- ak si chce zamestnanec zohľadniť len príjmy zdanené preddavkovou daňou, tak môže mzdárku požiadať o vykonanie RZD
AnitaMartinska
22.01.07,09:18
1.) Zamestnanec je povinný podať daňové priznanie - zvýšiť základ dane do 3 rokov od zrušenia zmluvy (teda ak porušil zmluvu v roku 2006 - tak v roku 2007 - 2008 alebo 2009), mzdárka mu nemôže vykonať RZD a zvýšiť ZD o uvedené príspevky na DDP
2.) iba príspevky, čo si platia sami, príspevky zamestnávateľa na DDP základ dane neznižujú
3.) - ak si chce zamestnanec zohľadniť i príjmy zdanené zrážkovu daňou, tak si podáva daňové priznanie, v ktorom sa zrážková daň pretransformuje na preddavkovú
- ak si chce zamestnanec zohľadniť len príjmy zdanené preddavkovou daňou, tak môže mzdárku požiadať o vykonanie RZD

Reakcia na 1.bod.
Nie je vynimka pri zruseni DDP,ked zmluva bola spisana este za starych podmienok,kedy bola podmienka dovrsenia 50 rokov veku sporitela?
Teraz ma napadlo,ze v prispevku sa nespomenul vek sporitela.
Ale ak by to bolo tak,ze mal 50 rokov a zmluvu mal este podla starych pravidiel,tak to asi nie je porusenie zmluvnych podmienok.
Mam pravdu?
jankasm
22.01.07,09:22
Reakcia k bodu 3.
Keďže má u Vás príjem aj na pracovnú zmluvu, z ktorej má zrazenú daň preddavkovo, má teda podpísané u Vás aj vyhlásenie, nemala byť náhodou daň zrazená z dohody preddavková? Nepočíta sa z pohľadu dane celý príjem za mesiac? - dohoda + pracovný pomer?
barborka7
22.01.07,10:03
Tá zamestnankyňa má u nás podpísané daňové vyhlásenie, ale jeden mesiac na dohodu o vykonaní prác odrobila v inej organizácii, kde mala odmenu 4.000,- Sk a daň jej bola zrazená zrážkou. V takom prípade jej môžem urobiť ročné zúčtovanie dane?
barborka7
22.01.07,10:06
Ten zamestnanec má 25 rokov, a vybral si zo životnej poistky peniaze pred dovŕšením 55 rokov.
Takže zamestnancom mám dať potvrdenie o príjme, a povedať im, aby si ročné zúčtovanie dane robili sami, alebo im ho môžem urobiť aj ja, keď ma o to požiadajú?

Ďakujem za odpovede všetkým.
jankasm
22.01.07,10:12
Tá zamestnankyňa má u nás podpísané daňové vyhlásenie, ale jeden mesiac na dohodu o vykonaní prác odrobila v inej organizácii, kde mala odmenu 4.000,- Sk a daň jej bola zrazená zrážkou. V takom prípade jej môžem urobiť ročné zúčtovanie dane?

Aha, takže tá dohoda nebola vo Vašej firme. :)
Potom je to v poriadku, ale ak si chce priznať aj príjem zdanený zrážkovou daňou, musí si urobiť sama daňové priznanie, nemôžete jej urobiť RZD. Nech si sama zváži čo urobí, či má vôbec zmysel priznávať ten príjem. Vráti sa jej z neho zaplatená daň? ;)
Ak sa rozhodne ho nepriznať (nedodaniť) tak jej môžete kľudne urobiť ročné zúčtovanie dane.
barborka7
22.01.07,10:21
Ona nás určite požiada o ročné zúčtovanie dane, potom jej tam nemám zahrnúť ten príjem, ktorý mala z dohody? Tá odmena za dohodu o vykonaní prác jej bola normálne zdanená, takže myslím si, že by tam nemala mať nijaký preplatok na dani. A to nebude vadiť, ak jej tam tie peniaze z dohody do ročného zúčtovania dane nedám, neurobím tým nič zle? Prosím Vás poraďte mi, lebo som v mzdách samouk.

