džino
22.01.07,18:49
Pekný deň.
Mám otázku, ak zamestnám, alebo poverím nejakých ľudí nejakou prácou,alebo činnosťou, môžem s nimi uzavrieť Príkaznu zmluvu podľa §724 občianskeho zákonníka?
Ak ano mám z toho ich prímu odvádzať preddavok dane, alebo je to príjem podľa §8 zákona o dani s prímov - teda ostatný príjem.
Môžu to daňové úrady zaradiť do prímu podľa §5 ak áno tak na základe čoho?,pretože to nie je zmluva podľa ZP , ale Obč.zákonníka, a ako potom zaúčtovat zrazenú dan.
Ďakujem za radu.
Antea
23.01.07,16:25
Pekný deň.
Mám otázku, ak zamestnám, alebo poverím nejakých ľudí nejakou prácou,alebo činnosťou, môžem s nimi uzavrieť Príkaznu zmluvu podľa §724 občianskeho zákonníka?
Ak ano mám z toho ich prímu odvádzať preddavok dane, alebo je to príjem podľa §8 zákona o dani s prímov - teda ostatný príjem.
Môžu to daňové úrady zaradiť do prímu podľa §5 ak áno tak na základe čoho?,pretože to nie je zmluva podľa ZP , ale Obč.zákonníka, a ako potom zaúčtovat zrazenú dan.
Ďakujem za radu.Príkazná zmluva nezakladá pracovno-právny vzťah preto nie si povinný za dotyčného odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň., to bude jeho povinnosťou za príslušné zdaňovacie obdobie
MartinkoK
13.02.07,07:29
Príkazná zmluva nezakladá pracovno-právny vzťah preto nie si povinný za dotyčného odviesť preddavkovú alebo zrážkovú daň., to bude jeho povinnosťou za príslušné zdaňovacie obdobie

Ak mám príkaznú zmluvu s dôchodcom, resp. študentom a ich príjem za rok 2006 bol maximálne 40000,- Sk, na osobu nemusia ani oni podávať žiadne ďaňové priznanie keď z toho príjmu nebola odvedená žiadna preddavková daň?
STRELEC
13.02.07,07:31
Ak mám príkaznú zmluvu s dôchodcom, resp. študentom a ich príjem za rok 2006 bol maximálne 40000,- Sk, na osobu nemusia ani oni podávať žiadne ďaňové priznanie keď z toho príjmu nebola odvedená žiadna preddavková daň?Nie nemusia podávať DP.
džino
13.02.07,17:32
to je síce pravda, ale čo som si zisťoval hlavne na porada sk o príkaz.zmluvách, tak , dosť záleží či tá činnosť na ktorú je taká PZ uzavretá nie je závislá činnosť, potom by mal zamestnávateľ s takého prímu strhávať daň buď ako preddavkovú, alebo zrážkovú §5 ZDP podľa toho či je mesačná odmena do 5000 alebo nad 5000. Takéto zrazené dane si potom dôchodca , alebo študen žiadaju od DU naspäť, teda podaju si DP.
Čitaj prílohu.
JankaO
13.02.07,17:52
to je síce pravda, ale čo som si zisťoval hlavne na porada sk o príkaz.zmluvách, tak , dosť záleží či tá činnosť na ktorú je taká PZ uzavretá nie je závislá činnosť, potom by mal zamestnávateľ s takého prímu strhávať daň buď ako preddavkovú, alebo zrážkovú §5 ZDP podľa toho či je mesačná odmena do 5000 alebo nad 5000. Takéto zrazené dane si potom dôchodca , alebo študen žiadaju od DU naspäť, teda podaju si DP.
Čitaj prílohu.


