apo
22.01.07,10:49
Zateplovanie domu bolo ukončené v starom roku 2006. V januári 2007 bude prebiehať kolaudačné konanie. Stavebník má všetko vyfakturované, DPH ide na výstupe, ale prijaté úhrady sú iba zálohovými platbami.

Bolo by dobre, aby zálohové platby boli príjmom ovplyvňujúcim ZD.
Dá sa s tým niečo urobiť?

Ďakujem.

apo
Ester plus
22.01.07,10:19
Stavebník má povinnosť stavbu skolaudovať alebo odberateľ?
renča1
22.01.07,10:26
Neviem čo všetko a ako je riešené zateplenie domu. Určite je podpísaná nejaká zmluva o dielo. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že sa priebežne bude faktúrovať čiastočne prevedené práce, tak takýto príjem by bol POZD.
apo
22.01.07,11:09
Neviem čo všetko a ako je riešené zateplenie domu. Určite je podpísaná nejaká zmluva o dielo. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že sa priebežne bude faktúrovať čiastočne prevedené práce, tak takýto príjem by bol POZD.

OK od stavebíka vypýtam zmluvy a podľa toho sa zariadime.
Ale predpokladám, že dielčie plnenie by mohlo spočívať v tom, že pri zateplovaní prekladali lešenia po ukončení časti obvodového múru. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že po ukončení jednotlivých častí obvodového múru bude dielčia fakturácia tak je to predmetom dane z príjmu.

Zatiaľ ďakujem.

apo
apo
22.01.07,11:12
Stavebník má povinnosť stavbu skolaudovať alebo odberateľ?

Domnievam sa, že skolaudovanie je dôležitejšie pre stavebníka aby bol oprávnený vystaviť faktúru, ktorá ukončí jeho práce a začne plynúť záruka a skolaudovanie by mohlo byť royhodujúcim momentom pre daň z príjmu stavebníka.

apo
renča1
22.01.07,11:13
OK od stavebíka vypýtam zmluvy a podľa toho sa zariadime.
Ale predpokladám, že dielčie plnenie by mohlo spočívať v tom, že pri zateplovaní prekladali lešenia po ukončení časti obvodového múru. Ak by v zmluve bolo dohodnuté, že po ukončení jednotlivých častí obvodového múru bude dielčia fakturácia tak je to predmetom dane z príjmu.

Zatiaľ ďakujem.

apo

Presne tak.
apo
22.01.07,16:54
Presne tak.
Mám text zmluvy kde je napísané:
1. Je dohodnutá celková cena za dielo bez DPH + DPH
2. Na začiatok sa preplatí zálohová faktúra
(pokryje výdavky na materiál -toto je len moja poznámka )
3. Po polovici vykonaných prác zhotoviteľ vystaví faktúru doposiaľ vykonaných prác + dodávky materiálu odsúhlasené objednávateľom.
4. Zostávajúcu časť uhradí objednávateľ po ukončení diela a jeho prevzatí na základe preberacieho protokulu.


Formulácia bodu 3 je možno aj o tom, že by takto vyfakturované výkony mohli byť predmetom zýšenia základu dane u stavebníka. Tento názor by som obhajoval tým, že sa nejedná o zálohu, ktoru sa v minulosti korigovali základy dane FO tak, že sa v naledujúcom roku záloha vrátila. Tu sa už nedá cúvnuť, práca sa dokončí nakoľko sú na tom zainteresované obidve strany.

Objednávateľom je správca bytového domu, ktorý všetky výdavky zúčtuje voči fondu opráv vlastníkov bytov v dome.

Prosím ešte raz o vyjadrenie k tejto téme.

Ďakujem.

apo
betka
24.01.07,18:44
Pre stavebnika nie je dolezite kolaudacne rozhodnutie. Ja by som to vyfakturovala ako ciastkove zdanitelne plnenie ku konca roku 2006, odpocitala by som z tejto ciastk. FA, zalohove platby, tym padom by tieto zalohy boli pre mna POZD.
A napr. v DPH ma zalohove platby nepustia. Pretoze ked vystavim zalohovu FA, a odberatel mi ju vyplati, som povinna vystavit danovy doklad do 15 dni.
Na druhej strane boli prace uskutocnene, tak preco by to nemal byt POZD?
Manual
24.01.07,18:53
Nie je mi jasné, prečo má mať spojitosť kolaudácia so zateplením. Predpokladám, že sa kolauduje celý RD ako novostavba a tá bola zateplovaná. A zateplenie je len časť projektovaných prác. Predsa ak je práca firmou vykonaná, stavebník je povinný uhradiť. Určite je aj zmluva /mala by byť/ a aj stavebný dozor, ktorý toto všetko sleduje.
Prikláňam sa k stanovisku betky.
Pekný večer...