*agatha*
22.01.07,20:26
ahojte, poraďte prosíííím.

priateľ je SZČO. na podnikateľský účet mu chodia občas i peniaze, ktoré nesúviasia s podnikaním. a zároveň si z tohto účtu platí i svoje súkromné záležitosti. tie jeho súkromné úhrady účtujem ako osobnú spotrebu. ale čo s tými súkromnými príjmami, ktoré mu tam občas prídu? ako čo to mám zaúčtovať? ja som to dala ako príjem neovpl. ZD. z týchto súkromných príjmov, kt. mu prídu na podnikateľ. účet platí daň z príjmu?

ďakujem.
Zita5
22.01.07,19:30
ahojte, poraďte prosíííím.

priateľ je SZČO. na podnikateľský účet mu chodia občas i peniaze, ktoré nesúviasia s podnikaním. a zároveň si z tohto účtu platí i svoje súkromné záležitosti. tie jeho súkromné úhrady účtujem ako osobnú spotrebu. ale čo s tými súkromnými príjmami, ktoré mu tam občas prídu? ako čo to mám zaúčtovať? ja som to dala ako príjem neovpl. ZD. z týchto súkromných príjmov, kt. mu prídu na podnikateľ. účet platí daň z príjmu?

ďakujem.


To nie je celkom v súlade s podnikaním , ak mu chodia súkromné platby na podnikateľský účet , bude musieť preukázať o aké platby sa jedná ......tie financie môžu byť aj z podnikania aj nemusia ....a to musíte preukázať pri prípadnej danej kontrole ....to je prinajmenšom trúfale
Anja111
22.01.07,19:30
ahojte, poraďte prosíííím.

priateľ je SZČO. na podnikateľský účet mu chodia občas i peniaze, ktoré nesúviasia s podnikaním. a zároveň si z tohto účtu platí i svoje súkromné záležitosti. tie jeho súkromné úhrady účtujem ako osobnú spotrebu. ale čo s tými súkromnými príjmami, ktoré mu tam občas prídu? ako čo to mám zaúčtovať? ja som to dala ako príjem neovpl. ZD. z týchto súkromných príjmov, kt. mu prídu na podnikateľ. účet platí daň z príjmu?

ďakujem.

Čo sú to súkromné príjmy? Treba presne vedieť za čo tie platby sú a podľa toho možno posúdiť, či sú to zdaniteľné príjmy.
*agatha*
22.01.07,19:41
jedná sa hlavne o príjem 120000. túto platbu si priateľ vložil na účet, pretože potreboval zálohu pre podnikanie. zúčastnil sa verejného obstarávania a tam potreboval poslať uálohu 120000sk.a na podnikateľskom účte toľko nemal.preto si najskôr tých 120000 vložil na účet,tie peniaze potom odišli na účet verej. obstarávateľa a potom sa vrátili späť na jeho účet, lebo to bola len záloha. tie peniaze ale ostali na účte a keď odchádzali nejaké platby týkajúce sa podnikania, odpočítavalo sa to aj z tých 120000sk. teraz ide zrušiť živnosť, takže chcem vynulovať účet. na účte ostalo cca 40000. lenže teraz už nik nevie, či sú to peniaze týkajúce sa podnikania al. jeho súkromných.
Anja111
22.01.07,19:45
jedná sa hlavne o príjem 120000. túto platbu si priateľ vložil na účet, pretože potreboval zálohu pre podnikanie. zúčastnil sa verejného obstarávania a tam potreboval poslať uálohu 120000sk.a na podnikateľskom účte toľko nemal.preto si najskôr tých 120000 vložil na účet,tie peniaze potom odišli na účet verej. obstarávateľa a potom sa vrátili späť na jeho účet, lebo to bola len záloha. tie peniaze ale ostali na účte a keď odchádzali nejaké platby týkajúce sa podnikania, odpočítavalo sa to aj z tých 120000sk. teraz ide zrušiť živnosť, takže chcem vynulovať účet. na účte ostalo cca 40000. lenže teraz už nik nevie, či sú to peniaze týkajúce sa podnikania al. jeho súkromných.

Myslím si, že to možno považovať za vklad podnikateľa, ktorý nie je zdaniteľným príjmom.
*agatha*
22.01.07,19:52
ďakujem za pomoc.už tu sedím nad tým hodinu a nevedela som sa rozhodnúť. a ešte sa chcem opýtať: keďže ide zrušiť živnosť, v banke i v pokladni by mala ostať nula,nie?
Zita5
22.01.07,19:53
jedná sa hlavne o príjem 120000. túto platbu si priateľ vložil na účet, pretože potreboval zálohu pre podnikanie. zúčastnil sa verejného obstarávania a tam potreboval poslať uálohu 120000sk.a na podnikateľskom účte toľko nemal.preto si najskôr tých 120000 vložil na účet,tie peniaze potom odišli na účet verej. obstarávateľa a potom sa vrátili späť na jeho účet, lebo to bola len záloha. tie peniaze ale ostali na účte a keď odchádzali nejaké platby týkajúce sa podnikania, odpočítavalo sa to aj z tých 120000sk. teraz ide zrušiť živnosť, takže chcem vynulovať účet. na účte ostalo cca 40000. lenže teraz už nik nevie, či sú to peniaze týkajúce sa podnikania al. jeho súkromných.

