Natallka
22.01.07,12:32
Ahojte poradaci,uz ste mi tu pomohli a dakujem ale mam este jeden problem.
Som zivnostnicka a pracujem v jednoduchom uctovnictve v POHODE a dodavam s rakuska pracovne oblecenie a tuý ho predavam.
No chcem sa opytat ako mam zaevidovat fakturu kde napriklad mam 10 triciek pre dodavatela a jedno je pre mna a to v EUR.Tych 10 triciek viem ako zauctovat a vyuctovat ale co s tovarom ktory je pre mna?
Minuly rok som to evidovala len na sklade ze to mam a tam napisala osobna spotreba ale to bolo asi zle.
Kamposka mi povedala ze ked to budem uctovat ako prijatu fakturu tak mam napisat to jedno tricko ako osobnu spotrebu ale neviem ako kedze je to tovar s rakuska v EUR a akoje to potom s DPH?Neviem ako to mam uctovat.Cely rok som to normalne uctovala ako tovar s krajin mimo EU ci tak nejako kde som si vlastne prijala a aj odpocitala DPH tak ako mi poradili v POHODE ale aj s tym tovarom co bolo pre mna.Som nevedela ze to mam zvlast nejako evidovat.A sklad si vzdy robim az na konci roka rucne lebo nema nan program kedze toho neni az tak vela.
Poradite mi ako by ste uctovali veci ktore by ostali pre vas?
Dakujem moc za kazdu radu.
Natallka
25.01.07,12:41
Prosiiiiim to mi nikto nevie poradit?
A napriklad keby som to mala v slovenskych korunach priklad nejake gate alebo tricka 10 ks a z toho by islo pre mna tak ako si to mam zauctovat?Doteraz som to robila tak ze som normalne prijala fakturu a dala prijatie tovaru ale fakturovala som dodavatelovi len tych vlastne 9 kus.A len na sklade som mala ze na osobnu spotrebu ale to je asi zle.Ako je to?To si fakt nemozem vsetko dat do nakladov?
Dik moc.
Zita5
25.01.07,12:49
Prosiiiiim to mi nikto nevie poradit?
A napriklad keby som to mala v slovenskych korunach priklad nejake gate alebo tricka 10 ks a z toho by islo pre mna tak ako si to mam zauctovat?Doteraz som to robila tak ze som normalne prijala fakturu a dala prijatie tovaru ale fakturovala som dodavatelovi len tych vlastne 9 kus.A len na sklade som mala ze na osobnu spotrebu ale to je asi zle.Ako je to?To si fakt nemozem vsetko dat do nakladov?
Dik moc.


Ak zoberieš tovar zo skladu pre vlastnú spotrebu , výdavkov zo skladu odpíšeš tovar - osobná spotreba - tým sa skladové zásoby znížia a na základe toho interným dokladom zaúčtuješ do výdavkov OVZD- tovar ...znamienkom mínus ...... týmto sa zasa znížia VOZD-tovar .
Zita5
25.01.07,12:51
Ak si plátcom DPH , tak DPH odviesť štátu dňom dodania tovaru pre oso.spotrebu .....nakoľko v prípade plátcu tento nákup bol uplatnený v NO .
Natallka
26.01.07,10:38
ZITA dik moc no musim sa na to pozriet lebo tomu nerozumiem totizto toto je pre mna novinka a doteraz som to tak nerobila,ach boze:(
Milan Benka
26.01.07,10:46
ZITA dik moc no musim sa na to pozriet lebo tomu nerozumiem totizto toto je pre mna novinka a doteraz som to tak nerobila,ach boze:(

