mada
03.01.05,16:05
Vážení, milí priatelia. Ani neviem, či to sem patrí, ale som taká znechutená a zdrvená, že by mi pomohlo prečítať si Váš názor a radu. Len čo som otvorila, už môžem zatvoriť! Vlastním internetovú čitáreň a dnes mi povedali na mestskom úrade, že musím zaplatiť daň za každý počítač, to zn. 30 000 sk a doteraz som zarobila
3 000 Sk. Firma sa rozbieha, otvorila som 22.11.04, zariadenie som zakúpila z financií, ktoré som získala z Európskeho sociálneho fondu (príspevok, úver ).
A v našom meste mi na mestskom úrade poradili, že keď na to nemám, aby som vyrubenú daň zaplatila, nech vrátim živnosť. Že určite nejaká internetová kaviareň v meste zostane. A vôbec nemám hry, moja firma sa neorientuje na hry! Cítim sa ako sfúknutá sviečka - koľko práce mám za sebou a takto sa všetko končí!
Mada
Beata
03.01.05,15:25
Milá Mada, môj príspevok síce nebude obsahovať radu, nakoľko v tejto oblasti sa zatiaľ nepohybujem, no zaujíma ma to a veľmi rozčuľuje. Chcem len vyjadriť, že cítim s Tebou. Úplne som sa rozčúlila, keď som Tvoj príspevok prečítala. Veď je to na smiech. A to vraj malé a stredné podnikanie bude vzrastať, bude podporované a bla bla bla... tak toto je podpora a pomoc. Najprv Ti poskytnú príspevky a potom Ťa zoderú z kože! Sila. Nepoviem nič, ak vyberie štát daň z výherných automatov, ktoré ničia ľudí, ba dokonca celé rodiny. Ale za internetovú čitáreň? Tak nie že by štát pomohol takýmto aktivitám, veď už nás celý svet predbehol a môže sa nám len smiať aký počítačový analfabetizmus je na Slovensku. Konečne vznikajú internetové kaviarničky a čitárne, kde si ľudia, ktorí bohužiaľ stále nemajú financie na zakúpenie vlastného PC, o internete ani nehovorím, môžu vyhľadať čo potrebujú, čo ich zaujíma a hneď to štát zdaní poriadnou daňou?!
Je to smutné...
accad
03.01.05,15:33
Je mi to veľmi ľúto, tento problém v médiach sledujem už dlhší čas. Je to prejav ťažkej arogancie zo strany štátnej správy. K tomu čo dedina, mesto iný poplatok. Takto zodrať z kože každého bez rozlíšenia, či prevádzkuje herňu alebo iba internet je zo strany správy to najjednoduchšie ako po uvolnení reťaze zo strany štátu prísť oficiálne k peniazom. Rada bude veľmi vzácna. Verím, že sa situácia vyrieši a nájdeš riešenie, aby si to nemusela vzdať a neprišla o svoje ilúzie.
Dnes som sa rozprávala z dievčinou čo prišla z Kanady a je zhrozená z ceny za internet na Slovensku. Nechápe to. Takže rozum zostáva stáť.
bodliak
03.01.05,15:53
Nuz, mame to intelektualov na uradoch... Ani podpora internetu, dalsiemu stupnu gramotnosti ani podnikaniu. Krcmy a zabavne podniky s poplatkami problem nemaju...
Dufam, ze uz Vam na dverach citarne visi velka cedula s protestom proti likvidacnym poplatkom.

K veci:
Vie niekto presne znenie VZN, ktorym to nariadili ? Akym sposobom je definovana oblast, ktora spada pod dany poplatok ?

Ake su terminy, dokedy sa treba rozhodnut - bud zaplatit alebo zrusit ?
Pomoze do vyriesenia problemu pozastavenie zivnosti ?
Najvacsia skoda bude, ak premeskate nejaky termin, zaplatit budete musiet a potom to aj tak zavriete.
accad
03.01.05,16:24
Problém tu môže byť aj s prijatým úverom a príspevkom pri skončení alebo pozastavení podnikateľskej činnosti.
Nika
03.01.05,17:07
Mada, ja poradiť neviem, ale je mi z toho čo si napísala riadne zle.
bepo
03.01.05,18:03
Skús sa poradiť v RPIC-regionálne poradensko-informačné stredisko.Je to agentúra na podporu a rozvoj malého a stredného podnikania,majú tam aj právnikov.
stefan
03.01.05,18:05
Je to nasmiech co sa deje v tejto republike ja som chcel tiez otvorit int. kaviaren ale ako som sa dopocul o tomto tak ma to preslo aka je dan za 1PC.