Ak by bola formulovaná otázka touto formou , tak aj odpoveď by bola iná ......to znamená , že vie preukázať v prípade objasnenia , z akého toku pochádzajú peniaze ....teda stotožňujem sa s podnikateľským vkladom PNZD a ak má takú čiastku na účte alebo v hotovosti , môžete mu aj tento podnikateľský vklad vyplatiť a zaúčtovať do VNZD-osobná spotreba .
*agatha*
22.01.07,19:56
jasne,takže podstatné je potom obhájiť to pred kontrolou.
Zita5
22.01.07,20:01
jasne,takže podstatné je potom obhájiť to pred kontrolou.


Možno to bude jasné každému , možno nie a bude potrebné to nejako oddôvodniť .Ale možno sa na to nebude ani nikto pýtať a možno ani nebude tento účtovný rok ani kontrolovaný .Ale v každom prípade majte poznámku k tomuto účt.prípadu .....pre istotu .
*agatha*
22.01.07,20:07
okk,už som si aj urobila poznámku. problém mám ale ešte s tým, že k 31.12. mu na účte ostalo cca 40000,-.to sú ale aj peniaze z podniaknia,ale aj zvyšok z tých 120000,-.vypočítam aká suma je na podnikanie, a aká ešte z tých 120000,-.a potom ten zvyšok z podnikania vyberiem ako osobnú spotrebu a zvyšok zo 120000,- ako VNZD.môže byť?
Anja111
22.01.07,20:13
okk,už som si aj urobila poznámku. problém mám ale ešte s tým, že k 31.12. mu na účte ostalo cca 40000,-.to sú ale aj peniaze z podniaknia,ale aj zvyšok z tých 120000,-.vypočítam aká suma je na podnikanie, a aká ešte z tých 120000,-.a potom ten zvyšok z podnikania vyberiem ako osobnú spotrebu a zvyšok zo 120000,- ako VNZD.môže byť?

Nemusíš nič rozdeľovať. Tých 120.000,-- Sk bol jednoducho vklad podnikateľa a tým to končí. Všetky zostávajúce peniaze v pokladni daj ako osobnú spotrebu.
*agatha*
22.01.07,20:32
no lenže tých 120000,- vložil na bankový účet. a keď sa tie peniaze vrátili späť, tak ich hneď nevybral z účtu. ostali tam a vyberal ich po častiach. zatiaľ vybral do konca decembra ešte len 50000,-.na bankovom účte ostalo 70000,- z tých 120000,- + ešte nejaké peniaze z podnikania.platili sa ďalšie platby na podnikanie.a nakoniec ńa bankovom účte ostalo nejakých 40000,-.to budú asi peniaze z tých 120000,- a z podnikania budeme v strate.
Anja111
22.01.07,20:38
no lenže tých 120000,- vložil na bankový účet. a keď sa tie peniaze vrátili späť, tak ich hneď nevybral z účtu. ostali tam a vyberal ich po častiach. zatiaľ vybral do konca decembra ešte len 50000,-.na bankovom účte ostalo 70000,- z tých 120000,- + ešte nejaké peniaze z podnikania.platili sa ďalšie platby na podnikanie.a nakoniec ńa bankovom účte ostalo nejakých 40000,-.to budú asi peniaze z tých 120000,- a z podnikania budeme v strate.

NIe, nie, nie. On proste použil na podnikanie svoje peniaze, ktoré tam vložil ako vklad podnikateľa. Je to PNZD a osobná spotreba je zasa VNZD. Nemá to nič spoločné so ziskom... Proste, sú to len finančné prostriedky.
Zita5
22.01.07,20:43
Súhlasím s vyšše uvedeným príspevkom a len dodám , že podnikateľský vklad sa do príjmu OVZD nezapočítava.Tie peniažky sa Vám rozplynuli v podnikateľských platbách.
*agatha*
22.01.07,20:45
okk, dám si poradiť.ďkaujem
Zuzana Kašická
10.11.07,16:48
Pekný večer milí poraďáci.

