Luckasari
03.01.05,13:14
Milí poradcovia,
prosím vás o radu v nasledovnom probléme.
Máme zamestnanca, ktorý má minimálnu mzdu. Samozrejme koeficient náročnosti práce je zachovaný, v našom prípade teda má vymeriavací základ 7 800 Sk (min. mzda 6 500Sk * koef. 1,2).
Ak s ním mám problémy, a žiadne pokarhanie, napomenutie, atď. nepomáha, chceli by sme mu siahnuť na mzdu. Nemá zatiaľ žiadne odmeny, má len tento pevný základ (firma sa ešte len rozbieha, preto to je zatiaľ takto). Je možné, aby sme mu z tejto mzdy čosi strhli? Chceli by sme to vyskúšať takto (len neviem, či mi to zákon povoľuje), ak ani toto nepomôže, tak to s ním budeme musieť riešiť úplne ináč.
Vopred ďakujem za odpoveď.
vladan
03.01.05,12:48
Lucka, skús konkretizovať problémy - má nejaké absencie, spôsobil nejakú škodu?
Luckasari
03.01.05,18:01
nie Vladi, nič takéto závažné, ale neplní si svoje povinnosti tak, ako by mal, proste má nejakú náplň práce a nedodržiava ju, a spôsobuje nám tým prevádzkové problémy
viem, že keby mal túto pevnú mzdu, a napr. k tomu 3 000 Sk odmenu, ktorú by sme mu dávali alebo nedávali, a určovali jej výšku, podľa toho ako pracuje a plní si svoje povinnosti (takto by to bolo v pracovnej zmluve definované), tak by som mu v jeden mesiac nedala ani korunu, alebo by som mu dala nižšiu sumu, a on by sa spamätal, lebo veď prišiel o prachy, tak by si nabudúce dal pozor, že ako pracuje
ale takto neviem, či mu môžem niečo strhnúť, proste mám pocit, že nič iné už nepomôže, len neviem, či mi to zákon povoľuje, keď sme sa raz na takejto mzde dohodli
vladan
03.01.05,20:27
A upozornili ste ho, že ak sa stav nezmení, tak budete nútení ho prepustiť? Lebo si písala, že nereaguje na upozornenia. Máte tie upozornenia písomne? Ako dlho u vás pracuje ten zamestnanec? Aj ja mám ten pocit, že na mzdu mu siahnuť nemôžete, ale nie som si istá, musela by som pohľadať v zákonníku práce.
Luckasari
03.01.05,20:51
ústne sme ho na to upozornili, k písomnému upozorneniu sme ešte nepristúpili

a pracuje u nás vyše pol roka
vladan
13.01.05,12:06
to, čo napíšem je môj subjektívny názor:
- ak ste ho písomne neupozorňovali, nemáte v ruke nič
- ak ho chcete prepustiť, tak platí pre obe strany výpovedná doba, resp. dohoda o skončení pracovného pomeru
- šáhnuť na mzdu mu nemôžete, lebo chodil riadne do práce, plnil si svoje povinnosti svedomito (lebo nemáte písomné upozornenie) a za odpracovaný čas mu patrí mzda

Budem rada, ak sa k tejto diskusii pridá aj niekto iný, a určite by bodol aj právnik :D
Vladol
14.01.05,12:10
Ahojte

Na základnu mzdu mu siahnuť nemôžeš, nakoľko má iste podpísanú nejakú dohodu o mzdových podmienkach.

Takže jedine mu dať písomné upozornenie v ktorom budú konkrétne vypísané problémy v jeho práci, resp. v jeho prístupe apod.. Ak to nepomôže, tak po písomnom upozornení výpoveď. Z vlastnej skúsenosti viem, že taký papier je niekedy horší strašiak ako zníženie prémii o 500,- Sk.