Inak drzim vam palce.
mada
03.01.05,19:04
Srdečná vďaka za Vašu podporu, skúsim sa obrátiť na RPIC.
Našla som znenie zákona NR SR č. 582/2004 z 1. 11. 2004, ktorý hovorí, že mesto môže daňovníka od dane za nevýherné elektronické prístroje oslobodiť. Ešte jedna perlička. Nemôžem sa spojiť s internetovými kaviarňami v tomto meste v boji za oslobodenie od dane, pretože si nesplnili oznamovaciu povinnosť, že prevádzkujú nevýherné elektronické prístroje, teda mesto o nich nevie.
Prajem pekný neskorý večer a držte mi palce, moji zákazníci mi držia a nechcú, aby som to vzdala. Mada
Luckasari
03.01.05,19:32
mada, takisto žiaľ neviem poradiť, ale bola som poriadne pobúrená, keď som to v TV novinách počula, že sa to chystajú zaviesť, podľa mňa je to čistá likvidácia i-net kaviarní
ja som z KE, aj tu hrozilo, že budeme platiť, ale nakoniec mesto od tejto dane upustilo, tak možno budú aj ďalšie mestá nasledovať tento naozaj chvályhodný príklad:

http://www.kosice.sk/gov/mmk/2004/16122004.htm

podľa môjho názoru je internetizácia SK veľmi dôležitá, veď len nedávno vyšli štatistiky, koľko málo domácností má pripojenie na internet, a teraz chcú zaviesť TOTO?!?!?!?!?!
Heni
03.01.05,19:34
mada, pozri prosím sem:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=28710&postcount=2

a ešte som našla v PP 4/2005 komentár k tomu zákonu 582/2004, kde sa píše, že :
"... Vymedzujú sa typy týchto hracích zábavných prístrojov, ktorými sú elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje, elektronické prístroje (tzv. puschery, elektronický biliard a pod.), automaty a iné zariadenia na zábavné hry. V podstate sú to prístroje, ktoré nie sú výhernými hracími prístrojmi ustanovenými podľa § 20 ods.1 zákona č. 194/1990. Základnou podmienkou je, že takýto prístroj nesmie vydávať peňažnú výhru a tiež, že sa tieto prístroje spúšťajú po zaplatení požadovanej sumy (napr. priamym vhadzovaním Sk alebo cudzej meny do prístroja alebo sa prevádzkujú po zablatení tejto sumy priamo prevádzkovateľovi, ktorý zabezpečuje spustenie hry napr. prostredníctvom žetónov)."

toľko citát z komentáru. hm, neviem, toto mi celkom na internetovú kaviareň alebo čitáreň nepasuje, tam sa nespúšťa priamo za odplatu, ale platí sa za presurfovaný čas, nie?
Heni
03.01.05,19:38
mada, tebe sa nedá poslať súkromná správa, pozri, či to máš v profile "odfajknuté"
ozvi sa mi
jovanni
04.01.05,10:38
ja by som tiez chcel vyjadrit nazor. asi bude rovnaky ako od predchadzajucich citatelov. akurat si myslim, ze s tou samospravou to niektore obce, ci mesta zobrali v pravom slova zmysle a neraz sa stane, ze sa dozviete o novej dani, z ktorej sa vam len usta otvaraju.
ale mozno svoju ulohu zohrava aj lobbing napr. telekomunikac. firmy, ktora zrejme smeruje k 99% zavedeniu internetu do domacnosti. Internet café su zrejme skryta konkurencia...

