Maxinka
24.01.07,15:23
PROSÍM:
Mzdárka mi oznamila Vám ze v zmysle novely danoveho zakona nemam narok na nezdanitelnu cast platu vo vyske 7968,- Sk a že tato nezdanitelna cast mi bola od 1. januara zastavena z dovodu ze by mi pri rocnom zuctovani za rok 2007 vznikol nedoplatok na dani vo vyske cca 18.000,- Sk.
Aká je to novela a prečo mi to ruší?
ĎAKUJEM
Anja111
24.01.07,14:31
PROSÍM:
Mzdárka mi oznamila Vám ze v zmysle novely danoveho zakona nemam narok na nezdanitelnu cast platu vo vyske 7968,- Sk a že tato nezdanitelna cast mi bola od 1. januara zastavena z dovodu ze by mi pri rocnom zuctovani za rok 2007 vznikol nedoplatok na dani vo vyske cca 18.000,- Sk.
Aká je to novela a prečo mi to ruší?
ĎAKUJEM

Málo informácií.
mysimis
24.01.07,14:39
PROSÍM:
Mzdárka mi oznamila Vám ze v zmysle novely danoveho zakona nemam narok na nezdanitelnu cast platu vo vyske 7968,- Sk a že tato nezdanitelna cast mi bola od 1. januara zastavena z dovodu ze by mi pri rocnom zuctovani za rok 2007 vznikol nedoplatok na dani vo vyske cca 18.000,- Sk.
Aká je to novela a prečo mi to ruší?
ĎAKUJEM

Mám pocit Maxinka, že máš vysoký plat, môže sa jednať o tzv. milionársku daň od p. Fica:mee:
katkaj
24.01.07,14:46
Mám pocit Maxinka, že máš vysoký plat, môže sa jednať o tzv. milionársku daň od p. Fica:mee:

Tiež mám pocit že sa jedná o milionársku daň ale mzdárka nemá pravdu že ti už teraz neprináleží odpočítateľná položka. Príjem na milionársku daň sa prehodnocuje až pri ročnom zúčtovaní prípadne daňovom priznaní za rok 2007. Čiže aj keď máš vyšší plat nezdaniteľná časť ti mesačne prináleží ;)
azuz
24.01.07,14:47
PROSÍM:
Mzdárka mi oznamila Vám ze v zmysle novely danoveho zakona nemam narok na nezdanitelnu cast platu vo vyske 7968,- Sk a že tato nezdanitelna cast mi bola od 1. januara zastavena z dovodu ze by mi pri rocnom zuctovani za rok 2007 vznikol nedoplatok na dani vo vyske cca 18.000,- Sk.
Aká je to novela a prečo mi to ruší?
ĎAKUJEM
A odkiaľ ona vie aký budeš mať ročný príjem za rok 2007?:eek:
Je možné, že máš síce vysoký plat, ale na nezdaniteľnú časť mesačne máš nárok. V takom prípade je možné, že ak si budeš uplatňovať nezdaniteľnú časť mesačne, tak Ti pri ročnom zúčtovaní vyjde nedoplatok na dani - s tým počítaj. Ale je na Tvojom rozhodnutí, či si vo Vyhlásení zrušíš uplatnenie NČZD alebo nie. Mzdárka Ti nič svojvoľne rušiť nemôže, zákon to tiež nekáže.
Jozef Mihál
24.01.07,15:17
Lepšie ako katkaj alebo azuz by som to nenapísal. Mzdárka nemá právo rozhodovať o tom, či si zamestnanec uplatní alebo neuplatní nezd.čiastku. Výnimkou boli a naďalej sú len poberatelia dôchodkov.
dracica
06.02.07,09:24
Prosím poradte aká je nezdanitelná čiastka na danovníka v roku 2007 prosíííííííííííííííííím surne to potrebujem vediet
Tweety
06.02.07,09:25
Prosím poradte aká je nezdanitelná čiastka na danovníka v roku 2007 prosíííííííííííííííííím surne to potrebujem vediet7968/m.Ale už sme to tu písali, stačilo iba pohľadať.:)
katkaj
06.02.07,09:26
Prosím poradte aká je nezdanitelná čiastka na danovníka v roku 2007 prosíííííííííííííííííím surne to potrebujem vediet

95.616 ročne a 7968 mesačne
dracica
06.02.07,09:27
7968/m.Ale už sme to tu písali, stačilo iba pohľadať.:)

veď ja som aj hľadala ale nenašla som nič potrebovala som to rýchlo zistiť dakujem veľmi pekneeeeeeeeeeee
katkaj
06.02.07,09:29
veď ja som aj hľadala ale nenašla som nič potrebovala som to rýchlo zistiť dakujem veľmi pekneeeeeeeeeeee

Máš tú odpočítateľnú položku napísanú aj v prvej otázke tejto témy :rolleyes:
dracica
06.02.07,09:54
no len to bola otázka nemohla som vedieť či sa pýta správne a tú informáciu som potrebovala do jednej minúty zistiť

este raz ďakujem
johny18
07.02.07,07:14
Kolko moze zamestnanec najviac zarobit mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast za rok 2007 , t.j. 95.616 Sk? Kdesi som tu cital, ze od rocneho ZD vo vyske 498 000 Sk sa bude kratit nezdanitelna cast, to znamena, ze moze maximalne zarobit 41.500 Sk mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast?
katkaj
07.02.07,07:26
Kolko moze zamestnanec najviac zarobit mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast za rok 2007 , t.j. 95.616 Sk? Kdesi som tu cital, ze od rocneho ZD vo vyske 498 000 Sk sa bude kratit nezdanitelna cast, to znamena, ze moze maximalne zarobit 41.500 Sk mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast?