A ešte keby ste mi mohli poradiť, mám zamestnankyňu, ktorá má manžela na rodičovskej dovolenke celý rok 2006 od októbra 2006 dostáva príspevok za ošetrovanie svojej matky, chce si na neho uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela. Len neviem, či jej môžem priznať celú sumu, alebo sa znižuje o sumu, čo dostáva ten príspevok za ošetrovanie.

Díky.
jankasm
22.01.07,11:33
Ona nás určite požiada o ročné zúčtovanie dane, potom jej tam nemám zahrnúť ten príjem, ktorý mala z dohody? Tá odmena za dohodu o vykonaní prác jej bola normálne zdanená, takže myslím si, že by tam nemala mať nijaký preplatok na dani. A to nebude vadiť, ak jej tam tie peniaze z dohody do ročného zúčtovania dane nedám, neurobím tým nič zle? Prosím Vás poraďte mi, lebo som v mzdách samouk.

A ešte keby ste mi mohli poradiť, mám zamestnankyňu, ktorá má manžela na rodičovskej dovolenke celý rok 2006 od októbra 2006 dostáva príspevok za ošetrovanie svojej matky, chce si na neho uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela. Len neviem, či jej môžem priznať celú sumu, alebo sa znižuje o sumu, čo dostáva ten príspevok za ošetrovanie.

Díky.

1. Ak jej chcete urobiť ročné zúčtovanie, tak určite bez toho príjmu z dohody. O tom vlastne je zrážková daň, keď sa už raz zrazí, nemusí sa nikde priznávať ani uvádzať, je proste vysporiadaná. Takže keď jej ju tam nezahrnieš a vlastne ani nesmieš), určite s tým nič nepokazíš. ;)
2. Čo sa týka odpočítateľnej položky na manžela - tak z informácií tu na porade viem, že zaopatrovací príspevok sa nezapočítava (predpokladám, že je to to isté ako príspevok za ošetrovanie).
Takže podľa mňa mu môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť v plnej výške.
matafe
22.01.07,12:02
1. Ak jej chcete urobiť ročné zúčtovanie, tak určite bez toho príjmu z dohody. O tom vlastne je zrážková daň, keď sa už raz zrazí, nemusí sa nikde priznávať ani uvádzať, je proste vysporiadaná. Takže keď jej ju tam nezahrnieš a vlastne ani nesmieš), určite s tým nič nepokazíš. ;)
2. Čo sa týka odpočítateľnej položky na manžela - tak z informácií tu na porade viem, že zaopatrovací príspevok sa nezapočítava (predpokladám, že je to to isté ako príspevok za ošetrovanie).
Takže podľa mňa mu môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť v plnej výške.

Čo sa týka 2. bodu, tak zaopartovací príspevok (týka sa vojakov) patril medzi štátne sociálne dávky, ale tento príspevok bol zrušený zákonom 570/2005 k 1.1.2006

Pokiaľ by v tomto prípade išlo o príspevok za opatrovanie, vyplácaný na základe zákona 195/1998 o sociálnej pomoci, potom ide iba o sociálnu dávku a tento príjem sa započítava do vlastného príjmu manžela.

Pokiaľ by išlo o ošetrovné, čiže dávku z nemocenského poistenia, potom tento príjem sa tiež započítata do vlastného príjmu manžela a odpočítateľnú položku je potrebné ponížiť.
barborka7
22.01.07,12:25
Neviem presne aký príspevok dostáva, asi niečo z úradu práce za opatrovanie chorej matky. Bližšie som sa jej na to ešte nepýtala. Takže ak som dobre pochopila, tak o tú sumu, ktorú dostal za 10,11,12 jej znížim nezdaniteľnú časť na manžela?

A neurobím nič zlé, keď tento rok urobím ročné zúčtovanie dane tým zamestnancom, ktorí si zrušili životnú poistku, z ktorej si v minuloročnom zúčtovaní dane znížili základ dane, keď na to majú lehotu 3 roky?