Neboj, príde DU na kontrolu a dodaní to.:D
Metodik
26.01.07,10:57
benka nestraš, kontrola nedodaní ak sa osloví ten správny daňový poradca.
jitka123
26.01.07,10:59
Skus v Pohode-Prijate faktury,Zaznam -cudzia mena,Zalozka-Polozky faktury-rozuctujes v polozkach predkontacia-tovar, pocet ks,jednotkova cena,DPH.
predkontacia prevody na osobnu spotrebu-pocet ks,jednotkova cena,DPH.
jajko50
26.01.07,11:01
Komplikuješ si podľa mňa zbytočne tento problem. Jednoducho si ho kúp a prežeň cez registrač pokladňu ako predaný tovar -tržbu za tovar, a potom si pre vlastnú potrebu predsa zoberieš koruny z pokladne a to zaučtuješ ako osobnú spotrebu a výdaj neovplyv daň. Je to jednoduchšie a nemaš problem ani s DPH. Zdravím.
Natallka
27.01.07,15:22
Vsetkym dakujem za info no nerozumiem tej DPHcke,lebo ked mam prijatu fakturu v EUR tak to mam bez DPH samozrejme a tam k tomu si davam interne doklady v POHODE na samozdanenie atd....
Takze si to mam nnormalne prijat ako vzdy a potom napriklad aj keby som ten tovar fakturovala mame a ona akoze mi to zaplatila v hotovosti cez pokladnu tak by to mohlo byt ok?Lenze to budem musiet zbytocne platit aj DPH,neda sa to nejako inac?Som z toho fakt jelen.No musim si pozorne precitat co ste mi tu popisali a zamysliet sa nad tym.

Jeeezis a nestraste s danovou kontrolou.
Anja111
27.01.07,15:26
Vsetkym dakujem za info no nerozumiem tej DPHcke,lebo ked mam prijatu fakturu v EUR tak to mam bez DPH samozrejme a tam k tomu si davam interne doklady v POHODE na samozdanenie atd....
Takze si to mam nnormalne prijat ako vzdy a potom napriklad aj keby som ten tovar fakturovala mame a ona akoze mi to zaplatila v hotovosti cez pokladnu tak by to mohlo byt ok?Lenze to budem musiet zbytocne platit aj DPH,neda sa to nejako inac?Som z toho fakt jelen.No musim si pozorne precitat co ste mi tu popisali a zamysliet sa nad tym.

Jeeezis a nestraste s danovou kontrolou.

Skutočne sa to inak nedá a DPH treba odviesť. Veď pri nákupe si si ju odpočítala.
Natallka
27.01.07,18:37
Skutočne sa to inak nedá a DPH treba odviesť. Veď pri nákupe si si ju odpočítala.

DIKY moc vsetkym takze aby som sa nemusela vracat do minuleho roku tak mozem tie veci postupne fakturovat aj v tomto roku napriklad mame, z toho vlastne DPH odvediem.Bude to tak spravne?Dik este raz moc vsetkym.
Natallka
27.01.07,18:49
Moc sa to sem asi nehodi ale taka vec ma este napadla ked sme pri kontrole alebo tovaru,napriklad ked som kupovala aj vzorky a nejake som pozicala firmam takze ich nemam na sklade a keby mi dosla kontrola danova tak by mi aj tak nesedel sklad,to sa potom ako robi s tymi vzorkami.Lebo vlastne napriklad ked mam prijate na sklade 6 nohavic pracovnych a z toho som pozicala 3 firmam jedny tak ich tam mam len 3.A keby mi dosla danova kontrola tak ako sa preukazem alebo ze ich mam pozicane ked ziadny doklad o pozicani vzoriek nemam,aj take nieco sa robi?A ked sa po case vzorky znicia tak co,ved to potom nefakturujem nikomu co s tym?Este toto mi neni jasne.
Dakujem moc vopred za vysvetlenie.
Ked sa zamyslam tak dopodrobna s tym tak mi tusim stale nieco neni jasne.
Anja111
28.01.07,11:32
DIKY moc vsetkym takze aby som sa nemusela vracat do minuleho roku tak mozem tie veci postupne fakturovat aj v tomto roku napriklad mame, z toho vlastne DPH odvediem.Bude to tak spravne?Dik este raz moc vsetkym.

