azalka
22.01.07,11:51
Prosím poraďte - evidenciu (výkazy denných a mesačných obratov) ERP robíme v našich formulároch, máme len jednu sadzbu DPH 19%.
Musíme tie formuláre zmeniť kvôli druhej-zníženej sadzbe ? Mám taký pocit, že som niekde videla, že nie, ale teraz to neviem nájsť.
Vďaka
Johanka
22.01.07,10:56
Možno si niekde čítala, že sa nemenili tlačivá daňových priznaní DPH aj napriek tomu, že uý nie je iba jedna sadzba dane.
Ale vyhláška o ERP sa nemenila, je potrebné evidovať tržby podľa jednotlivých sadzieb dane.
azalka
22.01.07,11:00
To znamená, že musím prerobiť formuláre, aj keď v zníženej sadzbe bude nula?
A čo sa týka softwarových zmien na pokladniach - musíme vykonať zmeny, aby tam bola uvádzaná aj druhá sadzba, aj keď sa nás netýka?
vikinka
22.01.07,11:20
na stránke www.drsr.sk vyšla dnes informácia k novele vyhlášky na ERP
Johanka
22.01.07,12:34
... takže aspoň usmernenie :) . Našťastie som nikoho nezmiatla, treba evidovať každú sadzbu dane osobitne.
TOKY
22.01.07,12:51
Ja mám knihu pokladnice s jednou sadzbou (19%) DPH. Už ju nemôžem používať??? Zníženú sadzbu nebudeme vôbec používať. Pokladnica je tiež naprogramovaná len na 19%.
ekopo
22.01.07,13:13
Podľa usmernenia, ktoré som prečítal si treba zabezpečiť novú knihu pokladnice s oboma sadzbami.
Anja111
22.01.07,13:16
Aj v tom prípade, ktorý uvádza TOKY?
ekopo
22.01.07,13:17
áno .......
Anja111
22.01.07,13:21
Ekopo, ďakujem veľmi pekne. Ale nepotešila som sa...
Anja111
22.01.07,13:24
A ešte ma napadlo: to by mala byť aj EPR naprogramovaná na 2 sadzby DPH, hoci sa využíva len jedna?
Paula
22.01.07,13:33
Nevidím dôvod kupovať novú knihu, ak už pre tento rok kúpená je (škoda peňazí). Stačí príslušné stĺpce rozdeliť na dva (jeden štíhly ) - ak nebudem mať 10%-nú sadzbu, i tak tam bude vždy iba nula a tá veľa miesta na papieri nezaberie. Môj názor.
Anja111
22.01.07,13:40
Paula, s tým súhlasím. Ale, čo s programovaním ERP?
ekopo
22.01.07,13:41
Aj to je riešenia, na stránke DRSR majú vzor
Anja111
22.01.07,15:21
Nikto nevie, či treba preprogramovať aj ERP?
ekopo
22.01.07,15:36
Myslím si, že ak nemám tovar z 10% DPH nemám čo programovať. Ale Tí hore to možno myslia inak, asi tak že na páske bude uvedená aj druhá sadzba, aj keď sa tovar nepredáva.
Anja111
22.01.07,15:48
Presne tak uvažujem aj ja a preto neviem, čo mám poradiť klientom.
skaspa
23.01.07,12:47
v súvislosti s diskusou som našiel na www.drsr.sk toto:

Informácia k novele vyhlášky ERP účinnej od 1.1.2007

S účinnosťou od 1 januára 2007 boli vyhláškou MF SR č. 679/2006 Z.z., ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška MF SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou (ďalej len ERP) v znení neskorších predpisov zmenené a doplnené prílohy č. 2 – Vzor denného výkazu obratov platiteľa dane z pridanej hodnoty a č. 3 - Vzor mesačného výkazu obratov platiteľa dane z pridanej hodnoty vyhlášky MF SR č. 55/1994 o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP v z.n.p., a to z dôvodu ustanovenia zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty podľa § 27 ods.1 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov .

