Ernika
22.01.07,15:10
Dobrý deň, poprosím o radu:
V roku 2006 u nás pracoval na pracovnú zmluvu starobný dôchodca. Mám mu robiť ročné zúčtovanie dane, keď ma o to požiada, alebo mu mám vystaviť potvrdenie a doporučiť mu nech si podá daňové priznanie. Za rok 2005 si moja kolegyňa starobná dôchodkyňa podala daňové priznanie (dôchodok mala vyšší ako 8.000.- Sk mesačne) a na daňovom úrade jej opravili daňové priznanie a vrátili jej všetku daň za rok 2005.
Ďakujem. Ahojte.
svojar
22.01.07,15:56
Keď bude mať dôchodca v r. 2006 príjem nižší ako 45408,- Sk a požiadá o ročné zúčtovanie, alebo si sám podá DP, tak mu bude vrátená celá zaplatená daň bez ohľadu na výšku dôchodku.
Anja111
22.01.07,16:04
Keď bude mať dôchodca v r. 2006 príjem nižší ako 45408,- Sk a požiadá o ročné zúčtovanie, alebo si sám podá DP, tak mu bude vrátená celá zaplatená daň bez ohľadu na výšku dôchodku.

Toto platí len v prípade podania DP. V prípade ročného zúčtovania dane mu preddavky nebudú vrátené.
Anja111
22.01.07,16:05
Dobrý deň, poprosím o radu:
V roku 2006 u nás pracoval na pracovnú zmluvu starobný dôchodca. Mám mu robiť ročné zúčtovanie dane, keď ma o to požiada, alebo mu mám vystaviť potvrdenie a doporučiť mu nech si podá daňové priznanie. Za rok 2005 si moja kolegyňa starobná dôchodkyňa podala daňové priznanie (dôchodok mala vyšší ako 8.000.- Sk mesačne) a na daňovom úrade jej opravili daňové priznanie a vrátili jej všetku daň za rok 2005. Pozerala som do zákona a myslím si, že sa jedná o § 11 ods. 3, platný od 15.12.2005, ale nie som si tým istá.
Ďakujem. Ahojte.

Tu je zasa dôležitá výška príjmu, výška dôchodku a či bol dôchodcom aj k 1.1.2006...
svojar
22.01.07,16:10
Pri výške zárobku do poloviny odpočiteteľnej čiastky vôbec nezáleží na výške dôchodku a od kedy ho poberá. Nevyhnutnosť podať DP bola iba v minulom roku, keď toto ustanovenie začalo platiť aj pre príjmy zo závislej činnosti. V tomto roku sa už môže požiadať o ročné zúčtovanie.
Anja111
22.01.07,16:15
Pri výške zárobku do poloviny odpočiteteľnej čiastky vôbec nezáleží na výške dôchodku a od kedy ho poberá. Nevyhnutnosť podať DP bola iba v minulom roku, keď toto ustanovenie začalo platiť aj pre príjmy zo závislej činnosti. V tomto roku sa už môže požiadať o ročné zúčtovanie.

Ale zadávateľ otázky nepíše, že starobný dôchodca zarobil menej ako 45.408,-- Sk. A ja som reagovala na to.
svojar
22.01.07,16:30
Ja som zasa reagoval na tú druhú časť o jej priateľke, ktorej vrátili celé preddavky.
Anja111
22.01.07,16:41
Ja som zasa reagoval na tú druhú časť o jej priateľke, ktorej vrátili celé preddavky.

V poriadku...
Ernika
23.01.07,05:07
Ďakujem za pomoc.
Kathrine27
23.01.07,19:40
Ahojte,
potrebujem pomoc! Nie som mzdová účtovníčka nepoznám zákony.
Mám vyplniť tlačivo , kde neviem či mám uplatniť nezdaniteľnú časť
základu dane, keď nepoberal iné zdaniteľné príjmy ale poberal výsluchový dôchodok.Je to tlačivo "žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov
na daň
Ďakujem
Melnick
23.01.07,20:23
Pokiaľ poberal výsluhový dôchodok k 1.1.2006 nemá nárok na NČZD


2) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).
Kathrine27
23.01.07,20:30
Ďakujem, veľmi pekne. Zamestnávateľ nám dal tak málo času.
Na účelové sporenie môžem uplatniť 12.000,- Sk , poistenie spľňa všetky kriteria. Len či dovtedy dostanem potvrdenie? do 7.02.2007 musím odovzdať
tlačivá. V roku 2006 poisťovňa poslala dosť neskoro. Mám to žiadať alebo
poisťovňe to pošlú automaticky?
Asi ím napíšem žiadosť.
Za odpoveď ešte raz ďakujem.
Melnick
23.01.07,20:53
Vlani posielali,či tak urobia aj teraz neviem.
No pre teba do pozornosti toto:

Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.

Máš doklad? Prefoť,dolož,nečakaj...........:)
Fany
24.01.07,18:31
Zamestnancovi bol od 6/06 priznaný predčasný starobný dôchodok, avšak naďalej vo firme pracoval na pracovný pomer až do konca roka. Jeho hrubý príjem v zamestnaní bol cca 100 tis. Odvody do poisťovní som mu upravila, ale vo výplatách mal uplatnenú nezdaniteľnú časť až do 12/06. Akú nezdaniteľnú časť mu mám uplatniť v ročnom zúčtovaní, za koľko mesiacov?
Lanaj
24.01.07,18:53
Zamestnancovi bol od 6/06 priznaný predčasný starobný dôchodok, avšak naďalej vo firme pracoval na pracovný pomer až do konca roka. Jeho hrubý príjem v zamestnaní bol cca 100 tis. Odvody do poisťovní som mu upravila, ale vo výplatách mal uplatnenú nezdaniteľnú časť až do 12/06. Akú nezdaniteľnú časť mu mám uplatniť v ročnom zúčtovaní, za koľko mesiacov?

Má nárok na plnú nezdaniteľnú časť 90 816,-. Na nezdaniteľnú časť by nemal nárok len v prípade, keby bol starobný dôchodca od 1.1.2006.