Prikladám vyjadrenie DRSR, ohľadom toho, čo sa považuje za závislú činnosť:
Antea
13.02.07,18:59
Prikladám vyjadrenie DRSR, ohľadom toho, čo sa považuje za závislú činnosť:
No to je úžasné a čo potom z odvodmi, keď ZP a SP také niečo ako príkazná zmluva nepozná
Heni
13.02.07,20:33
No to je úžasné a čo potom z odvodmi, keď ZP a SP také niečo ako príkazná zmluva nepozná
odvody sa z nej teda neplatia.
mne na DU povedali, že ak to má znaky závislej činnosti tak u nich je to postavené na roveň dohody o vykonaní práce...
MartinkoK
14.02.07,12:26
Sme s.r.o. - veľkosklad železiarskeho tovaru. Uzavreli sme príkazné zmluvy s dôchodcami a študentmi, pričom ich úlohou na základe tejto zmluvy bolo sprostredkovanie obchodu. Spoločnosť nezamestnáva žiadneho obchodného zástupcu. Môže sa táto činnosť z hľadiska DU považovať za závislú činnosť. My sme totiž tieto ich príjmy nezdaňovali žiadnou daňou. Ich odmena bola maximálne 40 000,- Sk na osobu.
skaspa
14.02.07,12:43
Sme s.r.o. - veľkosklad železiarskeho tovaru. Uzavreli sme príkazné zmluvy s dôchodcami a študentmi, pričom ich úlohou na základe tejto zmluvy bolo sprostredkovanie obchodu. Spoločnosť nezamestnáva žiadneho obchodného zástupcu. Môže sa táto činnosť z hľadiska DU považovať za závislú činnosť. My sme totiž tieto ich príjmy nezdaňovali žiadnou daňou. Ich odmena bola maximálne 40 000,- Sk na osobu.
ide o to, či spĺňajú závislosť, teda či im vy určíte, že každý deň od 8:00 do 10:00 budú pre vás vykonávať činnosť, či pri nej budú využívať vaše motorové vozidlá, či budú mať kanceláriu u vás, či budú využívať pri písaní správ... váš počítač, tlačiareň.... proste daňový úrad bude skúmať všetko, čo by spĺňalo znaky závislosti a nadriadenosti a podriadenosti;
ak je príkazná zmluva uzatvorená napr. v tom smere, že študent, dôchodca si sám určuje pracovný čas (teda kedy sprostredkovanie vykoná), využíva svoje motorové vozidlo, počítač... atď. atď, tak potom nemožno hovoriť o závislosti, vy ste ho príkaznou zmluvou iba zaviazali, že napr. v decembri bude pre vás vykonávať sprostredkovanie, pričom je povinný osloviť 5 nových potencionálnych zákazníkov, ale všetko je len na študentovi ako si to on zariadi a vy mu ďalej do jeho sprostredkovateľskej práce nebude zasahovať a bude vás zaujímať len výsledok; je to rozsiahla problematika zložitá na dokazovanie, najdôležitejšie je vyhnúť sa prvkom závislosti;
MartinkoK
14.02.07,13:37
Veľka vďaka, už tomu rozumiem
victoria
21.03.07,08:41
Prosím vás je niečo pravdy na tom že príkazná zmluva môže byť uzatvorená najviac do výšky 23.650,-Sk ? Ja som to nikde v zákone nenašla len ma presviedča jedna pani účtovníčka že sme s jej klientkou takú zmluvu uzatvorili a že čo ona s tým má robiť keď je to na 40.000,-Sk . My sme mali účtovníctvo aj auditované a auditorka nám na túto zmluvu nič nepovedala :-(
tonkat
21.03.07,09:07
Prosím vás je niečo pravdy na tom že príkazná zmluva môže byť uzatvorená najviac do výšky 23.650,-Sk ? Ja som to nikde v zákone nenašla len ma presviedča jedna pani účtovníčka že sme s jej klientkou takú zmluvu uzatvorili a že čo ona s tým má robiť keď je to na 40.000,-Sk . My sme mali účtovníctvo aj auditované a auditorka nám na túto zmluvu nič nepovedala :-(
Výška nie je obmedzená, tá suma 23 650 bola myslená v súvislosti s náhodným príjmom.
Valika
25.04.07,09:26
Dobrý deň prosím poradiť, môže sa na spracovanie účtovníctva za celý rok uzatvoriť napr. príkazná zmluva a ako je to potom so zdanením tohto príjmu? Poradí mi niekto akú zmluvu uzatvoriť na účtovnícke práce za celý rok? Dakujem.
ZuzanaP
25.04.07,09:29
http://www.porada.sk/t11012-p2-zmluva-o-poskytnut-tovnch-sluieb.html

