szokeeva
22.01.07,15:15
Živnostník nezmenil trvalý príkaz na odvody do SP a ZP,preto sa odvádzala do SP a ZP suma aká bola platná do 1.7.2006 po celý rok 2006.Odvedená suma je vyššia aká bola jeho povinnosť odvodov.Prosím o radu či uhradené odvody nad rámec povinnosti sú dańovým nákladom./JÚ/
Vopred ďakujem a prajem krásny deň.
Anja111
22.01.07,14:28
Živnostník nezmenil trvalý príkaz na odvody do SP a ZP,preto sa odvádzala do SP a ZP suma aká bola platná do 1.7.2006 po celý rok 2006.Odvedená suma je vyššia aká bola jeho povinnosť odvodov.Prosím o radu či uhradené odvody nad rámec povinnosti sú dańovým nákladom./JÚ/
Vopred ďakujem a prajem krásny deň.

Zaplatené odvody, podľa mňa, sú VOZD. Teraz by však mal požiadať SP o vrátenie odvodov, zaplatených naviac. So ZP sa to vyrovná v RZ ZP.
mysimis
22.01.07,15:19
Ja osobne by som nad rámec uhradené odvody účtovala ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
blcha
22.01.07,15:45
Ja účtujem ako ovplyvňujúce daň, prípadne vrátené preplatky ako storno poistného.
Dôvod: SP:Je možné, že tento rok podnikateľ prestane platiť až kým si preplatok nezapočíta - takže potom bude mať o to menej na odpočítanie dane.
ZP: Ešte nevieme, ako dopadne RZZP 2006 - a tam mu môže teoreticky vyjsť aj nedoplatok - nech platil koľko platil, sú to preddavky odpočítateľné od základu dane.
szokeeva
23.01.07,14:18
Dávam Vám za pravdu, mám podobný názor ako Vy, len sa neviem rozhodnúť ako je to správne.
Nemal niekto podobný prípad???
Johanka
23.01.07,15:30
Čo hovorí Zákon o dani z príjmov - § 19 ods.3 Daňovými výdavkami sú aj:
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca, ....

V citovanom ustanovení nevidím žiadne obmedzenie, tak ako je napr. v § 5 pre zamestnancov ( poistné, ktoré je zamestnanec povinný platiť), Ja by som to zaúčtovala do výdavkov ovpl.základ dane, v prípade, že by bolo poistné zaplatené navyše vrátené, zaúčtovala by som ho mínusom ....
Paula
23.01.07,15:34
Ak je do výdavkov ovpl. základ dane uznané dobrovoľné nemocenské poistenie platené súbežne s povinným (alebo iba dobrovoľné), nevidím dôvod, prečo by nemalo byť uznané do výdavkov OZD poistenie platené "nad rámec"
veget
23.01.07,16:58
Ja osobne by som nad rámec uhradené odvody účtovala ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.

Ja asi tiež. Predstavme si opačne, že naschvál budem platiť viac, aby som si znížila základ dane v jednom roku a potom si to v ďaľsom roku upravím ... lebo mi to tak bude vyhovať.
Ak však sa dobrovoľne prihlásim, že chcem viac platiť, tak tam je to jasný výdavok, lebo už platiť musím.
szokeeva
24.01.07,08:32
Veget ,ja uvažujem o tom podobne ako ty, ale ešte stále neviem ,ako to urobiť,aby to bolo správne.

Ďakujem všetkým za názory, je mi s Vami príjemne.

Prajem pekný deň!
Johanka
24.01.07,08:36
Práve pre túto nerozhodnosť, ktorý názor prijať, som Ti odcitovala zákon...