anarchy
22.01.07,11:29
Dobry den,

ja viem, ze na porade existuje niekolko rozvitych diskusii na danu temu a prave preto som uz dost zmatena ... mam dojem, ze niektore si vzajomne odporuju ...

Prosim o vyjadrenie k nasledovnemu pripadu:
S.r.o. platca DPH, ktora je vlastnikom nehnutelnosti prenajima tuto na zaklade najomnej zmluvy SZCO FO neplatcovi DPH. V zmysle najomnej zmluvy si vsetky sluzby (energie, vodu, opravy ....) obstarava sam najomca. V budove je vylucnym uzivatelom. Vlastnik budovy nema v roku ziadne náklady v suvislosti s prenajmom okrem dane z nehnutelnosti, teda neuplatnuje ziadne DPH na vstupe suvisiace s najmom. Faktura za najom sa vystavuje a plati len raz za rok v celej sume, takze aj naklady na spracovanie a administrativu su "nulove".

Je potrebne kratit vsetky vstupy DPH s.r.o., ktore suvisia s jej hlavnou (stavebnou cinnostou) vypocitanym kooficientom. Ak nie, o co sa opriet, aby nevznikol problem pri pripadnej kontrole ....

Prosim, prosim ... termin mi hori.
Johanka
22.01.07,11:06
Postupuješ podľa § 49 Zákona o DPH
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskych spoločenstiev, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskych spoločenstiev.
...

Z uvedeného vyplýva, že koeficientom propočítavaš iba tie dodávky tovarov a služieb, ktoré súvisia s prenájmom nehnuteľnosti.
anarchy
22.01.07,20:30
Dakujem za odpoved.
slnecnicalenka
24.01.07,12:13
podla mna:

vstupy ktore suvisia cisto s vystupami bez dph- nie je narok na odpocet dph

vstupy ktore suvisia tak s vystupmi s dph ako aj bez dph- pomerny narok vyuzitim koeficientu

vstupy ktore suvisia s vystupmi s dph- plny narok na odpocet dph
apo
25.01.07,15:22
Dakujem za odpoved.

Poďakoval-a si za odpoveď ale treba mať istotu v tom, že tak ideálne čistý nájom bez akýchkoľvek nákladov z ktorých sa odpočítava DPH je ilúzia. Občas sa telefonuje, občas je nutné urobiť revíziu rozvodov a vždy sa sem tam niečo najde.

Bolo obdobie keď som nemal poriadny účtovný softvér tak som si to tiež zjednodušoval. Pri dobrom softveri (ja používam Pohodu) nemám s koeficientami problém a dá viac námahy vymýšľať priehľadné dôvody prečo nepočítam koeficienty ako koeficientovať.

Ďaňoví kontrolóri čakú na príležitisť tam kde sú nájmy.

apo