dolfort
22.01.07,15:01
Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ?

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd?

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca...

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM?

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre?

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?
Julča
22.01.07,14:47
Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ? Ak je to spotreba EHK, tak áno /urobíš aritmetický priemer/

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd? Stačí kniha jázd /musí obsahovať všetky náležitosti/

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca.../blok z čerpacej stanice je len ako doklad o cene PHM/Vypočítaš si náklady na spotrebované PHM a to potom zaúčtuješ./ Ako doklad priložíš blok z čerpacej stanice + výpočet/

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM? Áno

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre? To už záleží na tebe ako si to zdôvodníš pred Dú, či priložíš nejaké objednávky, zmluvy čo si urobil prípadne len nejakú poznámku v knihe jázd.

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?Čísla nepoznám, aký je to zákon?
Chobot
22.01.07,15:23
Dobrý deň, prosím o radu na niekoľko otázok - nechcem ich sekať na jednotlivé témy, lebo navzájom úzko súvisia.
Som SZČO a používam vlastné vozidlo na podnikanie od 31.10.2006, vozidlo nie je zaradené do majetku firmy, takže uplatňujem cestovné náhrady:

1.
v TP nie je uvedená kombinovaná spotreba. vypočítam teda spotrebu ako aritmetický priemer v TP uvedenej spotreby? čiže podľa vzorca (mesto + 90kmh + 120kmh):3 = priemerná spotreba ?

Pojednáva o tom § 7 ZoCN ods.

"b) ak je v technickom preukaze cestného motorového vozidla uvedená spotreba podľa slovenskej technickej normy aj predpisu EHK alebo len podľa predpisu EHK, na výpočet sa použije spotreba podľa predpisu EHK vypočítaná aritmetickým priemerom; pri jazde cestného motorového vozidla v meste sa použije spotreba určená na jazdu v meste,"

čiže v meste spotreba v meste, mimo mesta priemer.

2.
ako podklad pre evidenciu jázd je nutné vypísať vždy cestovný príkaz, alebo stačí viesť knihu jázd?

Ak nemáš auto zaradené v majetku, tak nemusíš viesť evidenciu jázd. Na druhej strane, ak si uplatňuješ náhrady, tak tie si môžeš uplatniť len zo služobných ciest, z ktorých máš vypracované vyúčtovanie.

3.
je tiež potrebné k vyúčtovaniu priložiť blok za benzín? alebo akým spôsobom dokladovať cenu za PHM v deň jazdy? vždy však tankujem plnú nádrž, tak zo dva razy do mesiaca...

Treba preukázať cenu PHM. Najlepšie je dokladom o kúpe (alebo jeho kópiou). Dá sa však aj vytlačiť cena zo stránky štatistického úradu.

4.
paušálna náhrada je 6,20 za každý km + spotreba PHM?

Áno, ak si to uplatňuješ za SC podľa bodu 2.

5.
ako dokladujem správcovi dane že pracovná cesta, ktorú si uplatňujem do nákladov, bola skutočne pracovnou cestou, a nie súkromnou jazdou? ako môže daňový úrad zistiť, že si do nákladov podnikania dávam aj súkromné kilometre?

Ako už bolo povedané, povinnosť preukazovania je na Tebe.

6.
nemám prehľad v zákonoch; platí stále 283/2002 Z.z., alebo bol už novelizovaný? máte link na poslednú novelizáciu?

Posledná novela bola urobená zákonom č. 312/2005 s účinnosťou od 15. 7. 2005.




Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
Antea
22.01.07,18:01
Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
Podľa mňa jazda v meste nemusí byť mestom, keď sa niekomu nechce rozpisovať, tak dávam priemer. Nie každý si dá námahu s rozpisovaním km.
MAGDALIENKA
22.01.07,18:23
A čo cestná daň? Ak SZČO používa vlastné auto nezaradené do obchodného majetku na podnikateľské účely. Musí byť zaplatená ak si chcem uplatniť PHM a náhradu 6,20 Sk za kilometer?.

Magdaléna
Zita5
22.01.07,18:31
A čo cestná daň? Ak SZČO používa vlastné auto nezaradené do obchodného majetku na podnikateľské účely. Musí byť zaplatená ak si chcem uplatniť PHM a náhradu 6,20 Sk za kilometer?.