Áno, bude to správne.
Anja111
28.01.07,11:43
Moc sa to sem asi nehodi ale taka vec ma este napadla ked sme pri kontrole alebo tovaru,napriklad ked som kupovala aj vzorky a nejake som pozicala firmam takze ich nemam na sklade a keby mi dosla kontrola danova tak by mi aj tak nesedel sklad,to sa potom ako robi s tymi vzorkami.Lebo vlastne napriklad ked mam prijate na sklade 6 nohavic pracovnych a z toho som pozicala 3 firmam jedny tak ich tam mam len 3.A keby mi dosla danova kontrola tak ako sa preukazem alebo ze ich mam pozicane ked ziadny doklad o pozicani vzoriek nemam,aj take nieco sa robi?A ked sa po case vzorky znicia tak co,ved to potom nefakturujem nikomu co s tym?Este toto mi neni jasne.
Dakujem moc vopred za vysvetlenie.
Ked sa zamyslam tak dopodrobna s tym tak mi tusim stale nieco neni jasne.

Keď poskytneš firmám vzorky, tak by si mala mať o tom záznam, napr. výdajku zo skladu, kde by bol názov tovaru, počet, jednotková cena, cena celkom a hlavne podpis toho, kto vzorku prevzal. Na základe výdajky to vlastne dostaneš von zo stavu na sklade a potom Ti už bude sedieť fyzický stav skladu s účtovným stavom. ..Neviem ako si to myslela s tým zničením vzoriek... Ja by som spracovala internú smernicu, v ktorej by som určila, či sú vzorky len zapožičané a vrátia sa na sklad, alebo či sa budú odberateľovi predávať, (trebárs aj za polovičnú cenu, keďže sú to vzorky), alebo mu ich poskytnem bezplatne, ako podporu predaja, keď je dokázateľné, že sa tým podstatne zvýšili tržby,... Možností je viac a je na Tebe, ako sa rozhodneš. Podstatné je, aby si mala všetko preukázateľne evidované a tiež ošetrené v smernici. Totiž, pri kontrole je na Tebe, ako niečo obhájiš, alebo dokážeš...
Natallka
28.01.07,14:43
Anja diky moc uz mi to je jasne.
Luci20
04.03.07,08:16
Komplikuješ si podľa mňa zbytočne tento problem. Jednoducho si ho kúp a prežeň cez registrač pokladňu ako predaný tovar -tržbu za tovar, a potom si pre vlastnú potrebu predsa zoberieš koruny z pokladne a to zaučtuješ ako osobnú spotrebu a výdaj neovplyv daň. Je to jednoduchšie a nemaš problem ani s DPH. Zdravím.

Toto riešenie sa aj mne páči, mám zase známu, ktorá ma poprosila o radu ako si brať denný nákup zo svojich vlastných potravín. /Doteraz to odtiaľ iba brala a čudovala sa, prečo ide stále do mínusu/. Tiež som jej najprv radila urobiť nákup tovaru mínusom, ale tam je trošku problém že to urobí síce v PD konkrétnou sumou, ale potom by musela zvlášť vyhľadávať a odpisovať tie položky zo skladu. Lenže zase keď to dá do tržieb, musí platiť z toho daň z príjmu. Dá sa to urobiť teda cez reg. pokladňu ale s nejakou maximálnou zľavou? /Aby aj zo svojej spotreby nemusela platiť daň z príjmu a DPH by bola v poriadku/. Ďakujem za rady.
Luci20
04.03.07,10:09
Vie niekto poradiť, či si môže ten svoj nákup predať cez reg. pokladňu so zľavou až po nákupnú cenu tovaru?
Paula
04.03.07,10:15
Vie niekto poradiť, či si môže ten svoj nákup predať cez reg. pokladňu so zľavou až po nákupnú cenu tovaru?


Môže .
Luci20
04.03.07,10:18
Ďakujem, bude to mať jednoduchšie a prehľadnejšie a nebude prerábať ani na DPH ani na dani z príjmu. /Ak som si dala všetky súvislosti správne dokopy/. Takže ešte raz ďakujem za odpoveď.