Julia9
22.01.07,09:08
Dobry den,
potrebovala by som poradit ohladom uctovania splatkoveho kalendara od firmy B.O.F. Leasing - firma kupuje cerpaciu stanicu spolu s pozemkom. Splatkovy kalendar je rozvrhnuty rovnomerne na 48 mesiacov ale mam tu uvedene iba najomne a k tomu je vyratana dph. Chyba mi tu osobitne vycisleny urok...
Mam si ho ratat sama a pri kazdej splatke o nom uctovat, aj ked tu nie je rozpisany? OC je 7.000.000 a leasingova cena je 8.403.281,28 - a kedze je kazda splatka rovnaka, viem si to pekne vyratat... Ako by ste to uctovali?
Dakujem za radu! Julia
andrej_rv
22.01.07,16:14
.. od firmy B.O.F. Leasing - firma kupuje cerpaciu stanicu spolu s pozemkom. Splatkovy kalendar je rozvrhnuty rovnomerne na 48 mesiacov ale mam tu uvedene iba najomne a k tomu je vyratana dph. Chyba mi tu osobitne vycisleny urok...
Mam si ho ratat sama a pri kazdej splatke o nom uctovat, aj ked tu nie je rozpisany? OC je 7.000.000 a leasingova cena je 8.403.281,28 - a kedze je kazda splatka rovnaka, viem si to pekne vyratat
Leasingový úrok (nerealizované finančné výnosy u prenajímateľa = nerealizované finančné náklady u nájomcu) je v zmysle § 30a ods.1 písm. c) Postupov PÚ povinný vypočítať prenajímateľ. Vyčíslenie úrokov k jednotlivým splátkam by malo byť súčasťou splátkového kalendára resp. prílohou leasingovej zmluvy. Od 1.1.2006 síce Postupy v § 30a ods. 15 umožňujú sstanovenie úroku nájomcom, ak nie je vyčíslený prenajímateľom, ale vzťahuje sa to len na prenájmy od zahraničného prenajímateľa. Samotný výpočet nie je celkom jednoduchou záležitosťou - aj keď je splátka rovnaká, úrok postupne klesá a istina sa zvyšuje. Treba požiadať leasingovú spoločnosť o zosúladenie splátkového obsahu kalendára s predpismi a jeho doplnenie o vyčíslený úrok.
Celá tá zmluva - ak ide vôbec o finančný prenájom - sa mi nezdá byť v súlade so zákonom o dani z príjmov. Predmetom zmluvy je čerpacia stanica a pozemok. Čerpacia stanica sa pre účely zaradenia do majetku a odpisovania musí rozčleniť minimálne na budovu (4. odpisová skupina, výnimočne 3. OS) a technologickú časť (podľa hlavnej čast súboru - podzemných nádrží - pravdepodobne 3. odpisová skupina). Aby sa nájomná zmluva pre účely dane z príjmu považovala za finančný prenájom, musí okrem iného v zmysle § 2 písm. s) bod 2. ZoDP spĺňať aj podmienku: "... doba trvania nájmu je najmenej 60 % doby odpisovania podľa § 26 ods. 1 a nie menej ako tri roky, alebo ak je predmetom prenájmu pozemok, doba trvania nájmu pozemku je najmenej 60 % doby odpisovania hmotného majetku zaradeného do odpisovej skupiny 4.."
Pri odpisovaní v 4.OS (budova, pozemok) z odpisovej doby 20 rokov tvorí 60 % 144 mesiacov, v 3. OS (technologická časť) z 12 rokov je 60 % je 87 mesiacov. Doba odpisovania 48 mesiacov použitá v zmluve by podmienky zákona pre leasing spĺňala len v prípade, ak by sa celá ČS (pozemok, budova, technológia) odpisovala 6 rokov v 2. OS. Čo asi správca dane akceptovať nebude.
Ak nejde o tzv. operatívny prenájom, vzhľadom na neúplnosť zmluvy (nevyčíslenie úroku) a nedodržanie doby prenájmu stanovených pre finančný prenájom v ZoDP podľa mňa takto uzavretú zmluvu nemožno z účtovného a daňového hľadiska považovať za finančný prenájom. Keďže ide o dosť veľkú sumu, doporučil by som problematiku v každom prípade konzultovať s daňovým poradcom a leasingovú zmluvu bezodkladne obsahovo i formálne zosúladiť s požiadavkami zákona i postupov účtovania.