Magdaléna


Musí byť zaplatená .
Antea
22.01.07,19:23
Musí byť zaplatená .
Mala by byť zaplatená a ide aj do VOZD, ale nezaplatenie dane ešte nebráni uplatniť komplet cestovné náhrady. Nezaplatenie dane sa rieši iným spôsobom- vyrúbením riadnej pokuty
Zita5
22.01.07,19:36
Mala by byť zaplatená a ide aj do VOZD, ale nezaplatenie dane ešte nebráni uplatniť komplet cestovné náhrady. Nezaplatenie dane sa rieši iným spôsobom- vyrúbením riadnej pokuty

Nebráni , ale myslím že len po dobu daňovej kontroly .
Antea
22.01.07,19:43
Nebráni , ale myslím že len po dobu daňovej kontroly . Veď práve, potom je tá pokuta
dolfort
22.01.07,20:33
ďakujem za príspevky! moje trable s daňou z MV:
http://www.porada.sk/t40865-szeo-nepodane-daoove-priznanie-pre-dao-z-mv.html
skaspa
23.01.07,06:00
Musí byť zaplatená .
zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané resp. uznateľnosť výdavkov spojených s autom (či už opravy, PHM, paušál...) nie je podmienená zaplatením DzMV; ak by daňový úrad zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV; ale určite mu nemôže neuznať náklady spojené s autom len preto, že nebolo podané daň. priznanie k DzMV
Chobot
23.01.07,07:39
Podľa mňa jazda v meste nemusí byť mestom, keď sa niekomu nechce rozpisovať, tak dávam priemer. Nie každý si dá námahu s rozpisovaním km.

Áno, je to na jeho zvážení. Ale ak jazdí veľa po meste, tak by išiel proti sebe, keby si uplatnil menšie náhrady, keď spotrebu mal vysokú. Za tú trochu námahy rozpisovania to niekedy stojí.
MIŠO T
23.01.07,11:14
zákon 595/2003 nikde nehovorí o povinnosti zaplatiť daň z motorových vozidiel, aby boli výdavky na prevádzku auta uznané resp. uznateľnosť výdavkov spojených s autom (či už opravy, PHM, paušál...) nie je podmienená zaplatením DzMV; ak by daňový úrad zistil že napr. živnostník si uplatňoval náhradu za km a PHM za používanie súkromného auta a nemal by podané daňové priznanie k dani z motorových vozidiel (teda ani zaplatenú túto daň), nemá mu na základe čoho vylúčiť tieto výdavky (samozrejme ak boli vynaložené za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov), ale dodaní živnostníka na dani z motorových vozidiel + ostatné sankcie napr. nepodanie daň. priznania k DzMV; ale určite mu nemôže neuznať náklady spojené s autom len preto, že nebolo podané daň. priznanie k DzMV


už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???
Anja111
23.01.07,11:20
už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.
liba2
23.01.07,11:26
už som z toho domotaný a prekvapený. som SZČO a mesačne si urobim cesťák cca 5000,- SK / km, 6,20,PHM/ ktoré som najazdil svojim vozidlom/ majiteľ v TP ja ako FO/ auto nie je v majetku firmy. To sa mám prihlásiť na DU a platiť daň z MV ???Keby si ho používal ako zamestnanec na PC - tak nie, ale ak ho používaš na podnikanie - tak treba zaplatiť.
MIŠO T
23.01.07,11:37
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.

tak to sme ma riadne "potešili". Už aj utekám - udať sa-

a čo s r. 2006? Udať sa aj za ten rok ? mám tam naúčtované cca 15.000 na cestovnom.
dolfort
23.01.07,22:13
tak to sme ma riadne "potešili". Už aj utekám - udať sa-

a čo s r. 2006? Udať sa aj za ten rok ? mám tam naúčtované cca 15.000 na cestovnom.

máš rovnaký problém ako ja. žiaľ, neznalosť zákona neospravedlňuje.
pozri aj
http://www.porada.sk/t40865-szeo-nepodane-daoove-priznanie-pre-dao-z-mv.html ,
možno ti to pomôže v dileme čo s rokom 2006.:confused:
oluska_1
23.01.07,22:47
Áno. Ako SZČO si povinný uhradiť daň z MV za vlastné auto, využívane pri podnikaní, keď toto nie je zaradené v majetku.

Asi som už riadne dopletená a možno i mimotemy , ale chcem sa spýtať: Pri platbe dane z MV, ktoré nemám v majetku firmy, dávam ako VS pridelené DIČ alebo rodné číslo ako súkromná osoba (vlastník MV)?
dolfort
23.01.07,23:51
Asi som už riadne dopletená a možno i mimotemy , ale chcem sa spýtať: Pri platbe dane z MV, ktoré nemám v majetku firmy, dávam ako VS pridelené DIČ alebo rodné číslo ako súkromná osoba (vlastník MV)?