A ešte by som sa chcela opýtať, kde v zákone je napísané, že o príspevok zamestnávateľa /príspevok ide zo sociálneho fondu/ na doplnkové dôchodkové poistenie sa nemôže znížiť daňový základ v ročnom zúčtovaní dane. Mám taký pocit, že minulý rok mzdárka čo bola predo mnou znižovala základ dane aj o sumu, ktorú prispel zamestnancom zamestnávateľ. A teraz sa ma na to zamestnanci pýtajú, keď im poviem iba tú ich sumu, čo si sami našetrili, že prečo je to tak.
Ďakujem.
Iveta Matlovičová
22.01.07,13:35
Podľa zákona platného do 31.12.2006: § 11 ods. 5 Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.
Podľa zákona platného od 1.1.2007: § 11 ods. 9 "Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk." - ak zamestnávateľ platil príspevky na DDS - tieto nie sú súčasťou nezdaniteľnej sumy základu dane zamestnanca, pretože ich nerealizoval on, ale zamestnávateľ ... píšeš ale o príspevku zo SF, čo je podstatný rozdiel, pretože zamestnanec mohol touto sumou povýšiť "svoju" platbu na DDS, takto nás usmernila aj p. z DRSR Bratislava, ale týka sa to len príspevkov zo SF ... no nech sa vyjadria aj ostatní
brikina
22.01.07,14:14
Reakcia k bodu 3.
Keďže má u Vás príjem aj na pracovnú zmluvu, z ktorej má zrazenú daň preddavkovo, má teda podpísané u Vás aj vyhlásenie, nemala byť náhodou daň zrazená z dohody preddavková? Nepočíta sa z pohľadu dane celý príjem za mesiac? - dohoda + pracovný pomer?

prosím Vás, toto je pre mna novinka. Mam asi 10 zamestnancov, ktorý robia na pracovný pomer a tiez na dohodu. No z tej dohody nikdy nemali viac ako 5000,-odmenu, takze som uplatnila zrážkovú daň. Je to chyba? Ak ano musím to opraviť? (aj oznámenia a prehľady na daňový úrad?) Kde sa dočítam ze sa to povazuje za jeden príjem?
Tiez by som im robila RZD, lebo keby si aj chceli tu zrazkovu dan uplatnit ako preddavkovu, tak im to nepomoze. Mali take prijmy, ze dan sa im urcite nevrati. Takze nema zmysel aby si kvoli tomu robili problemy s danovym priznanim.
Moc mi pomozete, ked mi odpisete...
vikinka
22.01.07,14:20
Ak nemali podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej sumy a ich príjem bol do 5 000,-Sk je v poriadku,že im bola zrazená zrážková daň.Ale v príade ,že majú podpísané vyhlásenie u vás ako u zamestnávateľa ,tak mali mať daň preddavkovú.
brikina
23.01.07,04:22
Ak nemali podpísané vyhlásenie na uplatnenie nezdaniteľnej sumy a ich príjem bol do 5 000,-Sk je v poriadku,že im bola zrazená zrážková daň.Ale v príade ,že majú podpísané vyhlásenie u vás ako u zamestnávateľa ,tak mali mať daň preddavkovú.

z pracovneho pomeru mali podpisane danove vyhlasenie.... predd.dan
ale z dohody uz som to brala akoze ze nemaju podpisane..... zrazkova dan

ak som to pochopila spravne... tak napriek tomu, ze mu robim dve vyplaty za jeden mesiac, mala som dat tie jeho zarobky dokopy a zdanit preddavkovo???
brikina
23.01.07,06:51
z pracovneho pomeru mali podpisane danove vyhlasenie.... predd.dan
ale z dohody uz som to brala akoze ze nemaju podpisane..... zrazkova dan

ak som to pochopila spravne... tak napriek tomu, ze mu robim dve vyplaty za jeden mesiac, mala som dat tie jeho zarobky dokopy a zdanit preddavkovo???