Tie základy dane prepočítané na hrubú mzdu vychádzajú na sumu 570876 ročne. Čiže ak nechce človek prísť ani o korunu z nezdaniteľnej čiastky tak by sa mal držať tohto ročného príjmu.
Pepa
07.02.07,07:27
Kolko moze zamestnanec najviac zarobit mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast za rok 2007 , t.j. 95.616 Sk? Kdesi som tu cital, ze od rocneho ZD vo vyske 498 000 Sk sa bude kratit nezdanitelna cast, to znamena, ze moze maximalne zarobit 41.500 Sk mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast?
Áno .
Pri výpočte mesačných preddavkov sa postupuje tak ako sa postupovalo, čiže "po starom. Ak má zamestnanec podpísané vyhlásenie, základ dane sa znižuje o odpočítateľnú položku 7968,- Sk bez ohľadu na výšku jeho "mesačného" zdaniteľného príjmu.
Katija
07.02.07,07:33
Kolko moze zamestnanec najviac zarobit mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast za rok 2007 , t.j. 95.616 Sk? Kdesi som tu cital, ze od rocneho ZD vo vyske 498 000 Sk sa bude kratit nezdanitelna cast, to znamena, ze moze maximalne zarobit 41.500 Sk mesacne, aby mal narok na celu nezdanitelnu cast? Teraz to platí tak ako píšeš. Čo bude platiť 31.12.2007 uvidíme. Zákon 595/2003 zvykne parlament novelizovať minimálne raz ročne.
johny18
07.02.07,08:18
Pravdupovediac, teraz neviem, coho sa mam drzat. Katkaj uvadza, ze rocne to je 570 876 Sk, aby zamestnanec mal narok na celu odpocitalenu polozku. To je vsak mesacne 47.573 Sk, ostatni suhlasite, ze mesacne to je 41.500, kdesi som vsak tu na porade zase cital aj o sume 47.600 Sk a kdesi aj o sume presahujucej 50000 Sk. Takze aky je ten mesacny hruby prijem, aby zamestnanec neprisiel ani o korunu a aby mal narok na celu nezdan.ciastku 95.616 Sk??
katkaj
07.02.07,08:25
Pravdupovediac, teraz neviem, coho sa mam drzat. Katkaj uvadza, ze rocne to je 570 876 Sk, aby zamestnanec mal narok na celu odpocitalenu polozku. To je vsak mesacne 47.573 Sk, ostatni suhlasite, ze mesacne to je 41.500, kdesi som vsak tu na porade zase cital aj o sume 47.600 Sk a kdesi aj o sume presahujucej 50000 Sk. Takze aky je ten mesacny hruby prijem, aby zamestnanec neprisiel ani o korunu a aby mal narok na celu nezdan.ciastku 95.616 Sk??

41.500 mesačne je ale základ dane. Treba sa asi držať toho ročného hrubého príjmu 570.876 pretože zamestnanec môže mať jeden mesiac 20.000 hrubý plat a ďalší mesiac bude mať 70.000. Ale pokiaľ má stabilný príjem tak mesačne je to hrubá mzda 47.573 pri ktorej sa nezdaniteľná časť nekráti.
johny18
07.02.07,09:02
Dakujem. Sef si chce prisposobit plat, aby sa vyhol tej "milionarskej dani", preto kalkulujem :)
Este sa chcem spytat, ak bude zarabat mesacne 47.570 Sk a popritom ma kazdy mesiac este z dohody v inej firme prijem 5000 sk (zdanovany zrazkovou danou), bude sa na konci roku aj ten prijem z dohody pocitat do jeho prijmov? Mam mu znizit plat na 42.500 Sk, aby sa vyhol vyssim daniam?
katkaj
07.02.07,09:10
Dakujem. Sef si chce prisposobit plat, aby sa vyhol tej "milionarskej dani", preto kalkulujem :)
Este sa chcem spytat, ak bude zarabat mesacne 47.570 Sk a popritom ma kazdy mesiac este z dohody v inej firme prijem 5000 sk (zdanovany zrazkovou danou), bude sa na konci roku aj ten prijem z dohody pocitat do jeho prijmov? Mam mu znizit plat na 42.500 Sk, aby sa vyhol vyssim daniam?