Nové vzory výkazov denných a mesačných obratov sa týkajú všetkých daňových subjektov – platiteľov dane z pridanej hodnoty, bez ohľadu na skutočnosť či používajú výkazy, ktoré sú súčasťou knihy pokladnice alebo vedú výkazy samostatne ako rozoberateľné listy.

Ak správca dane zistí, že daňový subjekt nevedie evidenciu v súlade s § 3 vyhlášky MF SR č.55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP, uloží mu pokutu podľa
§ 35 ods.10 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov.
Anja111
23.01.07,12:58
Áno, to súhlasí. Ale nerieši to programovanie ERP. Totiž v minulosti, keď boli dve sadzby dane, tak museli byť všetky pokladne naprogramované na obidve sadzby...
vikinka
23.01.07,12:58
Som toho názoru,že uvádzať druhú sadzbu na ERP-t.z.mať povinnosť preprogramovať ERP-z tejto informácie nevychádza,samozrejme ak nepredávam tovar so zníženou sadzbou.Boli doplnené pílohy vzorov výkazov.
tina76
23.01.07,13:10
cize?
z toho vyplyva, ze na paske musi byt uvedena aj druha sadzba, hoci ju subjekt nepouziva?
a taktiez musi viest evidenciu druhej sadzby - cize nova pokladnicna kniha?
vikinka
23.01.07,13:33
Práveže si myslím,že nemusí byť uvedená na páske.Ja som svojim klientom,ktorí už majú nové knihy povedala aby si kolónku kde je sadzba DPH rozdelili na polovicu a napísali dve sadzby.Veď je nemysliteľné aby v januári kupovali nové knihy a čo budú odlepovať pásky?
slnecnicalenka
24.01.07,12:15
podla ministerstva financii: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=74

Na základe Novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) platí od 1. januára 2007 znížená sadzba dane na lieky a vybraný zdravotnícky tovar. Z tohto dôvodu sa novelizovala aj Vyhláška Ministerstva financií SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou (ERP).
Podľa nej je podnikateľ, ktorý vedie tržby prostredníctvom pokladnice, povinný viesť evidenciu v členení podľa sadzieb DPH. Uvedená povinnosť sa však vzťahuje iba na tých, ktorí predávajú tovar podliehajúci zdaneniu oboma sadzbami DPH.
Ostatní podnikatelia, ktorí predávajú tovar len so sadzbou dane 19 percent, nie sú povinní urobiť žiaden zásah do ERP z dôvodu zavedenia zníženej sadzby DPH. Informovala o tom hovorkyňa daňovej správy Adriana Plešková. Na Daňové riaditeľstvo SR (DR SR) sa totiž obrátilo viacero podnikateľov, ktorých údajne kontaktovali pracovníci daňového úradu a informovali ich o povinnosti zaviesť do pokladnice dve sadzby DPH.
DR SR preto pred nimi varuje a upozorňuje podnikateľskú verejnosť, že zamestnanci daňovej správy informujú o aktuálnych zmenách formou zverejnenia oznamu na svojej internetovej stránke http://www.drsr.sk, vyvesením oznamu na informačnej tabuli daňového úradu alebo prostredníctvom kancelárií služieb pre verejnosť.
Valika
24.01.07,12:23
Vďaka za info. Pekný deň prajem.
slnecnicalenka
24.01.07,12:37
.... tuto citaciu som v zakone ani vo vyhlaske nenasla, nechcela by som nikoho popliest, len som prilepila to co je na stranke min fin.......... ja by som to tiez radsej videla cierne na bielom v nejakej vyhlaske alebo pod. ;) ale zatial urcite nebudem vyhadzovat prachy za prestelovania registracnej pokladnice,ked mam tovar iba s 19%dph,,:D :D :D
azalka
24.01.07,14:24
podla ministerstva financii: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=74