Valika pozri túto tému, zmluva na účtovnícke práce je tam pekne napísaná.
Valika
25.04.07,09:37
narýchlo dakujem veľmi pekne musím utekať na poštu poobede sa vrátim inak dobrú chuť prajem.
Valika
25.04.07,12:42
len háčik je v tom že nemám živnosť takže tá zmluva sa pre mňa veľmi nehodí. Poradí mi niekto?
Magica41
28.07.07,06:07
Odkaz na Prikazne zmluvy nie je aktualny. Pretoze novelizacioa ZP nepozna zavislu cinnost a ZDP zasa nepozna zavislu pracu. Takze, moze Prikazna zmluva,/ak splna vsetky atributy zavislej prace/ byt klasifikovana ako zavisla praca alebo vobec nie?
Aljok
28.07.07,14:41
Novelizovaný ZP platí od 1.9.2007.
palatinusova
11.03.08,20:30
A ak práca na príkaznú zmluvu nebola závislá a ja som zarobila do 24OOO, musim tento prijem uviest v danovom priznani? Ako zamestnancovi mi DP robí uctovnicka a mame pocit, že prilezitostni prijem do urcitej vysky nemusime priznavat - nepodlieha dani.
megyzah
12.03.08,12:04
Prosím Vás, my máme zamestnankyňu, ktorá má príjem zo závislej činnosti v dvoch firmách kde má príjem vo výške189 765 a príjem z príkaznej zmluvy kde má príjem 39 875 Sk. Je povinná si podať daňové priznanie? Ďakujem
Melnick
12.03.08,12:11
áno
jeti
12.03.08,16:55
A ak práca na príkaznú zmluvu nebola závislá a ja som zarobila do 24OOO, musim tento prijem uviest v danovom priznani? Ako zamestnancovi mi DP robí uctovnicka a mame pocit, že prilezitostni prijem do urcitej vysky nemusime priznavat - nepodlieha dani.

Mam presne rovnaky problem a nasa uctovnicka mi povedala ze sa ku tomu nemam priznavat.. Nechcem mat problemy chcem vediet ako postupovat. Dakujem
Monika Kováčová
25.03.08,17:45
Rozmýšľam: Žena na RD, príjem zo ZČ za rok: 6600 Sk.
Uzatvorila v 12/07 príkaznú zmluvu na 47000, na spracovanie účtovníctva pre SZČO. Účtovníctvo bude viesť samostatne a na vlastnú zodpovednosť vo svojich priestoroch a použije vlastné pracovné pomôcky... Nejde teda o závislú činnosť. Odmena je vyplatená v hotovosti pred Vianocami vo výške 47000 Sk.
SZČO má VOZD rovných 47000 Sk a Žena na RD podá DP typ B, kde okrem príjmov zo ZČ uvedie aj príjem z príkaznej zmluvy vo výške 47000 Sk. Daňová povinnosť je nula, ale môže si uplatniť DB v plnej výške (dosiahla zákonom stanovený príjem na uplatnenie DB)

Môže byť takýto príjem v §6 odst. 2 písm. b)? T.j. príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním ?

Môže byť tento postup ?
Jozef Mihál
25.03.08,17:49
Nemôže. Nejde o príjem zdanený podľa § 6. Bol by ním vtedy, keby šlo o zmluvu podľa Obch. zákonníka uzatvorenú medzi dvoma podnikateľmi. V danom prípade ide o príjem podľa § 8 ZDP. Urobili chybu, že to postavili do roviny "nezávislej" činnosti.
Monika Kováčová
25.03.08,17:54
Takže jediná možnosť je §5 + daň, ktorú odvedie SZČO...
Príjmy podľa § 8 nie sú príjmom na účely uplatnenia DB...
lilife
27.03.08,07:49
Dobrý deň, chcem sa opýtať, včera som v Hosp.novinách čítala článok o príkaznej zmluve a tam bolo uvedené, že tento príjem sa považuje za závislú činnosť a tak zamestnávateľ je povinný odvádzať preddavky na daň. Čo je na tom pravdy? Ďakujem.
Monika Kováčová
27.03.08,09:01
Dobrý deň, chcem sa opýtať, včera som v Hosp.novinách čítala článok o príkaznej zmluve a tam bolo uvedené, že tento príjem sa považuje za závislú činnosť a tak zamestnávateľ je povinný odvádzať preddavky na daň. Čo je na tom pravdy? Ďakujem.
všetko.:) Čítaj túto tému od začiatku...
?Martina
27.03.08,09:57
Aj mňa zaujíma, či môžem popri riadnom TPP (zamestnávateľ mi robil ročné zúčtovanie) uzatvoriť príkaznú zmluvu na napr.40.000 na uzávierkové účtovnícke práce (na vlastnom počítači, papieri, nezávisle na zadávateľovi)?
petra:-)
05.01.09,09:15
Dobrý deň :)

preštudovala som rôzne príspevky týkajúce sa príkaznej zmluvy a chcela by som sa uistiť v mojom názore na nasledujúci prípad.

