Nataša
09.06.04,10:45
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadne odvodov pracovníka na dohodu. Čo odvádza zamestnávateľ a čo zamastnanec? Iba daň? Alebo i zdravotné poistenie?
Ďakujem.
Magma
09.06.04,10:56
Z dohody o vykonaní práce zamestnanec nemá žiadne odvody, daň je 19% bez ohľadu na výšku odmeny. Zamestnávateľ odvedie úrazové poistné vo výške 0,8% z celkovej výšky odmeny /VZ = výška odmeny/. Pozor u nezamestnaných evidovaných na Úrade práce, tam je limitovaná doba výkonu práce na 16 hod. týždene a zárobok max. 800 Sk týždenne.
Katty
11.06.04,12:29
Magma zaujalo ma tvoje upozornenie na tých nezamestnaných, čo v prípade ak im vyplatím viac ako 800,-Sk sú povinní nahlasovať dohody na úradoch práce? Môže byť za to postihovaný zamestnávateľ ktorý takúto dohodu uzatvorí?
Magma
14.06.04,06:08
Katty, nakoľko uvedené obmedzenie sa nachádza v § 6 , ktorý definuje kto sa považuje za uchádzača o zamestnanie, predpokladám, že za nedodržanie by mohol byť postihnutý nezamestnaný tým, že sa vyradí z evidencie. Podľa mňa zamestnávateľ by z toho nemal mať žiadne sankcie, to je môj názor.
Katty
14.06.04,06:59
Ďakujem Ti Magma za odpoveď :)