Chcem sa spýtať, priateľ je SZČO a úhrady odoslaných fa nabiehali na môj účet a taktiež aj leasing sa platil na základe trvalého príkazu z môjho účtu. Nemôžem to urobiť tak, aby to kontrole nebolo podozrivé, že na úhrady za fa vystavím PPD ale čo s tým leasingom? Mám internetbanking a bolo mi pohodlnejšie sledovať úhrady cez môj účet. Ďakujem krásne. Zuzana
KEJKA
10.11.07,17:11
keby sa tvoj priateľ stal spolumajiteľom účtu (prípadne s obmedzeným dispozičným právom,....mohlo by to tento problém vyriešiť.
Zoltán Kovács
10.11.07,17:15
keby sa tvoj priateľ stal spolumajiteľom účtu (prípadne s obmedzeným dispozičným právom,....mohlo by to tento problém vyriešiť.

Ako Kejka, prosím ťa vysvetli to. Pre mňa je nepochopiteľné pri živnosti si posielať úhrady na cudzí účet, a aj platiť výdavky.
Mimimálne to evokuje snahu utajiť príjmy zdaniteľné.
Marianna01
10.11.07,17:22
S príjmami súhlasím, je to "napováženou". Keby priateľ nemal vôbec účet, nuž nejaká jedna-dve platby by sa dali obhájiť, že ho nemal potreboval disponovať nejakým účtom, kým si založí (aj keď v dnešnej dobe je to otázka 15 min., ale budiž, aj kontrolór je len človek, možno pochopí), ale dlhodobo využívať iný účet nie je bohviečo.
Ale keď ste to už urobili, na vašom mieste by som priložila k priateľovmu účtovníctvu všetky výpisy z Tvojho účtu, vyznačila príjmy, ktoré sa týkajú jeho a pokladničným dokladom prijala tieto platby do jeho pokladnice. Z leasingom by som to urobila rovnako, cez pokladničný doklad urobila úhradu a ako doklad o zaplatení by bol ten dotyčný výpis. Nie je to kóšer, ale ako inak vykorčuľovať z tejto situácie?
KEJKA
10.11.07,17:28
Ako Kejka, prosím ťa vysvetli to. Pre mňa je nepochopiteľné pri živnosti si posielať úhrady na cudzí účet, a aj platiť výdavky.
Mimimálne to evokuje snahu utajiť príjmy zdaniteľné.
svoj príspevok som nemyslela ako všeobecný návod...ale stalo sa.....
ako z toho vykorčuľovať?
Preto som navrhla - pre každý prípad - to spolumajiteľstvo.
Iste - čím skôr založiť podnikateľský účet na vlastné meno aj s tým internetbankingom..
"evokáciu"... by som vylúčila, lebo do účtovníctva treba zaúčtovať aj priateľkin výpis. A iné pohyby než zaúčtované budú určite premetom skúmania. Na dokazovanie dosť ťažká záležitosť.
Zasa jeden príklad-kedy žasnem, čo všetko podnikateľ dokáže vymyslieť.:confused::confused:
Zuzana Kašická
10.11.07,17:47
Ako Kejka, prosím ťa vysvetli to. Pre mňa je nepochopiteľné pri živnosti si posielať úhrady na cudzí účet, a aj platiť výdavky.
Mimimálne to evokuje snahu utajiť príjmy zdaniteľné.

O.K. Beriem tvoj názor, ale určite to nebol úmysel utajiť príjmy zdaniteľné.
Zuzana Kašická
10.11.07,17:55
S príjmami súhlasím, je to "napováženou". Keby priateľ nemal vôbec účet, nuž nejaká jedna-dve platby by sa dali obhájiť, že ho nemal potreboval disponovať nejakým účtom, kým si založí (aj keď v dnešnej dobe je to otázka 15 min., ale budiž, aj kontrolór je len človek, možno pochopí), ale dlhodobo využívať iný účet nie je bohviečo.
Ale keď ste to už urobili, na vašom mieste by som priložila k priateľovmu účtovníctvu všetky výpisy z Tvojho účtu, vyznačila príjmy, ktoré sa týkajú jeho a pokladničným dokladom prijala tieto platby do jeho pokladnice. Z leasingom by som to urobila rovnako, cez pokladničný doklad urobila úhradu a ako doklad o zaplatení by bol ten dotyčný výpis. Nie je to kóšer, ale ako inak vykorčuľovať z tejto situácie?
Tak som to myslela aj ja, že k pokladničným dokladom priložím moje výpisy o úhradách a som si vedomá, že mu to určite bude vytknuté a skúmané, len som sa chcela uistiť, či je takáto vôbec možnosť. Ďakujem za odpoveď.
Zuzana Kašická
10.11.07,18:06
keby sa tvoj priateľ stal spolumajiteľom účtu (prípadne s obmedzeným dispozičným právom,....mohlo by to tento problém vyriešiť.
Ďakujem aj za toto riešenie, ale určite to hneď budeme riešiť, aby nedochádzalo k nejakým nedorozumeniam voči DÚ.
Zita5
10.11.07,18:17
Pekný večer milí poraďáci.