Daňovník, zamestnaný, uzavrie s inou spoločnosťou príkaznú zmluvu na vykonávanie roznych činností v oblasti prieskumu trhu a vypracovávania štatistík s určením mesačnej odmeny vo výške 5000,- Sk. Zmluva je uzatvorená na celý rok 2009.

V tomto prípade, kedže zmluva je uzavretá na celý rok, asi už nejde o príležitostný, jednorazový príjem, ktorý by sa mohol zaradiť do § 8 ZoDP.

Aký je Váš názor? Môže byť príjem z tejto zmluvy posúdený podľa § 8, alebo je to príjem podľa § 6? V prípade, že by išlo o príjem podľa § 6, nejde už o podnikanie, na ktoré je potrebné živnostenské oprávnenie a ktorý spadá pod odvodovú povinnosť do ZP a SP?

Veľmi ďakujem vopred za vaše názory :)
Petra
erika_H
05.01.09,12:22
DObrý deň,môže prosím na základe príkaznej zmluvy pracovať aj invalidný dôchodca so 100% postihnutím?
jednalo by sa o sprostredkovanie reklamy.. bolo by to na jeho náklady.. a nejednalo by sa o opakovanú prácu,skôr o príležitostnú..
zarobil by cca 45000 sk za rok 2008
okrem tohto príjmu by mal iba príjem,ktorý mu vypláca Sociálna poisťovňa ako invalidnému dôdchodcovi.
Nemusí podávať tento invalid daňové priznanie,však tomu rozumiem správne prosím?Ani ročného zúčtovanie by sa tento príjem nemal týkať,áno?

Ďakujem veľmi
erika_H
07.01.09,15:59
DObrý deň,môže prosím na základe príkaznej zmluvy pracovať aj invalidný dôchodca so 100% postihnutím?
jednalo by sa o sprostredkovanie reklamy.. bolo by to na jeho náklady.. a nejednalo by sa o opakovanú prácu,skôr o príležitostnú..
zarobil by cca 45000 sk za rok 2008
okrem tohto príjmu by mal iba príjem,ktorý mu vypláca Sociálna poisťovňa ako invalidnému dôdchodcovi.
Nemusí podávať tento invalid daňové priznanie,však tomu rozumiem správne prosím?Ani ročného zúčtovanie by sa tento príjem nemal týkať,áno?

Ďakujem veľmi
posuvam
Monika Kováčová
07.01.09,18:20
Invalidita nemá vplyv na možnosť pracovať na príkaznú zmluvu.
marcik
09.01.09,07:07
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
marcik
09.01.09,15:41
posúvam..
JankaO
09.01.09,15:59
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
Ak príkazná zmluva vykazuje znaky závislej činnosti, zdaňovať by mal ten, kto vypláca odmenu. Inak je to príjem podla § 5 a VOZD v tomto prípade nie sú.
marcik
09.01.09,16:06
Ďakujem za radu. Je to zmluva podľa § 724 obč.zákonníka, a na činnosť školenia zdravotnej prípravy pre autoškoly, činnosť sa opakuje,nieked je menej a niekedy viac absolventov kurzu.Ale asi zákon to chápe ako závislú činnosť. Ďakujem.
Evanka
09.01.09,16:09
Prečítala som tento článok 2x ale nie som múdrejšia, mám priateľku tá je v riadnom HPP, ale popri tom pracuje aj na príkaznú zmluvu / predtým mala DOVP/ ale z dôvodu hodín jej dali príkaznú zmluvu. Príjem jej nezdaňujú, chce urobiť DP.Aký je to príjem § ? A aké výdavky k nej vie použiť? Budem vďačná za každú radu.
Ak je medzi príkazcom a Príkazníkom uzavretá Príkazná zmluva podľa obč. zákonníka, záleží od charakteru práce a obsahu zmluvy. Ak sa činnosť vykonáva pravidelne, podľa mňa by sa mohlo jednať o samostatnú zárobkovú činnosť - § 6 ZDP, alebo ak sa nevykonáva pravidelne mohlo by sa jednať o ostatný príjem § 8 ZDP.
JankaO
09.01.09,16:11
Ďakujem za radu. Je to zmluva podľa § 724 obč.zákonníka, a na činnosť školenia zdravotnej prípravy pre autoškoly, činnosť sa opakuje,nieked je menej a niekedy viac absolventov kurzu.Ale asi zákon to chápe ako závislú činnosť. Ďakujem.
Nie každá činnosť na príkaznú zmluvu sa chápe ako závislá činnosť. V tomto prípade nie je dôležitá forma zmluvy, ale jej obsah. Zákonník práce stanovuje, čo sa pokladá za závislú činnosť. Zákon o dani z príjmu v nadväznosti na definíciu závislej práce, stanovuje povinnosti pri zdaňovaní závislej práce. T.j. Každú činnosť treba posúdiť individuálne.
marcik
09.01.09,16:49
Musím naštudovať tú zmluvu / obsah/ ,ale výdavky tam nemám dať aké a asi by sa to dalo kvalifikovať ako závislá činnosť, keď každý mesiac je príjem, keď sú žiaci, hoci vzdy iný počet. Ešte to pozriem.Len som to chcela správne zaradit, lebo potom odvody a iné povinnosti! Priateľka je ale riadne v HPP toto má len popri zamestnaní.Ďakujem.
Rasticc
09.02.09,14:59
Ahojte, niesom z fachu pytam sa sukromne a bol by som rad ak by ste ma nasmerovali. Manzelka je odbrovolne nezamestnana. Pracuje na dohody o vykonenej praci kde za nu zamestnavatel odvadza preddavky na dan. Zaroven ma obcasne prace na Prikaznu zmluvu>predpokladam ze sa to netyka prijmu zo zavislej cinnosti nakolko: Manzelka pouziva svoj material,prepravuje sa sama, pracuje podla svojich znalosti a vedomosti (vizazisticke prace) nikto ju priamo neriadi. Jej praca je zavisla od ponuky a vyplaca ju agentura ktora dostava peniaze od zakaznika za vykonnau cinnost. Moje otazky su....

