mtzmt
22.01.07,11:14
Zdravim,
od 1.1. do 5.6. som bol student, pracoval som obcas na dohody o vykonani prace...potom od 6.6. do 1.11. nezamestnany a zamestnal som sa v ČR. Pocas roka som predal nehnutelnost na Slovensku a potreboval by som ju dat do danoveho priznania. Mam ziadat svojho zamestnavatela o potvrdenie o prijme a podat danove priznanie na Slovensku alebo ?
Marína
22.01.07,11:09
Zdravim,
od 1.1. do 5.6. som bol student, pracoval som obcas na dohody o vykonani prace...potom od 6.6. do 1.11. nezamestnany a zamestnal som sa v ČR. Pocas roka som predal nehnutelnost na Slovensku a potreboval by som ju dat do danoveho priznania. Mam ziadat svojho zamestnavatela o potvrdenie o prijme a podat danove priznanie na Slovensku alebo ? Áno, ak máš daňový domicil v SR. Podávať budeš DP_typ B. Pozri si napr. tieto témy:
http://www.porada.sk/t17429-danove-priznanie-rezident.html
http://www.porada.sk/t35636-praca-v-zahranici.html
mysimis
22.01.07,11:10
áno, vyžiadaj si od zamestnávateľa potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch na daň a DP si podáš sám.
Johanka
22.01.07,11:14
Doporučujem podať najprv DP v ČR, pretože vzhľadom na dĺžku zamestnania v ČR je možné , že daň zaplatená v ČR Ti bude po uplatnení odpočítateľnej časti základu dane vrátená. Výsledok DP podaného v ČR prenesieš do DP podaného v SR z celosvetových príjmov.
Marína
22.01.07,11:50
Johanka, súhlasím, ale keďže bol zamestnancom a nie SZČO, NČZD si, predpokladám, uplatňoval mesačne a rozdiel v odvedených preddavkoch a v zúčtovaní dane tak, podľa môjho názoru, bude minimálny.
Johanka
22.01.07,12:04
Ťažko písať, keď nevieme o aké sumy ide ... Vychádzam z toho, že keď v ČR pracoval 2 mesiace a uplatní si celú odp.položku, tak mu môžu vrátiť aj celú daň - závisí od výšky príjmu a následne preddavkov.
mtzmt
23.01.07,08:32
Za tych par mesiacov na SVK na dohodu o vykonani prace mam asi 40000Sk. Prijem za tie 2 mesiace v CR asi 65000kc v hrubom, dan z predaja nehnutelnosti neplatim, ale musi to byt v danovom priznani...
Marína
23.01.07,13:21
Za tych par mesiacov na SVK na dohodu o vykonani prace mam asi 40000Sk. Prijem za tie 2 mesiace v CR asi 65000kc v hrubom, dan z predaja nehnutelnosti neplatim, ale musi to byt v danovom priznani...
Odvody a preddavky na daň nevieš aké si mal v ČR? Dtto daň z dohôd. Tiež nevieme, aký bol príjem z predaja nehnuteľnosti. Skús si to nahodiť do http://www.porada.sk/t19254-dp-pre-fo_b-a-po-v-exceli_pomocka.html?highlight=exceli
DP pre r.2006 síce nemôžeš, ale pre výpočet Ti postačí.
mtzmt
13.02.07,09:45
V ČR som mal hruby prijem za 1 mesiac 30909kc, zaklad dane 27045, socialne poistenie 2473, zdravotne 1391, zaloha na dan bez zliav 4976, po zlave 4376. Asi tak podobne to bolo aj druhy mesiac. Plus tie dohody o vykonani prace, to je do tych 40000 sk. Nejak mi to nejde do hlavy potom to davat do danoveho priznania v SR, to mi ako 2x zdania alebo? Ak si budem danove priznanie podavat sam aj za prijem v CR, tak v podstate by som mal na tom nieco ziskat ak nezdanitelna ciastka je u nas vyssia ako v CR? nevyznam sa v tom nejak, ak pisem blbosti, tak ma opravte, dakujem
Johanka
13.02.07,11:25
V ČR si daňovník s obmedzenou daň.povinnosťou, tzn., že v ČR zdaňuješ iba príjmy zo zdrojov ČR.
V SR si daňovník s neobm. daň.povinnosťou a zdaňuješ v daň.priznaní celosvetové príjmy.
Na zamedzenie dvojitého zdanenia máme uzatvorenú s ČR Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia. Pri príjmoch zo závislej činnosti používame v zmysle zmluvy metódu zápočtu dane zaplatenej v zahraničí ( v ČR). Podľa tejto metódy sa Ti na daňovú povinnosť z celosvetových príjmov uvedených v slovenskom daňovom priznaní započíta daň zaplatená v ČR v takom pomere, aký je pomer príjmov z ČR k celosvetovým príjmom.
mtzmt
13.02.07,11:49
Na základe tých súm by si mi odporúčala aký postup?
Johanka
13.02.07,11:53
Ako daňovník s obm.daň.povinnosťou v ČR máš aj povinnosti voči ČR. Buď požiadaj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo si tam podaj daňové priznanie. Údaje z RZD alebo DP v ČR prenesieš do DP podaného v SR. V žiadnom prípade však nemôžeš očakávať, že Ti v SR bude vrátená daň zaplatená do českého štátneho rozpočtu .
Ak máš obavu z toho, že bysi toto všetko nestíhal do termínu na podanie DP, využi možnosť požiadať správcu dane o preĺženie lehoty na podanie daňového priznania. Daňovníkom, ktorí majú príjmy zo zdrojov v zahraničí ,môže správca dane predĺžiť lehotu až o 6 mesiacov.