prosim objasnite mi to, velka vdaka...
Jana Motyčková
23.01.07,08:13
z pracovneho pomeru mali podpisane danove vyhlasenie.... predd.dan
ale z dohody uz som to brala akoze ze nemaju podpisane..... zrazkova dan

ak som to pochopila spravne... tak napriek tomu, ze mu robim dve vyplaty za jeden mesiac, mala som dat tie jeho zarobky dokopy a zdanit preddavkovo???
Áno, napriek tomu, že im robíš dve výplaty, zdaňovať ich musíš spolu. Daňový zákon nerozlišuje príjem zo závislej činnosti podľa pracovných vzťahov, taktiež platiteľom príjmu je stále 1 zamestnávateľ pre všetky pracovné vzťahy zamestnanca. Čiže ak má zamestnanec u platiteľa (zamestnávateľa) podpísané vyhlásenie, má ho podpísané pre všetky svoje príjmy zo závislej činnosti. Taktiež v takom prípade v prípadnom potvrdení o zdaniteľnej mzde uvádzaš všetky príjmy, nerobíš potvrdenie zvlášť pre každý pracovný vzťah.
brikina
23.01.07,14:03
Áno, napriek tomu, že im robíš dve výplaty, zdaňovať ich musíš spolu. Daňový zákon nerozlišuje príjem zo závislej činnosti podľa pracovných vzťahov, taktiež platiteľom príjmu je stále 1 zamestnávateľ pre všetky pracovné vzťahy zamestnanca. Čiže ak má zamestnanec u platiteľa (zamestnávateľa) podpísané vyhlásenie, má ho podpísané pre všetky svoje príjmy zo závislej činnosti. Taktiež v takom prípade v prípadnom potvrdení o zdaniteľnej mzde uvádzaš všetky príjmy, nerobíš potvrdenie zvlášť pre každý pracovný vzťah.

Dakujem rozumiem, viem presne co mi chcete povedat. Keby som rucne robila mzdy nie je problem. ALE:) tym ze to robim na MRP-dos (zial) tak :

- ked nahadzujem vyplatu z tej dohody, vzdy mi to skoci do zrazkovej dani (ak je suma nizsia ako 5000,-) neskoci tam v pripade ze mu zadam, ze si uplatnuje odpocitatelnu polozku, ale to uz ma v plnej vyske uplatnene, ked mu robim vyplatu z prac. pomeru.

- Tiez mu nemozem robit jednu vyplatu, kedze sa eviduju hodiny zvlast, inak su odvody pri PP a pri Dohode a pod... musia sa urobit dve vyplaty, teda dve vyplatne pasky a to znamena, ze na konci roku mam aj dve potvrdenia o zdanitelnej mzde.

Tiez sa chcem spytat, ci je to velmi zle (pripadne protizakonne) ak som tu odmenu za dohodu zdanovala zrazkou (aj napriek podpisanemu vyhlaseniu pri PP)
Jana Motyčková
23.01.07,14:09
"Protizákonné" to je. Na DÚ budete mať preplatok na zrážkovej dani a nedoplatok na preddavkovej. Bohužiaľ, DÚ to sleduje aj vykazuje zvlášť a môže byť z toho pokuta.
Ako to riešiť v MRP neviem, treba zistiť u dodávateľa, príp. v téme k soft.MRP.
brikina
23.01.07,14:17
"Protizákonné" to je. Na DÚ budete mať preplatok na zrážkovej dani a nedoplatok na preddavkovej. Bohužiaľ, DÚ to sleduje aj vykazuje zvlášť a môže byť z toho pokuta.
Ako to riešiť v MRP neviem, treba zistiť u dodávateľa, príp. v téme k soft.MRP.

to ano, uvedomujem si to. No zoznam ludi so zrazkovou danou sa nikde nedava, nemuseli by na to prist nie? Chcem sa vyhnut dodatocnym stvrtrocnym hlaseniam a oznameniam. Len na seba upozornim.
V tomto roku si to uz budem strazit....

.....ale ten minuly.....ach jaj:mee:
barborka7
24.01.07,04:20
Ešte otázka, lebo už sa tu preberá aj zrážková daň.
Zamestnanec nastúpil koncom mesiaca ku nám do zamestnania a bola som poučená, že radšej nemám dávať daňový bonus, keď nastúpila na konci mesiaca, tak som jej ho tam nedala, a keď mala príjem do 5.000,- Sk, tak jej to dalo zrážkovú daň. Je to tak správne? Na daňovom vyhlásení jej dám opraviť dátum podpísania daňového vyhlásenia, akože za ten mesiac to nechcela a keďže má u nás potom daň preddavkovú aj zrážkovú, môžem jej urobiť ročné zúčtovanie dane ak nás o to požiada? Treba požiadať daňový úrad o prekvalifikovanie zrážkovej dane na preddavkovú?