Da sa takato cinnost povazovat za nezavislu?
Podlieha takato cinnost zdaniu?
Je povinnost takuto cinnost nejako spajat so spomenutymi dohodami o vykonanej praci? (poradenstvo)

Na dohodach ma rocne cca 100.000,-

Na prikaznych zmluvach cca 60.000,-

Aka je povinnost co sa tyka ZP,Socialky?

Dakujem za trpezlivost a cas

Rasto
Rasticc
11.02.09,07:50
Nikto nic? Konkretne odpovede na moje otazky som nenasiel :-(
Janca
11.03.09,12:51
posúvam :-)
ego.mc
11.03.09,13:14
Ahojte, niesom z fachu pytam sa sukromne a bol by som rad ak by ste ma nasmerovali. Manzelka je odbrovolne nezamestnana. Pracuje na dohody o vykonenej praci kde za nu zamestnavatel odvadza preddavky na dan. Zaroven ma obcasne prace na Prikaznu zmluvu>predpokladam ze sa to netyka prijmu zo zavislej cinnosti nakolko: Manzelka pouziva svoj material,prepravuje sa sama, pracuje podla svojich znalosti a vedomosti (vizazisticke prace) nikto ju priamo neriadi. Jej praca je zavisla od ponuky a vyplaca ju agentura ktora dostava peniaze od zakaznika za vykonnau cinnost. Moje otazky su....

Da sa takato cinnost povazovat za nezavislu? áno
Podlieha takato cinnost zdaniu? áno
Je povinnost takuto cinnost nejako spajat so spomenutymi dohodami o vykonanej praci? (poradenstvo) nie, okrem DP, kde uvedie všetky príjmy

Na dohodach ma rocne cca 100.000,-

Na prikaznych zmluvach cca 60.000,-

Aka je povinnost co sa tyka ZP,Socialky?
Ako dobrovoľne nezamestnaná nie je poistencom štátu, teda v ZP musí byť poistená, v SP dobrovoľne.

Dakujem za trpezlivost a cas

Rasto
v texte
nikula
18.03.09,10:36
Chcem sa opýtať, môže sa vystaviť príkazná zmluva na občasné zastupovanie predavačky v predajni. Išlo by len o niekoľko dní v mesiaci (len počas dovolenky alebo PN). Môže sa vystaviť na manželku SZČO?