Určite DIČ, ale nech potvrdia odborníci. Ale viem som to z www.porada.sk (http://www.porada.sk), takže určite to bude spoľahlivé.;) Hej, a našiel som to aj na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) (v rýchlej voľbe účty štátnych príjmov), citujem
"Do variabilného symbolu sa uvádza daňové identifikačné číslo (DIČ), alebo číselný kód, z identifikačného čísla pre daň z pridanej hodnoty (IČ DPH), ktorý bol daňovému subjektu pridelený správcom dane."
MIŠO T
24.01.07,09:02
už som sa udal /na daň MV/. naratali mi to aj za r. 2006 + 2000.- sankcia
DenisaM
24.01.07,09:35
a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?
skaspa
24.01.07,09:42
a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?
ak tento automobil využívaš pri podnikaní napr. ako živnostník tak musíš zaplatiť daň z motor. vozidiel; ak ho využíva napr. konateľ v s.r.o.(a automobil nie je zaradený v majetku s.r.o.) tak nemusí byť zaplatená DzMV a ak ste ju uhradili požiadal by som daňový úrad o jej vrátenie, to by bolo najlepšie riešenie; myslím si, že to nie je daňový výdavok podľa zákona 595/2003; v podstate ste niečo dobrovoľne zaplatili, bez čoho by ste dosahovali príjmy a čo ste nemuseli v zmysle žiadneho zákona platiť, čiže to nie je výdavok na zabezpečenie, udržanie a dosahovanie príjmov;
to máš to isté ako keby si zaplatila daň z nehnuteľnosti, zaúčtovala v s.r.o. do nákladov, ale vôbec žiadnu nehnuteľnosť by ste na podnikanie nevyužívali, tiež by zaplatenie tejto dane nemohol byť daňový výdavok;
Johanka
24.01.07,09:49
a ked používam na podnikanie automobil nezaradený do podnikania a zaplatili sme cestnú daň, tak túto daň si môžeme dať do nákladov?

Otázku chápem tak, že máte auto, ktoré nie je zaradené v obchodnom majetku, ale používate ho na podnikanie. V takom prípade, ste povinní zaplatiť daň z MV a do výdavkov ju môžete zahrnúť v zmysle § 19 ods.3 písm.j): Daňovými výdavkami sú aj - daň z nehnuteľností, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností, cestná daň a poplatky vzťahujúce sa na činnosti, z ktorých príjmy podliehajú dani, ...
NUNA
29.01.07,18:07
Dobrý večer, poprosila by som poradiť s nsledovným:

môže si uplatniť SZČO, ktorý má uzatvorenú Zmluvu o výkone športovej
činnosti v zmysle §51 Obč.z.-trénerská zmluva,náhradu za spotrebované
PHM a základnú náhradu za každý km jazdy (6,20Sk). Osobné vozidlo mu poskytuje klub s ktorým na uzatvorenú zmluvu s tým,že náklady na prevádzku vozidla si musí hradiť sám. Auto je využívané na služobné
cesty.
Johanka
29.01.07,18:09
Aby si mohol uplatniť sadzbu základnej náhrady 6,20 Sk/km, muselo by ísť o vlastné osobné MV.
NUNA
29.01.07,18:11
A náhradu za spotrebované PHM si môže uplatniť,
Johanka
29.01.07,18:18
feem
30.01.07,10:12
Platia hore uvedené skutočnosti aj pri takomto prípade:

manželka je SZČO, ale využíva auto, ktoré je na mojom (manželovom) mene??

kto má zaplatiť cestnú daň???
Johanka
30.01.07,10:15
Ak nemáte toto MV vyňaté z BSM , tak je to aj jej vlastné auto. Daňovníkom dane z MV je ten, kto auto využíva na podnikanie.
paulak
09.02.07,10:05
ahojte,
da sa niekde na internete zistit vzdialenost medzi mestami? mam program kniha jazd, ale tu to nemam :)
vdaka za odpoved
liba2
09.02.07,15:38
ahojte,
da sa niekde na internete zistit vzdialenost medzi mestami? mam program kniha jazd, ale tu to nemam :)
vdaka za odpoved Skús tu:
http://www.cz.map24.com/
pego
10.02.07,16:36
Podľa čoho mám vypočítať spotrebu, keď v Osvedčení o evidencii MV
nie je uvedená žiadna spotreba paliva? Veľké TP sa už k autám nevydávajú
a ani v iných dokladoch k vozidlu som spotrebu nenašiel (kúpené ako ojazdené).
Anja111
10.02.07,16:52
Podľa čoho mám vypočítať spotrebu, keď v Osvedčení o evidencii MV
nie je uvedená žiadna spotreba paliva? Veľké TP sa už k autám nevydávajú
a ani v iných dokladoch k vozidlu som spotrebu nenašiel (kúpené ako ojazdené).
O aké auto sa jedná: nákladné, alebo osobné?
pego
10.02.07,18:32
O aké auto sa jedná: nákladné, alebo osobné?

