Janiela
22.01.07,17:45
Dobrý deň, prosím vás, ako je to s povinným označovaním jednotkovej ceny v predajniach, prípadne pohostinstvách? Je to povinnosť prevádzky, ak je jej rozmer menší ako 150m2? Ide o predajňu a zároveň pohostinstvo pod jednou strechou. Prevádzky sú predelené chodbou, každá so samostatnáým vchodom. Neviem, berie sa pohostinstvo a predajňa zvlášť? Alebo spolu?
Poradíte ľudkovia?

Ďakujem
Janiela
23.01.07,05:58
Prípadne poraďte v akom zákone hľadať. Aj to pomôže.Vďaka.
vikinka
23.01.07,06:19
JCV-jednotná cena výrobku-povinnosť označovať tovar platí aj pre predajne menšie ako 150m2. myslím že po vstupe do EÚ,ale skús hľadať na nete,určite nájdeš aj vyhlášku.Zb.zákonov č.545/2002 vyhláška o sposobe a označovaní výrobkov cenami.
Janiela
23.01.07,07:54
Ďakujem Vikinka. Idem pozrieť vyhlášku.
jess
05.03.07,20:04
Prosím ťa už si to našla ? Je to fakt povinnosť ?
My máme športovú predajňu cca 80m2 a že vraj musíme mať jednotkovú cenu aj na impregnačnom prostriedku na topánky :eek: (cenu za liter ?)
jess
06.03.07,08:20
posúvam :cool:
Janiela
06.03.07,10:20
Prosím ťa už si to našla ? Je to fakt povinnosť ?
My máme športovú predajňu cca 80m2 a že vraj musíme mať jednotkovú cenu aj na impregnačnom prostriedku na topánky :eek: (cenu za liter ?)

8no, našla a pozrela. Prikladám.
jess
06.03.07,10:42
Podľa tejto vyhlášky teda ja tento prípis nespĺňam, avšak mám informáciu, že vyšiel nejaký nový zákon a SOI dáva pokuty.
Janiela
07.03.07,06:02
Podľa tejto vyhlášky teda ja tento prípis nespĺňam, avšak mám informáciu, že vyšiel nejaký nový zákon a SOI dáva pokuty.

Neviem,skús sa opýtať priamo na SOI, príp. prikladám link,kde sa to možno dá vyhľadať

http://www.zbierka.sk/search-res.asp?ti=no&slovo=545%2F2002&zbn=Vyh%BEadanie
jess
07.03.07,06:51
Díky, hľadala som včera v zbierke. Nič novšie som okrem toho zákona z roku 2002 nenašla.
Janiela
08.03.07,05:32
Priznám sa, že ani ja som nikde nič nenašla. Niekedy sa stáva, že ľudia zvyknú preháňať. Možno žiadna novela ani nevyšla. Ale ako hovorím, treba sa opýtať na prísl. miestach. Aspoň pre pokoj duše. Prajem pekný deň.
Bagi
18.09.07,16:56
vyhláška č. 545/2002 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/) o spôsobe označovania výrobkov cenami:
ak sa na obale spotrebiteľsky baleného výrobku uvádza hmotnosť výrobku po odkvapkaní, informácia o jednotkovej cene sa vzťahuje na hmotnosť po odkvapkaní,
ruší sa možnosť neuvádzať jednotkovú cenu výrobku (ňou sa rozumie cena prepočítaná na jeden kilogram, liter, meter, meter štvorcový, meter kubický výrobku alebo na inú meraciu jednotku), ak je predajná plocha prevádzkarne menšia ako 150 m2 a pri pultovom predaji.
TinkiDinki
20.09.07,08:43
Najnovšie platí od 1.9.2007

"Nariadenie vlády Slovenskej republiky o označovaní výrobkov cenami 387/2007"