A ešte jedna otázka? Ak si na väčšiu zákazku stav. prác zavolám súkromnu osobu (nie živnostník) na 1. mesiac, vyplatím mu odmenu, môže sa to tiež vydokladovať prostredníctvom príkaznej zmluvy?
nikula
18.03.09,12:03
Nevie mi nikto poradiť?
nikula
19.03.09,09:45
Alebo ako sa dá dať do nákladov, ak si na väčšiu zákazku stav. prác zavolám súkromnu osobu (nie živnostník) na 1. mesiac, vyplatím mu odmenu. Nie dohoda! Zmluva o dielo je pri živnostníkovi, pri súkromnej osobe je???
nikula
24.03.09,06:43
Neviem, či som správne pochopila, ak zamestnaný človek mimo svojej práce má príležitostný príjem 18000, nemusí ho uvádzať v daňovom priznaní (5-násobok životného minima nie je prekročený)?
1marta3
24.03.09,07:08
Zadávala som dotaz na DRSR, že či je príjem z príkaznej zmluvy považovaný za príjem podla § 8 ods. 1 písm. a/ ... dostala som nasledujúcu odpoveď, možno niekomu pomôže:
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
- podľa ustanovenia § 2 ods.6 zákona č.511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane
- vo všeobecnosti platí, ak sa na základe príkaznej zmluvy uzatvorenej s fyzickou osobou - občanom podľa Občianskeho zákonníka vykonávajú činnosti na pokyny príkazcu, na účely zákona o dani z príjmov sa príjmy z takejto zmluvy (t.j. bez ohľadu na druh uzatvoreného právneho vzťahu) považujú za príjmy zo závislej činnosti podľa § 5 ods.1 písm. a) z obdobného vzťahu. Predmetné príjmy zdaní pri vyplatení (aj čiastočnom vyplatení odmeny) platiteľ príjmu/dane ako zamestnávateľ v zmysle ustanovenia § 35 tohto zákona preddavkom na daň vo výške 19%, resp. zrážkovou daňou v zmysle § 43 ods.3 písm. j) tohto zákona. Platiteľ dane (zamestnávateľ podľa § 5 ods.2) vystaví doklad o vyplatenom príjme a zrazenom preddavku na daň a dani v zmysle § 39 ods.5 tohto zákona a zrazené preddavky/daň z uvedených príjmov zahrnie do príslušných tlačív Prehľad o... a Hlásenie... podľa § 39 ods.9 v nadväznosti na § 43 ods.11 tohto zákona. Platiteľ takéhoto príjmu postupuje vo všetkom ako "klasický" zamestnávateľ. Podľa § 4 ods.3 zákona o dani z príjmov príjmy zo závislej činnosti plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie. Ak je príkazná zmluva uzatvorená s podnikateľom (ktorého predmetom činnosti je činnosť, na ktorú bola príkazná zmluva uzatvorená), ide o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. b) citovaného zákona, odmena sa vyplatí v "hrubom" a podnikateľ tento príjem zahrnie do svojich príjmov z podnikania.
- ak vo Vami uvedenom prípade máte uzatvorenú zmluvu ako občan (nie podnikateľ), príjmy z nej vyplývajúce sú predmetom zdanenia bez ohľadu na výšku tejto odmeny . Vyplatený príjem zdaňuje platiteľ príjmu/platiteľ dane, ktorý za zdanenie majetkovo zodpovedá. Príjem z takejto zmluvy sa pri podaní daňového priznania zahrnie do úhrnu ročných príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov
- Daňové riaditeľstvo SR nie je oprávnené posudzovať zmluvné vzťahy daňových subjektov.

Pekný deň
DanielaSL
24.03.09,09:22
Čiže mám tomu rozumieť, že keď sprostredkovateľ poistenia uzatvoril príkaznú zmluvu so študentom na príležitostnú výpomoc pri činnosti sprostredkovania , tak mal z výšky, ktorú mu za túto výpomoc vyplatil odviesť daň?
1marta3
24.03.09,09:30
no mne to z toho vyšlo tiež tak..... bola by som rada ak by sa vyjadrili aj skúsenejší účtovníci....
babička
01.04.09,19:34
Už pár dní študujem všetky dostupné články k príkazným zmluvám,ale nie som o nič múdrejšia. Moja známa, starobná dôchodkyňa pracuje na príkaznú zmluvu..príjem cca 300 tis.ročne, urobila si daňové priznanie kde si uplatnila skutočné výdavky. Lenže, gro tých výdavkov tvoria cesťáky, kde si dáva aj stravné a náhrady za km a benzín. Preto tu hľadám, lebo tie výdavky sa mi nezdajú...Môžno sa mýlim, nemám s príkaznými zmluvami skúsenosti, preto prosím, vyjadrite sa mi k tomu. Vopred ďakujem.
babička
03.04.09,15:27
Už pár dní študujem všetky dostupné články k príkazným zmluvám,ale nie som o nič múdrejšia. Moja známa, starobná dôchodkyňa pracuje na príkaznú zmluvu..príjem cca 300 tis.ročne, urobila si daňové priznanie kde si uplatnila skutočné výdavky. Lenže, gro tých výdavkov tvoria cesťáky, kde si dáva aj stravné a náhrady za km a benzín. Preto tu hľadám, lebo tie výdavky sa mi nezdajú...Môžno sa mýlim, nemám s príkaznými zmluvami skúsenosti, preto prosím, vyjadrite sa mi k tomu. Vopred ďakujem.