Prosím poraďte mi, čo mám robiť.
tinava
24.01.07,06:38
ahojte, známy bol v priebehu roka 2006 zamestnaný v českej firme. Od septembra je zamestnancom slovenskej firmy. Môže požiadať svojho zamestnávateľa na slovensku o vykonanie ročného zúčtovania dane /ak priznáva aj príjmy z čiech/, alebo si musí sám podať daňové priznanie?
Ak si má podávať daňové priznanie aký typ ma použiť a ako sa tie príjmy zo zahraničia započítavajú?
Vopred ďakujem za odpovede.
jankasm
24.01.07,06:44
Ešte otázka, lebo už sa tu preberá aj zrážková daň.
Zamestnanec nastúpil koncom mesiaca ku nám do zamestnania a bola som poučená, že radšej nemám dávať daňový bonus, keď nastúpila na konci mesiaca, tak som jej ho tam nedala, a keď mala príjem do 5.000,- Sk, tak jej to dalo zrážkovú daň. Je to tak správne? Na daňovom vyhlásení jej dám opraviť dátum podpísania daňového vyhlásenia, akože za ten mesiac to nechcela a keďže má u nás potom daň preddavkovú aj zrážkovú, môžem jej urobiť ročné zúčtovanie dane ak nás o to požiada? Treba požiadať daňový úrad o prekvalifikovanie zrážkovej dane na preddavkovú?


Prosím poraďte mi, čo mám robiť.

Uplatnila si jej v tom mesiaci odpočítateľnú položku? Ak mala podpísané vyhlásenie tak si jej ju mala uplatniť. V tom prípade z príjmu 5000,- jej nevyšlo platiť žiadnu daň.
Ak si jej ju neuplatnila, to znamená, že nemala podpísané vyhlásenie, neuplatnila si ani daňový bonus, v tom prípade sa jednoznačne jedná o daň zrážkovú.
Ak si jej neuplatnila odpočítateľnú položku, tak to môžeš urobiť tak ako píšeš. Vyhlásenie jej daj podpísať až od nasledujúceho mesiaca.
Ročné zúčtovanie jej urobiť môžeš, ale bez započítania príjmu, ktorý bol zdanený zrážkovou daňou. Ak si chce priznať aj ten príjem, tak si musí urobiť DP sama.
Len pre doplnenie, daňový bonus jej kľudne môžeš uplatniť aj za časť mesiaca ak o to žiada a neuplatnila si ho za ten mesiac už u niekoho iného. Nie je dôležité, či u vás robí celý mesiac alebo len 5 dní, dôležitý na priznanie daňového bonusu je príjem vyšší ako polovica minimálnej mzdy, t.j. 3800,-.
maca88
24.01.07,08:13
Chcela by som si ujasniť jednu vec. Konateľ a zamestnanec (typ S) si robil ročné zúčtovanie ZP sám. Vyšiel mu preplatok 4 Sk za neho a 5 Sk za spoločnosť. Oznámenie zamestnáveteľovi neposlal lebo to bol preplatok do 100 Sk. Ani nepožiadal o vrátenie preplatku zo ZP. Na seminári nám bolo povedané že preplatok aj 5 sk, sa zahrna pri ročnom zúčtovaní dane do r.01, alebo som to len nepochopila a musí podať daňové priznanie. Dakujem
barborka7
24.01.07,08:41
Takže daňový bonus na dieťa aj nezdaniteľnú časť základu dane, ak ho nemala vyplatený u iného zamestnávateľa za ten mesiac, tak jej ho teraz vyplatím, a nevadí, ak ten jeden mesiac mala zrážkovú daň.

Ešte sa chcem opýtať máme taký problém a to asi dosť veľký problém, najprv sa skúsim poradiť tu, potom s malou dušičkou zavolám na daňový úrad.