Len tak mimochodom (mozno to sem nepatri):napr. mesto Topolcany zrejme zavedie novu dan pre osoby, ktore sa zdrzuju v centre mesta viac ako 1 hod.!! Mestskí policajti budu monitorovat osoby a v pripade porusenia vyrubia myslim 200 Sk pokutu.
Samozrejme obcania romskeho povodu su od tohto nariadenia oslobodeni (ktori sa tam zdrzuju najcastejsie).
tolko k legislativnym novinkam
bodliak
04.01.05,10:49
Vyssie uvedena 528 je vyhlaska ministerstva zdravotnictva, spravne je 582/2004.

Nevzdavat sa, u nas miestny urad tiez vymeriaval poplatky "od buka - do buka", ale kto sa ozval vyhral. Argumenty - na zaklade coho vymerali poplatok mali chabe alebo ziadne.

"(2) Nevýherné hracie prístroje sú:
a) elektronické prístroje na počítačové hry,
b) mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry."

Asi by som sa zameral na to, ze sa v oboch pripadoch spominaju hry. Ak hry neprevadzkujete:
- bud to nejaky pravnik obhaji, ze pod odstavec 2) tym padom nepatrite
- budete na zaklade uvedeneho ziadat oslobodenie.

Podla tohoto by mali platit aj za infoscreen na kazdej stanici. Vsetko je dnes uz na baze PC.
Heni
04.01.05,10:54
Nevzdavat sa, u nas miestny urad tiez vymeriaval poplatky "od buka - do buka", ale kto sa ozval vyhral. Argumenty - na zaklade coho vymerali poplatok mali chabe alebo ziadne.veď to, že už to nie sú poplatky, ale dane :( , ale základ je rovnaký - platiť, platiť a platiť... :mad:
bodliak
04.01.05,11:09
Uz samotna formulacia:
"hracie prístroje" a definicia:
"elektronické prístroje na počítačové hry"
"mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry"

Spominaju "pocitacove hru", ale nie v suvislosti s pocitacom ale elektronickym pristrojom. Zjavne im islo o zahrnutie Playstation, Sega, atd.

Je teda pocitac bez hier naozaj "hraci pristroj" podla odst. 2) ?


Jedina podobna vec, co ma napada je lieh.
Tiez je podstatny rozdiel, ci ho predavate ako chlast alebo pouzivate v technologickom procese.
Beata
04.01.05,11:11
Heni, a ako je to vo Vašom meste? Aj Vám vyrubili daň?
Heni
04.01.05,11:19
áno, aj my pod to teoreticky spadáme, preto teoreticky, lebo (už som to niekde tu na Porade písala), že u nás sa to nespúšťa za odplatu, ale platí sa za čas, presedený pri PC alebo skôr za "užívanie PC", ak sa to tak dá nazvať... a rozmýšľam o tom, že či tým našim "štamgastom" alebo i zriedkavým návštevníkom nedám nejakú kartičku či niečo ako preukaz, a tým by som mala aj bod "prevádzkuje sa v priestoroch prístupných verejnosti" vyriešený, lebo to už teoreticky nie je prístupné verejnosti, len tým, čo majú kartičky... neviem, či by tento argument obstál, lebo hry tam sú...
bodliak
04.01.05,11:23
Heni - "prevadzkovat za odplatu" je aj za presedeny cas.

Inak:

To potom budu platit aj
- supermarkety za kazdeho hupacieho kona pred kasou ?
- mestske kniznice, kde objednavanie titulov je cez PC ?
- banky za bankomaty (vo vnutri je to tiez len pocitac, a vydana hotovost ci zostatok na ucte mnohych "pobavi") ?
Heni
04.01.05,11:29
Heni - "prevadzkovat za odplatu" je aj za presedeny cas.

Inak:

To potom budu platit aj
- supermarkety za kazdeho hupacieho kona pred kasou ?
- mestske kniznice, kde objednavanie titulov je cez PC ?
- banky za bankomaty (vo vnutri je to tiez len pocitac) ?
áno áno, patrí tam aj húpací kôň v supermarkete, je to v komentári k zákonu, že aj toto bude zdanené...:D myslím, že niektoré veci sú už na hranici absurdnosti...
pritom čo napr. PC na školách? tam sú predsa tiež hry...
bodliak
04.01.05,11:36
Pocitacova ucebna v skole asi nie je verejne pristupne miesto,
a skola mozno nema pravnu subjektivitu.