Osobné, Saab 9,3 2,0l.
Anja111
10.02.07,19:01
Osobné, Saab 9,3 2,0l.

V tom prípade budeš musieť zohnať spotrebu z iného zdroja, (napr. od niekoho, kto má také isté auto a má udanú v TP aj spotrebu, alebo aspom z prospektov o uvedenom aute, prípadne od výrobcu,...). Alebo ísť do špecializovanej organizácie, či za inou oprávnenou osobou, ktorá vydá osvedčenie o spotrebe PHM.
ajty
19.02.07,14:28
Pridal som TI aj ja moje postrehy k jednotlivým bodom.
Co musi obsahovat take vyuctovanie sluzobnej cesty?
Chobot
19.02.07,14:40
Co musi obsahovat take vyuctovanie sluzobnej cesty?

meno cestovateľa, dátum a miesto začiatku SC, dátum a miesto skončenia SC, výpočet náhrad (stravné, príp. vreckové) priložené doklady o úhrade cestovného, ubytovania (ak sú), sumu nároku náhrady, ... a iné náležitosti, ak je to potrebné.

Plus podpisy zamestnanca, nadriadeného.
ajty
19.02.07,14:43
A ked som si sam sebe panom a pouzivam sukromne auto? (vediem si knihu jazd)
Chobot
19.02.07,14:45
A ked som si sam sebe panom a pouzivam sukromne auto? (vediem si knihu jazd)

Z tohoto omylu by Ťa rýchlo vyviedla prípadná daňová kontrola. :D :D :D

Ale vážne - raz keď si chceš uplatniť cestovné náhrady do nákladov, tak na to potrebuješ nejaký doklad. A jediným dokladom je vyúčtovanie pracovnej cesty. Alebo ako chceš daňovej kontrole za pol roka dokázať, že tie cesty si uskutočnil?
ajty
19.02.07,14:48
takze na nejake cestovne nahrady mozem zabudnut? :-)
piškotka
21.02.07,21:22
Ahojte. Veľmi mi pomáha táto stránka, ale jednu vec som ešte nenašla, hoci som to prehľadala hore dole. Možno to bude mimo témy, ale som SZČO, mám súkromné auto, zaplatenú daň z MV, používam ho na firemné účely, účtujem si paušálnu náhradu do nákladov ale čo s dialničnou známkou, môžem si to dať do nákladov?????? Ďakujem za odpoveď.
Terezap
21.02.07,22:16
Ja ju dávam vždy do prevádzkovej réžie.
liba2
22.02.07,03:33
V základnej náhrade za km jazdy účtovanej pri vlastnom vozidle používanom na podnikanie, sú zohľadnené všetky prevádzkové náklady / výdavky na auto, teda všetky, ktoré súvisia s prevádzkou vozidla.
Medzi takéto výdavky nepatria:
- daň z motorových vozidiel,
- jednorazová dialničná nálepka zakúpená na obdobie pracovnej cesty (nie ročná - tá by sa dala použiť aj na súkromné účely),
- poplatok na parkovanie,
- poistenie vozidla
lebo tieto vznikajú v súvislosti s používaním vozidla na podnikanie a preto si možno tieto výdavky účtovať nad rámec základnej náhrady.
adulique
22.02.07,09:24
Doklad o nakupe PHM nemusis dokladat ak nie je auto zaradene do podnikania!!!!
martina12
22.02.07,11:11
Prosím Vás o radu. Živnostník vykonáva činnosť - stav. práce, údžbárske práce, na základe zmluvy pre inú firmu. Do tejto firmy chodí SZČO takmer každý deň. Adresa SZČO podľa živn. listu nie je totožná s adresou firmy pre ktorú pracuje. Môže si SZČO, ktorá nemá auto zaradené do podnikania uplatniť PHM a náhradu za km, ktoré prejazdí z domu do tej firmy? P.S. obidve firmy sú z toho istého mesta. Narážam na to, či adresa firmy do ktorej chodí SZČO je jeho obvyklým miestom výkonu práce. SZČO nemá iné príjmy len z toho, že má zmluvu s firmou, pre ktorú pracuje.