Od januára do septembra sme mali aj zamestnancov, ktorým sa zrážala zrážková daň, robili u nás na dohodu. V mzdovom liste majú zrazenú zrážkovú daň, ale na sumári, čo vyjde z počítača na základe čoho sme vlastne platili daň to náš programátor dal až od októbra, takže mi sme daňovému úradu odviedli preddavkovú daň. Neviem čo s tým mám robiť. A ešte problém je aj ten, že od októbra sme síce posielali na daňový úrad aj preddavkovú aj zrážkovú daň, ale sme im neposlali za tie tri mesiace výkaz. Neviem si s tým nijako poradiť. Ak sa opýtam na Daňovom úrade, tak mi sem pošlú kontrolu, a ak im nepošlem dodatočne výkaz aj to bude asi nápadné.
A ďalšia vec, neviem čo stým, v minuloročnom zúčotaní dane mzdárka čo bola predo mnou zamestnancom znížila základ dane aj o sumu čo si šetrili sami aj to čo im prispieval zamestnávateľ. Ako som sa tu už dozvedela daň si môže znížiť zamestnanec iba o to, čo si našetril sám. Neviem, ako by som to teraz mala dať do poriadku, alebo sa mám tváriť že som to nezistila a o ničom neviem.
Ako by som to mala dať do poriadku, vie mi niekto poradiť?
Marína
24.01.07,09:06
ahojte, známy bol v priebehu roka 2006 zamestnaný v českej firme. Od septembra je zamestnancom slovenskej firmy. Môže požiadať svojho zamestnávateľa na slovensku o vykonanie ročného zúčtovania dane /ak priznáva aj príjmy z čiech/, alebo si musí sám podať daňové priznanie?
Ak si má podávať daňové priznanie aký typ ma použiť a ako sa tie príjmy zo zahraničia započítavajú?
Vopred ďakujem za odpovede. DP si musí podať sám na tlačive typ A, takže o ročné zúčtovanie nemôže požiadať ZĽ. K DP priloží Potvrdenie o príjme od oboch ZĽ. Príjem, výdavky(poistné) a daň z ČR prepočíta kurom NBS ( ZoDP_§31_ods.2 ) a to buď
1/ priemerným kurzom za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem
2/ kurzom platným v deň, v ktorom bol príjem prijatý alebo pripísaný na účet v peňažnom ústave
3/ priemerným kurzom priemerných mesačných kurzov
4/ priemerným ročným kurzom