posuniem to dopredu, snáď to pomôže...
Dáša_
03.04.09,16:05
Už pár dní študujem všetky dostupné články k príkazným zmluvám,ale nie som o nič múdrejšia. Moja známa, starobná dôchodkyňa pracuje na príkaznú zmluvu..príjem cca 300 tis.ročne, urobila si daňové priznanie kde si uplatnila skutočné výdavky. Lenže, gro tých výdavkov tvoria cesťáky, kde si dáva aj stravné a náhrady za km a benzín. Preto tu hľadám, lebo tie výdavky sa mi nezdajú...Môžno sa mýlim, nemám s príkaznými zmluvami skúsenosti, preto prosím, vyjadrite sa mi k tomu. Vopred ďakujem.

Ona má živnosť? Robí iba pre jedného? Akú činnosť vykonáva, nie je to iba zastretá pracovná zmluva?
babička
03.04.09,16:21
Ďakujem za reakciu, naozaj potrebujem názor vás, skúsených.Nie, nemá živnosť, ako dôchodkyňa v pokročilom veku nemá záujem, pracuje pre viacerých, obchodná činnosť,sprostredkovanie.
Dáša_
03.04.09,16:42
Ďakujem za reakciu, naozaj potrebujem názor vás, skúsených.Nie, nemá živnosť, ako dôchodkyňa v pokročilom veku nemá záujem, pracuje pre viacerých, obchodná činnosť,sprostredkovanie.

a podla ktorého paragrafu to zdanuje? Ako náhodné príjmy?
babička
03.04.09,16:48
Dala to do ostatných príjmov, tuším že riadok 12, neuplatńovala si žiadnu úľavu. Z celého zaplatila daň.
Dáša_
03.04.09,17:06
Hm, na zaklade zakona o cestovných náhradach nevidím dôvod na cesťáky - ten je o zamestnacoch.

v zakone o dani z príjmov par.19 - tam su vydavky na cestovne, stravne len pri par.6
babička
03.04.09,17:19
Moja prvá reakcia bola, že to tam vôbec nepatrí, dokonca sú tam dosť veľké sumy za ubytovanie počas týchto ciest...,sú tam faktúry za mobil, už ani neviem čo všetko......ale nie som si istá, preto ma zaujíma váš názor.
Zita5
03.04.09,17:23
Moja prvá reakcia bola, že to tam vôbec nepatrí, dokonca sú tam dosť veľké sumy za ubytovanie počas týchto ciest...,sú tam faktúry za mobil, už ani neviem čo všetko......ale nie som si istá, preto ma zaujíma váš názor.

Neviem , ale si myslím , že by ste mali napísať , čo konkrétne dôchodkyňa robila na príkaznú zmluvu . Práce na príkaznú zmluvu , sú podľa môjho názoru
vždy ohrozené z pohľadu DU.

Ak robila poisťovaciu čiinosť napríklad , tak má byť registrovaná na DU .
babička
03.04.09,17:40
To veru ani presne neviem, zmluvu som nevidela len mi to tak povedala, pritom veľa cestuje - obchodné sprostredkovania, m ožno ešte budem mať možnosť do toho nahliadnuť. Mňa len ohúrili tie výdavky........
Zita5
03.04.09,18:51
To veru ani presne neviem, zmluvu som nevidela len mi to tak povedala, pritom veľa cestuje - obchodné sprostredkovania, m ožno ešte budem mať možnosť do toho nahliadnuť. Mňa len ohúrili tie výdavky........