Tak ked absurdnosti, tak absurdnosti.
Dajte tam regal s knihami z vypredaja v antikvariate,
premenujte to na "Citaren" a prenajimajte stolicku.
Ten pocitac tam bude len ako dekoracia.
Heni
04.01.05,11:41
Pocitacova ucebna v skole asi nie je verejne pristupne miesto,
a skola mozno nema pravnu subjektivitu.

Tak ked absurdnosti, tak absurdnosti.
Dajte tam regal s knihami z vypredaja v antikvariate,
premenujte to na "Citaren" a prenajimajte stolicku.
Ten pocitac tam bude len ako dekoracia.
nooo, aj do skoly mozes prist sa posurfovat... aj cenu maju. zvlást pre ziakov, zvlast pre cudzich... myslim, ze amju aj pravnu subjektivitu...

ale ak v tom antikvariate nebudu hry, tak nemusim platit, inac super absurd...:D
Beata
04.01.05,11:58
Ozaj Heni, urobte to tak ako napísal bodliak, urobte comp len ako dekoration a drbnite naň ešte aj vázu s kvetami a na monitor záclonku, no čo... :D
Das ist hrúza, das ist eine katastrofe!
Heni
04.01.05,12:08
Ozaj Heni, urobte to tak ako napísal bodliak, urobte comp len ako dekoration a drbnite naň ešte aj vázu s kvetami a na monitor záclonku, no čo... :D
Das ist hrúza, das ist eine katastrofe!
ok, idem vyšívať záclonky :D :D :D
mada
04.01.05,13:33
Už sa mi dajú posielať súkromné správy
Mada
mada
05.01.05,13:14
Milí priatelia, dnes som dostala radostnú správu - mesto mi odpustilo daň z počítačov. Stálo za to nevzdávať sa. Ešte raz Vám ďakujem za Vašu podporu a je to krásny pocit mať priateľov. Bol to veľmi dobrý nápad vymyslieť poradu. Prajem pekný deň.
Mada
Heni
05.01.05,13:20
blahoželám ! :) ;)
Beata
06.01.05,01:46
Mada, to je super! Gratulujem a prajem veľa úspechov :)
St.Peter
19.02.05,18:19
Ahoj, zaplatil som, ale iba čiastočne(do konca februára), keďže sa poplatok jedná iba na jednotlivý PC, dá sa s nimi uhrať systemom 1PC s troma-štyrmi monitormi a myškami a klávesnicami. A funguje to pohromade. Predpokladdám, že môžu pýtať iba za 1 PC aj keď tam budú sedieť štyria :o))
Či tak vyhrám čiastočne nad blbosťou, neviem. Niečo zaplatím no nie všetko.
Uvidím, chystám sa to prerobiť k 1.3.2005
mada
09.09.05,14:32
Pripájam zaujímavý článok, síce starší, ale blíži sa koniec roka a táto téma, pokiaľ viem, je stále aktuálna. Nepostrehla som zmenu zákona o dani za nevýherné elektronické prístroje.
ondrejvla
06.11.05,20:13
Úplne náhodou som v archíve nazrela do tejto témy a ?

Dúfam, že je to blbosť a daň v internetových kaviarňach sa neplatí za každý PC, to predsa nie je prístroj, kde sa vyhráva? Tu môže vyhrať len ten, kto sa pridá na Poradu!
adio
06.11.05,20:23
preco herne automaty nicia ludi?Ak sa mozem spitat nanicia sa nahodou ludia sami na nich.Ja mam teraz 19 rokov a studujem Podnikove hospodarstvo v Kosiciach a toto leto by som rad otvoril malu hernu v mojom meste.A nemyslim ze tym ludom ublizim
durisovad
06.11.05,20:54
V jednej dedine pri Martine obecny urad otvoril hernu, s cielom zlepsit obecne financie. Herna prosperovala, ludia v nej nechavali dost penazi. Jeden otec rodiny dokonca vsetko, co zarobil. Matka rodiny prisla za starostkou s dvomi malymi detmi a nechala jej ich na obecnom urade s tym, ze ak jej muz v obecnej herni nechal vyplatu, nech sa starostka postara o vyzivu deti. Do tyzdna bola herna zavreta.
bepo
07.11.05,06:38
preco herne automaty nicia ludi?Ak sa mozem spitat nanicia sa nahodou ludia sami na nich.A nemyslim ze tym ludom ublizimTo sa opýtaj psychiatrov ktorí liečia závislých a kriminalistov ktorí vyšetrujú tretné činy spáchané v súvislosti s nimi.
ondrejvla
07.11.05,17:31
Ja viem, že výherné automaty ničia nielen rodiny, že trpia deti...