Poznámka: Tvoj príspevok aj moja odpoveď však už patria do porady Daň z príjmu
jankasm
24.01.07,09:51
Takže daňový bonus na dieťa aj nezdaniteľnú časť základu dane, ak ho nemala vyplatený u iného zamestnávateľa za ten mesiac, tak jej ho teraz vyplatím, a nevadí, ak ten jeden mesiac mala zrážkovú daň.
Áno, keďže jej robíš ročné zúčtovanie, posudzuješ všetko z pohľadu za celý rok. Nezdaniteľná časť v plnej výške, a ak splnila podmienku na daňový bonus tak aj ten v plnej výške.
Pozor: nezabudni, že jej do príjmu nesmieš započítať ten príjem zdanený zrážkovou daňou.
Ešte sa chcem opýtať máme taký problém a to asi dosť veľký problém, najprv sa skúsim poradiť tu, potom s malou dušičkou zavolám na daňový úrad.
Od januára do septembra sme mali aj zamestnancov, ktorým sa zrážala zrážková daň, robili u nás na dohodu. V mzdovom liste majú zrazenú zrážkovú daň, ale na sumári, čo vyjde z počítača na základe čoho sme vlastne platili daň to náš programátor dal až od októbra, takže mi sme daňovému úradu odviedli preddavkovú daň. Neviem čo s tým mám robiť. A ešte problém je aj ten, že od októbra sme síce posielali na daňový úrad aj preddavkovú aj zrážkovú daň, ale sme im neposlali za tie tri mesiace výkaz. Neviem si s tým nijako poradiť. Ak sa opýtam na Daňovom úrade, tak mi sem pošlú kontrolu, a ak im nepošlem dodatočne výkaz aj to bude asi nápadné.
A ďalšia vec, neviem čo stým, v minuloročnom zúčotaní dane mzdárka čo bola predo mnou zamestnancom znížila základ dane aj o sumu čo si šetrili sami aj to čo im prispieval zamestnávateľ. Ako som sa tu už dozvedela daň si môže znížiť zamestnanec iba o to, čo si našetril sám. Neviem, ako by som to teraz mala dať do poriadku, alebo sa mám tváriť že som to nezistila a o ničom neviem.
Ako by som to mala dať do poriadku, vie mi niekto poradiť?
Takže riešenie: daň máte zaplatenú v poriadku, takže žiadne nedoplatky tam nie sú. Od januára do septembra ste posielali aj oznámenia o zrážkovej dani? Ak nie, tak ich treba dodatočne poslať za každý mesiac, spolu so žiadosťou o preúčtovanie dane, ktorá mala byť v každom mesiaci zaplatená ako zrážková. Ak ste oznámenia posielali, je to v poriadku, potom len požiadajte o preúčtovanie, v opačnom prípade - každé oznámenie pokuta 2000,-Sk. Ak ste už od októbra posielali zrážkovú daň dobre, tak len treba poslať oznámenia, DÚ nemá momentálne tie platby k čomu priradiť. Keďže zrážková daň sa za rok 2006 neuvádzala v prehľadoch, budeš musieť asi porobiť aj opravné prehľady.
Čo sa týka tých príspevkov na DDS, tak naozaj si nesmú ponížiť príjem o sumu príspevkov, ktoré platí zamestnávateľ. Ale vyriešiť sa to dá jedine daňovým priznaním, ktoré si musí podať sám zamestnanec.

Odpovede máš v texte. ;)
rennka
24.01.07,09:53
Zamestnanec mi oznamil, ze zrusil zivotnu poistku /zamestnavatel neprispieval / v januari 2007. Mozem mu urobit RZD za rok 2006?
jankasm
24.01.07,09:57
Zamestnanec mi oznamil, ze zrusil zivotnu poistku /zamestnavatel neprispieval / v januari 2007. Mozem mu urobit RZD za rok 2006?

Áno, môžeš, ak ťa požiada.
Ak si však v predchádzajúcich rokoch ponížil príjem o príspevky na toto poistenie, tak si to musí do troch rokov vysporiadať, čo znamená podať daňové priznanie a vrátiť daň, ktorá mu bola na základe odpočtu tejto poistky vrátená pri ročnom zúčtovaní.
Ak by si to chcel urobiť už v daňovom priznaní za rok 2006 tak v tom prípade mu neurobíš RZD ale len vystavíš potvrdenie o príjme.
barborka7
24.01.07,10:12
V štvrťročných výkazoch o dani z príjmov, čo posielame na daňový úrad tam máme zahrnutú aj zrážkovú daň a preddavkovú spolu, tak je to správne?
A keď požiadame o preúčtovanie dane zo zrážkovej na preddavkovú, tak im budem musieť aj za tie mesiace poslať Oznámenie o zrážkovej dani, alebo tým je to vyriešené.
A tú pokutu 2.000,- Sk za každý mesiac dostaneme určite, alebo ako by sa tomu dalo vyhnúť aby sme nedostali pokutu?