Jana Acsová
22.01.07,16:18
Leasingové spoločnosti vystavujú niekedy fakturačné podklady až následne na vyžiadanie. Obráťte sa na BOF - vystavia a doručia správny splátkový kalendár s vyčíslením istiny a úroku.
Julia9
24.01.07,06:45
Dakujem velmi pekne za odpovede. Uz som sa posunula dalej, pretoze som zistila, ze som nemala kompletne doklady od konatela. Ono je to totiz tak, ze su uzatvorene tri leasingove zmluvy. Jedna je na pozemok a budovu cerpacej stanice - jej trvanie je 144 mesiacov aj ked splatky su rozvrhnute na 48 mesiacov (bolo mi vysvetlene, ze je to tzv. zrychlene splacanie). Dalsia zmluva je na podzemne nadrze a rozvody - trvanie zmluvy je 87 mesiacov, splacanie znovu zrychlene na 48 mesiacov. A posledna tretia zmluva je na stojany a monitorovacie systemy - trvanie je 48 a takisto doba splacania je 48 mesiacov. Sice som sa este s takymto splacanim nestretla, ale v lizingovke mi potvrdili, ze je to takto v poriadku.
Co sa tyka splatkovych kalendarov - maju mi ich zaslat opravene, kde bude osobitne vycislena istina a urok.
Stretli ste sa uz niekto s takymto splacanim - tzv. zrychlenym...?
Julia
AHA
25.01.07,12:20
Je to celkom bežné, že leasing trvá trebas 48 mesiacov a spláca sa iba 24 mesiacov napr.
To asi vy máte vo firme málo leasingov ja ich jednej mám až 27.
Julia9
25.01.07,12:29
Fiiiha, 27 v jednej... :)
Mame tych leasingov celkom dost, ale prvykrat mam inu dobu trvania a inu dobu splacania, kedze vacsinou mame leasing iba na auta a aj to vzdy na 36 mesiacov.
Takze tak... Vdaka za prispevok! Julia
Julia9
25.01.07,13:25
Predsa len mam este jednu otazku k celej tejto zalezitosti - aj ked tato sa tyka dph.
Ako som uz pisala vyssie, mame tri LZ. Zmluva na budovu a pozemok je ok, je vystavena 11.12.2006 - zaroven v tento den je aj preberaci protokol, splatkovy kalendar zacina tymto dnom a dalsie splatky su vzdy 11. v mesiaci, faktura k zvysenej splatke a zaroven tato zvysena splatka je uhradena v tento den+1. bezna splatka.
Problem mam s ostatnymi dvoma zmluvami na technologicke zariadenia, pretoze zmluvy, preberacie protokoly a faktury k zvysenym splatkam su s datumom 15.12.2006 - ALE - na splatkovom kalendari mam predpokladany datum prevzatia predmetu leasingu 25.01.2007 a splatky su vyratane vzdy s datumom splatnosti na 25. v mesiaci. Cize zo splatkoveho kalendara to vyzera, akoby sa leasing zacal az 25.01.2007. Zaroven vsak ale na splatkovych kalendaroch mam zvysenu splatku aj s dph rozpisanu s datumom 15.12.2006, kedy naozaj doslo k prevzatiu predmetu leasingu. Zvysene splatky boli zaplatene az 05.01.2007.
Mozem si dph z tychto zvysenych splatok, ku ktorym mam faktury a mam preberacie protokoly s datumom 15.12.2006 odratat uz v decembri 2006 alebo az v januari 2007?
Danove priznanie mam uz sice hotove a uplatnila som si to vsetko v decemri - overila som si to aj na DRSR, ale staaaale mam v hlave to ale...
Poradi niekto?
Julia9
25.01.07,13:29
Zabudla som dodat, ze ocakavame danovu kontrolu na zdan. obdobie december 2006, kedze nam tymto vznikol dost vysoky odpocet dph...