D betka
22.01.07,17:48
Dobrý. Potrebovala by som poradiť. Klientka chce prijať zamestnanca do pracovného pomeru, s čím by ani nebol problém keby ...
v pracovnej zmluve chce uviesť HM vrátane nadčasov /cca 25-30hod /.
Neviem či je to vôbec možné. Ide o to, že zamestnanec odpracuje každý mesiac cca 200hod. Akú prac.zmluvu spraviť - mesačná mzda alebo mzda za odpr.hodinu? Prosím poradte.
Anja111
22.01.07,16:52
Dobrý. Potrebovala by som poradiť. Klientka chce prijať zamestnanca do pracovného pomeru, s čím by ani nebol problém keby ...
v pracovnej zmluve chce uviesť HM vrátane nadčasov /cca 25-30hod /.
Neviem či je to vôbec možné. Ide o to, že zamestnanec odpracuje každý mesiac cca 200hod. Akú prac.zmluvu spraviť - mesačná mzda alebo mzda za odpr.hodinu? Prosím poradte.

Pracovník môže v rámci roka odpracovať max. 150 nadčasových hodín a len v nevyhnutných prípadoch a po vzájomnej dohode, to môže byť max. 250 hod.
D betka
22.01.07,17:05
To som našla, tam budem viesť evidenciu na nadčasy. Len neviem či môže byť v prac.zmluve uvedené, že HM je vrátane nadčasov? Ak áno, potom sa príplatky za nadčas už nepočítajú. Kriste, s takýmto som sa ešte nestretla.
Žofka
22.01.07,17:14
V PZ môže byť dojednaná mzda už s prihliadnurím na prácu nadčas, ale len do výšky 150 hodín, to sú tie, ktoré môže zamestnávateľ nariadiť. Zvyšných 250 hodín nadčasov je možné len po dohode so zamestnancom a tie sa musia preplatiť.
D betka
22.01.07,17:28
Vie mi niekto poradiť ako takúto zmluvu pripraviť. Zaujíma ma to z toho dôvodu, keď zamestnanec odpracuje len pracovné dni po 8hod.za mesiac. V takomto prípade by podľa mňa nemal byť odmenený mzdou s prihliadnutím na prácu nadčas ale "len" nejakou mesačnou-tarifnou mzdou.
Žofka
22.01.07,17:37
Logicky sa to týka skôr mesačne odmeňovaných. Ak si prečítaš § (neviem ho teraz z hlavy) o práci nadčas, je napísané, že mzda sa môže dojednať s prihliadnutím na prácu nadčas a v takom prípade z-covi nepatrí za tieto nadčasové hodiny mzda a ani mzdové zvýhodnenie. Asi ťažko zamestnanec s hodinovou mzdou nejakých 60 Sk odrobí 150 hodín v podstate zadarmo. Dala by som mečsačná mzdu do pracovnej zmluvy asi takto:
Mzda XYZ. Základná mzda je dojednaná s prípadnou prácou nadčas, príp. Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli, že v dojednanej mzde je prihliadnuté na prípadnú prácu nadčas. Pokiaľ sa jedná o vedúceho pracovníka, tam sa dá dojednať 150 + 250 hodín to znamená nadčasové hodiny, ktoré môže zamestnávateľ nariadiť aj dohodnúť-
azuz
22.01.07,17:37
Netreba na to špeciálnu pracovnú zmluvu. Len v časti, kde je dohodnuté odmeňovanie treba napísať klauzulu, že mzda je dohodnutá aj s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas v súhrne 150 hodín ročne (viď § 121 ods. 2). V tom prípade zamestnancovi patrí takto dohodnutá mzda bez ohľadu na to, či odpracoval nadčas alebo nie. Za 150 hodín takto zaplateného nadčasu zamestnanec nemá nárok na náhradné voľno. Odpracované hodiny nadčas treba evidovať.
D betka
22.01.07,18:33
Ďakujem. Dúfam, že to bude v poriadku.