To mám všetkým zamestnancom, ktorí si šetria cez nás DDP a vlani im o tú sumu predchádzajúca mzdárka znížila daňový základ podať daňové priznanie sami?
Minulý rok to robila iná mzdárka, ja som v tom čase nemala so mzdami nič spoločné, a čo sa stane, keď sa budem tváriť že o tom neviem a nepoviem o tom ani zamestnancom, ktorých sa to týka. Ja som začala mzdy robiť až v auguste 2006 a keby som už ročné zúčtovanie dane za rok 2005 nechala tak a nestarala sa o to čo robila mzdárka predo mnou?
tkt
26.01.07,06:44
Môžem spraviť ročné zučtovanie dane zamestanacovi, ktorý je zároveň aj konateľ sro, ale nemá z toho žiadny príjem?
jankasm
26.01.07,09:29
V štvrťročných výkazoch o dani z príjmov, čo posielame na daňový úrad tam máme zahrnutú aj zrážkovú daň a preddavkovú spolu, tak je to správne?
A keď požiadame o preúčtovanie dane zo zrážkovej na preddavkovú, tak im budem musieť aj za tie mesiace poslať Oznámenie o zrážkovej dani, alebo tým je to vyriešené.
A tú pokutu 2.000,- Sk za každý mesiac dostaneme určite, alebo ako by sa tomu dalo vyhnúť aby sme nedostali pokutu?
Za každú zrážkovú daň treba poslať oznámenie o zrážkovej dani. Zrážková daň sa v prehľadoch vôbec neuvádza, takže keď pošleš oznámenia a požiadaš o preúčtovanie dane preddavkovej na daň zrážkovú, budeš musieť samozrejme prerobiť aj štvrťročné prehľady (bez zrážkovej dane), pretože inak by to nesedelo.

To mám všetkým zamestnancom, ktorí si šetria cez nás DDP a vlani im o tú sumu predchádzajúca mzdárka znížila daňový základ podať daňové priznanie sami?
Minulý rok to robila iná mzdárka, ja som v tom čase nemala so mzdami nič spoločné, a čo sa stane, keď sa budem tváriť že o tom neviem a nepoviem o tom ani zamestnancom, ktorých sa to týka. Ja som začala mzdy robiť až v auguste 2006 a keby som už ročné zúčtovanie dane za rok 2005 nechala tak a nestarala sa o to čo robila mzdárka predo mnou?
Áno, jedine oni sami si to môžu opraviť daňovým priznaním.
Ty, ako mzdárka a v podstate ani tvoja prechodkyňa za to nie ste zodpovedné, pretože sumu, o ktorú si ponižovali základ dane, si oni sami vpísali do žiadosti o vykonanie RZD a podpísali. Takže je to vlastne len problém zamestnancov nie zamestnávateľa.
Ale predpokladám, že žiadosti im možno vypisovala mzdárka a tieto údaje im tam dopisovala sama. Takže je to na tebe či ich na to upozorníš alebo to necháš tak.

Odpovede máš v texte. ;)
Anja111
26.01.07,09:42
Môžem spraviť ročné zučtovanie dane zamestanacovi, ktorý je zároveň aj konateľ sro, ale nemá z toho žiadny príjem?

Áno, môžeš.
pozit
26.01.07,10:43
Chcela by som si ujasniť jednu vec. Konateľ a zamestnanec (typ S) si robil ročné zúčtovanie ZP sám. Vyšiel mu preplatok 4 Sk za neho a 5 Sk za spoločnosť. Oznámenie zamestnáveteľovi neposlal lebo to bol preplatok do 100 Sk. Ani nepožiadal o vrátenie preplatku zo ZP. Na seminári nám bolo povedané že preplatok aj 5 sk, sa zahrna pri ročnom zúčtovaní dane do r.01, alebo som to len nepochopila a musí podať daňové priznanie. Dakujem

Mám tento istý problém, len so sumami 2 Sk a 3 Sk...... Tiež neposlal oznámenie, tiež neobdržal preplatok ani on ani firma ..... Požiadal o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje, že nemal iné príjmy (čo je pravda, lebo preplatok mu nebol vrátený a za konateľstvo nepoberá odmenu .....)
Môžem mu urobiť RZ dane?
jankasm
26.01.07,10:58
Mám tento istý problém, len so sumami 2 Sk a 3 Sk...... Tiež neposlal oznámenie, tiež neobdržal preplatok ani on ani firma ..... Požiadal o ročné zúčtovanie, kde prehlasuje, že nemal iné príjmy (čo je pravda, lebo preplatok mu nebol vrátený a za konateľstvo nepoberá odmenu .....)
Môžem mu urobiť RZ dane?

RZD mu môžeš urobiť, aj keby mu tie 2 Sk alebo 3 Sk boli vrátili (novela zákona o dani z príjmu). ;)
pozit
26.01.07,11:03
Ďakujem.... myslela som si, že áno.....