Ale moja otázka zostala niekde spadnutá, alebo nepochopená, alebo som ju nesprávne zadala?
Preto ešte raz prosím, viete niekto o tom, že by sa mala platiť daň v internetových kaviarňach za každý PC, to predsa nie je prístroj, kde sa vyhráva, je to internetová čitáreň. Mám pravdu, alebo sa skutočne platí takáto daň?
lenkak
07.11.05,17:44
Vlasta,
Zákon
č. 582/2004 Z. z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
DAŇ ZA NEVÝHERNÉ HRACIE PRÍSTROJE



§ 52

Predmet dane
(1) Predmetom dane za nevýherné hracie prístroje sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom tieto hracie prístroje nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestoroch prístupných verejnosti (ďalej len „nevýherné hracie prístroje“).
(2) Nevýherné hracie prístroje sú:
a) elektronické prístroje na počítačové hry,
b) mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry.



ymedzujú sa typy týchto hracích zábavných prístrojov, ktorými sú elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje (napr. detské hojdacie zariadenia), elektronické prístroje (tzv. puschery, elektronický biliard a pod.), automaty a iné zariadenia na zábavné hry.
V podstate sú to prístroje, ktoré nie sú výhernými hracími prístrojmi ustanovenými podľa § 20 ods. 1 zákona SNR č. 194/1990 Zb. o lotériách a iných podobných hrách v znení neskorších predpisov.
Základnou podmienkou je, že takýto prístroj nesmie vydávať peňažnú výhru a tiež, že sa tieto prístroje spúšťajú po zaplatení požadovanej sumy (napr. priamym vhadzovaním slovenských korún alebo cudzej meny do prístroja alebo sa prevádzkujú po zaplatení tejto sumy priamo prevádzkovateľovi, ktorý zabezpečuje spustenie hry napr. aj prostredníctvom žetónov).
Za daňovníka zákon určuje osobu, ktorá zábavné hracie prístroje prevádzkuje v priestoroch prístupných verejnosti na území obce.
Základom tejto dane je celkový počet nevýherných hracích prístrojov prevádzkovaných na území obce.
Zdaňovacím obdobím podľa § 3 tohto zákona je kalendárny rok.
Sadzba dane je ročná a určí sa v slovenských korunách za každý nevýherný hrací prístroj, pričom nie je určené rozpätie sadzby. Konkrétnu výšku sadzby je povinná ustanoviť obec vo všeobecne záväznom nariadení.
Daňová povinnosť je určená dňom začatia prevádzkovania a dňom ukončenia prevádzky nevýherného hracieho prístroja.
V súvislosti s daňovou povinnosťou je potrebné spomenúť zavedenie evidencie a identifikácie nevýherných hracích prístrojov (štítkom), ktorú môže obec vo všeobecne záväznom nariadení nariadiť daňovníkovi aj keď túto povinnosť zákon neurčuje.
Daňovníkovi zo zákona plynie povinnosť do 30 dní odo dňa začatia prevádzkovania nevýherných hracích prístrojov písomne oznámiť túto skutočnosť obci a v tejto lehote aj zaplatiť daň na príslušné zdaňovacie obdobie. Keďže daň je ročná, v prípade, ak vznikla daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, daňovník v tej istej lehote zaplatí len pomernú časť dane za zostávajúce mesiace zdaňovacieho obdobia.
ondrejvla
07.11.05,17:53
[QUOTE=lenkak]Vlasta,
Zákon
č. 582/2004 Z. z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
DAŇ ZA NEVÝHERNÉ HRACIE PRÍSTROJE

