Jamka
03.01.05,14:23
Všetkých pozdravujem v roku 2005!
Hneď začnem ozňtázkou:
Ak sa s.r.o. rozhodne, že bude zamestnancom poskytovať stravné lístky aj počas dovolenky (§152 odst.5a), budú tieto náklady pre s.r.o. daňovo uznané?
Paula
03.01.05,13:36
Tento problém bol hojne debatovaný - názor bol, že nie. Zaujímavé však je, že v r.1999 som čítala v zákone, že sa môžu lístky za dni dovolenky dať zamestnancom a platí to od r.1997.
Majka
03.01.05,13:50
Po dohode s mojim auditorom a prehodnoteni zakonov nasa zemstnanecka rada schvalila stravne listky aj pocas dovoleniek + brigadnikom, uctujem to bez rozdielu ci je to str.listok pocas dovolenky alebo nie, vsetko spolu.
Zákonník práce ustanovuje povinnosti zamestnávateľa v oblasti stravovania zamestnancov a súčasne dáva aj niektoré dispozitívne možnosti rozšírenia nárokov zamestnancov v tejto oblasti. Jednou z možností je aj dojednať poskytovanie stravy počas dní, kedy zamestnanec z určitých dôvodov nepracuje.

Konkrétne Zákonník práce v § 152 ods. 5 písm. a) ustanovuje, že zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie aj počas prekážok v práci. Je pravdou, že Zákonník práce v tomto prípade priamo neuvádza možnosť poskytnúť stravu počas dovolenky zamestnanca.

V zmysle doterajšieho výkladu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR však zamestnávateľ podľa nášho názoru môže umožniť stravovanie (t.j. poskytovať stravné lístky) aj počas dní, kedy zamestnanec nepracuje z dôvodu čerpania dovolenky. Výklad vychádza z aplikácie § 144 Zákonníka práce o spoločných ustanoveniach o prekážkach v práci.

Keďže v zmysle ods. 3 písm. b) tohto ustanovenia sa ako výkon práce posudzuje aj čas čerpania dovolenky, možno v širšom ponímaní deň dovolenky považovať za určitý druh prekážky v práci, pre ktorú zamestnanec nemohol pracovať. V prípade, že sa tak zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov, zamestnávateľ môže rozšíriť možnosť zabezpečiť stravovanie aj pre zamestnancov, ktorí nepracujú z dôvodu čerpania dovolenky.
MIRKA
03.01.05,20:24
u nas v a.s. sa aj tieto str.listky davaju do danovych a vzdy sa aj davali, ale zase je pravda, ze u nas nefunguje vsetko 100% spravne, ale tak to vo velkych firmach je.

momentalne by som to do danovych davala.
gabri
03.01.05,20:58
Aj ja ich do daňovych N dávam, počas dovoleniek môžu zamestnanci dostavať stravné lístky.