Dohody do 5000 zdanené zrážkovou daňou sú vysporiadané. Čiže pokiaľ si šéf nebude chcieť "dodaniť" tú zrážkovú daň v DP tak by to malo byť v poriadku a nemalo by to ovplyvniť jeho základ dane.
ZEvina
25.01.08,09:38
Lepšie ako katkaj alebo azuz by som to nenapísal. Mzdárka nemá právo rozhodovať o tom, či si zamestnanec uplatní alebo neuplatní nezd.čiastku. Výnimkou boli a naďalej sú len poberatelia dôchodkov.


Dobrý deň prajem, chcela by som Vás poprosiť o pomoc: Náš zamestnanec si celý rok uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka (95 616,-). Teraz som mu robila potvrdenie o príjmoch fyzickej... a čiastkový základ dane vyšiel viac ako 570 876,-- Sk. Nakoľko je cudzí štátny príslušník (ČR) a na území ČR má aj iné príjmy, daňové priznanie si robí sám v ČR na základe potvrdenia o zrazených preddavkov na území SR. Moja otázka: čo s tou "milionárskou" daňou? Má sa vysporiadať na území SR, alebo si to on vysporiada v daňovom priznaní v ČR?
Ďakujem za každú radu. Eva
ZEvina
28.01.08,06:18
Posúvam..... Nikto mi neporadí?
Katija
28.01.08,06:48
Dobrý deň prajem, chcela by som Vás poprosiť o pomoc: Náš zamestnanec si celý rok uplatňoval nezdaniteľnú časť na daňovníka (95 616,-). Teraz som mu robila potvrdenie o príjmoch fyzickej... a čiastkový základ dane vyšiel viac ako 570 876,-- Sk. Nakoľko je cudzí štátny príslušník (ČR) a na území ČR má aj iné príjmy, daňové priznanie si robí sám v ČR na základe potvrdenia o zrazených preddavkov na území SR. Moja otázka: čo s tou "milionárskou" daňou? Má sa vysporiadať na území SR, alebo si to on vysporiada v daňovom priznaní v ČR?
Ďakujem za každú radu. Eva


Posúvam..... Nikto mi neporadí?Podľa toho, čo píšeš je dańovým rezidentom ČR. Príjmy dosiahnuté v SR musí vysporiadať v SR. Ak tu má len príjmy zo závislej činnosti, tak môže požiadať o RZD. Ak tu má aj iné príjmy, tak zo všetkých príjmov dosiahnutých v SR podá v SR DPFO. Celosvetové príjmy si potom vysporiada v ČR.
ZEvina
15.02.08,06:15
Ďakujem za predošlú radu a mám ešte jednu otázočku: Ak mi zamestnanec prinesie potvrdenie o zúčtovaných.... z dohody o vykonaní práce riadne zdanenú, je táto dohoda vysporiadaná a neuvádza sa to do ročného zúčtovania ani vtedy, ak by sa tým navýšil čiastočný základ, ktorý by sa tým zvýšil nad 498 000? Môžem mu odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku 95 616,--? Ďakujem.
tomare
15.02.08,07:29
Ďakujem za predošlú radu a mám ešte jednu otázočku: Ak mi zamestnanec prinesie potvrdenie o zúčtovaných.... z dohody o vykonaní práce riadne zdanenú, je táto dohoda vysporiadaná a neuvádza sa to do ročného zúčtovania ani vtedy, ak by sa tým navýšil čiastočný základ, ktorý by sa tým zvýšil nad 498 000? Môžem mu odpočítať celú nezdaniteľnú čiastku 95 616,--? Ďakujem.
Záleží aká je daň na potvrdení. Ak je zrážková je to vysporiadané ak preddavková, navýši to čiastkový základ a môže to zmeniť i nezdaniteľnú čiastku
Jana Vlčeková
14.03.08,14:32
Zdravím poraďákov,
mohla som počas roka 2007 zrušiť odpočet dane zamestnancovi keď mal príjem dosť vysoky, teraz pri zúčtovaní dane má dosť značný nedoplatok a viní mňa.
Mal podpísané vyhlásenie a počas roka ho daň nezaujímala.
Poraďte mi prosím ako mám argumentovať.
Ďakujem
katkaj
14.03.08,14:41
Zdravím poraďákov,
mohla som počas roka 2007 zrušiť odpočet dane zamestnancovi keď mal príjem dosť vysoky, teraz pri zúčtovaní dane má dosť značný nedoplatok a viní mňa.
Mal podpísané vyhlásenie a počas roka ho daň nezaujímala.
Poraďte mi prosím ako mám argumentovať.
Ďakujem

pokiaľ podpísal vyhlásenie tak ste povinná mu uplatňovať mesačný odpočet. Bohužiaľ zákon platí pre všetkých a pokiaľ ste ho upozornili počas roka na možnosť vysokého nedoplatku a nebral to vážne tak tu má následky.

Zodpovednosť je na jeho strane a nech si uvedomí že na možnosť vysokého nedoplatku ste ho nemuseli počas roka upozorňovať. Zákon Vám to neprikazuje, je to len vaša dobrá vôla ;)