Lenka, ja som tento zákon čítala už pomaly aj odzadu, ale aj tak som tam nenašla, či sa za nevýherné hracie prístroje považujú aj PC v internetovej kaviarni, prípadne čitárni. Môj názor, tieto tu nepatria, ale pomýlilo ma zadanie tejto otázky a teraz som v totálnych rozpakoch.
lenkak
07.11.05,17:56
Poobzerám sa po nejakých komentároch, viem, že okolo toho boli široké diskusie.
Heni
07.11.05,17:58
Poobzerám sa po nejakých komentároch, viem, že okolo toho boli široké diskusie.stačí pozrieť o pár príspevkov vyššie... som citovala ten komentár k zákonu, že čo je považované za nevýherný hrací prístroj... dokonca aj mechanický koník či autíčko niekde pred obchodom...
ondrejvla
07.11.05,18:22
Heni asi myslíš príspevok č.11 :

a ešte som našla v PP 4/2005 komentár k tomu zákonu 582/2004, kde sa píše, že :
"... Vymedzujú sa typy týchto hracích zábavných prístrojov, ktorými sú elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje, elektronické prístroje (tzv. puschery, elektronický biliard a pod.), automaty a iné zariadenia na zábavné hry. V podstate sú to prístroje, ktoré nie sú výhernými hracími prístrojmi ustanovenými podľa § 20 ods.1 zákona č. 194/1990. Základnou podmienkou je, že takýto prístroj nesmie vydávať peňažnú výhru a tiež, že sa tieto prístroje spúšťajú po zaplatení požadovanej sumy (napr. priamym vhadzovaním Sk alebo cudzej meny do prístroja alebo sa prevádzkujú po zablatení tejto sumy priamo prevádzkovateľovi, ktorý zabezpečuje spustenie hry napr. prostredníctvom žetónov)."

toľko citát z komentáru. hm, neviem, toto mi celkom na internetovú kaviareň alebo čitáreň nepasuje, tam sa nespúšťa priamo za odplatu, ale platí sa za presurfovaný čas, nie?

Môj názor je tiež, že nie, ale chcem sa uistiť, aby som si nevytýkala, že som niečo zameškala.
Ďakujem.
lenkak
07.11.05,18:55
Našla som článok:
RADY AUDÍTORA 2005/01
Január 2005: „DAŇOVÉ ROZCVIČKY“
Zmenili sa pravidlá pre výber daní. V rámci daňovej reformy došlo k zjednoteniu niektorých daní a poplatkov. Schválením zákona č. 582/2004 Z.z. – o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, môže obec od 1. 1. 2005 podľa všeobecne záväzného nariadenia zaviesť daň: - z nehnuteľností: (z pozemkov, zo stavieb, z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome); - za psa; - za užívanie verejného priestranstva; - za ubytovanie; - za predajné automaty; - za nevýherné hracie prístroje (napr. internetové kaviarne); - za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta; - za jadrové zariadenie.
lenkak
07.11.05,19:15
Fiškálna decentralizácia miest a obcí zaradila medzi miestne dane aj daň za nevýherné hracie prístroje (teda počítače). Vyrubená daň tak „odstaví“ internetové kaviarne. Ak by sa podarilo odboru informatizácie oslobodiť internetové kaviarne od týchto daní po celom Slovensku, malo by to väčší efekt ako osemtisícové dotácie.
z: http://www.zive.sk/h/Publicistika/AR.asp?ARI=111646&CAI=2215
http://www.zive.sk/h/Bleskovky/AR.asp?ARI=111366
http://www.pcspace.sk/internet/index.cphp?page=3605
http://pocitace.sme.sk/clanok.asp?cl=1857405
Evanka
07.11.05,19:27
Našla som článok:
RADY AUDÍTORA 2005/01
Január 2005: „DAŇOVÉ ROZCVIČKY“
Zmenili sa pravidlá pre výber daní. V rámci daňovej reformy došlo k zjednoteniu niektorých daní a poplatkov. Schválením zákona č. 582/2004 Z.z. – o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady, môže obec od 1. 1. 2005 podľa všeobecne záväzného nariadenia zaviesť daň: - z nehnuteľností: (z pozemkov, zo stavieb, z bytov a nebytových priestorov v bytovom dome); - za psa; - za užívanie verejného priestranstva; - za ubytovanie; - za predajné automaty; - za nevýherné hracie prístroje (napr. internetové kaviarne); - za vjazd a zotrvanie motorového vozidla v historickej časti mesta; - za jadrové zariadenie. Lenka, teraz som si pozorne prečítala príspevky týkajúce sa internetových kaviarní a internetových čitární a úprimne povedané - žasnem. Hľadala som výklad, ktorý by sa týkal práve tejto problematiky, no márne. Nakoniec som našla, že niektoré obce nakoniec pristúpili k oslobodeniu spomínaného poplatku v internetových kaviarňach , pri PC, ktoré sú pripojené na internet (viď napr. http://www.stopfajceniu.sk/index.cfm?module=ActiveWeb&page=WebPage&DocumentID=3756). Už toto svedčí o tom, že zákon bol mestami a obcami pri schvaľovaní ich VZN zvláštne pochopený. Veď nakoniec čo by to bolo za internetovú kaviareň, v ktorej by neboli PC pripojené na internet.