Na základe Novely zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) platí od 1. januára 2007 znížená sadzba dane na lieky a vybraný zdravotnícky tovar. Z tohto dôvodu sa novelizovala aj Vyhláška Ministerstva financií SR č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb elektronickou registračnou pokladnicou (ERP).
Podľa nej je podnikateľ, ktorý vedie tržby prostredníctvom pokladnice, povinný viesť evidenciu v členení podľa sadzieb DPH. Uvedená povinnosť sa však vzťahuje iba na tých, ktorí predávajú tovar podliehajúci zdaneniu oboma sadzbami DPH.
Ostatní podnikatelia, ktorí predávajú tovar len so sadzbou dane 19 percent, nie sú povinní urobiť žiaden zásah do ERP z dôvodu zavedenia zníženej sadzby DPH. Informovala o tom hovorkyňa daňovej správy Adriana Plešková. Na Daňové riaditeľstvo SR (DR SR) sa totiž obrátilo viacero podnikateľov, ktorých údajne kontaktovali pracovníci daňového úradu a informovali ich o povinnosti zaviesť do pokladnice dve sadzby DPH.
DR SR preto pred nimi varuje a upozorňuje podnikateľskú verejnosť, že zamestnanci daňovej správy informujú o aktuálnych zmenách formou zverejnenia oznamu na svojej internetovej stránke http://www.drsr.sk, vyvesením oznamu na informačnej tabuli daňového úradu alebo prostredníctvom kancelárií služieb pre verejnosť.


Vďaka za info - zrejme túto správu som videla, keď som si myslela, že ani v evidencii nemusím uvádzať údaje so zníženou sadzbaou DPH. Tak aspoň toto, keď už musím všetky formuláre meniť. Ď.
KEJKA
24.01.07,18:15
Záver....
pokladnice ERP programovať na 2 sadzby netreba, ak mám iba 19%
ale
musím si kúpiť novú Pokladničnú knihu podľa nového vzoru, lebo by mi mohli dať pokutu.