Len tak som ho preletel očami ale neaké minimálne rozmery predajne tam nevidím:)
kocecka
26.09.07,06:04
Kedysi platila Vyhláška 545/2002. Tam bola uvedená aj výnimka o rozmeroch prevádzky. Po vstupe SK do EÚ všetky výnimky padli. Od 01. septembra 2007 platí Vyhláška č. 387/2007. Takže jednotkovou cenou sa musia označovať všetky výrobky, až na tie do 50g al. 50ml a ešte pár ďalších výnimiek, ale tam rozmery prevádzky už nepatria.
ilona
04.09.08,10:00
Chcem sa poradiť,mali sme kontrolu SOI na cenovky v obchode.Podľa nar.vlády 387/2007 ma byť tovar označený aj jednotkovou cenou.Na niektorom tovare je to dosť normálne,aj to mali označené,ale musí byť podľa Vás označený napr. koláč medový 60g,cena v sk,cena v eur, koláč medový 1 kg, cena v sk,cena v eur.Koho zaujíma 1 kg koláča,keď každý si kupuje na ks. Na tých cenovkách je toho už toľko,že je to úplne neprehľadné.Označujete takto tieto výrobky?
jzajvald
07.09.08,15:15
plocha padla je to nariadenie vlády 387/2007 a je tam označenie v 1l a 1kg a ešte k tomu aby toho nebolo málo aj jednotková v eurách minimálne na tri desatinné miesta a nezaokrúhľovať to aby sme sa nenudili však nám to treba ten prechod zľahčiť . Veľmi ma zaujíma ako to bolo v okolitých krajinách pri prechode na euro či tiež len rátali a písali a zákazníci už majú chaos čo vlastne platí ?
Rozalka
07.09.08,15:52
Chcem sa poradiť,mali sme kontrolu SOI na cenovky v obchode.Podľa nar.vlády 387/2007 ma byť tovar označený aj jednotkovou cenou.Na niektorom tovare je to dosť normálne,aj to mali označené,ale musí byť podľa Vás označený napr. koláč medový 60g,cena v sk,cena v eur, koláč medový 1 kg, cena v sk,cena v eur.Koho zaujíma 1 kg koláča,keď každý si kupuje na ks. Na tých cenovkách je toho už toľko,že je to úplne neprehľadné.Označujete takto tieto výrobky?
Toto je potrebné kvôli porovnaniu s inými výrobkami. Možno ten koláč zrovna nie je dobrý príklad, ale je to dobré pri tom istom výrobku v inom balení, napr. jeden má 85g a druhý (taký istý) 130g. Spotrebiteľ si nevie prerátať (nenosí do obchodu kalkulačku), ktorý výrobok je cenovo výhodnejší, keď tam vidí cenu za 1 kg, potom už vie.

Súhlasím však, že toľko čísiel je dosť mätúcich, spotrebiteľ nevie, kam sa má pozerať ...
Durkeee
14.09.08,08:21
Chcem sa spýtať , či tá jednotková cena plati aj pre kozmeticke salóny , alebo ako to je určene, lebo priatelka v ňom ma na predaj kozmetické vyrobky s určitym objem a nevie sa nikde dočitať či to platí aj pre ne alebo aká je ich povinnosť alebo ako sa dá k tomu predísť aby tam ta jednotková cena nemusela byt (napr. zrušenim cenoviek na vyrobkoch a len na spolocnom cenníku )
ilona
18.09.08,03:46
Všetko záleží od toho,kto Vám na kontrolu príde a ako ho dokážete presvedčiť, pretože ten paragraf je stále krútený a dá sa vysvetliť rôznymi spôsobmi.V nariadení vlády387/2007 je v par.2 ods.b okrem iného napísané,že jednotkovou cenou je cena ktorá sa často a bežne používa pri predaji konkrétneho výrobku.No uznajte,kto často a bežne používa l kg medového koláča,alebo 1 kg keks horalka,1 kg cukríkov a pod. Možno by sa žiadalo nejaké usmernenie z ministerstva ako to bolo myslené,alebo nejaké je?
Durkeee
18.09.08,14:51
Tak takýto mail som dostal zo SOI-ky :
Ak tie krémy a mastičky nepredávate zákazníkom „cez ulicu“, ale ich používate pri poskytovaní Vašich služieb v kozmetickom salóne, nemusíte uvádzať ich jednotkové ceny.
Ak ich však predávate aj spotrebiteľom, ktorí u Vás nečerpajú služby a tie prípravky majú obsah viac ako 50 ml alebo 50 g, ste povinný uvádzať aj jednotkové ceny, ktoré po konverzii na eurá musia byť uvedené min. na 3 desatinné miesta.

S pozdravom

Ing. Ľudmila Zátopková
Vedúca odboru ochrany spotrebiteľa