Chcem sa spýtať, priateľ je SZČO a úhrady odoslaných fa nabiehali na môj účet a taktiež aj leasing sa platil na základe trvalého príkazu z môjho účtu. Nemôžem to urobiť tak, aby to kontrole nebolo podozrivé, že na úhrady za fa vystavím PPD ale čo s tým leasingom? Mám internetbanking a bolo mi pohodlnejšie sledovať úhrady cez môj účet. Ďakujem krásne. Zuzana

No ja zasa si myslím , že kontrola by v tomto prípade nemusela byť vôbec ohľaduplná .
Vy ste vlastne pre danú SZČO čo sa týka podnikania cudzí človek .Váš účet potom by mal byť nahlásený z priateľovej strany ako SZČO na DÚ , že ho používa na podnikanie a tu zhromažďuje svoje financie .
Netvrdím ale pripúšťam , že DÚ by tento prípad mohol klasifikovať , že Vy ako FO máte nejaký čierny príjem , aj to by ste kľudne mohli očakávať .
Kejka síce navrhla spolumajiteľ účtu , ale to nerieši fakt , že jeho zdaniteľné príjmy boli zasielané nie na jeho účet ale na účet cudzí .
Prečo tomu tak bolo , to budete musieť obhájiť pred prípadnou daňovou kontrolou .

Doporučujem tiež , aby SZČO si zriadila svoj účet a platby za FA si nechal zasielať na tento účet a používať ho aj k jeho úhradám lízingu .

Neprajem , ale aby ste svoju pohodlnosť nezamenili za problém ;)
Denda
10.11.07,19:45
Pekný večer milí poraďáci.

Chcem sa spýtať, priateľ je SZČO a úhrady odoslaných fa nabiehali na môj účet a taktiež aj leasing sa platil na základe trvalého príkazu z môjho účtu. Nemôžem to urobiť tak, aby to kontrole nebolo podozrivé, že na úhrady za fa vystavím PPD ale čo s tým leasingom? Mám internetbanking a bolo mi pohodlnejšie sledovať úhrady cez môj účet. Ďakujem krásne. Zuzana

Doplňujúce otázky:
Kedy začal priateľ podnikať?
Aké číslo účtu uvádza na odoslaných faktúrach?
Aké číslo účtu, alebo typ úhrady uviedol na zmluve o leasingu?
Zuzana Kašická
12.11.07,13:15
Doplňujúce otázky:
Kedy začal priateľ podnikať?
Aké číslo účtu uvádza na odoslaných faktúrach?
Aké číslo účtu, alebo typ úhrady uviedol na zmluve o leasingu?


Číslo účtu na odoslaných fa uvádza moje číslo, kde boli úhrady uskutočnené a na zmluve o leasingu nie je uvedené číslo účtu. Zuzana
Zuzana Kašická
12.11.07,13:28
No ja zasa si myslím , že kontrola by v tomto prípade nemusela byť vôbec ohľaduplná .
Vy ste vlastne pre danú SZČO čo sa týka podnikania cudzí človek .Váš účet potom by mal byť nahlásený z priateľovej strany ako SZČO na DÚ , že ho používa na podnikanie a tu zhromažďuje svoje financie .
Netvrdím ale pripúšťam , že DÚ by tento prípad mohol klasifikovať , že Vy ako FO máte nejaký čierny príjem , aj to by ste kľudne mohli očakávať .
Kejka síce navrhla spolumajiteľ účtu , ale to nerieši fakt , že jeho zdaniteľné príjmy boli zasielané nie na jeho účet ale na účet cudzí .
Prečo tomu tak bolo , to budete musieť obhájiť pred prípadnou daňovou kontrolou .

Doporučujem tiež , aby SZČO si zriadila svoj účet a platby za FA si nechal zasielať na tento účet a používať ho aj k jeho úhradám lízingu .

Neprajem , ale aby ste svoju pohodlnosť nezamenili za problém ;)

Pre môjho partnera nie som cudzí človek, pretože spolu žijeme a máme spolu dieťa (momentálne som na MD), ale to ste samozrejme nemohla vedieť. Taktieť figurujem pri úvere (no nie pri leasingu) ako ručiteľka, tak neviem, či by to mohlo pomôcť, že tento účet je vlastne spoločný, len na moje meno. Partner má síce svoj účet v Poštovej banke, no sama neviem prečo sme takúto hlúposť urobili a neevidovali všetko cez jeho účet. Ale ako sa vraví, človek sa učí na vlastných chybách a pohodlnosť sa môže nakoniec vypomstiť, no ja dúfam, že to nebude náš prípad a všetko sa vyrieši.
Zuzana