Prevádzkovatelia IČ a IK bojujte! Veď je to celé postavené na hlavu.
ajobs
07.11.05,19:30
Zasa jeden skvelý príklad podpory rozvoja internetu na Slovensku.:rolleyes: :eek:
ondrejvla
07.11.05,20:02
Takže mi z toho vychádza, že platiť a podľa toho, čo som našla v jednom z linkov :

Podľa zverejnených návrhov VZN aj Žilina a Nitra rátajú s príjmom 20 tisíc korún z každého nevýherného hracieho prístroja.
No, ďakujem pekne, to je podpora podnikania! Veď tí čo chcú začať s týmto podnikať, majú nakúpené PC, no to je na "mašľu"!
Evanka
07.11.05,20:07
Vlastička a kde nájdem ako je definovaný nevýherný hrací prístroj?
ondrejvla
07.11.05,20:10
Vlastička a kde nájdem ako je definovaný nevýherný hrací prístroj?
Evička tu:
Zákon
č. 582/2004 Z. z.
o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady
DAŇ ZA NEVÝHERNÉ HRACIE PRÍSTROJE



§ 52

Predmet dane
(1) Predmetom dane za nevýherné hracie prístroje sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom tieto hracie prístroje nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestoroch prístupných verejnosti (ďalej len „nevýherné hracie prístroje“).
(2) Nevýherné hracie prístroje sú:
a) elektronické prístroje na počítačové hry,
b) mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry.
vymedzujú sa typy týchto hracích zábavných prístrojov, ktorými sú elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje (napr. detské hojdacie zariadenia), elektronické prístroje (tzv. puschery, elektronický biliard a pod.), automaty a iné zariadenia na zábavné hry.
V podstate sú to prístroje, ktoré nie sú výhernými hracími prístrojmi ustanovenými podľa § 20 ods. 1 zákona SNR č. 194/1990 Zb. o lotériách a iných podobných hrách v znení neskorších predpisov.
Základnou podmienkou je, že takýto prístroj nesmie vydávať peňažnú výhru a tiež, že sa tieto prístroje spúšťajú po zaplatení požadovanej sumy (napr. priamym vhadzovaním slovenských korún alebo cudzej meny do prístroja alebo sa prevádzkujú po zaplatení tejto sumy priamo prevádzkovateľovi, ktorý zabezpečuje spustenie hry napr. aj prostredníctvom žetónov).
Za daňovníka zákon určuje osobu, ktorá zábavné hracie prístroje prevádzkuje v priestoroch prístupných verejnosti na území obce.
Základom tejto dane je celkový počet nevýherných hracích prístrojov prevádzkovaných na území obce.
Zdaňovacím obdobím podľa § 3 tohto zákona je kalendárny rok.
Sadzba dane je ročná a určí sa v slovenských korunách za každý nevýherný hrací prístroj, pričom nie je určené rozpätie sadzby. Konkrétnu výšku sadzby je povinná ustanoviť obec vo všeobecne záväznom nariadení.
Daňová povinnosť je určená dňom začatia prevádzkovania a dňom ukončenia prevádzky nevýherného hracieho prístroja.
V súvislosti s daňovou povinnosťou je potrebné spomenúť zavedenie evidencie a identifikácie nevýherných hracích prístrojov (štítkom), ktorú môže obec vo všeobecne záväznom nariadení nariadiť daňovníkovi aj keď túto povinnosť zákon neurčuje.