zdá sa vám to scestné? Ajk mne.
andrea
29.01.07,15:45
Na "poradu" nechodím často, ale teraz ma až zmrazilo.... Prosím Vás to okrem pokladničnej knihy mám viesť aj tie denné záznamy???????? Rozumiem tomu správne?? Pokladničná kniha + denné a mesačné záznamy... alebo je niejaká iná kniha??? Prosím Vás o radu.. Ďakujem
vikinka
29.01.07,15:56
Denné výkazy aj mesačné sú súčasťou knihy pokladne.Takže okrem tejto knihy netreba viesť iné výkazy.Pozri na www.drsr.sk tam sú vzory týchto výkazov.
andrea
30.01.07,08:26
Dnes som sa informovala na DU v našom meste a bolo mi povedané že oni si myslia, že keď ja predávam tovar iba s jednou DPH (19%) nemusím viesť knihu pokladnice-denné záznamy, stačí mi kniha tržieb ako doteraz. Neviem či je to správne? To čo uvádza azalka : http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=38&id=74 bolo na stránke finance.gov uverejnené 10.1.2007 a drsr uvádza 22.1.2007 že :
Nové vzory výkazov denných a mesačných obratov sa týkajú všetkých daňových subjektov – platiteľov dane z pridanej hodnoty, bez ohľadu na skutočnosť či používajú výkazy, ktoré sú súčasťou knihy pokladnice alebo vedú výkazy samostatne ako rozoberateľné listy.
Ako to vlastne má byť??
vikinka
30.01.07,08:32
No to si oni zatiaľ len myslia ,ale pozri usmernenie k vyhláške o ERP na www.drsr.sk už to tu bolo popísané.
andrea
31.01.07,10:08
Dnes mi volala pani z DU a povedala, že pokiaľ ja nepredávam tovar z 10% DPH, nemusím viesť denné záznamy kde je rozlišená 19 a 10% DPH. Stačí ak budem robiť tak ako doteraz - kniha tržieb a tám je iba jedná DPH. Asi nie v každom meste platia rovnako zákony a daňovníci usmerňujú podnikateľov tak ako im vyhovuje. Mne povedala neviesť tak sa aj tak zariadim. Ešte to zdôvodnila tým, že ta by mal každý zase náklady na kúpu nových kníh a že ta zmena sa týka iba lekarníkov.....
vikinka
31.01.07,10:28
Nové vzory výkazov denných a mesačných obratov sa týkajú všetkých daňových subjektov – platiteľov dane z pridanej hodnoty, bez ohľadu na skutočnosť či používajú výkazy, ktoré sú súčasťou knihy pokladnice alebo vedú výkazy samostatne ako rozoberateľné listy.
Toto je z usmernenia k vyhláške na ERP,tak si vyber.
zuhl
18.04.07,12:18
Ja by som sa chcela spýtať ohľadom RP, že klient mi teraz priniesol papiere a má novú RP a má to všetko len v jednej sume aj keď poskytoval služby a aj predával tovar a povedal mi že samu to nedá rozdeliť. Tak ako to mám teraz zaúčtovať?
KEJKA
18.04.07,13:03
na rozdelenie tržieb podľa druhu slúžia kódy, ERP treba tak naprogramovať.
Nech ti dá k tomu písomné vyjadrenie - možno ti napíše, že všetko je tovar.
Zariadiš sa podľa jeho písomného vyjadrenia.
veduca SJ
24.04.07,10:03
Prosím Vás poraďte mi, doma sme si otvorili obchod s potravinami, máme registračnú pokladňu, celé nás to vyšlo dosť draho, keď som si dala ale mesačnú závierku, zistila som, že mi jednotlivé mesiace kumuluje. Teda za február sme mali napr. tržbu 120 000 , za marec 120 000, ale v marcovom výpise je suma 240 000,- Sk. Je to správne? Ja som kedysi v obchode robila, mesačnú tržbu mi pekne rozpočítavalo za jednotlivé mesiace zvlášť, navyše v tomto programe mám na páske len celkovú sumu, DPH, žiadenˇdaňový základ. Poraďte mi , mám niečo zle naprogramované alebo je to tak správne? Je to veľmi zle prehľadné.
veduca SJ
24.04.07,11:26
Prosím , poraďte či je to vôbec dobre, veď všetko ma to stálo 39000 Sk a mám pocit že to ani nie je správne. Ako Vám vyhadzuje mesačnú tržbu na páskach, tiež kumulovane?
lenkak
24.04.07,16:43
každý mesiac mám inú tržbu na páske, napr. január 120tis, február 120tis a v marci tiež skutočnosť, napr 100tis. Tržby sa kumulujú spoločne do GT. A to každý deň.
lenkak
24.04.07,16:44
a rozpísaný základ, dph, tržba spolu, popr. oslobodené od DPH.
tinka111
11.11.09,09:50
Chcem sa Vas opytat: v knihe pokladnice a trzieb v dennom obrate uvadzam sumu ZD + dan? Cize v dennom vykaze neuvadzam nikde samostatne sumu denneho zakladu dane?
Dakujem!
Paula
11.11.09,09:55
Chcem sa Vas opytat: v knihe pokladnice a trzieb v dennom obrate uvadzam sumu ZD + dan? Cize v dennom vykaze neuvadzam nikde samostatne sumu denneho zakladu dane?
Dakujem!


Áno, tak.
tammmara
12.03.10,09:42
Mozte mi prosim poradit, ak sro platca dph prevadzkuje pneuservis, je potrebne pouzivat ERP? dakujem
evina
12.03.10,09:46
Mozte mi prosim poradit, ak sro platca dph prevadzkuje pneuservis, je potrebne pouzivat ERP? dakujem


Príloha č. 1 k zákonu č. 289/2008
SLUŽBY, NA KTORÉ SA VZŤAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE

TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI



1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel

1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel

1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel

1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel