IVEB
23.01.07,06:41
Považuje sa nepeňažný príjem zo sociálneho fondu / napr. za vianočné kolekcie/ a taktiež nepeňažný príjem / úhrada očkovacej látky/ za mzdu a uvádza sa do Úhrnu vyplatených zdaniteľných miezd v Mzdovom liste ? / túto terminológiu určuje zákon o dani z príjmov - aké údaje má obsahovať mzdový list/
endrju
23.01.07,06:08
Považuje sa nepeňažný príjem zo sociálneho fondu / napr. za vianočné kolekcie/ a taktiež nepeňažný príjem / úhrada očkovacej látky/ za mzdu a uvádza sa do Úhrnu vyplatených zdaniteľných miezd v Mzdovom liste ? / túto terminológiu určuje zákon o dani z príjmov - aké údaje má obsahovať mzdový list/

V Zákonníku práce v § 118 odsek 2 je takáto definícia mzdy:
"(2) Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení."

Odpoveď na prvú časť otázky vyplýva z tejto definície jednoznačne.

V zákone o dani z príjmov je v § 39 odsek 2 uvedený zoznam náležitostí, ktoré musí obsahovať mzdový list.

"(2) Mzdový list musí na daňové účely obsahovať

a) meno a priezvisko zamestnanca, a to aj predchádzajúce,
b) rodné číslo zamestnanca,
c) adresu trvalého pobytu zamestnanca,
d) mená, priezviská a rodné čísla osôb, na ktoré zamestnanec uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane [§ 11 ods. 1 písm. b)] a daňový bonus,
e) výšku jednotlivých nezdaniteľných častí základu dane s uvedením dôvodu ich priznania,
f) za každý kalendárny mesiac
1. počet dní výkonu práce,
2. úhrn vyplatených zdaniteľných miezd bez ohľadu na to, či ide o peňažné plnenie alebo o nepeňažné plnenie,
3. sumy oslobodené od dane,
4. sumy poistného a príspevku, ktoré je povinný platiť zamestnanec,
5. základ dane, nezdaniteľné časti základu dane, zdaniteľnú mzdu, preddavok na daň,
6. sumu daňového bonusu,
g) za zdaňovacie obdobie súčet jednotlivých údajov uvedených v písmene f)."

Odpoveď na druhú časť otázky je z tohoto zoznamu tiež zrejmá ;)
IVEB
23.01.07,06:28
Ja by som predsa len reagovala na to čo bolo uvedené v odpovedi na môj dotaz. Z toho mi jednoznačne vyplýva , že nepeňažný príjem zo SF a ani nepeňažný príjem / očkovacia látka/ sa nepovažujú za mzdu a preto sa v tom úhrne vyplatených zdaniteľných miezd na mzdovom liste neuvádzajú.
Skúste mi to prosím odobriť resp. vyvrátiť.
endrju
23.01.07,06:38
Ja by som predsa len reagovala na to čo bolo uvedené v odpovedi na môj dotaz. Z toho mi jednoznačne vyplýva , že nepeňažný príjem zo SF a ani nepeňažný príjem / očkovacia látka/ sa nepovažujú za mzdu a preto sa v tom úhrne vyplatených zdaniteľných miezd na mzdovom liste neuvádzajú.
Skúste mi to prosím odobriť resp. vyvrátiť.
Odporúčam ešte raz pozorné preštudovanie citátu zo zákona o dani z príjmov.

.
.
Pokúsim sa pri hľadaní odpovede pomôcť "navádzacou" otázkou:

Považuje sa príjem zo sociálneho fondu a nepeňažné plnenie za súčasť základu dane?

.
.
Dúfam, že pomôže aj zvýraznenie "kľúčového textu" v citáte.
Tweety
23.01.07,06:40
Odporúčam ešte raz pozorné preštudovanie citátu zo zákona o dani z príjmov.

.
.
Pokúsim sa pri hľadaní odpovede pomôcť "navádzacou" otázkou:

Považuje sa príjem zo sociálneho fondu a nepeňažné plnenie za súčasť základu dane?
Považuje, považuje.:) :)
IVEB
23.01.07,06:55
No myslím , že som ešte viac dopletená ako som bola. Čo mzdár iný názor. Ja neviem či sa rozumieme, ale mne nejde o to či ten príjem mám zdaniť alebo nie , ja viem že vstupujem do základu dane a odvádza sa z toho daň a je súčasťou riadku 01 - Potvrdenia o príjmoch .... ako aj Ročného zúčtovania dane , ja som len potrebovala vedieť , nakoľko zákon o dani z príjmov hovorí o úhrne vyplatených zdaniteľných miezd v peňažnej aj nepeňažnej forme a v potvrdeniach sa uvádza úhrn vyplatených a zúčtovaných príjmov v peňažnej aj nepeňažnej forme. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma pojmami? Potrebovala som od Vás pomoc pri výklade týchto dvoch pojmov a z Vašich odpovedí nie som o nič múdrejšia. Nehnevajte sa , ale potrebovala by som od Vás jednoznačnú odpoveď a nie citácie zákona.
endrju
23.01.07,07:05
No myslím , že som ešte viac dopletená ako som bola. Čo mzdár iný názor. Ja neviem či sa rozumieme, ale mne nejde o to či ten príjem mám zdaniť alebo nie , ja viem že vstupujem do základu dane a odvádza sa z toho daň a je súčasťou riadku 01 - Potvrdenia o príjmoch .... ako aj Ročného zúčtovania dane , ja som len potrebovala vedieť , nakoľko zákon o dani z príjmov hovorí o úhrne vyplatených zdaniteľných miezd v peňažnej aj nepeňažnej forme a v potvrdeniach sa uvádza úhrn vyplatených a zúčtovaných príjmov v peňažnej aj nepeňažnej forme. Aký je rozdiel medzi týmito dvoma pojmami? Potrebovala som od Vás pomoc pri výklade týchto dvoch pojmov a z Vašich odpovedí nie som o nič múdrejšia. Nehnevajte sa , ale potrebovala by som od Vás jednoznačnú odpoveď a nie citácie zákona.
Príjmy (zo závislej činnosti) sú plnenia vymenované v zákone, ktoré poskytol zamestnávateľ zamestnancovi
Mzda je jeden druh príjmov.
Príjem zo sociálneho fondu je ďalší druh príjmov.
Nepeňažné plnenie je ešte jeden druh príjmov.

Niektoré druhy príjmov podliehajú dani.
Iné druhy príjmov dani nepodliehajú.

V mzdovom liste musia byť uvedené všetky druhy príjmov (zo závislej činnosti) podliehajúce dani. :)

P.S.
Ešte raz odporúčam pozorné prečítanie tej časti citátu zo zákona o dani z príjmov, v ktorej sú zvýraznené "kľúčové" slová. ;)