Daňovníkovi zo zákona plynie povinnosť do 30 dní odo dňa začatia prevádzkovania nevýherných hracích prístrojov písomne oznámiť túto skutočnosť obci a v tejto lehote aj zaplatiť daň na príslušné zdaňovacie obdobie. Keďže daň je ročná, v prípade, ak vznikla daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, daňovník v tej istej lehote zaplatí len pomernú časť dane za zostávajúce mesiace zdaňovacieho obdobia.
Evanka
07.11.05,20:14
Takže ak neslúži elektronický prístroj na hry, nie je zaradený v tejto kategórii. Rozhodne treba s tým niečo robiť. Irituje ma to, aj keď sa ma to priamo netýka.
ondrejvla
07.11.05,20:39
Takže ak neslúži elektronický prístroj na hry, nie je zaradený v tejto kategórii. Rozhodne treba s tým niečo robiť. Irituje ma to, aj keď sa ma to priamo netýka.
Ja som z toho maximálne znechutená, moji priatelia si zakladajú s.r.o. práve s takýmto predmetom podnikania okrem iného, majú nakúpených 30 PC!!! a zariaďujú kaviareň. No a teraz BABO RAĎ!!
Evanka
07.11.05,21:09
Ja som z toho maximálne znechutená, moji priatelia si zakladajú s.r.o. práve s takýmto predmetom podnikania okrem iného, majú nakúpených 30 PC!!! a zariaďujú kaviareň. No a teraz BABO RAĎ!! Čítala som, že veľa miest to už zrušilo. Aké sú v tomto zmysle VZN mesta Žilina? Určite s tým treba niečo robiť. Mne sa to aj tak nezdá, že by to mali platiť prevádzkovatelia internetových čitární, či kaviarní. Veď tí práve rozširujú nové technológie, ktoré sú všade propagované ako jedna z gramotností človeka. Už som unavená, neviem, či to čo píšem má zmysel. Ale jednoducho treba bojovať. Ja sa určite pridám.
ondrejvla
07.11.05,21:14
Čítala som, že veľa miest to už zrušilo. Aké sú v tomto zmysle VZN mesta Žilina? Určite s tým treba niečo robiť. Mne sa to aj tak nezdá, že by to mali platiť prevádzkovatelia internetových čitární, či kaviarní. Veď tí práve rozširujú nové technológie, ktoré sú všade propagované ako jedna z gramotností človeka. Už som unavená, neviem, či to čo píšem má zmysel. Ale jednoducho treba bojovať. Ja sa určite pridám.
Evička, ako je to v Žiline, to musím zistiť, zatiaľ ešte neviem. Ale mám obavy, že asi v Žiline to platí.
Daska
07.11.05,21:33
Hladali ste toto???

NARIADENIE




o dani za nevýherné hracie prístroje




č. 7/2004





I.




Predmet dane





Predmetom dane za nevýherné hracie prístroje sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za odplatu, pričom tieto hracie prístroje nevydávajú peňažnú výhru a sú prevádzkované v priestoroch prístupných verejnosti (ďalej len nevýherné hracie prístroje).

Nevýherné hracie prístroje sú:


elektronické prístroje na počítačové hry,

mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry






II.




Daňovník


Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nevýherné hracie prístroje prevádzkuje.





III.




Základ dane


Základom dane je počet nevýherných hracích prístrojov.





IV.



Sadzba dane


Sadzba dane za jeden nevýherný hrací prístroj a kalendárny rok je 20.000,- Sk.





V.



Vznik a zánik daňovej povinnosti


Daňová povinnosť vzniká dňom začatia prevádzkovania nevýherných hracích prístrojov a zaniká dňom skončenia ich prevádzkovania.
Daska
07.11.05,21:40
prikladam aj cele Zilinske VZN
Evanka
07.11.05,21:56
prikladam aj cele Zilinske VZN Áno Daska, vďaka, pekná suma.