Čítali ste v tejto téme tieto príspevky ?
http://www.porada.sk/389123-post6.html príspevok číslo 6
http://www.porada.sk/389105-post5.html príspevok číslo 5
http://www.porada.sk/996917-post49.html príspevok číslo 49

Prečítajte si ešte raz dobre priložené príspevky , požiadajte dôchodkyňu
o nahliadnutie do Príkazných zmlúv a potom posúďte s podaným daňovým priznaním a najmä jej uplatnenie výdavkov . ;)
Dáša_
03.04.09,19:08
Ja mám pocit, že tieto príkazné zmluvy boli hlavne o sprostredkovani rôznych obchodov.Ale nakoľko sa jednalo o opakovanú činnosť, resp. pre viacerych daňovníkov, podľa mňa na to treba jednoznačne živnosť.
babička
03.04.09,19:35
Ďakujem Vám, milé poraďáčky,lebo vidím že som uvažovala správne, ale nebola som si istá či neexistujú "aj tu nejaké výnimky".Ale je to jednoznačné a bude už len na tej dotyčnej osobe, ako sa k tomu postaví.
Dáša_
04.04.09,15:57
Tie príkazné zmluvy mi stále vrtajú v hlave :D:D

Takže 1. časť - sumy

Takže skúsim zosumarizovať - ide mi hlavne o príkazné zmluvy ako náhodný (jednorazový) príjem, posudzované podľa &8, ods.1, písmeno a.

V prípade, že takúto zmluvu uzavrie ktokoľvek, kto je napríklad aj zamestnaný, prípadne podniká , tak do výšky 5násobku životného minima je takýto príjem podľa §9, ods1, písmeno h od dane oslobodený

Ak takúto zmluvu uzavrie dôchodca, pokiaľ jeho odmena je do polovice odpočitateľnej položky platnej v tom ktorom roku ( t.j. do polovice 19,2 násobku životného minima) a nemá žiadne iné príjmy, tak odvod dane je 0. (&46) Musí dôchodca v tomto prípade podať daňové priznanie? Zrejme áno.

Ak takúto zmluvu uzavrie študent, tak nulový dopad na dane je pre neho až do výšky odpočitateľnej položky, t.j. 19,2 násobku životného minima. Teda za predpokladu, že nemá žiadne iné príjmy.
Opäť by zrejme mal študent podať daňové priznanie.

2. časť - činnosti

Na ktoré činnosti je vhodná príkazná zmluva, pokiaľ chcem, aby to nebolo posudzované ako závislá činnosť a dotyčná osoba nie je podnikateľ?

ide o to, aby to bolo (podľa môjho názoru) naozaj jednorázova činnosť, čo nevylučuje, že ten istý človek pre mna urobí jednorazových činností viac. Dôležité je, aby túto činnosť vykonal samostatne, kedy to vyhovuje jemu (t.j. nemal pravidelný pracovný čas), podľa možnosti svojimi prostriedkami.

Napríklad ma napadá:
- synovec (bez živnosti, študent) mi odstrani z pc virusy, nainštaluje mi novy SW, zväčší RAM..... proste činnosti, ktoré ho bavia a mne prospeju. Urobí to, ked bude mať čas
- Otec mi vymaľuje firemné priestory - termín bude víkend, prinesie si vlastné náradie, ja zabezpečím podľa jeho pokynov iba farbu
- Mama po maľovaní poupratuje svojimi vlastnymi prostriedkami - počas mojej dovolenky napríklad
- Sused opraví moje pokazené auto, vozík, .... akékoľvek zariadenie, ktoré môže potrebovať opravu ale nepotrebuje záručný servis. Alebo ma napríklad kvoli poruche odtiahne zo susedného mesta
- známa mi dohodí super obchod so svojou vzdialenou príbuznou, ku ktorej som sa nevedela dlhodobo dostat
- študent mi napríklad v rámci SOČ navrhne perfektnú reklamnú kampaň, ktorá sa osvedčí - robí to doma, na svojom PC, vo svojom voľnom čase
- napríklad zhotovenie netradičného reklamného pútača
babička
04.04.09,21:55
Tak toto je dokonalé vysvetlenie princípu príkaznej zmluvy. Verím, že to pomôže aj mnohým ďalším,ktorí budú mať pochybnosti ako ja. Bohužiaľ tá moja známa má od tohto hodne ďaleko opačným smerom.
mkiboo
26.02.11,19:51
Dobry den,

moze aj student medzi 15 a 18 rokom(ukoncenna povinna dochadzka) pracovat na prikaznu zmluvu bez akychkolvek obmedzeni alebo dodatkov? A ak spolu s tym podpise aj vyhlasenie o zdaneni prijmov a ma prijem do 2025e tak nemusi podavat ani danove priznanie? Alebo v takomto pracovnom pomere platia pre tuto vekovu skupinu ine pravidla?

Dakujem